popravka napajanja

Kućišta, napajanja, skeneri, štampači, modemi, miševi, tastature ...

Moderatori: calexx, Miroslav Jeftić

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39
Browser: chrome 39.0.2146.0

Re: popravka napajanja

Post od blackbeast » 04 Dec 2019, 10:37

Tablet i dalje stoji kao ideja, samo me trenutno puno drugih faktora ogranicava.
Pisacu u internom dijelu.
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Browser: waterfox 56.2.14
Kontakt:

Post od calexx » 13 Dec 2019, 19:12

Pollux napisao:
17 Nov 2019, 03:21
Da, dobri stari JNC/ANS već sam bio zaboravio ime tih napajanja, to me nikada nije izdalo!
Пар дана имам проблеме али је ту много могућих узрока. Купио сам нови ССД, скоро и нови хард, играм се пребацивања и почели су да брљају. Ради па одједном стане и код рестарта нема неког харда, скоро да нема правило који фали. У неком тренутку нема ниједног, у неком један од хардова, у другом се само један хард види, ссд и други не ... Скоро сам сигуран да је проблем само у конекторима, старо напајање и нема сата конекторе па све иде преко два разделника а онда је већа и шанса за брљање. Плус што понешто виси са стране док не завршим посао ... Пробаћу сутра да све ушрафим и све притегнем па пробам, можда и прође али сам све ближи одлуци да ипак пазарим и напајање. Тренутно је избор пао на термалтејк од 5к6, прескачем она од пар кила пара, она озбиљнија су 7-8-9к па је превише. Мислим да је ово нека златна средина.

Џебо онога ко измисли сата конекторе, они стари ата су могли да држе хард да виси на њима а ови губе контакт кад их мрко погледаш.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15
Browser: firefox 71.

Post od Pollux » 09 Jan 2020, 05:54

Šta bi sa hardovima i napajanjima? Da li još uvek gube kontakt?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 09 Jan 2020, 13:10

Као што сам написао, проблем је био у лошим конекторима тј слабим контактима који су се јављали због висећих дискова. ;) Завршио сам пребацивање онога што сам планирао, извадио старе, ушрафио нове, лепо наместио конекторе и сада се више не губе. И даље исто мислим о онима који су измислили овако лоше конекторе.

Што се новог напајања тиче, поменуто немају у фирми где сам га нашао за 5к6, понудили су ми друго од 6к5 које делује боље али га не налазим на Термалтејк сајту. Неко 500W Smart SE 2 Bronze што је све ОК али ме нервира што га нема на матичном сајту. Може да се нађе код многих по сличној цени а ови дају само две године гаранције док остали углавном три. А то је она фирма са којом си имао проблем око неког харда. ;)

Ако већ одустајем од оних напајања за 2-3к, онда ћу бар добро да размислим ако дајем 5-6к. Сада сам био на граници од 5к и нисам гледао шта има за мало више, пошто са овим није успело онда морам да детаљно погледам шта има за 6к. Не волим оне веб продавнице, нису ми баш сигурни а плус дају мању гаранцију. Било је нека Seasonic код локалне радње по имену кликлак, цена пристојно ниска али две године гаранције. А у радњи на Г за исто дају 5 година а кошта кило, два више.

Тренутно размишљам о FSP HEXA+500 које нисам ни гледао а делује да фирма није од ових нонејмова који се овде ваљају. Цена око 5к.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator

Post od Pollux » 09 Jan 2020, 15:13

Šta je 5k6? Ili 6k5? 5006 ili 6005 :O)

Ne znam na koju firmu misliš luz luz ili blEnni? To su dve strane iste medalje...

Jesi konačno prešao na SSD ili si naravno k'o i ja strpao sve što imaš u kućište? :)

Ja sam uspeo nekad da napravim jedan bed sektor na SSD-u a to je zato što sam petljao po kućištu kad nisam trebao.. i ja krivim konektore :)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 09 Jan 2020, 16:07

Ти као да ниси одавде, 5к6 је исто што и 5.6к па рачунај. ;)

Мислим на фирму од које си узимао неки хард па пронашао партиције ... Јаков.

Још прошле зиме сам купио SSD MX500 240GB али је то мало за рад* и за податке па је у компу и остатак, било је 240+3Т+1Т. Сада сам купио BioStar S120 512GB и хард 2Т** па је сада у компу 512+3Т+2Т. И одједном се појавило много слободног простора. ;)

За тај лош сектор бих се забринуо, пробао неки формат па ако је ту и даље, онда рекламација. Свакако избегавам петљања по кућишту кад нешто ради, нарочито уз овакве конекторе.

*Под овим мислим на моју праксу да имам гомилу оперативних система па је и онај 3Т који је GPT пун свега и свачега, мада све мање експериментишем са линухима и време је да им смањим број. Не видим неку битну разлику тј предност ако је GPT (осим због капацитета) па ми је можда и време да полако бришем оперативне системе а и још понешто.

**Ово је везано за причу коју сам можда и описао, имам на харду све више концерата, филмова па и серија који више не могу да стану на ДВД. Ем многи већи ем на ДВД мора да се чачка ако су фајлови већи од 1GB и дуго сам размишљао како да то решим. Једна од идеја је био блуреј али су резачи још скупи а и после би био трошак око дискова па сам коначно решио да то буде неки хард. Зато сам узео нови 2Т а стари 1Т ће да постане складиште. Све то није толико важно па и ако хард испусти бели дим, то је шта је, све може опет да се набави а интернет је солидно брз, не као пре. Имам неке јефтине облаке, купио на ибеју али не користим па бих и тамо могао да попнем то али кад будем имао времена да се мајем тиме. Можда кад направим резервни комп па нека он шаље терабајте негде горе. Скоро сам "купио" неки неограничен гугл облак па је мало брљало, контектирао продавца па као сређено а успут ме частио и једним OneDrive облаком од 5Т. Сад то треба попунити. ;)

Остаје и опција да оспособим други комп, имам још једно Чифтек кучиште али без напајања, имам неку плочу/процесор мало слабије али употребљиве а и после ~6 година можда и апгрејдујем комп па садашњи постане резервни. Први услов је да купим напајање и да ово иде у резервни.

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator

Post od Pollux » 09 Jan 2020, 18:26

Da Jakov, setio sam se tog diska, pre nekog vremena sam ga prodao...

A što se tiče reklamacije kod Blennija ne pada mi na pamet, sam sebi sam pojeo 1k živaca kad sam reklamirao kod njih blender, nemam nameru da reklamiram disk... mrzi me, nekako ću da nabudžim neki snimak sistema pomoću nekog Akronisa ili slično pa ću da ga dignem u oblak što bi ti rekao kad stignem :) Disk je toliko jeftin da nemam volje da se cimam sa njima oko reklamacije a i taj bed sektor je prilično stabilan duže vreme stoji na jedan, pogledaj sliku pa mi reci da li sam u pravu?

Slika
2020-01-09_171917.jpg
(122.75 KiB) Nije preuzet ni jednom

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 09 Jan 2020, 22:44

Нисам се још бавио здрављем хардова, није немогуће и да се програм не сналази са овим дисковима јер је можда старија верзија. Шта кажу неки други програми? Проверићу касније како се овај приказује а и шта пише о томе.

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator

Post od Pollux » 10 Jan 2020, 04:13

Isto kaže i najnovija verzija Sentinela kao i HD Tune.

Slika
2020-01-10_031704.jpg
(148.77 KiB) Nije preuzet ni jednom

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Browser: waterfox 56.3
Kontakt:

Post od calexx » 10 Jan 2020, 15:40

Pollux napisao:
09 Jan 2020, 05:54
Šta bi sa hardovima i napajanjima? Da li još uvek gube kontakt?
Што волим да малеришем. ;) Малопре сређујем хардове па копирам оно што сам разбацао на разне када би прифалило места и у једном тренутку се нешто завртело великом брзином, да ли је напајање било преоптерећено, да ли је неки од хардова, тек после десетине гигабајта нормално ископираних је успорило. После десетак секунди се смирио тај неки вентилатор или шта се већ завртело и почело је да успорава.
Прекинуо сам, рестартовао комп и више никако није могао да се нормално стартује, подигне се линух, види хардове и партиције али им нешто тешко приступа. Још се при првом рестарту једва оборио линух, радио је разне послиће и после неколико минута се рестартовао. После пробам друге линухе, исто. Windows крене, врти кружиће и не пролази.
На крају опет раскачим све каблове, закачим и из трећег покушаја све на месту и делује да ради.

Мислим да би приоритет морао да ми буде ново напајање, ово се изгледа мучи а и контакти нису најбољи па ћу касније да прошетам и видим шта имају у радњама а ако нема ништа што би одговарало, вечерас наручујем преко веба па ће да стигне до понедељка, уторка у радњу.

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator

Post od Pollux » 10 Jan 2020, 18:10

Nije to do kontakta oni su takvi kakvi su i ja imam prebudževine za kablove već jednostavno ti hardovi srču mnogo struje, ništa drugo nije u pitanju.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Browser: waterfox 56.3
Kontakt:

Post od calexx » 10 Jan 2020, 19:36

Јесте и то важно, зато сам и написао да је прво у плану ново напајање. Ипак, после првог прекида и неуспелих стартовања неких ОС-ова, у тренутку су опет нестала оба харда па сам чачнуо и вратили су се. После сам поновио оно копирање, као прошло је и када сам хтео да видим да ли су исте величине, опет је заглавило и опет је код рестарта почео нешто да оправља.

Данас сам гледао напајања (на сајту фирми које овде имају радње, није велики избор) и остао је онај https://www.fsplifestyle.com/en/product ... #ModelData али сада додајем и друго, 2к скупље али и мало јаче https://www.fsplifestyle.com/en/product/HyperK600W.html чија је још предност 5 година гаранције.

Можда за 7к пара има и бољих, данас сам погледао све понуде и нисам нашао нешто.

Или да пазарим ово јефтиније?

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator

Post od Pollux » 10 Jan 2020, 23:38

Ne bih znao, ja sam napajanje dobio uz CM kućište neko Thermaltake pre par godina sam prepakovao komp u njega, nemam nekih zamerki.
https://www.coolermaster.com/catalog/ca ... lite-334u/

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 11 Jan 2020, 00:37

Једино ако ти је неко то упаковао, пише да је напајање опционо а и они праве своја. Спаковали ти у некој радњи?

Гледао сам термалтејк, делују пристојно, већ сам хтео да купим једно али је нестало, остала су мало скупља па сам проширио претрагу. За FSP нисам ни знао, то је изгледа озбиљна фирма а не ко ове измишљене које пакују нешто што ради али колико ... и комшијски MSi од 500W у спецификацијама пише (поштено) да испоручује 200W па сам одустао од њега.

Погледаћу сутра да ли имају неко од ових, или шта уопште одмах имају па ћу увече да наручим неко. Можда и скупље, кад сам већ решио да трошим. ;) А колико год да ми комп није захтеван, ко зна шта сутра, прексутра купим а напајање иде у то ново.

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator

Post od Pollux » 11 Jan 2020, 00:43

Ma piše da je opciono ali ja sam kupio sa napajanjem. Kao npr. u ovom linku http://www.itsvet.com/proizvod/cooler-m ... se/54/1666 ne piše da je TT napajanje ali jeste.
Neki deo kućišta je izgleda dolazio sa ugrađenim napajanjima i u originalnoj dokumentaciji piše da je PSU opcionalno...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 11 Jan 2020, 00:58

Ма ок, чудно ми је било да они дају туђа напајања али је питање ко је "аутор" комплета. Ја сам пре ~17 година купио Чифтек кућиште са 360W напајањем које је испустило бели дим после 8 година, па замениш другим Чифтеком које је скоро рикнуло, сада већ почињем да извољевам.до сутра у ово доба ћу да знам шта ћу. :) Или пазарим (мислим да сам ово скупље видео у једној радњи) или увече поручим.

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator

Post od Pollux » 11 Jan 2020, 01:01

E to u vezi Termaltejka i Kuler Mastera sam tada istraživao i nešto skontao kako oni imaju neke veze, moguće je i da sam pogrešio tada.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 11 Jan 2020, 17:49

Данас прошао неке радње, за једну на Е** сам мислио да имају ово FSP али имају само Falcon а за њих нисам сигуран да вреде, иако су реално јефтинија од оних јачих. Сада ћу још једном да прођем целу причу, вероватно мало подигнем цену и наручим. Одустао сам од оних за 2-3к пара па је план био 5к па мало горе, доле али је могуће да се и отворим. Паре су ваљда да се троше и кад се не планира* и када се планира.

*Хтео сам да и ја будем модеран па пре 5 дана решим да купим мало рибу и то једем за бадње вече. Пролазим поред једне радње где иначе повремено купим спремљено јело а знам да имају и рибу а оно ред само тако. Док сам чекао, разгледам шта се нуди и када сам дошао на ред, узмем неке филете ослића и сома плус мало лососа ... и то је коштало 2.049. Зашто нисам узео пар филета или парчета ослића немам појма, купио по 4 од прва два а сви по четврт кила па сам узео више од два кила рибе. После сам три дана доручковао, ручао и вечерао поховану рибу а између оброка мезио рибу. Па ако сам ту могао да дам 2к пара, могу ваљда и за неко боље напајање да додам 2к.

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator

Post od Pollux » 11 Jan 2020, 17:56

Hm... riba je zdrava, samo ne Pangasius to smo ovde doktorirali još pre sto godina. Pohovana baš i nije zdrava ali jbg... jednom se živi :)
Ne znam, meni je celo kućište izašlo 5000+ pre neki dan.*

* pre neki dan je bio 2012. sudeći prema datumu uputsva za kućište koje imam na kompu a koje sam tada skinuo :)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 11 Jan 2020, 18:29

Нисам много заинтересован за здраву храну а који је сом био немам појма. У понуди су били филети сома и филети белог сома (20% скупљи) па је ваљда то била боља варијанта. А какву да једем, живу? Кажу да је здрава и пилетина али сигурно не ова која се купује, једино она која јури црвиће и глисте по дворишту а то се налази само приватним каналима. И опет, за пилетину се прича да је здраво једино бело месо и то кувано.

Мене је Чифтек ономад (2003. године) коштао око 10к са својим 360W напајањем, сада имам још једно исто али без напајања па ћу да комбинујем. Данас углавном кућишта иду без напајања, осим ових трећеразредних који тиме продају оно што овако теже иде.

Odgovori

Povratak na “Ostali hardver”