Нове дистрибуције

Linux desktop, aplikacije, podešavanja, optimizacija

Moderator: vladared

Odgovori
Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Re: Нове дистрибуције

Post od vladared » 24 Dec 2019, 14:58

Ima ih nekoliko, i Mint je jedan od njih :)
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 24 Dec 2019, 16:41

Koje bi ti linux desktop distribucije svrstao u istu klasu kvaliteta kao i Mint?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 24 Dec 2019, 19:40

Добро да су омогућили апгрејд, до скоро није било могуће, морала је нова инсталација иако је *убунту на коме је прављен минт то увек могао. Имаш на https://blog.linuxmint.com/?p=3838 упутство, што је додатна чудна опција, код оригинала је било из једног потеза.

Иначе да поновим да их не волем, не видим никакав разлог да користим минт а не *убунту, плус што је минт одустао од кде и тиме сасвим испао из приче. А цимет и остали су ми незанимљиви.

И даље не схватам чиме привлачи људе и које су му предности.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Kontakt:

Post od Milan M. » 24 Dec 2019, 22:49

Mislim da nisi pitao i više si konstantovao, ali evo par razloga zašto ljudi vole mint:

- Jednostavnost instalacije i upotrebe. Upravo ovakav jednostavan upgrade između 19.2 i 19.3 je jedan od razloga. 5 klikova i jedna komanda i sve je spremno. Radio sam i upgrade između 16.04 i 18.04 i nije bilo baš glatko + performanse sistema na novom ubuntu-u nisu bile baš dobre i morao sam onemogućiti animacije.

- Velika podrška za razne uređaje koja dolazi od ubuntu-a. Ja na svojoj instalaciji koristim štampač povezan preko mreže, kameru, USB mikrofon, i sve ostale standardne PC periferije... Većina ovog je instalirana automatski ili maksimalno jednom komandom i podešavanjem preko GUI-a.

- Jednostavnost i lepota GUI-a. Meni je cinnamon prelep. Ima sve opcije za Dark layout + zanimljive setove ikonica. Brz je, elegantan i radi super i na VM-u.

- Jednostavno sve radi. Bez čačkanja duboko ispod haube. Bez 3rd party skripti. Ne moram da gubim vreme da podešavam OS i mogu da se posvetim da radim na projektima, a ne da gubim vreme na podešvanju OS-a. Ne razvaljuju se stvari bez razloga svakih nedelju-dve.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 25 Dec 2019, 12:08

Milan M. napisao:
24 Dec 2019, 16:41
Koje bi ti linux desktop distribucije svrstao u istu klasu kvaliteta kao i Mint?
Auhhh... Zavisi šta očekuješ od sistema. Mint je dizajniran po ugledu na Ubuntu tako da recimo neki Ubuntu LTS u zavisnosti od okruženja koje očekuješ da vidiš. Tu su uvek i Ubuntoliki sistemi poput ZorinOS, elementaryOS,Pop!_OS ili čak i Deepin . Sam Ubuntu je opet debiaonoliki sistem, ali tu ne bih baš mnogo izvlačio sem moža MX Linuxa koji je pravljen da bude lagan, ali bi mogao u tu kategofiju da dodam i Mint LMDE koji za razliku od klasičnog Minta je na Debian osnovi.
KDE Neon takođe je odlično rešenje za one koje vole KDE okruženje. U principu Kubuntu LTS sa najnovijim KDE-om.
Od ne debiano/ubuntolikih sistema bih izdvojio odmah PCLOS koji je od samog starta pravljen da bude jednostavan za korisnike, ali ima mali zaostatak u broju paketa koje može da ponudi. OpenSUSE je napravio veliki korak sa svojim Leap-om, koji je super stabilno okruženje koja će raditi na svemu živom.
Čuo sam dosta reči hvale za Solus ali sa njim baš nikakva iskustva nemam.
Da ne zaboravim i Manjaro koji je za razliku od Archa veoma orijentisan ka korisnicima i ako se ne bude mnogo budžilo trebalo bi da više manje radi bez bilo kakvih problema, ali njega bih ostavio baš za kraj.
Recimo ti kao programer osim pomenutih Ubuntu-a, Minta,OpenSUSE-a bi mogao da odabereš i Fedoru pošto u ovima imaš najviše alatki za programiranje (već prilagođenih),

Sve u svemu jedno šarenilo, ali svako će naći ono što mu baš baš leži.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Kontakt:

Post od Milan M. » 25 Dec 2019, 14:11

Ok, to je u teoriji, ali u praksi nisam mogao ni instalirati Fedoru na moj sistem, jer nije mogla namestiti fajl sistem onako kako hoće sa moja 3 diska gde sam hteo fedoru instalirati na slobodan prostor na prvom disku. Iako sam proveo par sati google-ajući i podešavajući particije na način koji je proporučen na netu, instaler se uvek žalio na nešto i ignorisao pripremeljene particije. Manjaro i OpenSuse isto tako, dok se MX linux instalirao, ali se stalno zabadao i zakucavao nakon što sam dodao drajvere za grafičku i uradio update. Ubuntu sam već spomenuo.

Sa Mintom nisam imao ovih problema, a ostale distibucije koje si pomenuo nisam probao mada zvuče previše egzotično za moj ukus :D
Na Minutu sam veoma lako dodao programerske pakete, vs code, eclipse varijantu (sts4), openjdk, docker, lamp paket... tako da nema potrebe da mi distribucija to pruža.

Za moj HW i potrebe Mint savršeno radi posao. Možda bi neka druga distribucija bila bolji izbor, ako bih imao drugačiji hardver i potrebu da kopam ispod haube na OS-u.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 25 Dec 2019, 14:43

Niko (ili bar ja) ti ne spori da tebi Mint radi radnju. Pitao si koji su User friendly. Svaki od ovih odgovara toj kategoriji, a većina korisnika ni ne znaju šta su diskovi, a kamoli da razmišljaju o redosledu istih. Što se drivera za grafiku tiče, to jeste boljka pojedinih distribucija.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Kontakt:

Post od Milan M. » 25 Dec 2019, 14:55

Jasno, U svakom slučaju Desktop linux je daleko otišao u odnosu gde je nekada bio i predstavlja lepu alternativu za windows korisnike kojima gaming / video obrada nije prioritet.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 25 Dec 2019, 15:12

U principu u zadnje vreme za gaming preporučujem da se kupuje konzola, pre nego da se koristi PC za ovo. Razlog je više nego jednostavan. Konzole, npr. PS4 drže standard za svoj hardware, odnosno svaka igra će odgovarati specifikaciji hardware-a, a ne kao na PC-u gde se specifikacija non-stop menja. PS drži 2 ciklusa taj standard gde jedan ciklus traje više godina. Prevedeno na srpski, ako kupiš recimo PS5 kada se pojavi u 2020 godini siguran si narednih 5-10 godina da će još uvek izlaziti igre za tu konzolu. Za PC jedino ako kupiš jako veliku zverinu i to nekih 5 godina će odgovarati, sa prosečnom mašinom ćeš morati menjati svake druge godine nešto da bi mogao da pratiš igre.

Ozbiljna video obrada se radi na "Linuxu" tako da ova druga konstatacija je više za korisnike desktop-a. Maya je odavno podržana za Linux (ako se dobro sećam prvo je samo za njega i bila samo neke kastom varijante Linuxa, specijalno prilagođenje). Činjenica je da postprodukcija je odavno na Mac OS-u, ali to nije Linux, a bogme ni Windows. Doduše, postoje časni izuzeci i na jednu i drugu preostalu stranu, ali ozbiljne firme uglavnom guraju već pomenute Mekove.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Kontakt:

Post od Milan M. » 25 Dec 2019, 15:36

Uf, apsolutno se ne slažem ni za jedno ni za drugo, ali to nije tema u ovom thread-u pa ne bih širio.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 25 Dec 2019, 17:33

Синоћ сам био уморан и нисам обратио пажњу на детаље па да додам.

Као прво, сама процедура апгрејда са 19.2 на 19.3 је мени бесмислен потез. Минт одавно не прати убунту по верзијама него само надограђује LTS варијанте па је по томе Минт 19.3 рађен према Убунту 18.04.3 који је изашао 8. августа. Мало превише времена за релативно мали апгрејд. Поред тога, Убунту уопште нема инфо о преласку са 18.04.2 на 18.04.3 и свих осталих у једној верзији. Једино ако се иде са 18.04 на 18.10 или на 20.04, ту већ постоји разлог да постоји апгрејд. Чини ми се да Минт мало превише компликује. Да не говоримо о томе да је Убунту развојна верзија доступна пар дана по изласку претходне и ја одавно имам дејли верзију Кубунту 20.04 па ако изађе априла ... очекујем Минт 20.1 негде на јесен. Немам појма шта толико раде. Не сећам се апгрејда са 18.3 на 19, знам да раније није био могућ такав апгрејд, нисам сигуран да ли су то решили.

Остало:

- Скоро сви линухи имају једноставну инсталацију. Већина спреми неки свој пакет и онда инсталира све што мисле да је некоме потребно. Ту су плејери, мејл клијенти, разни услужни програми ... које они изаберу. Сећам се да сам пре пар деценија пробавао Сусе и трошио по пар сати бирајући шта конкретно да се инсталира, то ми је била занимација јер нисам хтео стандардну варијанту него да бирам. Мислим да сада скоро сви раде само једну стандардну инсталацију. Један од изузетака је Арчи који себе сматра дистрибуцијом за учење инсталације па је то један од ретких код кога се све прави од нуле и све пешке убацује, активира, подешава. Ја нисам од таквих, волим све на готово и после прегледа понуда сам изабрао Хелмутову скрипту. Ту се одради оно што би морало пешака али је понуда проширена па се бира између по неколико програма исте намене. За разлику од готових инсталера, овде по завршетку инсталације (која траје до сат времена) имам 80% инсталираних програма које користим.

- Подршка ... то је такође свуда стандардно и исто ради код велике већине. Ево, ја сам пре неки месец видео да новоинсталирани Арчи не види штампач који је радио и који постоји у старим инсталацијама. Негде сам видео да је довољно да се инсталира неки HP драјвер и прорадило је. Не знам да ли сам превидео код инсталације или је Хелмут нешто укинуо, сада све ради.

- Пробао сам Цимет чим се појавио. Ајде што сам тада имао проблема због крш графике али ми је и касније ту и тамо био проблематичан. Небитно, остаје оно што ја волем а то је много опција и безброј подешавања. Тада сам хтео да променим место неким иконицама у панелу или да нешто додам/одузмем и знам да сам морао да користим dconf и/или gconf јер другачије није могло. Па и то је тражило прецизне бројке. Код КДЕ се све лепо мишем подешава, помера, додаје ... поменути панели су посебна прича, Цимет и већина осталих има један, може још један по неким правилима. КДЕ нуди колико хоћеш, где хоћеш, какве хоћеш ... и опет се све ради мишком. Иконице и остало су свуда исти, код сваког линуха.

- Чачкање испод хаубе је далека прошлост. Ок, Арчи то форсира али сам написао да они мисле да им је намена обука оних који хоће да науче све па се зато у старту примењује чачкање испод хаубе. Плус лакша инсталација свачега. У време док сам користио Кубунту/Минт, имао сам списак програма које инсталирам. Неки су из понуде, некима додајем PPA а неке скидам у .deb облику па инсталирам. Арчи је ту једноставнији. Постоји понуда и постоји AUR где је све што може да се нађе код свих осталих. Вероватно 99% програма тако може да се инсталира па ми поменути спискови са упутствима нису више потребни.

Што се трајања тиче, овај Арчи са кога пишем је инсталиран 11. априла 2016. године али га не користим од фебруара ове. Разлог је што сам тада купио први SSD и инсталирао све од почетка. Оба раде нормално, апдејти су редовни, проблема нема. Сада сам на овој верзији коју нисам дирао месецима чисто да одрадим апдејт система и све је прошло без проблема. Отприлике тада је изашао Минт 18 а мени и даље ради иста инсталација Арчија.
Milan M. napisao:
25 Dec 2019, 14:11
Ok, to je u teoriji, ali u praksi nisam mogao ni instalirati Fedoru na moj sistem, jer nije mogla namestiti fajl sistem onako kako hoće sa moja 3 diska gde sam hteo fedoru instalirati na slobodan prostor na prvom disku. Iako sam proveo par sati google-ajući i podešavajući particije na način koji je proporučen na netu, instaler se uvek žalio na nešto i ignorisao pripremeljene particije. Manjaro i OpenSuse isto tako, dok se MX linux instalirao, ali se stalno zabadao i zakucavao nakon što sam dodao drajvere za grafičku i uradio update. Ubuntu sam već spomenuo.
Додатак, нисам баш разумео овај проблем. Увек имам гомилу партиција, гомилу линуха и никада ниједан проблем око партиција. Ако не рачунам да ReactOS, који је ипак Windows варијанта, није знао да се инсталира на логичку па ми је побио неке партиције ... које сам ипак успео да вратим. Не знам како си покушавао, али пошто сада имам гомилу нових партиција (SSD 250 замењен са 512 и хард 1Т замењен са 2Т) онда баш могу да пробам Федору мада је не обожавам.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 08 Jan 2020, 00:45

После дуго времена, дошло време да се мало проба ОпенСуСе који одавно нисам проба. Тренутно у изведби Леап 15.1.

После прве инсталације по мало разочарење. Толико застарелог софтвера одавно нисам видео. Народски репо је проглашен застарелим, тако да се налази само њих неколико... Већ сам милио боже... Које је ово говно.

Ондак хајде мало да загребем и видим да ли има штогођ ново које надоместује народске репое. Ииииии, има љуби га мајка. Релативно брзо су инсталирани репоио који су недостајали, упдатеован софтвер и могу да кажем да ово изгледа више него одлично. Само још да снимим да ли Клекин проблем са нашим словима постоји :)
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 08 Jan 2020, 00:49

Не сумњам у то, да су хтели да га реше не би чекали толико. Једино ако су мењали фонтове па случајно избацили оне врљаве. Неозбиљно за фирму ако је и даље тако.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 08 Jan 2020, 00:51

Па тренутно пишем са СуСета, тако да ако видиш проблеме, нису решили. Знаш и сам да када посматраш са СуСе-а да се тај проблем не види.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 08 Jan 2020, 00:55

Иначе док чекам Клеку да огворои мало да опишем шта сам радио.

Приликом додавања репозиторија постоји опција да се дода неки спеијалан урл. Када се оде на њину страницу види се да има гомила репоа који се додају. Тако има репо и за најновији кде, гооглове апликације, мозилу и свашта нешто.

По додавању тога добија се веома лепа комбинација стабилног леапа са релативно фришким софтвером :)
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 08 Jan 2020, 09:33

vladared napisao:
08 Jan 2020, 00:51
Па тренутно пишем са СуСета, тако да ако видиш проблеме, нису решили. Знаш и сам да када посматраш са СуСе-а да се тај проблем не види.
А не, обрнуто, када напишеш на Сусету, то се иначе код других нормално види али из њега се не види како ваља. Ако се добро сећам, проблем је код неких фонтова и са различитим словима, негде се уместо Ћ или Ђ покаже Т, негде уместо Љ и Њ изађе Л и Н али нема правила, у неком фонту не ваља једно слово, у неком 3-4 а у неким и по 5-6, што великих што малих слова.
Може да се деси и да користиш неки од исправних фонтова па у првом тренутку не приметиш, мени се погодило да баш онај који је био на форуму али и на неким новинским сајтовима није био добар.

Ако не видиш проблем, напиши која је тачно верзија па да вечерас инсталирам и проверим.

Што се репозиторија тиче, ајде да се додаје за понеки програм али да имају додатне комплете, можда је и мало превише. Мада је можда и корисно.

Када сам га први пут пробао, ћирилица је радила без грешке али сам имао проблем да инсталирам неколико програма на које сам тада навикао и сматрао да су неопходни. Од десетак који нису у стандардној понуди, половину сам успео да нађем у њиховој понуди и после преписивања упутства, успело је. Остале нисам нашао. Иначе сам на њих навикао на Кубунту/Минту, тамо сам за њих нашао или РРА или .deb инсталације и комплетирао сам оно што сам хтео. Сусе није успео па је то био разлог да се не бавим превише њиме. Чини ми се да је био проблем и што је мрежа радила код инсталације а после рестарта није па је било потребно да трагам и по подешавањима и по Yast-u док нисам нашао где се шта укључује. Није било случајно, после се то дешавало још пар пута после инсталације.
А онда сам прешао на Арчија и овде се ваљда све што постоји од програма инсталира на исти, лаган начин. Ако програм постоји, Арчи га нађе, препакује и инсталира. Све из пар потеза, без неког размишљања или трагања. За ленчугу као што сам ја, савршено.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 08 Jan 2020, 13:15

Leap 15.1 je verzija. Ja sve vidim kako treba. Što se repoa tiče kasnije ću ti poslati osnovne, ali u principu hoćeš najnoviji npr Libre office onda biraš "proizvođački" link neke osnovne imaju sistematizovane (faktički uputstva su na jednoj stranici za više repoa) ali se svodi želim ovo ukucam install ovo opensuse i on ti ponudi na nekoj od wiki strana opensusea uputstvo. Koliko sam razumeo, oni kod leap-a garantuju stabilnost. Ako želiš samo najnovije idi na thumberweed ili kako se već zove...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 08 Jan 2020, 15:34

Јутрос ми је искрсло неко слободно време ;) па сам инсталирао. За почетак сам морао да пазим шта ради да не би тумбао по партицијама и успео сам да инсталирам а да не поједе партиције.

Што се фонтова тиче, нашао сам документ који сам тада правио и видим да су нашли решење ала гурање под тепих. ;) Просто, фонтова који су брљали више нема и онда је све исправно. Знам да сам тада пробао са другим линухима, сви су имали те фонтове и сви су исправно показивали, Сусе није. Кад опет искрсне слободно време, пробаћу са постојећим фонтовима. Или чак можда и потражим оне који су брљали.

Ево линкова на неке од мојих порука:
viewtopic.php?f=23&t=8831&start=20#p113956
viewtopic.php?f=23&t=8831&start=20#p113959

а касније сам писао још неке примедбе.

Код инсталације сам прихватио понуду репозиторија које је означио и не делује ми застарело али нисам нешто посебно гледао. Сад ћу да проверим.

Која може да буде предност у односу на тренутно Арчија па да превагне?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 08 Jan 2020, 17:03

Гурање под тепих. Погледао сам фонтове, у офису не нуди оне којима сам правио поменути документ са грешкама (могу да се изаберу фонтови до STIXGeneral или тако некако, после тог слова нема фонтова) али фонтови постоје и могу да се провере у фонт менаџменту. Иначе сам пример радио одавно и тада су ови фонтови могли да се изаберу.

Ево једног од примера, фонт URW Palladio L са делом ћирилице из фонт менаџмента и испод тога то исто из Кубунту фонт менаџмента. Само велика ћирилична слова, могуће да су и код малих исте грешке али је ово довољно. Сусе има неисправне Ђ Љ Њ Ћ Џ ... 5 неисправних слова само код великих. Превише.

Што се немачког објашњења тиче ... фонт није правио Сусе, тај фонт постоји у већини линуха и свуда је исправан. Осим код Сусета и пар клонова, они имају исте грешке. Поред тога, код осталих фонтова постоје друге грешке, негде 1, негде 3-4 слова у фонту па није ни системка грешка. А већина осталих је исправна. Неозбиљно за фирму која хоће да има овај углед у линух свету.

Slika
Prikačeni fajlovi
par.png
(36.83 KiB) Nije preuzet ni jednom

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 14 Jan 2020, 22:23

Evo mene za promenu na Arch Linuxu. Moram priznati (na moje iznenađenje) da u verzijama kernela (ovako) visokim moja makina opet radi kao singerica i nema više problema koje su se vezivale za kernel 4,19+ do 5,2 (mada pojedine verzije poput Minta su imale rešenje i u verzijama 5.0. Sve fino klizi i posle dugo vremena mogu da kažem da mi prija Arch. Sve u svemu Veeeeliki plus. Malo sam pogledao i "skripte" ako se to sada tako može nazvati za instaliranje i mogu da pohvalim i te varijante za novajlije. Naravno tu je i Manjaro, ali "čist" Arch mi nekako više leži.
itpoint.rs

Odgovori

Povratak na “Linux”