Нове дистрибуције

Linux desktop, aplikacije, podešavanja, optimizacija

Moderator: vladared

Odgovori
Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Browser: chrome 72.0.3626.12
Youtube: vladared
Kontakt:

Re: Нове дистрибуције

Post od vladared » 22 Mar 2019, 14:26

Odmah posle restarta (posle instalacije) mi počinje nenormalno sporo da radi. Ja mislim da je vezano za ovu zaštitu od "topljenja" (MELTDOWN) na intelovim procesima, jer samo sa tim mogu da povežen, a počela je da se koristi od neke verzije 4.16, 4.17 (ne mogu da se sada setim). Čak i znam kako da isključim "zabolizno", probao sam - ali ne fercera. Možda je kombinacija sa još nečim.
Inače što se "baždarenja" kernela tiče slična je procedura kao instalacija iz source-a samo što konfigurešeš ga sa make menuconfig (umesto menuconfig može i xconfig i gconfig), pa make, pa make module install i onda ga već nekako uvučeš u grub. Samo ono fino menuconfig je da sediš i čekiraš šta želiš da je defaultno učitano u kernelu, šta da je učitano kao modul (poziva ga kao driver) i šta ne želiš. Tako možeš da nacimaš kernel savršeno prilagođen tvojoj mašini. Samo.... Ja nemam 24h da se drkam sa tim...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Browser: firefox 60.
Kontakt:

Post od calexx » 22 Mar 2019, 14:39

Ма ајде, па ја сам од старта кренуо са принципом да не радим ручно, да не компајлирам, да ми команда маке буде непотребна. ;)

Малопре сам опет пробао PCLOS, пробао са монтирањем партиција у току инсталације (чиме би требало да се олакша неки os-prober) али ништа од тога. На крају, после грешке, он има у грубу више линуха али су сви pclinuxos и сви иду преко pclos имиџа ... вероватно недовршено, почето али се није снашао. Пробао да неким интервенцијама у грубу манџара оживим овога, успео да се покрене као root у некој полунормалној варијанти па одатле да апдејтујем груб али ништа. Os-prober још и прође после мало чекања али апдејт никако. Остаје ми да пратим ону тему и чекам расплет.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Browser: waterfox 56.3
Kontakt:

Post od calexx » 12 Dec 2019, 21:01

calexx napisao:
22 Mar 2019, 14:39
Малопре сам опет пробао PCLOS, пробао са монтирањем партиција у току инсталације (чиме би требало да се олакша неки os-prober) али ништа од тога.

Остаје ми да пратим ону тему и чекам расплет.
До расплета сам дошао без помоћи њиховог форума и све је како сам мислио.

Пре неки дан сам купио нови хард, досадило ми да размишљам како да чувам велике фајлове типа HD концерти, филмови, серије ... понешто од тога бих сачувао и на крају пресечем и купим нови 2Т хард. Он ће уместо једног 1Т а тај ће да буде магацин, вероватно ћу да пазарим неку 3,5" фиоку за њега.

Пре него што сам клонирао хард, сетим се овога, убодем нови (тотално празан) уместо старог и покренем PCLOS инсталацију. У компу су били постојећи SSD и хард са својим ОС и очекивано, опет не може да заврши, иста грешка. Онда откачим све друго, само нови хард и инсталација нормално прође. После је било лакше, преуредио сам хард, направио гомилу партиција за пробе и полако клонирам оно што је било на старом. Управо завршавам последњи линух, после ћу само да пребацим садржај ntfs партиције и вадим стари хард.

Све у свему, најлакше решење проблема би била опција да се не инсталира груб али тога нема, или grub2 са графичким интерфејсом или grub са текстуалним и оба не могу да се снађу.

Успут сам клонирао ту инсталацију на SSD (и он је нови, купио скоро један од 512 уместо старог од 250 па остало места) па сада имам и резерву. ;)

Закључак, PCLOS ми све више делује као неозбиљна фирма. Не сећам се да сам скоро видео да се неки линух збуни ако око њега има других и не заврши посао. Подсећа ме на њихову стару причу, некада је апдејт груба проналазио само пенџере и на питање зашто не види остале линухе, одговор је био ... па ако имате инсталиран PCLOS, шта ће вам други линухи.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Browser: chrome 78.0.3904.10
Kontakt:

Post od vladared » 13 Dec 2019, 09:49

Kleko,
ja od samog starta imam više diskova (čini mi se čak 4 trenutno da su mi aktivna u računaru). Nikada nikakvih problema sa instalacijom PCLOSa nisam imao zbog toga. Jednio brljavi ako ima GPT particije i to jeste veliki bag po meni.
Inače trenutno sam na Mintu, a razmišljam malo da se igram sa Zorinom, pošto mi deluje da su ga baš utegli...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Browser: waterfox 56.2.14
Kontakt:

Post od calexx » 13 Dec 2019, 12:40

Мислим да сам пробао да га инсталирам само са једним прикаченим MBR хардом и исто се дешавало. Не верујем да је битно колико имаш дискова него колико линуха на њима, делује ми да уопште не прави груб ако види још неки линух. То могу лако да проверим, откачим оба харда (један MBR, други GPT) па покренем инсталацију на SSD, има места, има линуха и претпостављам да ће да пукне код прављења груба.
Наравно, односи се на овогодишње верзије, чини ми се да до прошле године није било овог проблема. Ако си инсталирао скоро, неку новију верзију, имаш још линуха на хардовима ... онда не знам где брља. У сваком случају је код мене пролазило само ако на систему нема линуха.

Минт не разматрам, од како су одустали од КДЕ ми није занимљив али ни раније није био. Ако хоћу *убунту, онда ћу да користим *убунту а не верзију која се разликује само по томе да има неколико додатих програма које свакако могу и сам да инсталирам. А уме да пуца понекад. Исто важи за Зорина, шта има да га утежу тј зар је *убунту неутегнут па су га ови оправили?? А и опис ми је довољан:
Zorin OS is an Ubuntu-based Linux distribution designed especially for newcomers to Linux. It has a Windows-like graphical user interface and many programs similar to those found in Windows. Zorin OS also comes with an application that lets users run many Windows programs. The distribution's ultimate goal is to provide a Linux alternative to Windows and let Windows users enjoy all the features of Linux without complications.

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39
Browser: opera 65.0.3467.62

Post od blackbeast » 13 Dec 2019, 15:51

Ja sam i dalje na Mintu. Prezadovoljan. Za ono za sta u zadnje vrijeme koristim laptop, i vise nego odlicno.
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 13 Dec 2019, 19:03

Ма ја сам прихватио ... аут кде аут нихил. ;) Волим да има, да је раскошно и да могу да бирам. Минт је давно одустао од њега и отписао сам их. У међувремену се навукао на арчија па све остало постоји реда ради, арчи се користи, остало се проба.

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39
Browser: opera 65.0.3467.62

Post od blackbeast » 16 Dec 2019, 09:47

Ja sam rekao, arch vise nikada. Nekoliko godina sam se patio sa njim, dosta mi je vise. Nije to za mene. Meni treba stabilan i upotrebljiv sistem, a ne kao sto je bio slucaj sa arch-om, da prvo par dana instaliram i podesavam i patim se da sve sredim kako treba, a onda posle izadje neki update necega koji sve zivo pobrlja i ja opet par dana nemam upotrebljiv sistem. Jebes to.
Ovo radi. Jednostavno radi. Apsolutno nista ne diram. I milina.
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 16 Dec 2019, 20:40

Не користим неке клонове који имају инсталер али сам прихватио да хелмутова скрипта све одради за мене. Ако се не бавим још нечим док инсталирам, фул инсталација која подразумева једно 50% програма које иначе користим буде завршена за највише сат времена. Вероватно би сада на SSD то ишло и брже. Онда додам десетак програма, вратим подешавања која сам сачувао или их имам на другом линуху и нека буде да је потребно два сата максимум. Свакако нешто заборавим али то решавам он флај.
Код апдејта, рецимо на сваких неколико месеци, нешто се забрља али не толико да смета да га користим. Обично се за пар дана реши и прође. Наравно, никако не заборављам на апдејтовање, ако прође рецимо више месеци, понекад и не успе да се избори. Сваки дан, скоро сваки пут кад га покренем проверим има ли апдејта. Пошто на компу имам више разних линуха, искористим неки тренутак када немам шта да радим, покренем све редом и апдејтујем.

Са Кубунуту-ом и сличним сам имао компликације када хоћу да нешто инсталирам. Ако нема у понуди, јурим РРА или јурим .deb или тражим још неки начин. Овако само yaourt -S imeprograma и готова прича.

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50
Browser: chrome 79.0.3945.88

Post od Gruja » 24 Dec 2019, 14:33

Izašao Linux Mint 17.3 [Long Time Support - LTS] - podrška sa zakrpama do 2023. godine.

Može nadogradnja sa 17.2 na 17.3 Danas mi stiglo da može ažuriranje.
Glupav im sistem za ažuriranje - obavestio me da je primećen problem na sistemu :?

Šta je novo u odnosu na 17.2
https://www.linuxmint.com/rel_tricia_ci ... atsnew.php

wallpaper download link
http://packages.linuxmint.com/pool/main ... 1.1.tar.gz

Slika
Amose je li to bio elektricitet?

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 24 Dec 2019, 14:49

Mala ispravka. 19.3 (ne 17.3)

Uradio sam upgrade sa 19.2 i sve je proteklo glatko. Mint je linux desktop klasa.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 24 Dec 2019, 14:58

Ima ih nekoliko, i Mint je jedan od njih :)
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Kontakt:

Post od Milan M. » 24 Dec 2019, 16:41

Koje bi ti linux desktop distribucije svrstao u istu klasu kvaliteta kao i Mint?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 24 Dec 2019, 19:40

Добро да су омогућили апгрејд, до скоро није било могуће, морала је нова инсталација иако је *убунту на коме је прављен минт то увек могао. Имаш на https://blog.linuxmint.com/?p=3838 упутство, што је додатна чудна опција, код оригинала је било из једног потеза.

Иначе да поновим да их не волем, не видим никакав разлог да користим минт а не *убунту, плус што је минт одустао од кде и тиме сасвим испао из приче. А цимет и остали су ми незанимљиви.

И даље не схватам чиме привлачи људе и које су му предности.

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Kontakt:

Post od Milan M. » 24 Dec 2019, 22:49

Mislim da nisi pitao i više si konstantovao, ali evo par razloga zašto ljudi vole mint:

- Jednostavnost instalacije i upotrebe. Upravo ovakav jednostavan upgrade između 19.2 i 19.3 je jedan od razloga. 5 klikova i jedna komanda i sve je spremno. Radio sam i upgrade između 16.04 i 18.04 i nije bilo baš glatko + performanse sistema na novom ubuntu-u nisu bile baš dobre i morao sam onemogućiti animacije.

- Velika podrška za razne uređaje koja dolazi od ubuntu-a. Ja na svojoj instalaciji koristim štampač povezan preko mreže, kameru, USB mikrofon, i sve ostale standardne PC periferije... Većina ovog je instalirana automatski ili maksimalno jednom komandom i podešavanjem preko GUI-a.

- Jednostavnost i lepota GUI-a. Meni je cinnamon prelep. Ima sve opcije za Dark layout + zanimljive setove ikonica. Brz je, elegantan i radi super i na VM-u.

- Jednostavno sve radi. Bez čačkanja duboko ispod haube. Bez 3rd party skripti. Ne moram da gubim vreme da podešavam OS i mogu da se posvetim da radim na projektima, a ne da gubim vreme na podešvanju OS-a. Ne razvaljuju se stvari bez razloga svakih nedelju-dve.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 25 Dec 2019, 12:08

Milan M. napisao:
24 Dec 2019, 16:41
Koje bi ti linux desktop distribucije svrstao u istu klasu kvaliteta kao i Mint?
Auhhh... Zavisi šta očekuješ od sistema. Mint je dizajniran po ugledu na Ubuntu tako da recimo neki Ubuntu LTS u zavisnosti od okruženja koje očekuješ da vidiš. Tu su uvek i Ubuntoliki sistemi poput ZorinOS, elementaryOS,Pop!_OS ili čak i Deepin . Sam Ubuntu je opet debiaonoliki sistem, ali tu ne bih baš mnogo izvlačio sem moža MX Linuxa koji je pravljen da bude lagan, ali bi mogao u tu kategofiju da dodam i Mint LMDE koji za razliku od klasičnog Minta je na Debian osnovi.
KDE Neon takođe je odlično rešenje za one koje vole KDE okruženje. U principu Kubuntu LTS sa najnovijim KDE-om.
Od ne debiano/ubuntolikih sistema bih izdvojio odmah PCLOS koji je od samog starta pravljen da bude jednostavan za korisnike, ali ima mali zaostatak u broju paketa koje može da ponudi. OpenSUSE je napravio veliki korak sa svojim Leap-om, koji je super stabilno okruženje koja će raditi na svemu živom.
Čuo sam dosta reči hvale za Solus ali sa njim baš nikakva iskustva nemam.
Da ne zaboravim i Manjaro koji je za razliku od Archa veoma orijentisan ka korisnicima i ako se ne bude mnogo budžilo trebalo bi da više manje radi bez bilo kakvih problema, ali njega bih ostavio baš za kraj.
Recimo ti kao programer osim pomenutih Ubuntu-a, Minta,OpenSUSE-a bi mogao da odabereš i Fedoru pošto u ovima imaš najviše alatki za programiranje (već prilagođenih),

Sve u svemu jedno šarenilo, ali svako će naći ono što mu baš baš leži.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Kontakt:

Post od Milan M. » 25 Dec 2019, 14:11

Ok, to je u teoriji, ali u praksi nisam mogao ni instalirati Fedoru na moj sistem, jer nije mogla namestiti fajl sistem onako kako hoće sa moja 3 diska gde sam hteo fedoru instalirati na slobodan prostor na prvom disku. Iako sam proveo par sati google-ajući i podešavajući particije na način koji je proporučen na netu, instaler se uvek žalio na nešto i ignorisao pripremeljene particije. Manjaro i OpenSuse isto tako, dok se MX linux instalirao, ali se stalno zabadao i zakucavao nakon što sam dodao drajvere za grafičku i uradio update. Ubuntu sam već spomenuo.

Sa Mintom nisam imao ovih problema, a ostale distibucije koje si pomenuo nisam probao mada zvuče previše egzotično za moj ukus :D
Na Minutu sam veoma lako dodao programerske pakete, vs code, eclipse varijantu (sts4), openjdk, docker, lamp paket... tako da nema potrebe da mi distribucija to pruža.

Za moj HW i potrebe Mint savršeno radi posao. Možda bi neka druga distribucija bila bolji izbor, ako bih imao drugačiji hardver i potrebu da kopam ispod haube na OS-u.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 25 Dec 2019, 14:43

Niko (ili bar ja) ti ne spori da tebi Mint radi radnju. Pitao si koji su User friendly. Svaki od ovih odgovara toj kategoriji, a većina korisnika ni ne znaju šta su diskovi, a kamoli da razmišljaju o redosledu istih. Što se drivera za grafiku tiče, to jeste boljka pojedinih distribucija.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Kontakt:

Post od Milan M. » 25 Dec 2019, 14:55

Jasno, U svakom slučaju Desktop linux je daleko otišao u odnosu gde je nekada bio i predstavlja lepu alternativu za windows korisnike kojima gaming / video obrada nije prioritet.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 25 Dec 2019, 15:12

U principu u zadnje vreme za gaming preporučujem da se kupuje konzola, pre nego da se koristi PC za ovo. Razlog je više nego jednostavan. Konzole, npr. PS4 drže standard za svoj hardware, odnosno svaka igra će odgovarati specifikaciji hardware-a, a ne kao na PC-u gde se specifikacija non-stop menja. PS drži 2 ciklusa taj standard gde jedan ciklus traje više godina. Prevedeno na srpski, ako kupiš recimo PS5 kada se pojavi u 2020 godini siguran si narednih 5-10 godina da će još uvek izlaziti igre za tu konzolu. Za PC jedino ako kupiš jako veliku zverinu i to nekih 5 godina će odgovarati, sa prosečnom mašinom ćeš morati menjati svake druge godine nešto da bi mogao da pratiš igre.

Ozbiljna video obrada se radi na "Linuxu" tako da ova druga konstatacija je više za korisnike desktop-a. Maya je odavno podržana za Linux (ako se dobro sećam prvo je samo za njega i bila samo neke kastom varijante Linuxa, specijalno prilagođenje). Činjenica je da postprodukcija je odavno na Mac OS-u, ali to nije Linux, a bogme ni Windows. Doduše, postoje časni izuzeci i na jednu i drugu preostalu stranu, ali ozbiljne firme uglavnom guraju već pomenute Mekove.
itpoint.rs

Odgovori

Povratak na “Linux”