SSD (теме и дилеме)

Hard diskovi, optički uređaji, flash memorije, memorijske kartice.

Moderatori: Pollux, calexx

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39

Re: SSD (теме и дилеме)

Post od blackbeast » 26 Feb 2019, 19:28

Jbg, nemam pojma kakav je u racunaru na poslu. Znam samo da osim prilikom podizanja sistema, tu prednost u brzini ja ne vidim. Vise mi znaci sto imam 8GB rama, jer je stari imao win 7 i 2GB rama.
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 26 Feb 2019, 20:33

Na starom računaru sa istim OS-om više će ti značiti hard nego dodatni ram. Provereno. Inače na službenom lapu imao sam HDD, od kada ima SSD je prodisao. Sa obzirom da se bavim programiranjem, veoma bitna stavka....
itpoint.rs

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 26 Feb 2019, 21:09

Ma novi je racunar, i dosta brzi procesor (stari je bio core2duo na mislim 2GHz a ovo je neki i5 na nekoliko...), vise rama (8 vs 2), ssd... I ja nesto ne primjecujem veliku prednost ssd-a, osim prilikom pokretanja. Doduse na starom je bio win 7 a ovde je win10, pa mozda i to ima uticaja.

Ja koristim najcesce excell, word, outlook i jos ponesto usput tako da nema tu nista zahtjevno sto bi moglo da iskoristi prednost ssd-a.
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 04 Mar 2019, 23:05

Crkao mi disk u laptopu (po drugi put...) i nisam imao sta drugo da uzmem nego ssd od 240 GB, u jednoj od dvije prodavnice racunarske opreme kod nas u gradu. Izasao me oko 45 eura.
Ubacio sam ga, instaliao ponovo Mint i, radi sve... Primijetim u nekim situacijama da je nesto malo veca brzina, ali opet ponavljam, ni blizu koliko se reklamira... Na pakovanju pise do 10x brzi, prodavac kaze 3x brzi (misli se u odnosu na klasicni) a ja bih rekao da je maksmalno 2x. :) Jedino gdje se stvarno vidi ogromna razlika jeste pri podizanju sistema.
blackbeast

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 05 Mar 2019, 00:58

Evo ja vozim formulu 1 i nije ništa brža od punta. Samo malo kada stisnem gas, ali inače ide istom brzinom :D

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 05 Mar 2019, 01:30

No ozbiljno sada, da bi ljudi ne bi pomislili kako stvarno nema razlike:

- SSD je mnogo brži i nečujan je

- Prednost SSD-a je pogotovo očigledna prilikom učitavanja programa (prvi put pre nego što se učita u RAM) i prilikom rada sa gomilom malih fajlova. Na primer Vlada je pomenuo programiranje. Razlika u generisanju angular projekta ili kopiranja velikog broja malih fajlova koji su razbacani po disku je nebo i zemlja - prosto se ne može porediti. Učitavanje OS-a je dobar primer, jer se mora učitati gomila fajlova koji su razbacani po sistemskom disku - tu se vidi koliko je brži SSD jer ne mora glava da se vrti i traži po disku...

- Razumem da razlika nije toliko očigledna kada se pokrene OS i dva korišćena programa se učitaju u RAM. Ko toliko koristi računar i ne smeta mu da čeka par minuta više na početku dok se sve ne učita, onda će mu HDD raditi super posao.

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 05 Mar 2019, 07:08

Pa gledaj, to je ono sto sam i govorio. Vecina ljudi nece primijetiti tu veliku razliku u brzini jer to malo sto se na racunaru radi, nije dovoljno da iskoristi potencijal. Sto Kleka rece, poredeci F1 i Punta... AKo vozis kroz grad gdje je ogranicenje 30, dzaba ti F1 sa 900+ KS. I Punto sa 60 ce obavljati posao.
blackbeast

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 05 Mar 2019, 10:29

Ништа ја нисам рекао. ;)

Иначе се слажем са тобом, нисам приметио спектакуларно убрзање како се свуда прича. Јесте брже код стартовања система али то мени не значи много јер 90% успављујем комп и онда углавном нема разлике. Ипак ми значи када некад рестартујем па ми забрља (ваљда сам писао о том брљању) и онда се брже рестартује 3-4 пута док не проради.
Код покретања програма можда има разлике али ми не значи много, секунда горе доле ... не програмирам, не користим озбиљне програме а копирање је ретко. Хм, јуче сам инсталирао Арчија али на хард па сам копирао профиле са firefoxa, waterfoxa и thunderbirda и то са ССД-а на хард и баш је брзо завршио. Пробаћу и у обрнутом смеру а и ССД на ССД ... али то радим у неколико месеци.

Да ми је простор битан, не бих био задовољан што сам купио 1/4 гигабајта у односу на хард али није па ми је куповина ок. Углавном осећам да све ради за нијансу брже али ништа као што сви причају да полети и да је невероватно.

Касније ћу мало да мерим. ;)
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 05 Mar 2019, 18:47

Ima veze i sa zastarelom matičnom, to je slučaj kod mene, SSD mi radi u nekom SATA 1 modu, svejedno je dizanje sistema za nekih 40-50 sekundi što je meni sasvim ok.

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55
Browser: firefox 65.

Post od Miroslav Jeftić » 15 Mar 2019, 21:36

Što kaže Milan, ko ništa ne koristi, jbg njemu nema ni gde da bude poboljšanje. :) Kod laptopova se posebno primeti, skoro sam radio s nekim malo starijim primerkom i gde god kliknem čekam, Windows Explorer, Office, klikni pa čekaj da se otvori. Ako treba da npr. pregledam (otvorim i zatvorim) desetak Word-ova ili Excela (a još mi je otvoreno svašta nešto), još kako se primeti.
Instalacija i deinstalacija programa takođe daleko brže ide, ako anti-virus nešto skenira u pozadini nema da se sve uspori ili ako nešto kopiram u pozadini ne moram se brinuti da će sve da se zakuca, 5-6 godina stara instalacija Windows-a je brza kao i prvi dan i xy drugih stvari, jednostavno komfor u radu.

Naravno, nije u pitanju nekakva vanzemaljska tehnologija i stostruko ubrzanje, ali što se mene tiče dovoljno da otkako sam pokrenuo ovu temu, nisam više nijedan komp uzeo bez ssd-a. :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Browser: waterfox 56.2.7
Kontakt:

Post od calexx » 15 Mar 2019, 23:13

Ма примећује се али има ту још нешто. ;) Моје искуство са Пенџерима показује ово што си описао, чекање да се програм покрене или успоравање када се нешто ради у позадини није ретко и постало је уобичајено. И сваки пут када покренем windows приметим то. На линџама једва да постоји тако нешто па се зато мање и примећује престанак успоравања. :)

Тренутно ми је ОК брзо стартовање због проблема који никако да решим али ће то у нову тему. :(
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Odgovori

Povratak na “Storage”