Нове дистрибуције

Linux desktop, aplikacije, podešavanja, optimizacija

Moderator: vladared

Odgovori
Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Browser: waterfox 56.2.7
Kontakt:

Re: Нове дистрибуције

Post od calexx » 11 Mar 2019, 21:11

А шта знам, немам никаквих проблема са Арчи/Манџаро варијантама, сада су оба на кернелу 5, Арчи је био 4.20 од како се појавио ... они одмах пређу на ново. Немам појма шта ти брља, мада знам да мало паузе са апдејтовањима уме да направи свашта, зато то радим редовно.

Као што сам помињао, један од битнијих разлога је упрошћена употреба и инсталације. За разлику од осталих који имају апдејт из више корака (не мислим на GUI, све апдејте углавном радим у CLI варијанти) овде је само један. За инсталације нечега чега нема у редовној понуди не мора да се додаје нешто, да се тражи ... једна команда инсталира ваљда све што игде постоји.

Сусе ми није занимљив јер су много компликовали са Yast и System Settings па сам понешто морао овако а понешто онако. А неисправна ћирилица ми је знак да су апсолутно неозбиљни, једини ОС који сам икада пробао а да има неисправне фонтове. То је или знак да раде на своју руку и да не прате како је код осталих али и да њихови корисници одавде користе само осисану латиницу па им ћирилица није битна. Небитно ко шта користи, апсолуно ми је неприхватљиво да једна таква фирма себи дозвољава оволики пропуст.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Browser: chrome 72.0.3626.12
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 12 Mar 2019, 00:38

Izeš ga. PCLos instalacija, update, kastomizacija sve za 45 min i kernel 4.20 radi ko singerica.... Kako???
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 12 Mar 2019, 10:12

Немам појма, ја то исто урадим са Арчијем или Манџаром за слично време и ради ко сингерица. ;)

PCLOS ми је чудан у последње време, ретко излазе нове верзије, сада форсирају неки дарк стар док им је кде5 још од прошлог јуна. Пре пар дана сам хтео да инсталирам ту црну звезду али је заглавило у старту, отварао је сплеш скрин полако и дуго док ми није досадило. Ипак, то је било са E2B флешке, касније ћу опет да пробам али са регуларне.

У основним верзијама је још и Мате док су почели да праве гомиле комјунити верзија, где гурају тринити. Ја бих више волео да неко форкује кде4 па да се појави и нека варијанта линуха са њим, тринити ми је ипак мало тањи док је плазма 5 очај.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 12 Mar 2019, 15:19

Iskreno da ti kažem fino su ispeglali KDE 5 pogotovu ovu varijantu u pclos. Lep osećaj i stvarno je sve glatko.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 12 Mar 2019, 23:21

Изгубио сам цело поподне и вече пробајући да га инсталирам и нисам успео. Пробао сам дарк стар, после сам пробао и последњу кде5 верзију из јуна прошле године и пуцају на истом месту. Инсталација прође и када инсталира груб2 (избор је само груб2 са гуи и као текст, не може ни да се прескочи) и после неког мало дужег времена пријави да није успео.
Slika
Пробао сам на хард који је MBR, после сам пробао и на GPT са EFI и исто се понаша, ово је са те последње пробе али ваљда нема разлике.
Пробао сам да га стартујем са неког другог линуха ако већ није груб набацио а инсталација прошла али неће, неће да га стартује ни супергруб.

Некада је инсталација пролазила први круг и тек после рестарта је правио груб. На почетку би у њега убацивао само пенџере (уз објашњење негде на форуму ... шта ће вам други линух поред овога?) па је било лакше. Сада пуца само тако.

Пробаћу да нађем решење за неки дан, сад више немам времена за то.

Е да, приликом инсталација других, а код дела где се ради апдејт и инсталација груба, већина ту заглави јер имам гомилу партиција са линухима. Од плазме тј кде5 је проблем и обичан апдејт груба ако те партиције нису монтиране па увек проверим да ли јесу и тек онда иде os-prober или update-grub. Зато ме не чуди што тај део траје али само пуцање ... потражићу решење ових дана.

Оно из прве руке можда и помогне ако ме не мрзи да откачињем хардове.
Being about to put in a grub security password was fixed in the latest official releases. This is something else like you have different grub2 installations and it can't find the correct one to use or you are mixing uefi and non gpt partitions or something else. Only grub2 is the only officially supported on the KDE and MATE ISOS.
Ако му је ово проблем, онда још морају да раде на њему.
Prikačeni fajlovi
Screenshot.png
(57.19 KiB) Nije preuzet ni jednom

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 13 Mar 2019, 12:17

Meni se čini da je ponuđen osim GRUB-a 2 i onaj prastari već kako se zvaše Linux nešto, ali to ti neće pomoći . I kod mene je Windows GPT hardu i prošla je instalacija bez problema . Pre će biti da je problem Linux, ako se nalazi na GPT-u (kod mene je disk na koji je instaliran je MBR pošto već godinama koristim iste diskove za Linux pa me mrzi da ponovo formatiram).U grubu nema Windowsa (zbog navedenog problema) ali prilikom butovanja mi nije problem da pritisnem F12 i odaberm disk da bi prešao na Windows...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 13 Mar 2019, 19:29

Први хард је GPT, ту су један windows и неколико линуха. Други је ССД опет са једним пенџерима и три линуха, прављен као MBR и трећи је исто MBR са сличним варијацијама. Значи два MBR, један GPT, пробао сам на трећи и први и увек исто.
Никада ниједан линух није имао проблем са овим миксом који помињу као проблем, мислио сам да пробам са откачена два али мислим да је ово превелика рупа и ипак ћу да одустанем од њега. Ако им инсталацију груба ометају мешани хардови, имају они још много тога да проуче.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Mar 2019, 09:39

Синоћ сам пробао са откаченим GPT хардом и опет исто. Значи обичан хард и обичан SSD са MBR, све прође и кад дође на ред инсталација груба, мало дуже нешто ради и тресне грешку. Иначе не нуди ништа друго, груб2 у графичком и груб2 у текстуалном облику.

Погледаћу касније грешку па ћу да потражим по детаљима, у сваком случају је врло лош знак, чак и ако имам хардове са MBR и са GPT, шта њега брига, он нека одради свој посао. Опет ме подсећа на стара времена када није могао да одради посао па би убацио само један windows ... али би то било у рестарту после готове инсталације па би бар он соло могао да ради.

Е да, понегде се помиње лозинка која се уписује у прозору где се бира груб па кажу да ту не сме ништа да се уписује. А код мене тога и нема.

Хм, сад видим да на лаптопу постоји једна празна партиција, могао бих и ту да пробам, ако прође бар да видим како изгледа.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Mar 2019, 10:15

Није да проблем није пријављен, ево тип https://www.pclinuxos.com/forum/index.p ... 295.0.html има исти проблем. Код њега је у питању NVME али све остало је из исте приче. И нисам видео да је решено.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Mar 2019, 11:05

calexx napisao:
15 Mar 2019, 09:39
Хм, сад видим да на лаптопу постоји једна празна партиција, могао бих и ту да пробам, ако прође бар да видим како изгледа.
Ћорак, потпуно исто. Сасвим други хардвер, исте грешке.

Коју верзију си инсталирао? Једино да пробам још нешто реда ради, мада мислим да ће решење да се појави на њиховом форуму пошто нисам једини.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 15 Mar 2019, 16:30

uh... Sada nemam pored sebe ali recimo 2018.05 ili 2018.06. Ta mi je bila pri ruci.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Mar 2019, 16:53

КДЕ? Дарк стар или нормалну? Видим да за даркстар пише да је као некада миниме тј минималац. Управо сам пробао и даркстар из јуна прошле, ових дана сам пробао и ту фул верзију из истог месеца и увек исто.
Пробао сам и да га после инсталације стартујем неким другим грубом, на крају дође до неког логин екрана и ту не прихвата ништа, ни root, user, guest ... ништа не пролази.

На лаптопу постоји само један MBR хард са пенџерима и три линуха ... иста грешка. Ништа, пратићу ону тему, можда нешто провале.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 15 Mar 2019, 17:47

Koliko particija na tom disku? Da nije to problem???
itpoint.rs

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 15 Mar 2019, 17:55

itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Mar 2019, 18:00

Ок, то је последња пуна верзија, пробао и њу.

Што би био проблем са партицијама? На овом овде ;) од 1Т постоје три ntfs (по једна за седмицу и ону малу партицију и једна за податке) плус једна екстендед дељена за линухе, ту је 5 партиција тј 4 су пуне, једна служи за тест. На лаптопу је слично, само што тамо постоје три линуха и једна коју сам пробао. А пробао сам и EFI инсталацију на GPT харду и увек исто.
Ако мислиш на више од 4 примарне, наравно да није тако.

Сад ћу да пробам једну старију верзију као и једну мате да видим како ће да прођу. Типујем да им је нешто промакло и да се са неким хардвером не слаже. Пробам ове две па ако не ради, онда набацујем Арчија да још мало тестирам онај мој проблем.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Browser: firefox 60.
Kontakt:

Post od calexx » 20 Mar 2019, 19:06

Да не заборавим, за сада сам завршио са PCLOS, не иде па не иде. Пробао сам ту старију верзију (2017. са КДЕ4) и нормално се инсталира али после запне на апдејту јер је вероватно потребан озбиљнији прелаз са 4 на 5 и то тешко да може лако да прође. Пробао и (нови) Мате, исто се понаша. Пробао да покренем инсталацију из терминала и пратим шта се дешава али ништа, дође до избора груба и ту запне па после дужег чекања пукне уз ону поруку. Иначе та стара верзија после избора груба и после само пар секунди избаци нови прозор где се бира који ОС да буде default и после рестарта креће у креирање корисника.

Пробао сам да ово што се инсталира па пукне покренем из другог груба, нешто успе али се појави login прозор и ту не пролази ништа уобичајено.

После Дарк стар 2019.3 се појавио апдејт 2019.315 па сам мислио да је решено али ништа, све исто.

Да је нешто до мог компа, не би се исто десило и на лаптопу који је апсолутно другачији а и поменути тип се жалио на ово без решења. Типујем да је проблем постојање других линуха, код овога је слично и ту се PCLOS не сналази. Можда једном пробам инсталацију ако склопим стари комп, мислим да имам пар хардова које могу да бришем па ако прође, решено. Велика рупа коју себи нису смели да дозволе, за мене на нивоу Suse промашаја са ћирилицом. Да ли да напишем да сам после инсталирао Арчија и све ради?

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 21 Mar 2019, 08:41

A kod mene brljave sa kernelom novijim od (čini mi se) 4.14 :) (mislim archi i njegovi klonovi), ali zato ovaj radi ko singerica.... Jbm li ga. Verovatno je neka sitnica, ali ko će da se jebava sitnicama. Lakše je grunuti nešto što radi :)))))
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 21 Mar 2019, 21:23

Тако је. Сачекаћу расплет приче са њиховог форума а дотле Арчи. Не знам како ти брљају кернели, ја на Арчију пустим да иду редом а на Манџару повремено погледам шта нуде, изаберем неки новији и никад проблем.

Да ли си то инсталирао на хард/систем на коме нема других линуха/ОС-ова?

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 22 Mar 2019, 09:39

Ja samo držim jedan Linux... Ako uzmem najnoviju verziju recimo Manjara kada je instaliram toliko zapinje da sam u početku mislio da mi pukne xorg, ali u stvarnosti nije pukao xorg, nego i kada pređem u terminal toliko sporo radi da recimo ako pustim mc da se startuje mogu komotno da odem i skuvam kafu dok se podigne..... Možda čak i da je popijem. Recimo live varijanta radi baš kako treba.... Jbg... Isto mi se dogodi ako podignem stariju verziju i onda na nju nakalemim 4.20. Ako učitam 4.20 ponaša se isto kao ovaj novo instalirani, ako podignem 4.14 radi normalno... PCLOS radi savršeno sa 4.20, tako da je verovatno neko podešavanje, ali me stvarno mrzi da istražujem po kernelu šta bi to moglo biti...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 22 Mar 2019, 10:10

Ја и да хоћу не бих умео да то истражим. ;) Сад сам пробао, отворио терминал, куцао mc, отворио се у истој секунди, није ни пребацио на следећу. Инсталирао сам га скоро и на ССД, имам бар по једну инсталацију на другим хардовима и овде на лаптопу (старом једно десет година) и свуда ради нормално. Е сад, не сећам се колико дуго сам користио 4.20 (на Арчију чим се појавио па до петице) јер Манџара и не трошим превише, осим што сам на овом кршу пресвичовао да он буде основни. Свуда сам пребацио на кернел 5.0 па се он апдејтује али ни ту нема проблема.

Да ли инсталираш неке додатне драјвере/програме? Да ли ти Манџаро одмах по инсталацији успори или мало касније? На компу имам интел интегрушу, у лаптопу ваљда ати интегрушу и не инсталирам никакве драјвере, само оно што се редовно намести.

Она тема на њиховом форуму је замрла, нема поруке недељу дана, нити је покретач решио нити се неко из тима јавља да помогне. Пошто је грешка конкретно на апдејту груба, погледаћу да ли некако може да се прескочи јер ми ионако није потребан.

Odgovori

Povratak na “Linux”