Нове дистрибуције

Linux desktop, aplikacije, podešavanja, optimizacija

Moderator: vladared

Odgovori
Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Pridružio se: 21 Jun 2007, 00:05
Browser: chrome 57.0.2987.13
Kontakt:

Re: Нове дистрибуције

Post od MladenIsakovic » 13 Apr 2017, 00:46

Vidiš, promenilo se, kad je izašla verzija 4 nisam mogao klasične ikone na desktop. Tj mogao sam ih prevući, ali su se ponašale kao widgeti, na desni klik imale opcije kao widgeti, nisam ih mogao sve po veličini podesiti podjednako i uravnjati u liniju. Vidim, to sad može. Lepo.
Ko prvi devojci, sam u nju upada

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Browser: firefox 52.
Kontakt:

Post od calexx » 13 Apr 2017, 15:23

Не, све је то из приче ... неко погледа, на први поглед му се не свиди или није како очекује и каже да не ваља. Не смем да се кладим да је тако од почетка верзије 4, могуће је да у старту није било мада ми се чини да јесте. Чак бих могао да нађем неку верзију из тог времена, инсталирам (без апдејтовања) па пробам али мислим да нема потребе.
Као када би неко сео у новог голфа, види да нема ручне и каже ... овај ауто не ваља, нема ручну кочницу. ;)

Даклем, ово што причаш се дешава када изабереш за десктоп да буде Default desktop. Тада у принципу нема икона, можеш да их избациш превлачењем или на десноклик и онда су као виџети са све подешавањима које они имају. Нешто овако, то и сада постоји у тој варијанти:

Slika

Да би имао класичне иконе, иде се у десктоп подешавања и изабере folder view. Све је исто као пример који сам показао у претходној поруци, са свим подешавањима икона.

Постоји и трећи начин, мада ми се чини да сам на неком КДЕ линуху видео још један али ајде само овај са Кубунту 14.04. То је некакав search тип и то изгледа овако:

Slika

То је стартна позиција, сигуран сам да може да се подеси како оћеш и онда идеш даље, ако се кликне на интернет икону, онда он избаци ово:

Slika

Ово ми личи на нови гноме који је баш у овом фазону, мада га нисам давно пробао, можда се нешто и променило.

Још нешто, ово је везано само за десктоп и изглед, оно што мене држи уз КДЕ су подешавања. Отприлике сто пута више него гноме и подврсте. Са које год стране да се крене, све може да се подеси кроз GUI, ретко где мора да се додатно интервенише у CLI. У подешавањима је у старту 26 разних и свако има много подменија. Скоро да нема шта не може да се подеси.

Све у свему, више волим да има хиљаду ставки а мени је потребно 100 него да има 20 и све су потребне. Ту фали бар 80. ;)
Prikačeni fajlovi
snapshot24.png
(1.98 MiB) Nije preuzet ni jednom
snapshot23.png
(1.94 MiB) Nije preuzet ni jednom
snapshot21.png
(156.36 KiB) Nije preuzet ni jednom
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 13 Apr 2017, 17:28

E pa vidiš, na to sam i mislio. Nisam to u podešavanjima tada video taj folder view.
I nisam rekao ne valja KDE, nego sam rekao "meni se nije svidelo to i to", da ne valja većini linux korisnika ne bi se toliko koristio. Ja kada sam zadnji put isprobavao KDE, ima jedno godinu ipo možda i dve, po defaultu je bilo ako hoćeš na desktop prečicu, bude kao na toj prvoj slici, kao widget, ne sećam se, iskreno, dal je bilo folder view tada ili ne, ako i jeste, ja to verovatno nisam znao, pa sam imao samo widgete koji mi se nisu svideli.
Sve što rekoh je da mi se Deepin svideo više, look/n/feel i njegova funckionalnost, originalni kineski distro Deepin, to je sve, bez namere da išta kudim ili kažem ne valja.
Eno pogledaj post, nisam rekao ne valja, nego meni se lično nije svidelo, stvar ličnog ukusa.

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 13 Apr 2017, 19:32

Ovako izgleda moj ekran nakon dugo čekanja da se učita live usb:

Slika

t.j ovako izgleda kada koristim non-free drajver. Ako koristim free drajver onda apsolutno i ne počne učitavanje, t.j. i ne aktivira monitor.

Vidim da se može rešiti igranjem sa raznim verzijama distribucija koje imaju različite nVidia drajvere ili isprobavanjem raznih startup komandi i varijanti, ali... Drugi put.

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Browser: firefox 50.
Kontakt:

Post od Milan M. » 14 Apr 2017, 13:13

Gde Manjaro nije uspeo, Mint ide bez problema.

Od svih desktop linux distribucija koje sam probao, Mint je uvek ostavljao najbolji utisak što se tiče podrške za hardver ali generalno i stabilnosti.

Slika

Da ne koristim windows i da ne zavisim toliko od Adobe i drugih alata koje koristim redovno, Mint bi definitivno (ponovo) bio moj izbor.

Ovo je samo instalacija koju sam poterao direktno sa USB i već mi je našao sav hardver, radi net, radi zvuk (morao sam promeniti port na kome sam prikopčao zvučnike), slika i fontovi izgledaju lepo kao i na windows-u, povezao telefon i odmah sve prepoznao, prebacio slike.. :gore Sve to a terminal nisam ni otvorio. Ovo je već desktop iskustvo koje je jako slično onome što nudi windows.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 14 Apr 2017, 17:04

Не знам где је проблем, ја никада до сада нисам користио посебне драјвере, бар не при стартовању лајв верзије. А искуство ми је говорило да ако ту има проблема, биће га и после а тако ће да буде са сваким линухом. Имао сам проблема са неком старом Ати картицом на којој су радиле старе верзије линуха а нове нису, имао сам проблема и са једном новијом на којој ниједан линух није успао да се подигне у било какав графички режим. Остале раде у фулу, како год да пробам. Нвидиа графичке немам одавно,

Минт је Убунту под другим именом. Ја сам баш са њим имао проблеме јер тип који га ради (можда их има и више али је један у првом плану) додаје разне ситнице које се ионако лако (касније) додају а делује ми да због тога избацује неке друге које можда имају везе са хардвером па сам имао ситних проблема због тога. Како год, ако је Минт прошао, онда ће и сваки Убунтолики а и сваки Дебианолики да прође. Ту је и PCLinuxOS који мислим има и старије и новије драјвере али ми се не свиђа основа на којој је прављен.

Скоро најбитнији детаљ у опредељивању избора је оно за шта ћеш да користиш комп са тим ОС. Ако је то рецимо Corel или неки други (у твом случају Адобе) пакет, онда је тако како је. Под условом да ипак не постоји алтернатива која може да заврши посао а све чешће налазим на боље програме. Можда не неком јаком Адобе пакету а можда само нисам пробао. Ја сам на почетку користио дуал бут па за све ишао на линух а када је потребно нешто конкретно, враћао пенџере и завршавао то што је потребно. Временом сам трагао за алтернативама и проучавао их па сада више не рестартујем због Фотошопа (мада он може и под емулацијом на линуху) него то што ми је потребно завршава Гимп. И тако за 90% па и више потреба.

Ја стално пишем да линух одавно није CLI тј конзола а нарочито за разне ситнице. Ово што си пробао ми личи и на КДЕ (мада су обично ишли са плавом позадином) али и на Цимет, шта си пробао?

Е да, ипак ми је чудно да се Манџаро није стартовао, како си правио флешку? Повремено ми неки програм не одради посао па се враћам провереним програмима, чак је то један од разлога отварања Пенџера. Који тачно Манџаро, они често имају пробне верзије које можда нису комплетне? Пре неки дан је изашла коначна верзија 17.0.1.

П.С. Хм, користиш два монитора, да се овај није збунио, читам да неки имају проблем са дуал мониторима а немам никакво искуство са тим. Можда је у овом ишао CLI део а збунио се где да пошаље GUI. ;)
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 14 Apr 2017, 17:18

Milan M. napisao:Vidim da se može rešiti igranjem sa raznim verzijama distribucija koje imaju različite nVidia drajvere ili isprobavanjem raznih startup komandi i varijanti, ali... Drugi put.
Хм, при поглед каже да оде стварно може да има проблема, надам се и решења.

https://www.google.rs/search?hl=sr&site ... ylE05pkV9Q

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Kontakt:

Post od Milan M. » 14 Apr 2017, 18:19

Da, već sam čitao te teme i ima raznih "rešenja" i rešenja ali ništa čime sam se hteo mnogo igrati. Ako zapne na samom početku sa bootovanjem kako će tek posle zapinjati.

Manjaro KDE Edition (17.0.1 64bit) je bio pokrenut sa fleške koju sam napravio sa iso image i alatom koji preporučuju na manjaro sajtu - ImageWriter.

Isti alat sam iskoristio da napravim Mint flešku i to radi bez problema.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Apr 2017, 01:01

Тај углавном и иде уз Манџара, ја га додам на Арчија мада ми се не свиђа начин на који одрађује флешке, прави неке партиције које нису јасне и видљиве, нешто меша и брља па избегавам да га користим. Понекад флешка мора да се оправља колико је ... ошамути. У последње време користим rufus, прво сам ишао на мулти Yumi, понекад се играм са Easy2Boot а руфус служи за брзинско прављење флешке са једним ОС. Пробај њега, могуће је да нешто није лепо испало.
Иначе Манџаро уме и да не направи груб како ваља па се по инсталацији не стартује али то оправљам са другог линуха, глупо ми да због једне ситнице не користим остало.
calexx napisao:Хм, при поглед каже да оде стварно може да има проблема, надам се и решења.
А делује ми да је време да очистим тастатуру па да проради слово в. Мада и не знам да ли је писано на овој тастатури или на лаптопу. ;)

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 15 Apr 2017, 22:35

Imam jedno pitanje za iskusnije Linuxovce od mene:
Zbog čega u (ja mislim) svim linux distroima, bar ovim većim/poznatijim, zbog čega se forsiraju veliki fontovi, velike ikonice. Okej, znam da to može da se smanji, ali recimo, ako upoređujemo sa drugim operativnim sistemima, recimo Windows ima mnogo lepše, manje fontove, manje ikonice, nekako mi svedenije i sređenije izgleda, MacOS nisam uživo nikad video niti probao, ali po ovome što sam imao prilike da vidim na YouTube, rekao bih da i kod njih nisu prevelike ikone i fontovi, pa me zanima, zašto kod linuxa, i na KDE i na Gnome pogotovu, Xfce, Cinammon, bilo gde - ogromne ikone i fontovi. Jel razlog neki rendering fontova, ili šta već, baš me zanima?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 16 Apr 2017, 07:45

Нисам приметио, можда и зато што користим default desktop у коме нема икона па не могу да поредим. Како је у гномету, цимету и осталима ... скоро да немам појма, нисам одавно пробао. Мислим да у последње време и пенџери у старту имају велике иконе па пребацим на мале. Можда због оних који слабије виде па ће по потреби да смање они што боље виде. Мени делује да је КДЕ изабрао таман величине.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 18 Apr 2017, 12:55

MladenIsakovic napisao:Imam jedno pitanje za iskusnije Linuxovce od mene:
Zbog čega u (ja mislim) svim linux distroima, bar ovim većim/poznatijim, zbog čega se forsiraju veliki fontovi, velike ikonice. Okej, znam da to može da se smanji, ali recimo, ako upoređujemo sa drugim operativnim sistemima, recimo Windows ima mnogo lepše, manje fontove, manje ikonice, nekako mi svedenije i sređenije izgleda, MacOS nisam uživo nikad video niti probao, ali po ovome što sam imao prilike da vidim na YouTube, rekao bih da i kod njih nisu prevelike ikone i fontovi, pa me zanima, zašto kod linuxa, i na KDE i na Gnome pogotovu, Xfce, Cinammon, bilo gde - ogromne ikone i fontovi. Jel razlog neki rendering fontova, ili šta već, baš me zanima?
Nisam siguran da o istome pričamo, ali na Linuxu se može podešavati šta god da poželiš. Meni je defaultno okruženje sem pozadine (koju je došla uz PCLOS, ali nije defaultna) i ikonica koje sam svukao na desktop. Ja nešto ne volem ove vidžete, tako da sam podesio da mi meni bude standardan da ne kažem stari KDE) i desktop da zaista bude desktop. To su samo opcije u Configuratoru, tako da nije neki problem namestiti. Dakle slika je priložena i ja ne vidim šta je ovde veliko i ružno:

Slika
Prikačeni fajlovi
snapshot1.png
Desktop
(1.36 MiB) Nije preuzet ni jednom
itpoint.rs

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 18 Apr 2017, 13:00

Čisto da ne bude kako su neporavnate ikonice, meni nije bitno pa ne držim align to grid, ali evo slike i sa tim plus da se vidi o kakvom plus da se vidi meni koji sam pomenuo u prošlom postu:

Slika
Prikačeni fajlovi
snapshot2.png
Desktop sa align
(1.34 MiB) Nije preuzet ni jednom
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 18 Apr 2017, 14:55

Кад помињеш подешавања, то је такође могуће и са менијима и сличним детаљима, постоје алтернативе па можеш овакав као што ти користиш (баш класична варијанта) или неколико другачијих облика. Ту није разлика само у иконицама или бојама него баш баш друга прича. Ако ти не одговара таск менаџер (који може прилично да се подешава) онда изабереш неку алтернативу. Ако не одговара тип десктопа (помињано пре неки дан) и то може да се промени. Зато се и дешава да се неком нешто не свиди и одустане јер не личи на оно што се очекује, без провере да ли то може и другачије.
Све ово важи за КДЕ, не знам како је код оних мазохистичких, не верујем да тамо има неког избора.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 18 Apr 2017, 15:09

Ево конкретно, осим оног који иде у старту по инсталацији и овог твог класичног, ту је и Application Dashboard који ми личи на онај из Ubuntu Unity са фул екраном у коме се тражи програм. Ја сам навикао на стандардан, твој класичан ме подсећа на прастаре пенџере. ;)

Slika
Prikačeni fajlovi
Screenshot_20170418_150310.png
(524.19 KiB) Nije preuzet ni jednom

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 19 Apr 2017, 13:59

Meni se skroz dopada koncept jednostavnog, preglednog desktopa kod MacOS-a pa mi je ElementaryOS jako privlacan.
Licno koristim samo Mint jer sam se godinama navikao na njega iako sam neko vreme koristio i Ubuntu.

Linux Scoop je odlican kanal. Bar realizacija zamisli/ideje, da se ukratko prikaze distribucija.
Amose je li to bio elektricitet?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 19 Apr 2017, 14:26

Не сећам се како ми је деловао овај елементарни, све је то у основи убунту коме неко промени једно, неко друго, неко дода docky, неко дода друге детаље ... основа линуха и јесте да свако може себи да прилагоди и окружење. Колико конкретно допушта. Ја не волим docky фазон, нешто ми шарено, углавном анимирано и зато сам набацио леви панел и ту наређао иконе али не као код убунту да имају додатне функције него онако, баш као иконе на панелу. Много програма покрећем комбинацијом тастера, неки су у левом панелу и то ми је довољно.

Писао сам да не волим минт јер осим пар додатих програма (које свако убаци за пар минута) и додатка за апдејт, све је то убунту. Цимет им је имао много проблема на почетку па сам одустао од њега а онда не видим разлог да користим минт поред неке од убунту варијанти. Плус што ми делује да аутор избаци понешто од драјвера што њему није потребно да би убацио оне ситнице. Плус што пратим излазак нових верзија и пречесто је почео да избаци у промет верзију која није комплет тестирана или је пала на неком тесту.

Сећате ли се фрке коју је аутор направио са Јеврејима? Тада су му многи окренули леђа а мени је стално сумњива зелена боја коју углавном користи. ;)

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50
Browser: chrome 62.0.3202.75

Post od Gruja » 02 Nov 2017, 00:03

Ubuntu 17.10 - Unity okruzenje vise nije podrazumevano (default) i vise ne izradjuju 32-bitnu verziju za Desktop sisteme.
32-bit installer images are no longer provided for Ubuntu Desktop.
The Ubuntu Desktop now uses GNOME instead of Unity.
Window control buttons are back on the right for the first time since 2010.
O yea! :green:

http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20171030#ubuntu
https://wiki.ubuntu.com/ArtfulAardvark/ ... tu_Desktop
Amose je li to bio elektricitet?

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Browser: chrome 61.0.3163.10
Kontakt:

Post od vladared » 02 Nov 2017, 10:26

Ubuntu, sem kratkog jednog izleta već jako dugo ne koristim... Ako već mora, više volem Mint, mada Manjaro koristim već jako dugo. Jedino na jednom jako matorom lapu koristim Zorin OS (derivat ubuntu-a). Ostalo je ili PCLOS ili SuSE. Na serverima standardno debian i centos...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Browser: firefox 56.
Kontakt:

Post od calexx » 02 Nov 2017, 15:17

Ја ћу опет, чим нађем мало времена да пробам ово, није да волим Убунту и није да волим гномета али чисто да видим каква је варијанта када је то основна понуда.

Одавно не тестирам, пробао, пробрао и то је то. Unity ми је био занимљив али је и то некакав гноме па је од старта сиромашан опцијама а ја то најволем. КДЕ ми је први, мада је плазма ужас али и поред неких недостатака је бољи од осталих.

Дистрибуције ... одавно возим Арчија са КДЕ (нажалост, пошто је RR, ту је морала да дође и плазма) док ми је златна резерва Кубунту 14.04 са КДЕ4. Ту је и Манџаро који је одлична и озбиљна варијанта Арчија али понекад скрену у неку страну па се врате ... PCLOS је нешто успорио, час се изгубе па избаце свашта али ми делује да се губе. Занимљиво али ми увек нешто фали. Сусе не разматрам док не реше основну ствар са фонтовима, мада су самим постојањем проблема показали да су неозбиљни и да су корисници из ових крајева још гори.
Минт скоро да и не гледам, то је мало украшен Убунту, нешто као што је био black XP. Некоме олакша због пар корисних програма који су додати али некоме направи муку пошто све то није тестирано како би требало. А још су избацили КДЕ из приче ... вероватно ћу и ја да их скроз избацим са хардова.
;)

Odgovori

Povratak na “Linux”