Zakon o bezbednosti u saobracaju

Za vozače i one koji vire pod haubu

Moderator: Miroslav Jeftić

Odgovori
Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Re: Zakon o bezbednosti u saobracaju

Post od Gruja » 19 Avg 2011, 13:16

Вујанић: Разјаснити дилеме о првој помоћи
То се не може препустити слободној вољи саобраћајне полиције, каже професор Саобраћајног факултета. – Министарство за инфраструктуру без одговора

Нико од званичника јуче није могао да одговори на питање да ли је могуће допуњавати нове комплете за пружање прве помоћи које ће сви возачи морати да имају у колима до 18. септембра. На ову недоумицу први је указао професор др Милан Вујанић, шеф катедре за безбедност саобраћаја Саобраћајног факултета, а, како каже, објашњење није добио. Без одговора је остала и редакција „Политике” која се обраћала Министарству здравља, Агенцији за лекове, МУП-у и Министарству инфраструктуре – чији стручњаци су аутори Правилника о техничким условима за возила који прописује ову новину.

Све побројане установе, како кажу њихови представници, нису надлежне за ово питање.
...
nastavak teksta: Politika.rs
Amose je li to bio elektricitet?

Korisnikov avatar
sashko
Redovan član
Pridružio se: 03 Jun 2008, 14:47

Post od sashko » 09 Sep 2011, 14:09

da li neko zna gde moze da se kupi ogdovarajuca prva pomoc po povoljnoj cen tj. najeftinije sto moze ,u novom sadu ?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 10 Sep 2011, 11:58

Овде је проблем да се пронађе шта је то одговарајућа прва помоћ јер видим да негде пише да оне Новалис иако су означене по пропису нису исправне а слично пише и за још неке. Да ли то значи да мора да се купује Галеника ПП? Дај нек неко напише које пакете продаје неко из владе па да сви то купимо, што да дуплирамо посао. Наравно, то је још један од трошкова који су ми се навалили у последње време. :(
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Pridružio se: 21 Jun 2007, 00:05
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 10 Sep 2011, 12:37

Ja imam u gepeku neku nemačku, iz 2008., kad sam uzeo ovaj auto, i ne pada mi na pamet da kupujem išta drugo. Ako ću se svađam s' pandurima, svađaću se, najskuplja je bila u radnji tad kad sam kupovao, i sad kad se nekom dig'o, da 'prostite, da menja, šta ova kao nema sve po standardu? Ma da..... Fuck them!
Ko prvi devojci, sam u nju upada

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор

Post od Gruja » 10 Sep 2011, 12:41

Imao i ja nemacku, al sta vredi kad panduri ne znaju nemacki.Ajd im objasni. :D
Nista platices kaznu(kao da si kupio prvu pomoc) i to je to.

Obavezno se dobro informisite o oznakama na kutiji, cak obratite paznju i na datum proizvodnje odnosno rok trajanja te pomoci!

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 10 Sep 2011, 13:42

Ako nekom trebaju prve pomoći u Novom Sadu a i šire pošto šalje: 0628772114 - Nenad - po novom su standardu. (naravno daleko jeftinije nego sto mozete naci po pumpama i marketima)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 10 Sep 2011, 17:24

У радњама нуде акцију Новалис прва помоћ (плус прслук) за ~1800 ... али ко што сам написао, негде сам прочитао да су напеналили некога са таквим пакетом. Свеједно што на њему пише ознака под којом је обавеза по новом закону и што је рок трајања до 2016. године. На крају ћу вероватно да пукнем пола кила више пара и узмем Галеника варијанту, то сигурно пролази.

И даље мислим да је све то дебилизам (свеједно што на западу то кошта ~5€) јер сам сигуран да никад нећу да искоритим било шта а и можда је паметније да закон забрани да сваки залудни пролазник који види удес отвара своју прву помоћ и успут докрајчи повређеног. Можда је боља варијанта да буде обавезан мобилни телефон којим ће да се позове хитна помоћ и ћебе да се евентуално покрије повређен док они не стигну.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39

Post od blackbeast » 10 Sep 2011, 19:17

Prva pomoc, deka, pp aparat, prsluk, rezervne sijalice, set alata, rezervni tocak ili set za reparaciju, sajla, trougao, osiguraci... Jos malo pa ce nam trebati prikolica da sve potrpamo...
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 10 Sep 2011, 19:43

Јес, па да је изгубимо... :)

Знате ли шта има рентакар ауто у Грчкој од свега тога?

НИШТА! :udar:

Поздрав!
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 10 Sep 2011, 20:01

EU bato :idiot: :lol: :lol: :lol:

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 10 Sep 2011, 20:36

У тој ЕУ је прва помоћ сића а и нисам сигуран да је обавезна. Негде сам читао и да је забрањено да нестручни помажу повређенима што ми је логично. А тек промена сијалица ... негде је скоро немогуће без сервиса али мора да се има. Ма није та ЕУ ништа за нас, надмашићемо је.

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор

Post od Gruja » 10 Sep 2011, 22:47

Ali cemu onda obuka prve pomoci? Ja bih uvek pre pomogao nego da cekam...osim ako udes nije takav da su svi "dobro konzervirani" (ne daj boze)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 10 Sep 2011, 23:37

Која обука? Такви и могу да помогну али ако ниси прошао и немаш праву процену, онда је већа шанса да одмогнеш. Ако је неко лакше повређен, биће му довољна и морална подршка и позивање неког стручног. Ако је неко сломљен, већа је шанса да му одмогнемо.

Korisnikov avatar
sashko
Redovan član
Pridružio se: 03 Jun 2008, 14:47

Post od sashko » 11 Sep 2011, 01:33

Muždeka Milan napisao:Ako nekom trebaju prve pomoći u Novom Sadu a i šire pošto šalje: 0628772114 - Nenad - po novom su standardu. (naravno daleko jeftinije nego sto mozete naci po pumpama i marketima)

hvala na infu :) provericemo cenu pa javim ,ima neka firma salje postom dobijes i gratis prsluk za 2400 dindzi ,valjda je galenikina

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 11 Sep 2011, 10:28

Галеникин може да се нађе за 2300 а видим да помињу и за 1990. Некако сам сигурнији да неће да ме подџебавају ако покажем њега него неки странски ... имам(о) још недељу дана да решимо питање.

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 11 Sep 2011, 13:47

Gruja napisao:Ali cemu onda obuka prve pomoci? Ja bih uvek pre pomogao nego da cekam...osim ako udes nije takav da su svi "dobro konzervirani" (ne daj boze)
Ako si i prošao neku obuku, mogu se kladiti da ćeš posle par meseci/godinu dana uglavnom sve zaboraviti :) Jedino ako redovno vežbaš u Crvenom krstu ili tako nešto, ali ne verujem da ima mnogo takvih :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 11 Sep 2011, 14:30

Купио малопре Галеника прву помоћ и прслук за 1999 обична идеа продавница. По разним радњама је 2400+ а нисам видео испод 2300 ... ово је још и добро испало мада је сигурно јефтиније свуда по европи осим код оваквог власте.

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор

Post od Gruja » 11 Sep 2011, 16:08

@Miroslav Jeftic, zato uz prvu pomoc ide uputstvo oko imobilizacije i zbrinjavanj povredjenih.
Coveku "sevne" ako je regularno prosao kurs u okviru obuke za voznju.

Ali da, razumem ja sve to. Naravno da se ne dozvoljava nestrucnom licu da pruza ikakvu pomoc.
Ovo je sve u slucaju da ste npr. na autoputu, lancani sudar i prva ne moze da se probije. No i za to ima resenje

Slika

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 11 Sep 2011, 16:44

Севне ако си положио пре 2-3-5 година ... а шта ако возачка има годиште које је старије од већине личних карата овде? ;) Па и за тазе возаче (и возачице) може да буде ризик, постоје и трапави, неспретни ... ама зашто да се гура нос тамо где му није место?? Ако некоме зариба мотор, да ли да му случајни пролазник ради генералку? А то је мањи ризик од пружања прве помоћи тешко повређеном.

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор

Post od Gruja » 11 Sep 2011, 16:48

Calexx nemojmo bas tako strogo. Nekada je momenat - spaseni zivot. Ko ce bre da nam pomogne ako ne jedni drugima? Drzava? Novartis?
Pall Mall, mislite o tome... ;)

Odgovori

Povratak na “Automobili i ostala vozila”