Kako pristupiti lokalnoj mrezi?

Lokalne mreže, NAT/Masquerading, setovanje rutera/firewall-a, port forwarding

Moderator: calexx

Odgovori
crvenitornado
Pridružio se: 13 Nov 2015, 11:20
Kontakt:

Kako pristupiti lokalnoj mrezi?

Post od crvenitornado » 26 Dec 2015, 15:38

Dajem primer:

lokalna mreza ima 5 kompjutera:

adrese su:

192.168.0.1
192.168.0.2
...
192.168.0.5

povezani su preko rutera sto wirellesom sto kablom, ruter izlazi na internet. Njegova public IP adresa je :

217.108.101.27

E sad, ja se nalazim negde na internetu, vam ove mreze. Kako ja da pristupim kompjuteru 3? Jel mora da bude podesen port forwarding na ruteru ili ne mora. Tacnije treba mi http pristup.

Problem je sto od kuce sa lokalne mreze moram da pristupim jednom ruteru na internetu, jel to moguce?

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Re: Kako pristupiti lokalnoj mrezi?

Post od Milan M. » 26 Dec 2015, 17:40

Jel statička public ip adresa, t.j. ne menja se nakon reseta rutera ili nakon što određenog vremena od strane tvog ISP-a?

Koji je ruter u pitanju?

U zavisnosti od rutera postoje dve mogućnosti - da se kompletno forwardovanje odradi na routeru ili da sa routera forwarduješ sve na jednu mašinu koja ce služiti kao routing mašina i od zavisnosti na koji port stigne zahtev da forwarduje na određenu IP adresu i port.

crvenitornado
Kontakt:

Post od crvenitornado » 26 Dec 2015, 20:56

Znam adresu tog rutera. Nego evo da izlozim sta hocu. Access point je izvan moje lokalne mreze, e sad on ima neku adresu kju ja vidim preko svog access pointa, mislim vidim je u statistici, nisam siguran, ali mislim da je to lokalna adresa access pointa, jer je i on u nekoj mrezi, isto se kaci na neki repetitor. Ja znam njegovu IP adresu, ali ne komunicira preko :80 porta, treba da mu saznam koji port se koristi za http da bi mu pristupio.

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39

Post od blackbeast » 26 Dec 2015, 21:30

Jeb' ti mene ako sam ja sad skontao sta ti je problem... :) Tj, sta ti hoces.

Za http, pa tako i za bilo koji protokol, mozes da koristis bilo koji port. Samo sto je standardom definisan 80, pa njega ne moras ukucavati posle ip adrese odnosno same adrese sajta.
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

crvenitornado
Kontakt:

Post od crvenitornado » 26 Dec 2015, 22:02

kako da saznam koji port ruter koristi?

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 27 Dec 2015, 00:49

mozda nmap pa da skeniras otvorene portove? Ne znam, samo ideja...
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
вујке
Ортак са пива код "Папа Џоа"
Pridružio se: 04 Jul 2007, 20:57
Kontakt:

Post od вујке » 27 Dec 2015, 21:09

crvenitornado napisao:E sad, ja se nalazim negde na internetu, vam ove mreze. Kako ja da pristupim kompjuteru 3? Jel mora da bude podesen port forwarding na ruteru ili ne mora. Tacnije treba mi http pristup.
На рутеру треба да омогућиш опцију "демилитаризована зона (ДМЗ)" и унесеш ИП адресу рачунара (192.168.0.3) којем хоћеш да приступиш.
crvenitornado napisao:Problem je sto od kuce sa lokalne mreze moram da pristupim jednom ruteru na internetu, jel to moguce?
Рутер је сервер?
Плакао сам што нисам имао ципеле док нисам видео човека који није имао ногу

crvenitornado
Kontakt:

Post od crvenitornado » 27 Dec 2015, 21:57

@vujke,

Ček, kako unesem 192.168.0.3 kad su to univerzalne adrese ima ih svuda??? Ja sam van ove mreze, da bih stigao do tog kompjutera, moram preko public IP, gde unesem tu adresu, mislis u pregledacu ili u podesavanjima?

drugo, ne taj ruter je u stvari access point na kog se kace racunari po selu :) imam ja i svoj access point na krovu i njemu pristupam, ali treba mi da pristupim ovom na stubu.

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 28 Dec 2015, 09:59

Aj sad fino iz pocetka.. :)

Sta, gdje, kad, kako, itd...

Posto se svi na internet kace preko nekog rutera, na tom ruteru prvo mora da bude ukljucen port forwarding za odredjene portove (ili opseg), inace firewall blokira sve dolazne zahtjeve upucene ka nestandardnim portovima.
Da bi pristupio nekom racunaru, na njemu mora da postoji neki komad softvera koji ce da prima i obradjuje taj tvoj zahtjev za pristupom. Da li ssh, da li nesto drugo, nebitno. To ti je kao da trazis auto na parkingu, pa ga nakon nekog vremena nadjes, i kad mu pridjes, skontas da nemas kljuc sa sobom. E tako ti je i ovde. Dzabe ti ako skontas njegovu ip adresu, kad nemas kljuc da udjes, tj, nemas neki softver preko kojeg ces pristupati.

Da se ne bi puno drndao, instaliraj teamviewer na oba, podesi, i vozi. Najjednostavnije rjesenje. Ja ga imam na svim racunarima, pa i na telefonu, tako da sa telefonu mogu da pristupim svakom racunaru i po potrebi odradim nesto.
blackbeast

crvenitornado
Kontakt:

Post od crvenitornado » 28 Dec 2015, 22:14

Radi se o tome sto nemam pojma sta je instalirano na tom access pointu, da li je mikrotik ili samo ruter, znam samo da mu moj internet provajder moze da pristupi, kao sto moze i mom ruteru. E sad, to sto ja hocu, nije bas dozvoljeno, jer taj uredjaj nije moj, ali znam mu IP adresu, nije dinamicka, staticka je.E sad ja bih da pristupim tom uredjaju, preko browsera, jer sam u nekim krugovima cuo da i oni tako pristupaju. Znaci i kad mu pristupim, opet ne znam lozinku sve jedno je , ali bih probao, cisto iz radoznalosti. :) to sam hteo. Znaci osim IP adrese nista drugo ne znam. Probao sam da skeniram portove sa nekim online alatima, ali nema bas mnogo otvorenih portova i ni jedan nije http, video sam ssh port, ali to vec mi je teze. Tako da ne verujem da mogu da uspem. Ali me vise onako teorijski zanima.

Evo jedna moja situacija u kuci:

imam dva wirelles rutera, za prizemlje i sprat, ovaj na spratu je vezan kablom za access point, a ovaj u prizemlju se kaci na taj ruter na spratu. E sad moja lokalna adresa access pointa je 192.168.1.20

i ne mogu da mu pristupim preko kad se nakacim wirellesom na ruter u prizemlju, a kad se nakacim na ruter na spratu onda mu mogu pristupim.Do nekle to i razumem jer su to dve lokalne mreze. Ali ono sto me zanima je, konkretno: Jel ima nesto jos osim IP adrese i porta sto moze da se unese u browser?

Mislio sam da postoji neka sansa da u browser unesem na neki nacin traceroute, "povezi se na taj ruter, pa idi preko ovoga, i ovoga, na tom i tom portu, pa se prikaci na tu zadnju adresu :)

Korisnikov avatar
вујке
Ортак са пива код "Папа Џоа"
Pridružio se: 04 Jul 2007, 20:57
Kontakt:

Post od вујке » 28 Dec 2015, 22:30

Адресу 192.168.0.3 уносиш у ДМЗ опцији, а том рачунару ћеш онда приступити преко јавне адресе:

Kod: Obeleži sve

ssh tvoje_korisnicko_ime@217.108.101.27
Да би приступио рутеру са удаљене адресе, потребно је да омогућиш опцију "Даљинско управљање (Remote Management)", унесеш јавну адресу (217.108.101.27) и порт (нпр. 8888). Онда рутеру приступаш:

Kod: Obeleži sve

217.108.101.27:8888
Плакао сам што нисам имао ципеле док нисам видео човека који није имао ногу

Odgovori

Povratak na “LAN / WAN - umrežavanje”