Повреда ишијадикуса... и приручна терапија

Računari i njihov uticaj na naš (ne)zdrav život, borba protiv stresa, kućna medicina...

Moderator: Тон-мајстор

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Повреда ишијадикуса... и приручна терапија

Post od Тон-мајстор » 27 Feb 2014, 11:25

Да не пишемо тамо на СББ-теми, ево да пренесем моја искуства са овим (први пут у животу). Наиме, нисам досада никада имао озбиљних проблема са "крстима", иако сам се временом "раскрупњао" и трба ми заиста прави статички притисак на њих.

Када се ономад топио снег, остало је нешто тога на улазу у моју зграду и, обувши омиљене "старке", које су познате да се клизају и по сувом, потклизнуо сам се на мокром, извио да спасем пада и спасио... али сам извео покрет балетанског типа и звекнуо о ограду кафане испред зграде, готово је срушивши (кафану).

Тек пар дана касније, приметио сам да имам масницу на десној мишици, јер сам ту ударио о тарабу... а о крстима није било ни помена. Три дана касније, нисам могао да устанем... АААРРРГГГГХХХ.

Бруфен, лежање... превртање, тачније муштрање... није ништа помогло. Спавао нисам или јако лоше.

Онда сам контактирао нашег Меду и добио следећи савет:

- Витамин Б12, ударна доза од 2000 мцг, подељено у две таблете днено. Да не рекламирам фирму, то је око 1250.- за 50 таблета.
- Обичан Бевиплекс Н, као коктел Б-витамина, као испомоћ. Опет по таблета двапут дневно.
- Диклофенак Дуо (75 мг), и антиреуматик и кортикостероид... по капсула двапут дневно.
- Мовалис (аналгетик са диуретиком) 15 мг, пола ујутро, пола увече.

Прва два дана терапије сам само могао да лешкарим, преврћем се и ћутим, са мање болова... трпевши пробадања и остале последице повреде нерва, али је трећи дан помогло дотле да сам могао да шетам по кући, седим неко време, устајем и помало будем користан.

Трећи дан је побољшање било видно, јер сам могао (и морао!) да изађем из куће и прошетам џукелу на 15 минута, па макар после стењао као магарац.

Четврти дан, па до данас (шести-седми)... могу да седим, могу да се крећем по кући, шетња напољу може да траје чак и 45 минута, али уз напор (мишићи се после 10 минута грче и боле), ноћу спавам, али је све преосетљиво и бриди. Бол је мали, или готово неприметан, али је фукционалност врло ограничена и везана за лагане, одмерене покрете и пажљиво поступање.

Терапија је и симпоматска и регенеративна. Наиме, анагетици су ту да смање бол на подношљиву меру, кортикостероид да смањи упалу живца у крсном каналу, а витамини Б (12, посебно) да обнове нервни омотач и помогну да се информације спроводе квалитетније.

Да будем ИТ-прецизан - магистрала која подацима опслужује периферни део мог сервера је физички оштећена, па се обнавља набацивањем нових слојева изолације на кабл, а понешто новог бакра се само регенерише од себе, у жицама. Периферија враћа грешке, мора да се дебагује повремено, проток је смањен и често пакети путују где не треба, поруке о грешкама су честе и угрожавају стабилност целог сервера, али ствар напредује. Код се рекомпајлира у ходу. Ребут не долази у обзир, још нисам зрео за то.

Плоуџ? :mazi:
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Re: Повреда ишијадикуса... и приручна терапија

Post od calexx » 27 Feb 2014, 11:49

Ја нисам Плоуџ али да допишем. Елем, нерви илити живци а и мишићи имају своје путеве кроз које пролазе и када је то како би требало да буде, онда и они раде свој посао. Проблеми почињу када ти путеви кроз које пролазе постану млитави, прешироки, премекани ... и онда нерви и мишићи добијају прилику да се померају а успут и прикљеште нечим трећим. Затегнут канап неће да се умрси.
;)
Тотално не-ИТ написано.

Ја имам повремене проблеме са леђима али мислим да често имам и мало конкретније разлоге. Годинама сам спавао на нерасклопљеном троседу а сунђерасти јастуци који су на њему су полако омекшавали и пропадали, све док шипке из конструкције нису почеле да ми притискају леђа. То се полако дешавало и нисам обраћао пажњу, било је неприметно. Све док нисам укапирао да ме бар једном, а некада и више пута, месечно боле леђа дотле да се једва крећем а и да све чешће имам страх од ноћи која је преда мном. Није било необично да увече легнем са малим болом у леђима а ујутру не могу да се померим.
Онда сам пресекао и прешао у другу собу, јесте да нема компа, телевизора, ма ништа од електронике осим једне једине сијалице ... али има добар широк кревет а онда сам још и додао један 6цм сунђер. Од тада, е ево има можда 4 године, леђа ме стегну једном у 5-6 месеци и то када због непажње цимнем нешто.
Други детаљ, почео сам да возам бицикло и покушавам да притегнем оне канапе. Знам да је теби највећи спорт када седиш на клупи и гледаш џукелу како трчи али пробај да промениш. Док можеш. Док можемо.
:pantelija
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 27 Feb 2014, 14:03

Тон-мајстор napisao:
Да будем ИТ-прецизан - магистрала која подацима опслужује периферни део мог сервера је физички оштећена, па се обнавља набацивањем нових слојева изолације на кабл, а понешто новог бакра се само регенерише од себе, у жицама. Периферија враћа грешке, мора да се дебагује повремено, проток је смањен и често пакети путују где не треба, поруке о грешкама су честе и угрожавају стабилност целог сервера, али ствар напредује. Код се рекомпајлира у ходу. Ребут не долази у обзир, још нисам зрео за то.

Плоуџ? :mazi:
:ljubav: ma naravno da reboot ne dolazi u obzir :mazi:

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 27 Feb 2014, 17:45

Витамин Б12, ударна доза од 2000 мцг, подељено у две таблете днено. Да не рекламирам фирму, то је око 1250.- за 50 таблета.
- Обичан Бевиплекс Н, као коктел Б-витамина, као испомоћ. Опет по таблета двапут дневно.
- Диклофенак Дуо (75 мг), и антиреуматик и кортикостероид... по капсула двапут дневно.
- Мовалис (аналгетик са диуретиком) 15 мг, пола ујутро, пола увече.
Meni su jednom dali diklofenak i bensedin u inekciji, joj miline :green:

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Pridružio se: 24 Jun 2007, 00:45
Kontakt:

Post od arhimed » 28 Feb 2014, 13:53

benic se daje obicno u kombu sa trodonom i sluzi da opusti misice ledja koji se stezu i pojacavaju problem ... kada malo izanaliziras kako nase telo funkcionise jasno ti je da prirodni "good enough" tj "works for me" princip evolucije ima ogromne mane a da teorije "kreationizma" nemaju nikakvog smisla, posto da nas je dizajnirao neki "um" morao bi da bude zestoko retardiran da bi nas dizajnirao ovako degenericne :(

@calexx, ako imas problema sa ledjima, uzmi taj sobni bajs i pokloni nekome, baci na kontejner, stagod, samo ga se resi jer ti pravi mnogo vise problema nego sto resava... ako mozes da priustis uzmi traku ili prosto idi napolje setaj (i da, ako imas visak kg onda samo brzo hodanje, 4-6km/h, nikako trcanje, ako nemas visak kg onda moze i trcanje). bajs pravi ogromne probleme sa donjim delom ledja (opet, em smo retardirano dizajnirani em to nikako nije polozaj koji tom retardiranom dizajnu prija) ... koliko god su sportovi korisna stvar, neki sportovi nisu za ljude sa ostacenim ledjima (bajs, kuglanje, stoni tenis su posebno zahebani)

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 28 Feb 2014, 20:57

Данас готово уопште немам болове, и шетао сам јутрос 45 минута куче. Наравно, настављам даље.

А то о слабим тачкама, дуго сам заступник праксе да наше тело има десетак потпуно кретенски решених, а стратешких тачака. На страну што је човек прерано устао са четири ноге, сматрам да су нас Ванземунци скрпили на брзака и утекли, не довршивши посао... ;) :mhm:

Или је једноставнији одговор у чињеници да смо сви другачије грађени и да нико није предиспониран да буде и спортиста, и шљакер, и да седи десет сати на столици. Нешто од тога мора да се изабере, а онда тело показује да ли је избор био погрешан.
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 28 Feb 2014, 21:17

Немам ја много проблема са леђима, рекао сам да сам прешао у кревет који не бије по њима и сада углавном лепо раде. Већи проблем је са коленима и то ме спречава да трчим а и да много ходам па сам изабрао бицикло, јесте оно зими собно али чим гране пролеће, излази на улице и онда ћу да кренем са размрдавањем. Наравно, не као што сам дотукао колена тј форсирањем него лагано, пеМзионерски. Ипак ми је мањи притисак на колена када вртим педале него када на једну ногу притисне 0,11Т живе ваге.
Све то је због попуштања натколених мишића јер годинама штедим ноге, нарочито леву, па онда све ради још горе. Моја претпоставка је да ми колена тј ноге лоше функционишу бар 30-40% због мишића а остало због колена. Летос сам срео старог другара који је неко ... оно на овдашњим базенима па ми је предложио и пливање, што је сигурно још бољи начин. Јесте да ми је компликованије да се организујем али ћу некако да пробам и то.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Kontakt:

Post od arhimed » 01 Mar 2014, 04:55

Тон-мајстор napisao:Или је једноставнији одговор у чињеници да смо сви другачије грађени и да нико није предиспониран да буде и спортиста, и шљакер, и да седи десет сати на столици. Нешто од тога мора да се изабере, а онда тело показује да ли је избор био погрешан.
dizajn ne dozvoljava ni sedenje ni hodanje na dve noge, postoji "stav" u kom manje smaras taj problematicni dizajn, ali svakako je pogresan dizajn... zato je meni cela kreacionisticka prica retardirana (i ljudi koji u nju veruju), posebno kad dobijes bebu i prodjes prvih 6 meseci razvoja .. dizajn ubilo se, cetvoronosci su "dizajnirani" 1000x bolje od nas..

elem, jedna stvar, diklofen je nesteroidni anti inflamatorni lek, dakle on radi ono sto rade kortikosteroidi (koje ti roknu u venu prvih par dana kada ti se to desi da ti skini otok sa nerva) samo smes da ga koristis duze vreme za razliku od kortikosteroida koje smes da trosis samo 5 dana (ako kortikosteroide koristis duze od 5 dana postoji preko 80% sansa da ce telo da prestane da ih proizvodi u buducnosti te ulazis u mnogo veci problem).

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Kontakt:

Post od arhimed » 01 Mar 2014, 04:59

calexx napisao:Већи проблем је са коленима и то ме спречава да трчим а и да много ходам па сам изабрао бицикло
meni su kolena propala te je to poseban razlog sto sam batalio biciklo, nije mi tacno jasno kako to funkcionise ali brzo hodanje pravi manji problem kolenima nego biciklo!!! recimo da kako sam presao na traku - kolena me vise ne bole (a sa bajsom su me razvaljivala), e sad, kao sto rekoh, trcanje je vec druga prica i tu kolena ozbiljno stradaju (mnogo gore nego na bicikli)
calexx napisao:пливање, што је сигурно још бољи начин. Јесте да ми је компликованије да се организујем али ћу некако да пробам и то.
bolje/zdravije ne postoji, na zalost mega zeznuto za organizaciju (od toga da su bazeni cesto prljavi, da nema mogucnosti da se regularno okupas posle bazena, susenje kose etc etc .. do toga da do bazena treba otici i sa istog se vratiti sto je opet vreme kog nema na odmet)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 01 Mar 2014, 08:44

Код мене је конкретно оштећена хрскавица у коленима, додатни проблем прави то што ми је некад давно оперисан један менискус па сада ортопед каже да је то најгоре, ту више и немам хрскавицу, она у колену се оштетила ... па нема шта ни да се оправи. Јесам то урадио претараним бициклањем али су ми сви лекари (од тог ортопеда преко следећих реуматолога и осталих) препоручили лагану вожњу због опоравка мишића. Иначе ме повремено колена боле и ходање ми је баш напор али претпостављам да је дообрим делом због ослабелих натколених мишића. Дуже ходање баш утиче да још више боле а најгоре је стајање, десетак минута стајања ми је горе од по сата ходања. У тој причи пола сата бициклања ми толико оправи колена да и ако су ме болела, то престаје и пар дана сам као нов.

На ту организацију сам и мислио, мени базени нису далеко, можда двадесетак минута лагане шетње али прво морам да смислим одлазак па да се тамо (вероватно, нисам ишао годинама па ћу прво да свратим да проверим) намучим док сместим ствари и спремим се па после туширање (а није субота) ;) па после мало одвлаживање пре изласка напоље ... мада немам проблем са сушењем косе, фризура ми је 1-2. Некад давно је све било савршено организовано али су онда попустили и пола није функционисало а сећам се и да је последњих неколико пута (добро, много одавно, вероватно није исто као тада) у води било зеленило и тако то.
А алтернатива је да узјашем бицикло и потрошим сат-два.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 01 Mar 2014, 10:24

Даклем, урекао сам се... ноћас смо имали пуну кућу старих-нових гостију (ћерка, унук) на спавању, па сам морао да спавам у дневној соби. :udar:

Уф, а таман сам се одвикао од бола. :plac:

Назад на цртаћу таблу.
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 01 Mar 2014, 10:36

Значи исти проблем, неудобан лежај који боде по леђима и кида мишиће и нерве? Онда Дормео или нешто слично, ја сам морао јефтиније и купио обичан сунђер 6 цм па га пресвукао, можда није онако удобно (ако Дормео јесте) али мене пријатељу леђа више не боле.

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Kontakt:

Post od arhimed » 03 Mar 2014, 05:20

6cm dormeo mojoj zeni pomaze, meni iskreno jok, cak bih mogao da kazem da mi je prijatnije bez njega (doduse uzeo sam neki super mega giga turbo dobar dusek za kicmu na kom zena ne moz lepo da spava, kaze mnogo joj tvrd dusek, pa onda preko njega ide dormeo..) .. treba se navikavati na spavanje na sto tvrdjoj podlozi i ravno na ledjima, to je za kicmu super (naravno pakao za hrkanje i ako neko imao sleep apneu kao npr ja) ... u svakom slucaju kad overis kicmu, bolje ti je da spavas na podu nego na suvise mekanom krevetu, jos gore ako te bode neka sipka u ledja ili ako su oni pederi od kauca ..

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 03 Mar 2014, 07:04

Ja imam dormeo dušek i kada legnem na njega, zaista se odmorim - računajući i moju kičmu (i to bukvalno osećam olakšanje). Jedan period su mi klinac i žena okupirali bračni krevet, bio sam kao kažnjen.

Elem što se teme tiče dormeo+onaj što ga leđa više ne bole (kosmodisk), diklofentak, B kompleks i/ili Bromazepan (koji mi je zbog čuke prepisan). Meni je zabranjeno, ali kolegama su prepisali i "plivanje", ne znam koliko to zaista pomaže, jer oni i dalje imaju problema, ja jok bez plivanja.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 03 Mar 2014, 09:44

Нисам га пробао и вероватно нећу још неко време, прескупо ми је а не знам какве ће ефекте да има ... мада бих волео да пробам мало мекши душек који неће тек тако да притиска рамена и остале коске. Овај сунђер који сам ставио је релативно тврд а пошто је подлога скоро обновљен стари мадрац онда ми је лежај баш раван и пристојно тврд. Можда ми није удобно али мене пријатељу леђа више не боле. ;)
Повремени болови су највероватније последица моје заборавности када нешто радим на компу или гледам теве па се испружим на оном троседу који убија леђа ... а онда и успавам и после пар сати већ осећам последице. Почео сам да пазим и чим осетим да ме кревет вуче, бежим у другу собу.

Што се лечења тиче, када ме притисне попијем неки кафетин/бруфен/шта се затекне, витамине пијем само у флашираном Б облику мада понекад растворим оне шумеће таблете. Бромазепаме и сличне наркотике никада у животу нисам пробао.

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Kontakt:

Post od arhimed » 03 Mar 2014, 22:57

za ledja je dobro sto tvrdje i sto ravnije, e sad, za ostale koske to tvrdo i ravno oce da bude problem pa je onda cilj naci sredinu, realno ista tvrdoca duseka za coveka od 140 i 40kg nije isto dobra ... sada se prodaju vrlo kvalitetni duseci sa vise zona, razlicite zone ima razlicitu tvrdocu etc etc .. cela nauka oko toga, u svakom slucaju odes legnes probas 10tak komada u 2-3 radnje pa onda odes kuci da razmislis sa kog drveta da uberes ..

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 03 Mar 2014, 23:30

Код мене то брање иде овако: обиђем неколико продавница, пробам десетак душека и пошто видим да им је цена 20к и преко, одем у радњицу која продаје сунђере и сличну робу па пазарим један одговарајући за кило-два пара и уштедео сам паре које немам. :( Да имам ко што немам, знао бих шта да радим.

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Kontakt:

Post od arhimed » 04 Mar 2014, 08:39

bem li ga, ja sam prve "ortopedske" duseke kupio kada sam bio totalno dekintiran, secam se dobro bio je 22k din svaki i stedeli smo zena i ja dobrih 6 meseci da bi uzeli ta dva duseka za bracni krevet ... to su bili neki sa pederima ali neki fenseraj odozgo i sa strane, neke banane po coskovima etc etc .. od tada pazim na cemu spavam, odem 3 dana u neki hotel, vec posle druge noci krecu glavobolje i ostale zaje... posle trece noci krene da ziga u kukovima, listovima, a ako ostanem duze odma krenu stopala, peta, mali prst .. tako da .. ono sto si laksi to ti telo lakse podnosi los krevet no .. ipak ga "podnosi"

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 04 Mar 2014, 11:40

Имамо већ 5-6 година оне Дормео јастуке и добри су. Нису се превише изменили, више немамо или далеко мање имамо проблема са вратом и раменима.

Душек је друга прича. Када смо купили нов кревет пре неку годину, наручили смо ручно рађен душек од 5-6 слојева различите пене, који је тек нешто мало улегао за све ово време, али је мени у овом стању неадекватан. Када га прекријем јорганом, па легнем на њега и пребацим ћебе, све је у реду. А ноћу се претурам као вентилатор. Иначе, релативно је тврд и добро је спавати на њему, али не када имаш проблем као ја сад.

За дивно чудо, летос смо купили ово:

Slika

... и на томе, релативно тврдом лежајчићу проведем пола ноћи, па се некако и наспавам.

Иначе, и даље сам на лековима, могу да се крећем по кући уредно, изађем напоље на пола сата двапут дневно, идем полако, грбавим, али се не дам. Па, док потраје. :(
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 04 Mar 2014, 12:37

Док потраје или док потрајеш? :mazi:

Odgovori

Povratak na “Ergonomija, medicina i zdravlje”