Одвлаживање

Računari i njihov uticaj na naš (ne)zdrav život, borba protiv stresa, kućna medicina...

Moderator: Тон-мајстор

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Re: Одвлаживање

Post od Miroslav Jeftić » 01 Mar 2014, 15:30

vladared napisao:Evo ja sam danas kupio u Tempu u Novom Sadu. Oko 450 dinara je "posuda" sa jednim uloškom + 550 din 2 rezervna uloška. Po specifikaciji u prostorijama gde je temperatura preko 15 stepeni menjaju se na 3-4 meseca. Inače meni je potrebno za kupatilo koje nema prozor, nego samo ventilator na "dimnjaku", tako da ću prve ustiske već imati za koji dan, koliko kažu da treba da se pojave. Vlaže zidovi, ogromna količina vlage, buđ... Sve što bi ovo čudo trebalo da rešava.
Kako se to tačno zove, ko proizvodi? :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 01 Mar 2014, 15:34

E izeš ga. Bacio sam karton. Čini mi se da se veoma konspirativno zove apsorber vlage, šta više evo našao sam na netu neku sliku http://www.nonstopshop.rs/i-12070/apsorber-vlage
itpoint.rs

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 01 Mar 2014, 15:36

itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 01 Mar 2014, 16:54

ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Pridružio se: 24 Jun 2007, 00:45
Kontakt:

Post od arhimed » 03 Mar 2014, 05:14

taj "strani" sto kosta duplo vise - skuplja vise vode u kanti i duze traje ulozak (ja sam imao jedan ovaj obican plavi i jedan taj stranjski) .. doduse meni bila velika soba ja sam se nadao da ce da izvuce problem u cosku, al nije ....

sto se tice koliko se cesto menjaju ulosci - to ti zavisi od kolicine vlage, ako susis ves i kuvas u toj prostoriji, 2-3 meseca ce teeeeeeeeeeeeeeeesko da izdrze

sto se tice isusivanja zidova, to uklanja vlagu iz vazduha (iskreno ne kapiram na koji nacin!! silikon skuplja vlagu iz vazduha dok se ne natopi, zasto bi dalje od toga skupljao vlagu i ta ista kapala u kantu ispod meni je potpuna misterija :D ), time sto je vazduh suvlji susice se i zidovi, no problem je sto dokle god je zid hladan nista nece izvuci vlagu iz njega lagano .. jedini nacin je da se zid dobro osusi prolece leto i da ga onda dobro zastitis i onda iskoristis te odvlazivace da sprecis ponavljanje problema ...

sto se tice izolacije, to je realno jedini nacin da se problem resi, e sad, ti mozes to da uradis i iznutra, samo moras da nadjes kvalitetnog majstora da ti kaze kako, moras da sprecis vlagu da prolazi ka tebi ali da joj dozvolis da odlazi napolje, dakle neka paropropusna folija, kamena vuna ovo ono pa recimo neki gips .. resis problem sa vlagom (znaci moras da nadjes dobrog majstora da ti se ne bi javljala vlaga u zidu, mora da zna kojim redom se koji materijali stavljaju), ukrades jedno 5cm od sobe ali resis problem i vlage i grejanja

ja npr ovde imam problem sto celu zimu moram da dodajem vlagu u vazduh, imam jedno 15tak ovlazivaca vazduha, sto pasivnih sto aktivnih koji rade 24/7 celu zimu, evo sad gledam kod mene u sobi vlaznost je LL (palo je ispod 15% i ispod toga masina vise ne meri), sve se svodi na vetrenje i izolaciju i problem .. puf ..

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 03 Mar 2014, 06:57

Generalno se slažem sa arhimedom. Što se ovog odvlaživača tiče, utisak posle 24h je da sakuplja i to dobro sakuplja vlagu iz vazduha. Nemam "vlaženje" zidova (kod mene je dobra izolacija, problem je vetrenje, kao što sam rekao), čak i kada se nas troje okupamo i pored je uključena veš mašina, što do sada nije bilo šanse. Čk sam primetio da je i "vlaženje" kotlića mnogo manje, ima čak i trenutaka kada je suv, što do sada nikada nije bilo i bio je jedan ogromni generator buđi. Hajde to ću verovatno rešiti tako što ću u kotlić staviti stiropor (na zidove), ali i ovako je već prihvatljivo. Za sada prvi utisak je dobar.

Najsmešnije mi je u čitavoj priči kada sam pomenuo mojima šta sam nabavio dobio sam standardan odgovor "Bože Vladimire, pa mi to koristimo godinama. Zar ne znaš?" :) Elem, imaju jedan ćošak u kući koji je non-stop vlažio i rešili su ga tako što su neku "boju" protiv buđi upotrebili + ovo čudo, i koriste ga u garaži (nalazi se ispod auta), na žalost njinog, pošto ja nemam pristup garaži... Sve u svemu oni su prezadovoljni.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 03 Mar 2014, 06:59

Da dodam, oni koriste neki Ceresit. Princip je isti.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 03 Mar 2014, 09:00

Tиме је управо измазано пола мог старог-новог стана. Тзв. хидроизолациони слој. Иде свуда, чак и на плафон.

Модерна, не превише скупа, али ефикасна ствар. Стан ће бити сув као барут.
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 03 Mar 2014, 09:36

А да то не направи исто што и код мене, влага неће да уђе од споља али неће ни да иде у зидове? Ако немаш добро проветравање а имаш добро дихтујуће прозоре, та изолација ће да задржава влагу на зидовима.
Е да, јел тај стари-нови стан негде у комшилуку?
arhimed napisao: time sto je vazduh suvlji susice se i zidovi, no problem je sto dokle god je zid hladan nista nece izvuci vlagu iz njega lagano .. jedini nacin je da se zid dobro osusi prolece leto i da ga onda dobro zastitis i onda iskoristis te odvlazivace da sprecis ponavljanje problema ...
Можда сам заборавио да напишем, мени су буђ и влажни зидови део проблема. Други део је ... влага. ;) Невезано за зидове, влага се појављује у том делу па су ми буквлано оне посуде за со, шећер ... често баш мокре и цури вода а ти зачини влажни и згрудвани. Када се јесенас појавила влага, случајно сам отворио полицу и видео да је кутија у којој је со (купљена неколико дана раније али нисам ни отворио јер је још било у чинији) сасвим мокра и замало се није исцепала када сам је узео. Унутра скоро да је било воде да се нацеди. Морао сам да је сушим па сам је пребацио у стаклену теглу и сада она нема проблема. Зато у чиније ставим колико за пар недеља а остало је у сигурним теглама.

Пре 4-5 година је рађена надградња зграде и у тој причи су нам мењани прозори па је сада свуда добродихтујући ПВЦ. После замене прозора је требало да се мало среди зид око њих па сам се ја договорио са мајстором да тај зид у кујници добро одради. Пошто је зид мали (мислим два метра а висина око 2,85), убедио сам га да га прво добро очисти и онда заштити од влаге. Купио сам онај комплет течност за чишћење и оно за заштиту од влаге, мајстор је све добро очистио па заштитио па глетовао зид и онда окречио. Од тада зид не даје да било каква влага прође у оба смера ... и онда она из унутрашњости заврши ту где је, не упије се ништа тј само толико да се буђ намножи.

Успут сам читао да многи после стављања ПВЦ столарије имају тај проблем, влага нема где да иде и онда остаје ту на зидовима. До тада смо имали прозоре старе колико и зграда (мислим да је зидана 1949. године) и имали су луфт, мислим да врабац није могао да се провуче али ситне живинке и инсекти без проблема. И влага, увек смо имали добро проветравање.

Није ми толико важно да кутија уклони буђ са зидова мада би било добро да бар мало то ради. Све то због неких места до којих није лако да дођем, рецимо судопера није за померање због оних сифона тј замене коју сам некако углавио и не бих то дирао док се не мора. Остали зидови могу да буду решени, када ускоро будем радио генералку, све ћу да испомерам.

Да опет напишем, постоји неки спреј Сава (или Саво, нисам сигуран) који је у принципу некаква варикина, попрска се зид где је буђ и буквално гледа како ова нестаје, испарава, губи се а зид опет постаје бео или какав је већ. То сам урадио после прошле зиме, сачекао сам да буде мало топлије да прозори буду после тога отворени цео дан и нисам могао да верујем како то ради. Једино што је јесенас све кренуло од почетка али сада имам у плану да набавим кутију и нека она то спречава на даље и убудуће.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Pridružio se: 24 Jun 2007, 00:45
Kontakt:

Post od arhimed » 03 Mar 2014, 22:54

to je razlog zasto se radi izolacija sa paropropusnim folijama a ne sa najlonom za dzakove :D, poenta je da vlaga moze da izadje iz stana i ode napolje .. ti kad napravis bazen, jbg, ti u kuhinji generises vlagu ona mora negde da ode, ili kroz zidove/prozor/aspirator ili ce da se zalepi na sta god je hladno... ovi odvlazivaci svakako rade posao za uklanjanje te vlage

Odgovori

Povratak na “Ergonomija, medicina i zdravlje”