Одвлаживање

Računari i njihov uticaj na naš (ne)zdrav život, borba protiv stresa, kućna medicina...

Moderator: Тон-мајстор

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Одвлаживање

Post od calexx » 26 Dec 2013, 00:53

Да само поновим наслов, ради се о одвлаживању а не о овлаживању и мисли се на зид а не нешто што ће понеки да помисле. ;)

Даклем, опет се дешава исто као прошле зиме, зидови у кујници се влаже, понекад су баш мокри а такве су и неке посуде које су до њих. А онда и оно у посудама. Два спољна зида, пре неку годину их је тип очистио од дотадашње влаге и буђи, премазао оним средством, изглетовао, окречио ... али влага не посустаје. Ваљда је сада још теже да пролази кроз зид и ту се задржава. Онда се полако прави буђа, со и шећер а и остало су прилично мокри ...

Није ми проблем да одстраним буђу, на пролеће сам пар пута напрскао онај Сава спреј и буђа је тотално нестала али опет влага и опет ће да је буде.

Како се то најлакше решава? Знам за неке оДвлаживаче, уређаји који то спречавају али ... видим да им је цене реда 500€ што ми се ич не свиђа. Читао сам за неке помоћне алатке типа кутија у коју се стави некаква таблета (вероватно типа онај силико гел који иде у сва могућа паковања) а ту је и посуда па се повремено испразни. Кажу да то делује баш баш добро и да није скупо, реда кило пара. Негде сам прочитао да је купљено у Роди ... малопре сам ишао тамо, успут обишао и Меркатор и још нека места али ниђе ништа слично. Мада нисам баш ни питао. Можда би требало да обиђем молерске радње.

Да ли је неко скоро пазарио нешто слично па да зна где то може да се нађе?
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Re: Одвлаживање

Post od Miroslav Jeftić » 26 Dec 2013, 01:19

Hm... radije bih se pozabavio izvorom vlage, zašto uopšte vlaži toliko? Negde prokišnjava, neka cev u zidu ili nešto treće? Nisam baš neki sturčnjak, ali čini mi se da ne bi smelo baš toliko.
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 26 Dec 2013, 01:47

Ма јок, то је мали простор, ту се кува и подгрева а од како је стављен ПВЦ прозор (и ту и у дневној соби која је у пакету) је овако. Читао сам мало о томе и сви се жале да се то дешава када се набаци нова столарија. Решење је неки аспиратор, апсорбер влаге, одвлаживач ... аспиратор не може јер је шпорет далеко а и не руши ми се зид сада.

Просто, влага у малом простору, нема где, напоље ладно, унутра влажно и ту је шта је. Раније је била ТА пећка али су прозори били такви да врапци баш и нису могли да прођу али влага, ваздух, мање бубе јесу. Ту не може да се задржи. Сада влага нема где. Да могу да држим прозорче отворено, не би био проблем али не могу, мајка је у дневној соби а парно грејање није неко па би се смрзла.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 26 Dec 2013, 10:24

Jesi li razmišljao o ventilatoru?
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 26 Dec 2013, 11:45

Што, да разбаца влагу на све зидове? ;) Ја и даље тражим посуду у којој је таблета/силико гел и која скупља све около. Не планирам изолацију спољног зида, клима уређај који повремено исушује или ... вентилатор са сличном идејом.

Korisnikov avatar
Deja Morison
Pridružio se: 07 Jul 2007, 22:58

Post od Deja Morison » 26 Dec 2013, 12:38

Vlaga je u prostoriji pa je u prostoriji. Hvata se (kondezuje) tamo gde je zid hladan. Resenje je da suzbijes izvor vlage, aspirator, moze onaj samostalni, sa uloscima ako vec nemas gde da odvedes kondezat (cuo sam da postoje i neke sa odvodom u kanalizaciju-jos bolje/jeftinije). A zid jedino da uradis unutrasnju izolaciju kako bi sprecio da taj zid bude hladan.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 26 Dec 2013, 17:23

calexx napisao:Што, да разбаца влагу на све зидове? ;) Ја и даље тражим посуду у којој је таблета/силико гел и која скупља све около. Не планирам изолацију спољног зида, клима уређај који повремено исушује или ... вентилатор са сличном идејом.
A bre... Mislio sam ventilator koji se montira na zid ili još bolje, ali manje verovatno da ćeš odabrati, koji se montira na prozor ili neki dimnjak. On ti služi za "luftiranje" prostorije mesto otvaranja prozora, po potrebi.

Aspirator je odlično rešenje, ali... Moje iskustvo je da ovi obični koji se mogu naći za par hiljada dinara su tu samo za više sakupljanje mirisa nego vlage. Za vlagu su potrebni profesionalni kod kojih vidiš kako uvlači npr. dim. Definitivno bi bilo rešenje bolja izolacija, ali nisam da li bi to rešilo vlagu. Možda umanjilo, ali rešilo ne verujem. I dalje mislim da je "provetravanje" bolje rešenje jer i sam kažeš da dok je bio prozor pored koga je duvalo na sve strane problem nije postojao. Dakle neki ventilator u kombinaciji sa aspiratorom (po mogućnosti ozbiljnijim) bi radilo radnju.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 26 Dec 2013, 21:02

http://www.gartner.rs/artikli.php?kat_i ... 20kupatila

Дао сам линк само као пример.

Наше купатило нема прозор, мало је и очас се овлажи. Када се отворе врата и ово са слика укључи, врло брзо се осуши. Ти врата немаш, па тури ово да ИЗБАЦУЈЕ напоље ваздух и решићеш проблем, или већи део њега.

Како је лети?
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 27 Dec 2013, 01:24

Нема врата, има прозор нов, тазе омалтерисан и немам намеру да рушим и бушим. Тражим апсорбер влаге (како га ваљда зову по фарбарама) илити одвлаживач у који се тури силико гел у облику таблете/билокаквом и то повлачи влагу која се цеди. Нећу да рушим, изолујем, уграђујем вентилаторе, укључујем климе и остало.

Лети је нормално, ем топло ем прозор увек отворен. Сада је хладније, мајка је у дневној соби па ако отворим прозор, она би морала да обуче гуњче да се не смрзне.

Да ремизирам, тражио сам ово и нашао сам га, више бих волео онај Ceresit мада није немогуће да и њега нађем.

Ко би рекао да ови све имају. ;)
http://www.winwin.rs/kuca-i-stan/mali-k ... 80200.html

За сваки случај ћу мало да уштедим, идем ујутру да проверим фарбаре а на крају идем код ових.
http://www.roma.rs/Proizvodi/Specijalni ... /7550.aspx

Некако ми ово улива више поверења.
http://www.oceni.rs/kuca/kucna_hemija/c ... ber-vlage/

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 27 Dec 2013, 12:03

To ради посао, имао сам ја ту кутију код матораца пре неку годину. Заиста је одвлажило собу.

Наравно, има рок трајања, па ти треба по пар комада сваке зиме, али има смисла да пробаш. :gore

Задњи линк не знам, нисам укапирао шта је шта ту? :(
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 27 Dec 2013, 16:18

Па има резервних пуњења па ће то да се мења.

Трећи линк је за Henkel – Ceresit Stop Humidity Absorber, као рачунам брендирано па ефикасније.

Korisnikov avatar
krstivoje
Dopisni član
Pridružio se: 27 Nov 2007, 15:40
Kontakt:

Post od krstivoje » 27 Dec 2013, 21:45

Što se tiče odvlaživača , onih hemijskih, ta apsorberska sretstva i sl. zamena im je najobičnija kuhinjska ili industrijska so.Veće pakovanje 2-3 kg kada navuče vlagu može da se ista so osuši i koristi ponovo.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 27 Dec 2013, 22:40

Наравно, со, пиринач, има много тога али да сад не компликујем, нека иде по пропису.

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Pridružio se: 24 Jun 2007, 00:45
Kontakt:

Post od arhimed » 01 Mar 2014, 05:09

ovi odvlazivaci u plastici rade super, ima samo 2 problema
1. moras svaki da n da ga praznis (meni se desavalo da mi preko zime tu dnevno bude po pola litra vode!!!)
2. zavisi koliko je vlazno u prostoriji, meni je u kuhinji bilo 2 komada, u svakom se skupi dnevno po 200-500mL vode (kuvanje + susenje vesa) ta silikonska kocka koju stavljas u spravu se "trosi", meni je jedna kocka trajala otprilike mesec dana (dakle 2 kocke mesecno sam kupovao) a nisu uopste bile jeftine

inace ima da se kupe po farbarama, ovim "svastarama" za kucu (home centar i ove online svastare od radnji), vecim marketima (metro, tempo...)

a da otvoris prozor par puta dnevno da provetris taj prostor?

btw, zaboravih da napisem, ja sam u starom stanu imao taj problem i probusio sam (60cm debeo) zid i okacio aspirator, i uvek je kada se kuva isti bio upaljen, i to NIJE RESILO PROBLEM !!!!!!!!! jeste se skupljalo manje vode u onim kantama od odvlazivaca, ali se i dalje skupljalo puno.

druga stvar, kombinacija 2 odvlazivaca i aspiratora i budj se I DALJE HVATALA !!!! zid nije vise bio toliko mokar kao pre toga da mozes da ga brises sundjerom, cak je pod rukom delovao suv, ali je i dalje dovoljno vlage da se napravi budj (i posle krecenja nekim fancy zastitama protiv budji) ...

jedino pravo resenje je da se odradi izolacija spolja da zid prestane da bude toliko hladan, ovde je bio problem sto je rec o "cosku kuce" a iznad je terasa i kombinacija "ladno sa tri strane" u tom cosku je napravila da zid bude ladan i odma kvasi .. nabacivanje nesto izolacije sa spoljne strane bi to resilo za verovatno smesnu kintu (3 table stiropora i malo lepka i to je to) no to je sad tudji problem :)

zasto se ti opires da odradis spolju izolaciju tog zida?

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Pridružio se: 24 Jun 2007, 00:45
Kontakt:

Post od arhimed » 01 Mar 2014, 05:12

krstivoje napisao:Što se tiče odvlaživača , onih hemijskih, ta apsorberska sretstva i sl. zamena im je najobičnija kuhinjska ili industrijska so.Veće pakovanje 2-3 kg kada navuče vlagu može da se ista so osuši i koristi ponovo.
da ako je ideja da ta sredstva upiju vlagu, ali upiju prilicno malo, ovi rade malo drugacije, kocka od bem li ga kog poroznog materijala upija vlagu iz vazduha i tu vlagu ispusta u kantu, tako da ti ne dobijes "natopljenu silikonsku kocku" vec ispod kocke imas po litre vode (i ta voda mora non stop da se prazni da bi cela sprava uopste imala efekta)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 01 Mar 2014, 08:31

arhimed napisao: inace ima da se kupe po farbarama, ovim "svastarama" za kucu (home centar i ove online svastare od radnji), vecim marketima (metro, tempo...)

a da otvoris prozor par puta dnevno da provetris taj prostor?

zasto se ti opires da odradis spolju izolaciju tog zida?
Ја сам ономад обишао све редом и нико није имао. Онда сам пронашао на сајту да у једној радњи има али сам нешто био у гужви па после болестан и још нисам купио. То што сам нашао је нешто без таблете него се ставаља кесица/џакче са неким гранулама (ако сам добро схватио) и ради исти посао, скупља воду испод.

У питању је кухињица која има прозор од 20х50 сантима и отварам га кад год кувам, подгревам, перем судове ... али не вреди, остане нешто и скупља се. Углавном у ћошку али сигурно и иза полица. Кухињица је спојена са дневном собом у којој је мајка и уопште није пријатно да на -10 (срећом, ове зиме је то било слабије) држим прозорче отворено јер топлана не греје толико да то може да покрије. Грејање је углавном на граници и свако расхлађивање би правило проблем. Поред поменутог прозорчета, више пута дневно отварам и прозор у дневној соби који је огроман ... али не утиче превише на влагу.
Сачекаћу пролеће па ћу да одрадим генералку са влагом. Видим да се буђ појављује и у полицама а сигурно и иза њих па ћу све да растурим и обришем (шта може сунђером) а онда испрскам оним Сава спрејом који једе буђ. Следећу јесен ћу да дочекам спремнији. ;)

Зграда је пре 3-4 године реновирана и тазе омалтерисана. Нису хтели да нам додатно изолују, ваљда рачунају да 40цм зида не мора да се дорађује. Сада би ми било глупо да шарам и додајем стиропор па поново малтеришем и направим чудно ћоше. Пошто је стварно у питању угао зграде, то би значило крпљење са две стране. БТЊ, један зид је и зид купатила али се тамо буђ јавља само у траговима по цокли, вероватно зато што је прозор пола дана отворен а пола накантан.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 01 Mar 2014, 12:55

Evo ja sam danas kupio u Tempu u Novom Sadu. Oko 450 dinara je "posuda" sa jednim uloškom + 550 din 2 rezervna uloška. Po specifikaciji u prostorijama gde je temperatura preko 15 stepeni menjaju se na 3-4 meseca. Inače meni je potrebno za kupatilo koje nema prozor, nego samo ventilator na "dimnjaku", tako da ću prve ustiske već imati za koji dan, koliko kažu da treba da se pojave. Vlaže zidovi, ogromna količina vlage, buđ... Sve što bi ovo čudo trebalo da rešava.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 01 Mar 2014, 12:56

E da.. Bitna stavka. Za prostorije do 16 metara kvadratnih.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 01 Mar 2014, 13:15

Када сам тражио, није било, можда сада има. Прошетаћу ових дана па ћу ипак сада да пазарим.
Да ли ово извлачи постојећу влагу из зидова и склања буђ или то прво мора да се реши па после да ово не дозвољава да се све поново накупи? Ја сам иначе користио неки спреј по имену Сава (чешко, мађарско или тако нешто) који је у принципу некаква варикина, попрска се на буђ и после неколико минута ова буквално нестане. Ако је велика површина и превише црно, пар понављања и зид постане чист као што је и био.

Ма кујница, бивши шпајз, 3 квадрата. ;)

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 01 Mar 2014, 13:20

Na pakovanju piše da se koristi i za podrumske postorije i za prostorije koje su bile "poplavljene"... Piše da uklanja buđ i isušuje zidove, valjda mu to onda znači odmah, a ne po nekoj intervenciji. Ima u 2 varijante, apsorber vlage, koji sam ja uzeo i neka strana marka, koja je duplo skuplja, a ne vidim da bilo šta više i bolje radi od ovoga.
itpoint.rs

Odgovori

Povratak na “Ergonomija, medicina i zdravlje”