Организовали су панику око свињског грипа

Računari i njihov uticaj na naš (ne)zdrav život, borba protiv stresa, kućna medicina...

Moderator: Тон-мајстор

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Re: Организовали су панику око свињског грипа

Post od Тон-мајстор » 04 Feb 2010, 01:04

Где је нестао свињски грип?

Питање из наслова себи поставља све већи број људи широм света, и то у тренутку када број случајева заразе опада, а расту залихе неупотребљених вакцина.

Савет Европе покренуо је истрагу о поступању према пандемији грипа H1N1; неки тврде да пандемије никада није ни било, и да је Светска здравствена организација можда под претераним утицајем фармацеутске индустрије.

Одмах по појављивању вести о избијању свињског грипа у априлу 2009. године, доктор Кејџи Фукуда из Светске здравствене организације предузео је широку акцију.

Наиме, још од времена САРС-а и птичјег грипа, Фукуда и његови службеници припремали су се за нови смртоносни вирус грипа. Али, да ли је свињски грип био баш тај вирус?

Хиљаду случајева није пандемија

Пратећи како се организација припрема за одговор на ширење болести, немачки епидемиолог Волфганг Водарг није могао да схвати како то да хиљаду случајева заразе, у граду од двадесет милиона житеља као што је Мексико Сити, могу да буду истинска пандемија:

"Оно што смо доживели у Мексико Ситију био је врло благ грип, који није усмртио више људи него што је то уобичајено, већ напротив – чак мање него што је уобичајено. То што је благи грип, који се брзо ширио, наједном употребљен као пандемија, било је нешто сасвим ново. Питао сам се зашто Светска здравствено организација чини такву глупост", каже он.

Међутим, нова дефиниција Светске здравствене организације за пандемију темељи се само на ширењу болести, а не на њеној озбиљности, и 11. јуна, њен генерални директор Маргарет Чен објавила је да се свет нашао на прагу пандемије грипа.

Земље широм планете почеле су да своје планове за случај пандемије спроводе у дело, трошећи новац из својих здравствених буџета за вакцину која није била потребна.

Корист за фармацеутске компаније

И неко је, на крају крајева, из свега тога заиста извукао корист.

У финансијском кварту Цириха, финансијски аналитичар и специјалиста за пословање фармацеутских компанија Кристоф Егман пратио је резултате произвођача вакцина Новартиса у последња три месеца 2009. године.

"Новартис је у четвртом кварталу укњижио продају вакцина у вредности од 1,4 милијарди америчких долара. То је за милијарду више него прошле године. Та милијарда зарађена је искључиво од продаје вакцина за пандемију грипа H1N1. Свињски грип дао је велики подстицај бизнису производње вакцина", каже он.

Последњих година Светска здравствена организација ушла је у партнерство са фармацеутском индустријом – али како је то партнерство текло током пандемије?

Светска здравствена организација одлучује када је наступила пандемија, а потом произвођачи лекова, од којих многи сада имају представнике који је саветују, могу да испоруче своје вакцине огромном светском тржишту.

Пандемија је добра за наш бизнис

У блиставом седишту Новартиса у Базелу посетиоци могу да виде промотивне филмове који хвале компанију. Шеф одељења за производњу Андрин Освалд каже да су пандемије добре за бизнис:

"Очигледно је да смо ми бизнис и да правимо производе за које се надамо да ће некоме требати и да ће тај бити спреман да за њих плати. То је оно што ми радимо – у противном, зашто бисмо постојали? Дакле, ако постоји потреба за новом вакцином и нека влада жели ту вакцину, са пословне тачке гледишта – да, то је добро ... Ми их припремамо за случај да једног дана буду потребне – и то је сасвим јасно", истиче он.

Међутим, да ли у комитету за ванредне ситуације који саветује Светску здравствену орагнизацију о свињском грипу има људи који су повезани са фармацеутском индустријом?

Упитан о могућем постојању сукоба интереса, главни портпарол организације Грегори Хартл рекао је само следеће:

"О сукобу интереса и декларацијама о интересима је вођена расправа унутар комитета за ванредне ситуације. Имена још нису јавно саопштена, јер комитет је још увек тело у заседању и сматрао је да је могућност непотребног притиска на његове чланове, у тренутку када доноси одлуке од друштвеног и економског значаја, у тој мери велика да је за сада имена боље држати у тајности."

Истрага Савета Европе

Управо ова тајновитост подстакла је Савет Европе да покрене истрагу, која има подршку лекара попут Волфганга Водарга:

"Морамо да утврдимо постоји ли непотребан утицај индустрије унутар тог приватно-јавног партнерства у Светској здравственој организацији. Фармацеутској индустрији потребни су пацијенти, болесници – тако зарађују више - и њени деоничари имају потпуно сасвим другачије интересе од интереса здравствених службеника", каже Водарг.

Светска здравствена организација саопштила је да ће сповести истрагу, али тек када пандемија буде окончана.

Упркос опадању броја случајева свињског грипа, датум краја пандемије још се не објављује.

Као водеће светско тело задужено за здравство, са огромном одговорношћу у борби против АИДС-а, маларије и туберкулозе, Светска здравствена организација ће ипак пре или касније морати да разјасни како се тачно понела према свињском грипу.

У противном, када следећи пут дође до пандемје, свет њене савете можда неће узети тако озбиљно.
(ББЦ - НСПМ)

Поздрав!
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 04 Feb 2010, 01:35

Тон мајстор napisao: Значи, не да! :lol:
Наравно да неће да је да, па онолико се борио за њу. Мада ... ако буде баш густо и јадно, урадиће то а онда можда постане министар одбране, омладине или само подпредседник владе или тако нешто ... колико да не остане на улици.
:plac:
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Pridružio se: 21 Jun 2007, 00:05
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 04 Feb 2010, 02:41

Ma majku, oca i žene će da daju, fotelju ne daju. Takve, što bi rekla Druzila iz Crnog Gruje "...ma ni vilama ih netješ otelati" :)
Bagra - da je teško zamisliti veću, a nažalost - i to je moguće :)
Ko prvi devojci, sam u nju upada

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 19 Feb 2010, 01:41

Пророковала је она братија (Тома и Коњ) прошле године 50.000 мртвих Србаља од мучке болештине, а Богухвала, умрло тек пар стотина најслабијих и најнесрећнијих. :pop:

Рекоше да ће половином Фебруара грип косити људе као снопље, као чума децу... који је данас датум?

Да финализујемо тему са пар чланака:

Bajec: Priča o svinjskom gripu je naduvana

Direktor Kliničkog centra Srbije (KCS) dr Đorđe Bajec u intervjuu za Press kaže da je panika oko svinjskog gripa bila nepotrebna. Priču o ovoj zarazi su, prema Bajecovim rečima, naduvali svetski eksperti i zato ne treba tražiti krivca u Srbiji.

Kako se KCS izborio sa epidemijom novog virusa gripa?

- Ozbiljno smo se pripremili za epidemiju i spremno je dočekali. Opet, imali smo sreću da nije bila onakva kakvu smo očekivali.

Da li ste se vakcinisali protiv njega?

- Ne. Imao sam prirodnu imunizaciju. Preležao sam ga.

Da li je ovaj grip toliko opasan koliko se pričalo ili je cela ta priča prenaduvana?

- To je sve prenaduvano, ali na svetskom nivou. Ne treba tražiti krivca u Srbiji. Svinjski grip je kao i svaki drugi. Bolovao sam tri dana. Čak mi je prethodnih godina kada sam imao sezonski grip bilo objektivno teže.

Ја сам прележао овај грип и оставио ми је неке последице. Пре него ме неко клепне по ушима што се не вакцинисах, а ту попујем другима - рећи ћу вам да сам га прележао релативно благо далеко пре икакве организоване вакцинације, коју не бих примио све и да цркавам, као и досада. Донео сам га са једног пута. Наравно, нисам 100% уверен да је то БАШ тај грип, али је неки мучки подваријетет, сигурно.

Pukli smo 6 miliona evra
Pandemije svinjskog gripa više nema, a u magacinima ostalo 857.500 vakcina, koje koštaju 5.987.391 evro

Epidemija svinjskog gripa je prošla. Preuveličana opasnost od nje zasad je koštala Srbiju blizu šest miliona evra “zarobljenih” u neiskorišćenim vakcinama!

Prošli bismo i gore da Kurir nije pisao kako se zbog epidemije sprema nabavka šest miliona pari higijenskih rukavica za lekare. Ta nabavka isterala bi nam iz džepa dodatnih 3,5 miliona evra. Srećom, sve je stopirano.

Naša zemlja je do sada od planiranih tri miliona kupila 857.500 doza “Novartisove” vakcine “focetrija” po ceni od 799 dinara, ili 8,5 evra po dozi. To ukupno staje 685.142.500 dinara, odnosno 8.060.500 evra. Do juče je vakcinisan 153.101 građanin, što znači da je “na lageru” još 704.399 doza, odnosno “zarobljen” nam je 5.987.391 evro!

Kad je reč o planiranoj nabavci 6.100.250 pari higijenskih rukavica po ceni od 35 miliona dinara ili 3.571.428 evra, Goran Tasić, direktor Republičke direkcije za rezerve, kaže da nije nabavljen nijedan par rukavica za doktore.
- Posle odluke da se ne kupuje više vakcina protiv svinjskog gripa, Ministarstvo zdravlja donelo je odluku da se obustavi i nabavka higijenskih rukavica - kaže Tasić.

Istovremeno, još se ne zna da li će računici da se doda i suma za penale zbog neispunjenog ugovora s “Novartisom” o kupovini tri miliona doza vakcina.

Kako za Kurir kažu u “Jugohemiji”, preko koje su vakcine stigle u Srbiju, oni još ne znaju šta će se desiti zbog zaustavljanja isporuke ugovorene količine vakcina.

- Pregovori s “Novartisom” u vezi sa stopiranjem kupovine ugovorenih količina vakcina još traju. Potpuno je neizvesno šta će do kraja da se desi. Što se tiče “Jugohemije”, prihvatićemo svaku odluku - kažu u toj kompaniji.

U Srbiji je, inače, zabeležen izuzetno mali odziv na vakcinaciju. Čak i 857.500 doza je previše za nas, jer se do juče, prema informacijama Instituta za javno zdravlje “Dr Jovan Jovanović Batut”, vakcinisao samo 153.101 građanin.
Epidemiolog dr Vladimir Petrović, član Radne grupe za praćenje pandemije gripa, kaže da je do sada vakcinisano oko 2,03 odsto stanovnika Srbije.

- Obuhvat je sve manji i već danima iznosi po 200 do 300 građana na teritoriji cele Srbije. - kaže Petrović. Nabavljenim vakcinama rok ističe u oktobru ove godine.
(Курир)
Dr Petrović: Kraj epidemije

Epidemiolog Vladimir Petrović tvrdi da u Srbiji više nema epidemije svinjskog gripa.

- Na našoj teritoriji obolevanja od svinjskog gripa registruju se pojedinačno. Virusa nema ni u kolektivima. Aktivnost virusa je ispod epidemijskog praga, drugim rečima, epidemije više nema - kazao je Petrović.

Лаку ноћ Србијо, и хвала на слушању... :besan:

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 19 Feb 2010, 07:17

Ma pitanje je da li je aktivnost ikada bila iznad pandemisjkog praga, jer su jednostavne sve vrste gripa proglašavali svinjskim, a postoji verovatnoća da je jako malo ljudi uopšte bilo i obolelo od istog, nego su imali samo neku varijantu sezonskog...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 19 Feb 2010, 16:26

Bitno da je bata-Miško uzeo malo državnih para, a procenat dao kao dobrovoljni prilog stranci g.Milosavljevića-Prepoštenog, za zasluge u očuvanja zdravlja državljana Srbije, kad već Srbi sami nisu zahvalni, pa ne glasaju za šaner-partiju.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 07 Apr 2010, 22:05

Višak vakcine protiv novog gripa možemo pokloniti

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević izjavio je da kupljene vakcine protiv novog gripa sigurno neće biti bačene a da je jedna od mogućnosti da višak poklonimo nekom siromašnijem od nas
Pošto takvog u Evropi nema, potražićemo ga u Africi i na drugim kontinentima a o tome će odlučiti Vlada Srbije, rekao je Milosavljević.
Ministar zdravlja je upozorio "da vakcinacija zvanično još traje" iako je na terenu praktično zamrla: od 850.000 uvezenih doza plaćenih po 799 dinara, utrošeno je 154.000.
Vakcinisano je svega 2,5 odsto populacije, ali to je pet puta veći obuhvat nego u zemljama u okruženju. Epidemiolozi traže da u rezervi imamo 300.000 doza, naveo je Milosavljević.

Epidemiolozi protiv poklanjanja vakcina protiv novog gripa

Svetska zdravstvena organizacija i Ujedinjene nacije pomoći će nam s izborom zemlje kojoj ćemo pokloniti preostale doze vakcine protiv novog gripa. To su relevantne institucije i one znaju kome su najpotrebnije, kaže za „Blic“ dr Tomica Milosavljević, ministar zdravlja. S druge strane, Radna grupa protiv pandemije gripa ne slaže se sa planom ministra. Njihov stav je da građani Srbije preostala cepiva treba da prime do kraja oktobra.
Ministar kaže za „Blic“ da će u junu biti doneta odluka da li će vakcine uopšte nekome biti poklonjene.
- Dok ne bude urađena analiza nacionalnog izveštaja o gripu, nećemo ništa preduzimati. Kada to završimo, Vladi ćemo predložiti da preostale doze poklonimo zemljama kojima su najpotrebnije. Evropska unija je pomogla nama mnogo puta, pa valjda možemo i mi nekome da pomognemo - rekao je ministar Milosavljević.

Ovaj stav s ministrom deli direktor Instituta za imunologiju i virusologiju „Torlak“ dr Ranko Dakić.
- Ne vidim ništa loše u tome da poklonimo preostale doze vakcine nekome ko može da ih upotrebi - kaže dr Dakić.
U skladištu na Torlaku trenutno se nalazi 390.000 doza vakcine protiv novog gripa čiji rok upotrebe ističe 31. oktobra ove godine. Od početka vakcinacije do danas u domovima zdravlja je utrošeno 200.000 doza, a ostalo je 260.000, što sa količinom koja je uskladištena u Torlaku čini 650.000 neiskorišćenih doza.
Na opasku da se pre nekoliko meseci spekulisalo o tome da bi preostale doze trebalo uništiti na Torlaku, dr Dakić kaže da to nije problem, ali da bi država trebalo to da zatraži od njih.

S druge strane, predsednik Radne grupe protiv pandemije epidemiolog dr Predrag Kon izričit je da vakcinu ne treba poklanjati, već je iskoristiti do kraja oktobra.
- Vakcina se može iskoristiti u septembru i oktobru u našoj zemlji jer tada počinje nova sezona gripa. Stav grupe je nepromenjen i kada je reč o potrebnim stalnim rezervama od 300.000 doza - napominje dr Kon.
Do jeseni će, kako kaže dr Kon, biti poznato kolika je opasnost od nove epidemije, a biće definitivno poznato zašto je pandemija ove godine i kod nas i u svetu bila blaga.
-----

U Beogradu odjavljena epidemija

Gradski zavod za javno zdravlje juče je zvanično odjavio epidemiju novog gripa u glavnom gradu. Postupno je počelo i odjavljivanje epidemije u ostalim gradovima u zemlji.

(Прес-Блиц)

Када сам недавно лежао у болници, видео сам лепо, "инсајдерски", колико и како је све то организовано и спроведено. Једна реч - МАФИЈА! :besan:

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 07 Apr 2010, 22:57

Pre par nedelja citam vesti o tome kako Nemci dogovaraju sa nekim istocnim zemljama da im prodaju svoje viskove(viskove doza vakcina). Medjutim skoro cujem da cemo mi nase da poklonimo siromasnim zemljama.
Jesmo li mi to prebogati?
Amose je li to bio elektricitet?

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 22 Apr 2010, 11:42

SZO priznala netransparentnost u vezi s novim gripom

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) priznala je da se nije na pravi način postavila prema širenju virusa novog gripa H1N1 u svetu i da je ovo pitanje bilo puno nedoumica
Keidži Fukuda, stručnjak za zarazne bolesti SZO, rekao je da je sistem agencije UN kojim se u šest stupnjeva objavljuje pandemija bolesti, izazvao konfuziju vezanu za virus novog gripa, koji nije toliko smrtonosan kao što je predstavljeno.

"Činjenica je da je u vezi sa pandemijom bilo mnogo toga nerazjašnjenog. Mislim da nismo uspeli da uklonimo neizvesnosti. Mnogi su ovo predstavili kao netransparentan proces", rekao je Fukuda.

Fukuda je danas govorio na trodnevnom sastanku 29 stručnjaka za grip, pozvanih da razgovaraju o prvoj pandemiji koju je SZO objavila u poslednjih 40 godina, preneo je Rojters.

Mnogi kritičari SZO stvorili su paniku zbog širenja virusa novog gripa, čiji su se efekti pokazali kao blaži nego što se pretpostavljalo i naveli vlade mnogih zemalja da nagomilavaju vakcine koje zatim nisu iskorišćene.

Kritičari takođe, zbog širenja panike, povezuju SZO sa farmaceutskom industrijom, pošto su mnoge kompanije iz te delatnosti profitirale od proizvodnje vakcina.

Virus novog gripa H1N1, koji se pre oko godinu dana pojavio u Meksiku i SAD, do sada je ubio 17.770 ljudi u 213 zemalja, pokazuju podaci SZO, koja je u junu proglasila pandemiju ove bolesti. Pandemija je i dalje, zvanično na snazi.
(Тањуг)

Аха, лепо... одсада када нешто слажем па ме ухвате, рећи ћу да сам био "понешто нетранспарентан", политички је коректније, зар не?

Море, М'РШ! :besan:

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 22 Apr 2010, 13:55

Ma vezdbaju. Sledeci put ce biti bolji.
Amose je li to bio elektricitet?

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 07 Jun 2010, 00:17

Svinjski grip prevara veka!

Posle saznanja da su trojica lekara SZO uzimali novac od farmaceutskih kuća za priču o novom virusu, postavlja se pitanje koliko je Srbija preplatila pandemiju
Trojica stručnjaka, koji su Svetsku zdravstvenu organizaciju savetovala u vezi sa pandemijom svinjskog gripa, za to dobijala novac od farmaceutskih kompanija! Ovo otkriće šokiralo je srpske lekare koji su uključeni u borbu protiv novog virusa. Sumnje da je Srbija bez razloga potrošila milione evra na kampanju protiv „isfabrikovane" pandemije dobile su vrlo ozbiljne argumente.

Najnoviji izveštaj tima stručnjaka i Saveta Evrope dokazuje, naime, da su trojica stručnjaka SZO - Fred Hajden, Arnold Monto i Karl Nikolson dobijala novac od farmaceutskih kompanija koje proizvode lekove protiv virusa gripa.

„Virus je još tu"

Otkriveno je da su oni bili na platnom spisku nekoliko kompanija koje su finansirale njihova istraživanja i plaćale ih u zamenu za konsultantske usluge. Zahvaljujući njima, na račune farmaceutskih kuća leglo je više od sedam milijardi dolara od prodaje lekova. SZO je slušao savete trojice stručnjaka i u jeku priče o virusu A (H1N1) pozvao vlade svih zemalja da naprave zalihe vakcina.

Izveštaj Saveta Evrope kaže da su preporuke SZO dovele do toga da vlade mnogih zemalja kupe veliku količinu vakcina i lekova protiv gripa, a izazvana je i velika panika kod ljudi širom planete. Među prvim zemljama koje su poslušale preporuku SZO i naručile vakcine i antivirusne lekove bila je i Srbija. Međutim, niko od nadležnih u našoj zemlji još nije izračunao koliko je našu državu koštalo „spremanje" za dolazak i lečenje svinjskog gripa.

Epidemiolog i član Radne grupe za pandemiju Ministarstva zdravlja dr Vladimir Petrović kaže za Press da se ne slaže sa onima koji tvrde da je pandemija svinjskog gripa medicinska prevara, čak ni ako su postojale malverzacije.

- U prilog tome govori 6.021 pacijent koji je ležao u bolnici sa simptomima novog gripa! Imali smo 137 smrtnih ishoda zbog komplikacija izazvanih virusom novog gripa. Od ukupnog broja umrlih kod 84 pacijenta laboratorijski je potvrđeno prisustvo virusa A (H1N1). Čak 213 pacijenata bilo je na respiratoru, a njih 3.500 imalo je upalu pluća. Situacija je bila vrlo ozbiljna i to niko ne sme da dovodi u pitanje - ističe dr Petrović.

On kaže da sve one koji su pokušali da na bilo koji način zloupotrebe pandemiju svinjskog gripa treba najstrože kazniti!

- Ako je neko iz SZO uzeo novac, za to treba i da odgovara! Ali smatram da je pandemija postojala, samo što je bila mnogo blaža od očekivane! Svi su se, na preporuku SZO, spremali kao da će umreti svaki pedeseti čovek koji oboli. Ali na sreću, to se nije desilo. Međutim, pred nama je još jedna sezona koju ćemo pažljivo pratiti jer se zna da pandemije uvek traju dve sezone - upozorava Petrović.

Da svinjski grip još nije „proteran" sa ovih prostora tvrdi i predsednik Radne grupe za pandemiju dr Predrag Kon.

- Gripa ima u sporadičnim slučajevima i nalazimo se u „tranziciji pandemije". Koliko će taj period da traje, da li će pandemija „zakačiti" i drugu sezonu, znaće se krajem juna kada budu gotove sve analize - poručuje Kon.

Bačeni milioni

Srbija je uvezla oko 855.000 doza vakcina, a ostatak do tri miliona koliko je prvobitno naručeno je otkazan.

- Vakcinisano je samo oko 200.000 ljudi. Radna grupa insistira da postoje zalihe od 300.000 doza vakcina. I u Evropi je distribuirano 130 miliona vakcina, a samo 42 miliona ljudi se odazvalo pozivu za imunizaciju - kaže dr Petrović.

Jedna doza vakcine protiv novog gripa koštala je 799 dinara, što znači da je samo na neutrošena cepiva bačeno oko 520 miliona dinara. Na kampanju „Zavrnimo rukav", koju je pokrenulo Ministarstvo zdravlja, otišlo je još 11,6 miliona dinara, a odziv građana na vakcinaciju i pored toga bio je katastrofalan. Podaci koliko je novca otišlo na plate stručnjaka iz Radne grupe, kupovinu antivirusnih lekova i respiratora, formiranje štabova po lokalnim samoupravama, letke koji su deljeni građanima i ostale troškove još nisu saopšteni.

Vladimir Petrović najavljuje da će građani Srbije krajem juna imati uvid koliko je naša država potrošila novca u borbi s virusom novog gripa.

- Do kraja ovog meseca Radna grupa će napraviti procenu troškova nastalih usled novog gripa - tvrdi dr Petrović.

Pandemija svinjskog gripa još nije okončana i „faza šest" do daljeg ostaje na snazi, objavila je Svetska zdravstvena organizacija. U svetu je, prema najnovijim podacima, od svinjskog gripa umrlo oko 18.000 ljudi, što je daleko manje nego što svake godine umre od običnog, sezonskog gripa.

fakti

- Farmaceutske kompanije zaradile više od sedam milijardi dolara na zalihama lekova za lečenje svinjskog gripa
- Najgore je prošla britanska vlada koja je u tu svrhu potrošila 1,2 milijarde evra
- Nadležni u Srbiji još nisu napravili bilans troškova oko pandemije svinjskog gripa
- U svetu je od virusa A (H1N1) umrlo oko 18.000 ljudi, što je manje nego što umire od običnog, sezonskog gripa
- U Srbiji je od komplikacija izazvanih virusom svinjskog gripa umrlo 137 ljudi

(Прес)

Наравно да је ситуација била озбиљна, јер су је таквом направили сви редом - од СЗО до Министарства здравља Србије. Да ли је Кон или неко сличан изашао пред народ и рекао: "људи, готово је"! :nikako:

Ми смо и даље у епидемији, али лажи.

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 07 Jun 2010, 01:11

Hehehe, pa nisu nikad napravili završni račun budžeta, a napraviće bilans kol'ko je para potrošeno na krmeći grip :D
'hehehe, pa Srbijom valdaju lopovi, koji su ujedno u velikoj meri (neko manje, neko više) politički diletanti, kod nas ništa nije kao u normalnoj državi. Ako nekom još uvek nije jasno, mi smo jedna banana država, tipa latinoameričkih jadnih državica, kojima vladaju korumpirani političari koje plaćaju bogataši koji su se obogatili baveći se švercom, kriminalom, i ko zna čime još.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 24 Jun 2010, 23:58

Rezolucija: SZO preuveličala opasnost od H1N1

Svetska zdravstvena orgnizacija (SZO) i evropske zdravstvene institucije preuveličale su rasprostranjenost virusa H1N1 i izazvale veliku potrošnju javnog novca i strahovanja o zdravstvenim rizicima kojima je izložena evropska javnost, navodi se u Rezoluciji Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, usvojenoj danas u Strazburu
"Način na koji je pandemija gripa H1N1 utvrđena ne samo od SZO nego i od ostalih kompetentnih zdarvstvenih vlasti na nivou Evropske unije daje razlog za brigu", navodi se u zaključku izvestioca Saveta Evrope o virusu novog gripa, člana Odbora za socijalna, zdravstvena i porodična pitanja u SE Pola Flina (Paul Flynn), poslanika levice iz Velike Britanije.

U Reozluciji, usvojenoj gotovo jednoglasno, ističe se da su neke od posledica donetih odluka i datih saveta posebno zabrinjavajuće, zato što su dovele do distorzije prioriteta u javnim zdravstvenim ustanovama širom Evrope, nepotrebnim trošenjem velikih suma javnog novca i izazivanjem neopravdanih strahovanja.

"Utvrđene su teške nepravilnosti u odnosu na transparentnost odlučujućih procesa o pandemiji, koje su proizvele brige o mogućim uticajima farmaceutske industrije na donošenje nekih od najvažnijih odluka o pandemiji", konstatuje se u Rezoluciji.

Ukazuje se na bojazan da će nedostatak transparentnosti i pouzdanosti rezultirati padom poverenja javnosti u savete najvećih javnih svetskih zdravstvenih institucija.

Stoga je Parlamentarna skupština usmerila pažnju na tretiranje pandemije na sveobuhvatni način i kroz otvoreni dijalog sa Svetskom zdravstvenom organizacijim I drugima, navodi se u dokumentu.

PS SE pozdravlja preispitivanje inicirano od raznih javnih autoriteta, uključujući i Svetsku zdravstvenu organizaciju, i zahteva od svih uključenih subjekata da omoguće uvid u saznanja kako bi se steklo iskustvo i preuzela odgovornost za učinjene greške.

Parlamentarna skupština smatra da je preispitivanje postojećih sistema i bržo saopštavanje ključnih neobjavljenih informacija od neprocenjive važnosti da bi se ponovo uspotavilo poverenje u velike svetske odluke i savete, sa željom da one u budućnosti budu poštovane, u cilju sprečavanja mogućih pandemija na globalnom nivou, koje bi mogle biti ozbiljnije od pandemije gripa A (H1N1).

PS SE navodi da, u slučaju pandemije, tajni i neregulisani procesi i tajno lobiranje mogu da podriju demokratske principe.

Parlamentarna skupština pozdravlja nedavno pokrenuto preispitivanje procesa koji se odnose na treitranje pandemije gripa A (H1N1), ukazujući da procese treba da pokrenu SZO i evropske institucije u čijoj naležnosti su zdravstvena pitanja, kao i nekoliko vlada i parlamenata.

Uprkos spremnosti SZO i evropskih zdravstvenih institucija da uđu u dijalog i preispitaju tretiranje pandemije, PS SE izražava žaljenje što one nisu bile spremne da podele neke od ključnih informacija, pogotovo da objave imena i zaključke članova Komiteta SZO za hitna pitanja i relenvantnih evropskih savetodavnih tela, koji su bili direktno uključeni u davanje saveta u tretiranju pandemije.

PS SE takođe izražava žaljenje zbog toga što se SZO "nije pomerila u preispitivanju svojih stavova" o pandemiji i stvarnih zdravstvenih rizika, pored vidljivih dokaza da je ozbiljnost pandemije bila preuveličana od strane SZO.

U Rezoluciji se izražava žaljenje i zbog "visoko defanzovog stava SZO" kako po pitanju nepsremnosti da prihvati činjenicu da je promenjena definicija pandemije, tako i nespremnosti da promeni svoije prognoze po pitanju pandemije.
(Тањуг)

Аха, сад све званичније и званичније пробија права истина.

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 26 Jun 2010, 21:17

Српски одјек критике СЗО због новог грипа

За оцену Савета Европе да је распрострањеност вируса била преувеличана мислим да је дата прерано, каже др Предраг Кон. – То је превара столећа, уверен је др Бранимир Несторовић
Преувеличавање распрострањености вируса Х1Н1, непотребно трошење новца и ширење панике, три су главна аргумента оптужби на рачун Светске здравствене организације (СЗО) и европских здравствених институција. Тако је закључено у резолуцији Парламентарне скупштине Савета Европе, које је пре прекјуче усвојена у Стразбуру. Европски парламентарци су закључили и да су представници фармацеутских компанија утицали на доношење неких од најважнијих одлука у вези с пандемијом.

Да ли је у Србији било преувеличавања опасности од вируса Х1Н1 и да ли смо потрошили непотребно много новца, за „Политику” одговара др Предраг Кон, епидемиолог и председник Радне грипе за пандемију.

– Утисци су различити. Прича о грипу јесте била преувеличана по питању пажње која је у јавности придата овој теми. Оног момента када је било јасно да је реч о благом вирусу, конкретно су Србији, ми смо одмах говорили да је то обичан грип, да је оболевање масовно, али благо… За квалификацију да је распрострањеност била преувеличана, мислим да је дата прерано. Истраживања, која се сада завршавају, показују да је вирус био веома распрострањен, али је био толико благ да је у великом броју случајева пролазио без испољавања болести – објашњава Кон.

Овај стручњак каже да нико не може да оспори да се појавио нови тип вируса и да нико није могао да зна какав епидемијски потенцијал има.

– Нико није могао у тренутку појављивања да зна колика ће бити стопа смртности. У таквим ситуацијама се предузимају мере које су глобалним планом предвиђене још 2005. године. За веома кратко време морао је да се оспособи читав здравствени систем за евентуално далеко тежу ситуацију. То су радиле све земље, па и ми – каже наш саговорник.

Професор др Бранимир Несторовић, педијатар и специјалиста за плућне болести и имунологију на Универзитетској дечјој клиници у Београду, сматра да је Резолуција Света Европе потврдила да је прича о новом грипу вишеструко преувеличана и да је по његовом личном мишљењу реч о „превари столећа”.

– Седам година је Светска здравствена најављивала ту пандемију. Када је оманула прича с птичјим грипом, измислили су овај, а да при томе нису били испуњени услови за пандемију јер није било новог соја вируса. Овај Х1Н1 је најмање четири, пет пута већ био присутан. Подсећам вас да је било речено да ко је рођен пре 1954. не мора да се брине јер ће имати имунитет јер је прележао вирус – наводи др Несторовић.

Да ли је Србија потрошила велику суму новца, што се као у Резолуцији Савета Европе наводи као једна од кључних последица пренадуване приче око грипа?

– Када је реч о економском сагледавању приче о грипу, Србија има разлоге да се поноси. Ми смо набавили вакцине само за 20 одсто становника. Планирали смо залихе антивирусних лекова за свега три одсто и због тога смо критиковани у медијима. Тада смо били под притиском да подигнемо залихе. Друга ствар је зашто вакцину која је увезена нисмо потрошили. Антивакцинални лоби је постао врло моћан – наводи др Кон.

Професора Несторовића питамо шта би он радио да је био у радној групи која је била под притиском јавности, али и директива из СЗО?

– Купио бих максимално до 500.000 вакцина за хронично оболеле и старије од 65 година који имају тешке болести, али не бих затварао школе. Па, ко је зауставио епидемију затварањем школе? Тиме евентуално епидемија може да се „развуче”, али грип се шири ваздухом. Било је непромишљених, преувеличаних изјава у медијима да ће бити 750.000 оболелих и 7.500 умрлих. То је, показало се, било далеко преувеличано – каже др Несторовић.
(Пољитика)

Какв је то џукац, тај Кон! И пред очигледних лажи целе његове организације и самог Министарства, он оптужује некакав "лоби" за дебакл? Каква замена теза. Уместо да изађу са некаквим признањем да су погрешили и потрошили паре џаба, те да сносе икакву одговорност, макар моралну, ако су већ кривично заштићени... они оптужују тај "лоби" да им је саботирао вакцинацију? Да, али лоби од 7,500.000 свесних грађана, који не препуштају судбину себе и своје деце таквим људима у руке.

Мрш, бандо!

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 27 Jun 2010, 00:25

Hvala mojoj doktorki pedijatru.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 22 Jul 2010, 18:12

Јел сам ја малопре добро чуо или ми се учинило, планира се да сладећа тура вакцинације против свињећине крене првог септембра или тако некако? Да ли ће опет да заређају по школама?
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 22 Jul 2010, 21:29

Dobro si čuo, izgleda da je opet nekom ministru potreban procenat od onog ko će da nabavi nove količine vakcine ;)

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 22 Jul 2010, 23:57

VAKCINACIJA PROTIV GRIPA TIPA H1N1 OD 1. SEPTEMBRA

Vakcinacija protiv gripa tipa H1N1 planira se za 1. septembar, preporučuje se svima, a posebno novoj rizičnoj grupaciji odnosno trudnicama i gojaznima, rekao je predsednik Posebne radne grupe za primenu Plana aktvnosti pre i u toku pandemije gripa Predrag Kon.
Prema Konovim rečima, u Srbiji u ovom trenutku nema obolelih od te vrste gripa. Međutim, neophodno je nastaviti dalju imunizaciju svih starijih od šest meseci, a posebno populacije iznad 65 godina starosti, da bi se sprečile negativne posledice pandemije.

Rok valjanosti više od pola miliona doza vakcina je kraj oktobra, a njihova distribucija će početi krajem avgusta, rekao je Kon i dodao je da vakcinu jedino ne moraju da prime osobe koje su već preležale grip tipa H1N1.

Predstavljajući analizu pandemijskog gripa na teritoriji Srbije u sezoni 2009/2010. godine, predsednik republičke Komisije za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti Vladimir Petrović je naveo da je do kraja marta ove godine hospitalizovana 6.021 osoba sa kliničkom slikom gripa.

U periodu od 24. juna 2009. godine do 31. marta ove godine umrlo je 137 osoba, od kojih deset trudnica, ukazao je Petrović i dodao da je prosečna starost umrlih osoba bila između 43 i 47 godina.

Petrović kaže i da najveći broj hospitalizovanih, oko 60 odsto, imao je između 20 i 64 godine, dok su mladi do 19 godina činili 30 odsto obolelih.

Petrović je posebno istakao da je zabrinjavajuća činjenica što više od 60 odsto hospitalizovanih čine zdrave osobe koje ne spadaju u rizične kategorije, među kojima su dijabetičari, kardiovaskularni bolesnici i ostali hronični bolesnici.

Najveći broj hospitalizovanih zabeležen je u Pomoravskom, Zlatiborskom, Južnobanatskom i Srednjebanatskom okrugu, a najveća smrtnost je zabeležena u Beogradu, prvenstveno zbog slanja pacijenata sa teškim oblicima gripa u zdravstvene isntitucije u prestonici, rekao je Petrović.
(Курир)

Не, него је греота да се то баци. :boc: :mrs:

Коњ и Деминутив су апсолутно неморални људи, и треба их нападати где год се стигне и сваки пут, без трунке устручавања! :rtrtrtr:

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 23 Jul 2010, 05:59

Prosto ne mogu da verujem... Svi već znaju da je ovo glupost, dok će ovaj novi soj gripa biti uvršten u standardne vakcine, ali nee... Oni treba da troše zalihe, pa da vide da li mogu na prevaru da to ubace... Sve njih treba u zatvor.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 23 Jul 2010, 08:57

Вероватно нису успели да нађу будалу да ово откупи па сад ... piiiip је купио вакцине и требало је да се наплаћује од народа па да му то буде враћено. Онда су променили тактику па му исплаћују из буџета ... што дође на исто али да би то урадили, морају да употребе вакцине. Морају некако да покрију те паре.

Odgovori

Povratak na “Ergonomija, medicina i zdravlje”