LapTop vs Desktop

Preporuke, saveti, cene, mane, iskustva ...

Moderator: Тон-мајстор

Odgovori
Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Browser: firefox 75.
Youtube: vladared
Kontakt:

LapTop vs Desktop

Post od vladared » 28 Apr 2020, 19:50

Crče procesor i matična ploča posle... nekih 8-9 godina. Bog da im dušu prosti, dobro su me služili. Došlo doba da se novi računar nabavi, međutim šta da nabavljam.
Desktop računar zauzima mnogo prostora, ali ima i mnogo prednosti. Laptop računar malo prostora. Međutim desktop računar bi me koštao min 50000 a din a laptop 70000 din.

Šta je pametnije da uradim. Korišćenje:
- programiranje 90%
- sve ostalo 10%

Igre... Najviše Fortnite (radi dobro na primerku laptopa koji mi je zapao za oko), EVE online koja nije nešto zahteva i Civilizacija 6 koja radi na mnogo slabijim konfiguracijama....
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Browser: waterfox 56.2.14
Kontakt:

Re: LapTop vs Desktop

Post od calexx » 28 Apr 2020, 20:43

Сада можеш да купиш плочу, процесор и рам (претпостављам да мора све јер се мењало) али ти остају и кућиште и хардови и монитор и периферије. Одувек сам се бавио хардвером и свакако бих за основу узео десктоп а лаптоп као резерву, за неко ношење кад је потребно. Имам пар старих лаптопова, код једног просвирао вент на процесору а прекомпликовано да га растурам и чистим, други и не гледам јер је престарео а нема ту апгрејда. Десктоп је у кућишту купљеном 2003. године, монитор је купљен пре десетак година, плоча, проц и рам промењени пре ~7 година, напајање скоро, додавани и мењани хардови и ССД-ови у последње време ... нисам све мењао. А код лаптопова не могу много да апгрејдујем. Или све или ништа.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Browser: chrome 81.0.4044.11
Kontakt:

Post od vladared » 28 Apr 2020, 21:40

Jasno mi je meni da mogu mnogo bolji desktop nabaviti, samo više nisam siguran da mi je potreban. Dignem na 32G rama, aneki rajzen 7 sa odgovarajućom poločom.... Sve je to super. Ali za šta? Programiranje? Ove igre ponekad igram, ali toliko rwtko da više nisam pametan da li mi je potrebna zver u kući...

Kao što sam rekao, lap top ima svojih prednosti. Najbitnija je prenosivost. Ova od 70 i kusur hiljada ima 16G rama, rajzen 7 ali i integrisanu grafiku. 512G ssd i windows 10 na njemu.... Sam windows je nekih 5-8000. Odlična je priča.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Browser: chrome 81.0.4044.12
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 29 Apr 2020, 00:05

Za programiranje i povremeno igranje ne toliko zahtevnih igara, laptop + eksterni monitor(i) su najbolje rešenje. Ako koristiš virtualne mašine lokalno, onda nije loše uzeti laptop gde ćeš moći da proširiš tih 16GB na više po potrebi.

Sa ovom kombinacijom imaš mobilnost, a neke i od prednosti desktop računara prikopčavanjem spoljnih monitora / tastature / miša. Ako imaš mogućnost nabavke bazne stanice za taj laptop, dobio bi dodatne USB / video i ostale portove, bez potrebe za kupovinom gomile adaptera.

Monitore pretpostavljam da već imaš od starog računara, dakle pored laptopa nova investicija bi bila još samo bazna stanica i možda dodatni RAM u budućnosti, ako ustanoviš da ti treba.

Naravno, taj laptop će se mučiti sa nekim "ne toliko zahtevnim igrama" koje će biti aktuelne za 4-5 godina. I PC bi verovatno, ako odmah ne kupiš veoma dobru grafiku, ali sa PC-om bi imao opciju onda da unaprediš komponentu na kojoj zapinje, dok sa laptopom to nije opcija...

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 29 Apr 2020, 06:58

Da, zato se i vrtim u krug, jer laptop je robija. Sem memorije nema nadogradnje, za koju godinu kupuje se novi u celosti. Ali mobilnost i realno moje potrebe idu u prilog njega, a komponente ću iskoristiti da osvežim drugog matorca, na kome knjižim.

Desktop za te pare je mama. Ali nisam siguran ni da mi je potrebam, a mobilnosti da ne pričam...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 29 Apr 2020, 19:39

Не могу ја да тебе саветујем, ти си послован човек, прави бизМисмен, водиш колегинице да овере Камионџије, стално си негде а затреба посао. Теби је лаптоп обавеза а десктоп би требало да имаш кад ти лап досади. И за експерименте.
Мени лаптоп није толико потребан, у стану имам довољно простора за неколико десктопа па не могу да размишљам о томе. Лаптоп бих могао да понесем кад одем у кафић или кафану а то ћу да урадим мало сутра. ;)
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39
Browser: opera 67.0.3575.13

Post od blackbeast » 30 Apr 2020, 09:45

Samo obrati paznju na jednu stvar. Velika vecina ram memorija na danasnjim laptopima je zalemljena, kao i procesor i sl, pa ako nema dodatni slot, jebo si jeza u ledja.

U svakom slucaju, ja bih se prije odlucio za laptop nego za desktop. Sve ima svoje prednosti i mane, ali mislim da laptop ipak ima vise prednosti. E sad, za ono sto tebi treba, upitno je. Tebi su najbitniji dobar mis i dobra tastatura. Na laptopu ces svakako spojiti eksterni mis, ali je generalno prava tastatura uvijek bolja od one na laptopu, mada na nesto boljim laptopovima tastature ne zaostaju za onim "eksternim". I, naravno, eksterni monitor, pored onog na laptopu. Ali, tu vec dolazis do velicine svega toga, sto se opasno priblizava desktopu...

Sve kad saberes, oduzmes, pomnozis i podijelis, mislim da je za tvoje potrebe neki laptop sa ~17" ekranom pravi izbor. Sto zbog velicine samog ekrana, sto zbog velicine tastature na takvom laptopu...
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 30 Apr 2020, 14:01

Зар се продају и лаптопови без места за меморију?? Ја имам један крш из 2009. године са 2 или три места за рам, за процесор и није необично да је залемљен јер ту нема неког апдејта, ако прође довољно времена (као и код десктопа) онда се мења и плоча и процесор, мада онда углавном иде и нови рам.
Е сад, боља тастатура, бољи миш, бољи екран ... на крају испада да је најбоље да расходујеш десктоп и искористиш његове поменуте делове а лаптоп носиш где је потребно.

Мој поменути лаптоп је ем застарео ем има неки проблем са графичком (због чега је другар хтео да га баци па га донирао мени) ем је вент на процесору просвирао а компликовано да га растурим и средим ем монитор није добар тј брзо ме заболе очи од њега. На десктопу је све то лако решиво.

У сваком случају, ако је нормално да носаш комп, онда нема дилеме. Али ако ти је основно да уштедиш простор у стану, онда ту улазе у причу и разни мини уређаји, од мини кућишта до неких експеримената па до све-у-једном уређаја. Ја ипак волем велико кућиште где може свашта да стане и где се лако замени шта год испусти бели дим.

А да купиш оба? Видим да твоја фирма има и вишак пара чим ми је стигао обрачун трошкова за рачун који је користила мајка где је све 0.00 а који је ионако угашен пре више од 5 година. И то на десетак фул одштампаних А4 листова. ;)

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 01 Maj 2020, 21:35

Kupljen laptop. :)
Odabran je Aspire, 15 cola, zasebna grafička, sa instaliranom nekom memorijom koja izigrava harddisk :) (šta ćeš-nove tehnologije) od 512 G. RAM zamenjiv a startno 8G (grafička je neka nvidia sa 2G DDR5) - max 64G. Procesor Intel 8 generacije i5 sa 4 jezgra.

Krv sam propljuvao dok sam instalirao Windows, nigde uputsva a zeza memorija/ssd koja nije prepoznata u startu nego moraš da uvlačiš drivere. A bios/uefi tako osakaćen da ništa ne kontaš, ali posle malo vrtenja skontao sam gde šta i rešio problem (na netu nema uputstva). Ali zadovoljstvo maximalno. Brz radi kao sungerica. Bez nekih većih problema ganja i igre (probao i fortnite i eve). Programi ferceraju čak bolje nego i na starom kompu. Za sada prezadovoljan.

Uz to sebe počastio bežičnim slušalicama sa mikrofonom, tastaturom 8 mišem (takođe bežičnim) i externim hard diskom od 1 T. Ostaje još doking station, ali pošto toga nemaju, verovatno ću uzeti neko univerzalno postolje sa ventilatorima i dodatnim usbovima i to bi bilo to.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 02 Maj 2020, 14:55

Čestitke i neka je sa srećom :)

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 04 Maj 2020, 10:11

Hvala, hvala.... :)
itpoint.rs

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39
Browser: opera 67.0.3575.13

Post od blackbeast » 04 Maj 2020, 12:45

Ja mislio ti gledas sto jeftinije da prodjes, a ti se razbacio :D

Kad vec spominjes postolje, ja imam neko jeftino (stvarno jeftino, ne sjecam se tacno koliko sam ga platio, ali negdje oko 8 evra ja mislim, prije par godina) i ima i jos dva usb-a na sebi i ventilator na sredini. Doduse, u zadnje vrijeme ga ne koristim nikako, jer mi laptop stvarno fino radi i ne grije se...

Uglavnom, cestitke. ;)
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 05 Maj 2020, 09:52

Hvala na čestitkama.

Ma problem je u tome što moje fino i nije baš fino. Preračunao sam da nova ploča, procesor i memorija košta 60000 dinara (500€). Za koji dinar više (74000 din na akciji) sam kupio laptop. Sve vreme sam bio na klackalici šta da radim (što se može videti i od ranije) ali sam presekao kada sam pogledao za šta mi treba računar. Najviše za programiranje (i veoma mi je bitno kada treba hitne ispravke da radim da mi je isti dostupa, a ne kao do sada da se ranije vraćma kući zbog toga što je neko nešto rešio recimo preko vikenda da uradim ili da se 100 puta izvinjavam što će tek za koji dan biti ako sam na moru), a igre koje igram mogu se igrati i na ovom laptopu (čak i battlefield - proverio na yt pre kupovine). Nije neki vrh igranja, ali stvarno za mene radi radnju...
itpoint.rs

Odgovori

Povratak na “Konfiguracije”