У потрази за новим хард диском

Hard diskovi, optički uređaji, flash memorije, memorijske kartice.

Moderatori: Pollux, calexx

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Re: У потрази за новим хард диском

Post od calexx » 27 Mar 2013, 15:54

Ја изгледа такође морам да набавим други. Јуче сам пробао друго напајање, исто. Онда сам обрнуо каблове, зеленко је био на сата0, онај 200 гига на сата1. Пребацио сам кабл са зеленка на сата2, 200г повезао на тај а зеленка на онај где је био други ... потребно ми је да им редослед остане исти, прво зеленко па онај ... данас опет BzBzBzBzBz код зеленка. Није ово погоршање него сам то пробао и раније и увек је било исто а диск и даље ради. Ипак, слабо му приступам па је зато још жив. А не морам баш да чекам да испусти бели дим.

Малопре сам пробао да инсталирам неки линух, кренула инсталација и стала пре приказа партиција на које би могло да се инсталира. Прекинем, погледам у партишн менаџеру ... зеленко је препознат као тера, партиције колико јесу али ... ntfs партиције искоришћенње нула, као целе слободне. Фајл менаџер им приступи, после су у партишн менаџеру нормалне. Пробам опет инсталацију и опет стане. Опет у менаџер ... искоришћење нула %. Други диск све време нормалан.

Е да, ово сам видео код многих који се жале, када зеленко буде пријављен као BzBzBzBz онда у биосу показује да је 571GB а побрља му са оним бројем цилиндара и шта се већ приказује. Када га добро види, онда све добро покаже. Питање је да ли до те промене долази и током рада па зато систем буде збуњен.

Ипак ћу прво да пазарим нови, пребацим све, сачекам неколико дана да будем сигуран да је све у реду и тек онда носим диск на рекламацију. Како год испадне, потребан ми је хард за онај крш који већ недељама не ради јер нема харда. Још само да проверим оно за Сигејте и да размислим, после ћу лако да изаберем радњу.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 27 Mar 2013, 16:00

Демит... :(

Е, ел да донесем у Ниш пар стотина гига? :mazi:
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 27 Mar 2013, 16:05

Онако у џаку? Донеси шта оћеш, ја не одбијам. ;)

Ма није ми страшно, дефинитивно нешто не ваља али још ради ... мада ако стално помињу да је проблем кабл ... ама да није мало контакт брљив па да га мало обришем гумицом?? Ајде то ћу касније да урадим.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 27 Mar 2013, 17:08

Гледам сад понуде, размишљао сам да ипак узмем 1Т уместо 2Т јер ми углавном све то више није потребно ... видим да су 1Т око 6,2к+ док су 2Т око 9,2к па до преко 10к. И онда укапирам да су ови од 1,5Т добри са ценом. Колико видим, цене су реда 7,4-7,6к што је отприлике као 10к за 2Т а повољније него 1Т. Чак сам видео да је један од 1,5Т јефтинији него апсолутно исти модел од 1Т. Да није ту неки зврк? Лоша комбинација плоча и глава? Лоше перформансе? Да ли је неко у току са овим јер би ми 1,5Т таман легао, ако прође рекламација (тј не једна него две) онда бих имао и превише хардова. А да 2Т па и више сачека следећу туру када ће да буду и јефтинији.

David
Pridružio se: 06 Jul 2007, 01:19

Post od David » 27 Mar 2013, 18:36

calexx napisao:Добијем гарантни лист од добављача али прескочим фискални, гаранцију затурим и слично. Сада си искуснији, тражи оверен гарантни лист и фискални рачун и чувај то на сигурном.
E ovo je zanimljivo. Ne bih da baksuziram, do sada nijednom nisam upotrebio garantni list - ako crkne, crkne malo po isteku garancije, ali sam primetio da mi do tada (2, 3 godine), fiskalni račun potpuno izbledi. U fascikli u fijoci je, nije na suncu. Jel se to uvažava?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 27 Mar 2013, 19:04

То јесте глуп детаљ, ја и немам фискални из другарове радње (која је иначе одавно угашена) али је он зато нашао оригинал рачун који је добио када је диск платио Пакому. Ионако би фискални требало ја њему да покажем а он Пакому овај главни. Он ми је и рекао да могу да кажем да ми је фискални избледео или да чак и понесем неки такав али не би требало да они то гледају.
Шта знам, ваљда је тако, кажеш избледео, нађеш неки (још боље ако јесте оригинални) и нема шта они да врдају. Ниси ти крив.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 27 Mar 2013, 20:26

То са фискалнима је познато. Узимају неку шљ-кинеску траку која бледи после пола или годину дана, у фијоци. Ја имам неке рачуне узете и пре 4-5 година у нормалним радњама и све је исто читљиво. И Грци имају те бледолике рачуне.
'ел немам?

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 27 Mar 2013, 22:19

David napisao:E ovo je zanimljivo. Ne bih da baksuziram, do sada nijednom nisam upotrebio garantni list - ako crkne, crkne malo po isteku garancije, ali sam primetio da mi do tada (2, 3 godine), fiskalni račun potpuno izbledi. U fascikli u fijoci je, nije na suncu. Jel se to uvažava?
Ne bih se oslanjao na to. Mene uvek posle kupovine upozore da treba da iskopiram ili skeniram račun jer će da izbledi. Ako račun toliko izbledi da se ništa ne vidi, čisto sumnjam da će neko uvažiti, pošto je na kraju isto kao i bilo koje drugo parče belog papira.
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 27 Mar 2013, 22:33

Не бих се ја ни на то ослањао. Колики је проблем да скенирам и преправим рачун? Да ли ће да ми га уваже или ће да провере код себе? Тај рачун је на неки начин гаранција да си ти купио хард а не да си га украо па ни копија онда ништа не значи. Мислим, фискални је измишљен да трговци мање краду а ако ја одем, однесем хард, оверен гарантни лист (па још на моје име) па и неки рачун који није фискални ... чему он онда служи? Да подџебава народ?

David

Post od David » 27 Mar 2013, 22:48

Da, dosta loše je to rešeno. Alternativa bi možda bila nešto sa hologramom, ili utisnuto (reljefno), a da ne utiče previše na cenu proizvoda.

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 27 Mar 2013, 23:20

Dobar papir i fiskalni printer, trebalo bi da sacine dokument koji ce trajati 3 do 5 godina. Dakle da bude citljiv tada.
Tako i zakon nalaze.

Sad, mrzelo me da ceprkam puno o tome pa evo nesto malo.
X. KAZNENE ODREDBE
Prekršaji

Član 43.

3) u fakturu ne unese redni broj fiskalnog isečka na osnovu koga je evidentiran promet u fiskalnoj kasi, ili u objektu, odnosno mestu na kome se vrši promet dobara na malo, odnosno pružaju usluge, ne drži kopije izdatih faktura, ili evidentirani promet preko fiskalne kase za koji se plaćanje vrši na osnovu fakture ne iskazuje u knjizi dnevnog izveštaja, ili ne evidentira svaki pojedinačno ostvareni promet dobara na malo, odnosno usluga fizičkim licima izdavanjem posebno propisanog fiskalnog računa u dva primerka u svim slučajevima neispravnosti fiskalne kase, oduzimanja fiskalne kase od strane Poreske uprave, krađe, uništenja ili oštećenja fiskalne kase, kao i u svim ostalim slučajevima propisanim zakonom, ili fiskalni račun ne čuva najmanje tri godine (član 12. st. 5, 6, 7, 8. i 10.);
III. FISKALNI DOKUMENTI
Fiskalni isečak i fiskalni račun

Fiskalni račun iz stava 8. ovog člana, obveznik je dužan da čuva najmanje tri godine.
citati su sa linka
http://www.retailserbia.com/zakoni-prop ... nim-kasama

U sustini nije na vama da brinete mnogo oko toga. Nego dok ste na licu mesta naterajte radnika da uredno popuni garantni list, koji su i onako u obavezi da izdaju.
To sto on kaze da je dovoljan fiskalni kao dokaz, macku o rep. Zapisite sebi datum kupovine i broj fiskalnog isecka kao relevantne podatke, pa ako izbledi racun jednoga dana taj radnik ce morati da kopa i lista arhivu fiskalnih isecaka. Jer svaka fiskalna kasa/printer pravi duplikat za prodavca/arhiv.
Amose je li to bio elektricitet?

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 27 Mar 2013, 23:40

calexx napisao:Не бих се ја ни на то ослањао. Колики је проблем да скенирам и преправим рачун? Да ли ће да ми га уваже или ће да провере код себе? Тај рачун је на неки начин гаранција да си ти купио хард а не да си га украо па ни копија онда ништа не значи. Мислим, фискални је измишљен да трговци мање краду а ако ја одем, однесем хард, оверен гарантни лист (па још на моје име) па и неки рачун који није фискални ... чему он онда служи? Да подџебава народ?
Ne znam - pošto mi sami tako napomenu, pretpostavljam da uvažavaju skenirane račune, u svakom slučaju bi mogli da ćute i prave se ludi pretpostavljam :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

David

Post od David » 27 Mar 2013, 23:44

Hvala Grujo za ovo. Sad sam pregledao sve garantne listove koje imam, ni na jednom nije zapisan broj fiskalnog računa (pretpostavljam da je to ono БИ na dnu...), iako su priheftani. Nisu čak ni predvideli mesto za tako nešto na garantnom listu. Ubuduće znam šta mi je činiti.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 28 Mar 2013, 23:36

Е у 15:00, данас сам ишао у фирму где сам видео онај 1,5 за 7048 ... сада је 7735 а и репариран је. Може да се нађе за око 7,5 али или репариран или САТА2 ... не бих сада куповао старију варијанту јер сутра можда пређем на САТА3. Остаје варијанта да ипак узмем 2Т за око 9500 у WD облику или да у Емију узмем Сигејта за 8999. Према ознакама са разних радњи не би требало да је репариран.

Свратио сам до другара и он је понудио да, ако ми гаранција прође а нема зашто да не прође, њему продам тај 1Т који будем добио у замену. Онда и 2Т не би био превише или прескуп. Сутра ћу да га питам да унапред да паре па да ја купим 2Т и после прабацивања однесем на рекламацију и ако то прође, онда добија тај нови. Ово може да прође боље него што сам очекивао. Чак и ако буде проблема са рекламацијом или ми реше диск (у једној радњи су ми рекли да проблем може да буде и неки флет кабл за електронику па можда и може да се оправи) онда ће те паре да ми буду кредит па ћу да му купим диск за једно месец дана.
;)

Е да, рекли су ми да је уобичајено (а можда и обавезно) да у ценовницима на сајту поред репарираног диска пише + на крају имена. Или ако мало промешају име, опет ће да се види тај плусић. Мада ће вероватно неки то да избегну.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 29 Mar 2013, 20:38

Тон-мајстор napisao:Окачићу бенчмарке кад свршим ово премештање и сређивање.
Јеси ли свршио ... премештање? Како се показује и јеси ли успео?

Време је шугаво па нисам ишао до другара, ако сутра мало стане киша, идем да преговарам са њим. Ако хоће тај неки тера и учипи се, пазарим 2Т.

Сад дилема, Сигејт је код Емија 8999, у једној локалној радњи, где знам неке и неће да ми увале репариран, је 9247. По ознакама није репариран, то је 7200 хард па може да буде бржи. Ова радња даје (бар према сајту, лако ћу да проверим) 3 године гаранције за њега.

Или Зеленка, он је 9400-9500 код већине. Јесте 5400 али не журим нигде. Да се не залетим па после буде проблем са Сигејтом. Јесте се мени WD највише кварио тј једино су ми се они кварили али како да се кваре неки други када сам само њих и имао. ;) А могао бих да питам и ове по радњама, лако ће да сазнају како им иду рекламације.

Их, ала ће да буде линуха ....

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 29 Mar 2013, 23:54

Slika

Упоредити са viewtopic.php?p=99063#p99063

Ево га. Све сам средио и спасио... и већ радим на њему. Брз је, баш ме не кочи када рендерујем или миксам.

Па, до следећег WC-краха... :udar:
Prikačeni fajlovi
29-__ðò-2013_22-53.png
(65.23 KiB) Nije preuzet ni jednom
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 30 Mar 2013, 02:47

Јесте мало бржи, овај ти је сата3 па је могуће да ће да буде бржи и ако немаш сата3. Ја ћу вероватно да узмем EZRX који је као адванс формат и по шиту је бржи од EARX серије.

Важно да си стигао да спасиш све. Немој још да убијаш старца, сачекај који дан за сваки случај.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 30 Mar 2013, 09:55

Ма, ено га у кеси. Најдаље за месец дана ће на "домаће" репарирање. Обавестићу о резултатима, наравно.
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 30 Mar 2013, 11:50

Сад гледам, ти си пријавио нови хард пре мање од две године, није ваљда да није под гаранцијом? Не сећам се да ли си писао о томе али ми се чини да су одавно 2 године за тако нешто. Ја сам чак тада добио 5 година за Блекија. Овај Зеленко је купљен такође 2011. године у августу и има још мало луфта. Сада сви дају 2 године, осим што сам за оног Сигејта у једној радњи нашао и три године. Зато под хитно провери шта су ти дали за овај, батали другаре и остало. Ја сам купио од другара, он је угасио фирму и сада ја јурим Паком. Да није било тако, ладно бих вратио хард у ту фирму па нека се он јури са Пакомом.

Ваљда је довољно месец дана, ја планирам да купим нови, ископирам и малтретирам га десетак дана да бих мого да однесем овај на рекламацију. После како буде. У сваком случају малтретирај нови хард колико можеш да се покаже евентуални проблем на време. Сећам се да сам једном давно отишао до другара у неку фирму и по завршетку посла није ништа гасио иако није било потребно. На моје питање зашто то ради, одговор је био ... нека се све тестира, ако не може да издржи неколико месеци стварног рада, онда бар нека постане папа у гарантном року. ;)

Korisnikov avatar
вујке
Ортак са пива код "Папа Џоа"
Pridružio se: 04 Jul 2007, 20:57
Kontakt:

Post od вујке » 31 Mar 2013, 14:10

Тон-мајстор napisao:Па, има вајде. Систем сам дигао са 64 на 100, јер сам почео игре да турам на Ц, ту им је најлепше, тј. одатле имају најбољи фрејмрејт!?
Зар се то осети, Тонац?

Срећно са новим ХД. :)
Плакао сам што нисам имао ципеле док нисам видео човека који није имао ногу

Odgovori

Povratak na “Storage”