SSD (теме и дилеме)

Hard diskovi, optički uređaji, flash memorije, memorijske kartice.

Moderatori: Pollux, calexx

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Re: Дај хард, или: почивај у миру!

Post od Miroslav Jeftić » 13 Jan 2012, 03:22

BrokeBody napisao:Iako su Intelovi SSD-ovi duplo sporiji od SSD-ova ostalih (mnogih) proizvođača (ali su i dalje neuporedivo brži od HDD-a), Intelovi SSD-ovi imaju duži životni ciklus (life cycle). Čim dođem do keša, uzimam duplo sporijeg Intela, ali uzimam pravu stvar.

Ako 'oćeš da ti traje, uzmeš Intela.
Zapravo nisu duplo sporiji, te cifre koji drugi proizvođači daju obično su sa benchmark testova, u idealnim uslovima i sa podacima koji se maksimalno mogu kompresovati, obično nije ni blizu onome što se dobija u realnom radu :)
mix napisao:pogledajte malo review-ove pre nego se zaletite za bilo šta od SSD -ova...jeste životni vek 1.5 miliona,triliona sati ali samo pod uslovoma da nemaš često čitanje-upisivanje na i sa diska :omg: ...pa za šta mu onda služi koji đavo :besan: ....ja sam hteo da uzmem jedan od 120 GB samo za sempl bazu,NIKAKO za sistemski, ali sam prekalkulisao da za taj novac mogu da uzmem 4 komada Samsung Spinpoint F1 od po 1 terabajt....situacija se malo pogoršala poplavama u Tajlandu gde se pravi brdo mehaničkih komponenti za klasične rotirajuće diskove, ali ipak još nije baš pravi momenat za kupovinu SSD-a , mislim na odnos cena/performanse.....a vidim da već dugo drže bezobraznu cenu,svugde pa i kod nas......ako ti je do experimentisanja, onda sa srećom...ako ga stavljaš za sistemski ( :pop: ), još više sreće i prethodno proguglaj šta sve da mu disableuješ (write cache enable/disable i ostalo.... ;) ), da ne bi on onako samovoljno svašta nešto upisivao i sam sebi skraćivao život...
e,da...i koliku ti garanciju daju na taj SSD ?

Pozdrav
Pet godina je garancija, a što se tiče tih Samsunga, lično ne znam šta bih radio sa 4 TB prostora :) Naravno da će biti sistemski disk, sigurno ga ne uzimam za skladištenje i zato što je jeftin GB ;)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Re: SSD (теме и дилеме)

Post od Pollux » 13 Jan 2012, 03:54

Ma otkad si ti postao opsednut performansama :hmmmm

Stefan
Anime/manga expert
Pridružio se: 06 Avg 2007, 15:46

Re: Дај хард, или: почивај у миру!

Post od Stefan » 13 Jan 2012, 05:45

Miroslav Jeftić napisao:Zapravo nisu duplo sporiji, te cifre koji drugi proizvođači daju obično su sa benchmark testova, u idealnim uslovima i sa podacima koji se maksimalno mogu kompresovati, obično nije ni blizu onome što se dobija u realnom radu
Tačno, spomenuo sam po rezultatima sa benchmarka, a ne iz realnog rada. U realnom radu performanse većina SSD-ova ume da bude manje-više ista. No, i dalje ostaje onaj problem sa garantovanim brojem ciklusa (gde onda ono garantovanje za 1,500,000 radnih sati može da padne u vodu).

Baš sam čitao malo više o SSD-ovima na Anandtechu, Tom's Hardwareu i Tom's Guideu (vrlo relevantni izvori informacija kada je hardver u pitanju) i, koliko vidim, SSD-ovi koji koriste JMicron kontrolere bez eksternog cachea (u koje spada i taj Pirot) su neopevano đubre. Umeju da se vuku (u realnom radu) onda kada se najmanje nadaš, a i vidim da baš taj Pirot ume vrlo brze da crkne (onaj problem sa kontrolerom koji si spomenuo).

Uzmite bilo koji Intelov SLC SSD i nema greške. Ima da traje, a ima i da leti. Uostalom, ako Intel nešto zna dobro da napravi, onda je to čip. :)

EDIT:
Što se tiče pravog životnog/radnog veka SSD-a, za to je zadužen Wear leveling diska.

EDIT 2:
Kada budete imali vremena:
http://www.tomsguide.com/us/ssd-value-p ... -1455.html

EDIT3:
Odo' da spavam. :/

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 13 Jan 2012, 10:43

Pollux napisao:Ma otkad si ti postao opsednut performansama :hmmmm
I nisam toliko, ali sam morao da nečim častim sebe za ng/rođendan :D A i svi tvrde da ssd pravi mnogo veću razliku u svakodnevnom radu, nego što bilo koji drugi upgrade može da napravi, pa sam rešio da poverujem... plus pošto je to za laptop, to će verovatno biti prvi i poslednji upgrade koji ću raditi, dok cela konfiguracije ne postane zrela za kantu :)

Stefan
Anime/manga expert

Post od Stefan » 13 Jan 2012, 15:38

Miroslav Jeftić napisao:svi tvrde da ssd pravi mnogo veću razliku u svakodnevnom radu, nego što bilo koji drugi upgrade može da napravi, pa sam rešio da poverujem...
Takođe ti "svi" tvrde da pravi, ali ako su ti ostale komponente jake, odnosno ako nisu slabe, kol'ko sam primetio. :)

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 13 Jan 2012, 16:09

Procesor je Intel i3@2,53GHz i još sam naručio 8GB memorije (3000 dinara), trebalo bi da bude ok :)

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator

Post od Pollux » 13 Jan 2012, 17:28

Miroslav Jeftić napisao:Procesor je Intel i3@2,53GHz i još sam naručio 8GB memorije (3000 dinara), trebalo bi da bude ok :)
A sta ces sa tolikom memorijom :)

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 13 Jan 2012, 18:30

Toliko maksimalno podržava ploča :) Prvo sam mislio da uzmem još jedan modul, ali da ne bih imao module različitih proizvođača i različite veličine, rešim da uzmem oba i da sam miran par godina, tj. dok ne crkne ovaj laptop... 1500 dinara za 4GB, to je baš džabe - nije tako davno bilo kada je DDR1 512MB bio 50€ i to još ko povoljno :lud:

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 13 Jan 2012, 19:54

Их, па има и оних који се сећају када је 1МВ нагло појефтинио па са 100ДЕМ пао на само 70ДЕМ ... и онда је опет скочио због неких пожара. Ко је тада имао 4МВ, био је краљ а већина је имала 2 или 1 ... а ја у фирми 16МВ ... скоро да ми нико није веровао колико имам.
1МВ.

Иначе је добро пазарити меморију у оваквим јефтиним временима, ја ипак и даље трошим DDR2 која није јефтина а за DDR3 би требало да превише мењам. Скоро сам узимао 2х512 DDR1 на бљуваку по 5€ али је ово са 15€ за 4GB баш баш добра цена. Јбммјкбжј, можда је време да гледам нову плоху и нов процесор ... погледао и видим да је сада скоро по стандард 4 ЅАТА конектора на плочи. Можда скупе плоче имају и више али неколико првопогледаних нуде само 4. Зашто тако мало??
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 13 Jan 2012, 21:17

Možda si naleteo na neke mikro atx format ili tako nešto... mislim da bi trebalo da bude 6 konektora na iole boljim pločama :)

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Pridružio se: 20 Jun 2007, 07:57
Kontakt:

Post od Gordan » 13 Jan 2012, 22:30

Ja sam prije 11 mjeseci kupio Mushkin Callisto deluxe 60GB i stvarno sam zadovoljan brzinom, čini mi se da se ne bih više lako mogao navići na brzinu rada sa klasičnim hdd-om.

Nego, malo me brine smanjenje brzine, ne u realnom radu nego u benchmark testovima. Npr. kada sam ga kupio vidi se da je bio brži u odnosu na isti ponovljeni test koji sam odradio maloprije.

Slika Slika
Prikačeni fajlovi
Capture.PNG
(44.63 KiB) Nije preuzet ni jednom
Capture.JPG
(48.99 KiB) Nije preuzet ni jednom
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 14 Jan 2012, 00:13

Proveri da li ti je disk u IDE ili AHCI režimu/proveri i drajvere za sata kontroler, naročito ako si na amd-ovom procesoru :)

Stefan
Anime/manga expert

Post od Stefan » 14 Jan 2012, 00:53

Gordan napisao:malo me brine smanjenje brzine, ne u realnom radu nego u benchmark testovima.
Hmm... SSD-u ne bi trebalo da opada brzina. :hmmmm No, bitno da nisi primetio pad brzine u realnom radu. :)

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Kontakt:

Post od Gordan » 14 Jan 2012, 11:28

Da, prebacio se nekako u IDE mod (vjerovatno kada je nestajalo stuje pa se resetovao BIOS).

Kada prebavim u ACHI mod spuca mi BSOD pri učitavanju vindovsa; isto i u SAFE modu.
Nedavno sam radio reinstalaciju a nisam provjerio da li je u ACHI modu pa je možda povukao neke pogrešne drajvere?
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 14 Jan 2012, 12:26

Naravno, ne možeš tek tako prebacivati u ahci kad je već instaliran Windows, jer odmah sledi BSOD :) Imaš ovde uputstva za Win 7 i Win XP pa pogledaj:

http://www.ocztechnologyforum.com/forum ... stallation
http://windows7themes.net/switch-to-ahc ... ows-7.html
http://www.dmcinfo.com/Blog/articleType ... ndows.aspx

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Kontakt:

Post od Gordan » 14 Jan 2012, 13:02

Uspio sam. Sada su normalne brzine u testovima.

Hvala! :pijemoooo:
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 14 Jan 2012, 20:34

Konačno stigao disk :) Za sada se još navikavam, ali prvi utisci sasvim dobri, sve se brže otvara/instalira, hladniji laptop... da li vredi tih para, nemam pojma, što da ne - ionako sedim za kompom prilično, sve ušteđeno vreme (i živci :D) u narednih par godina koliko imam nameru da ga koristim (ako sve bude ok), nakupiće se :green: Ako nekog zanimaju brojke, tu je slika:

Slika

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Kontakt:

Post od Gordan » 14 Jan 2012, 22:11

Čestitam, da ti dugo traje.

Jesi li odradio sve optimizacije za produžavanje vijeka SSD-a (samo da te podsjetim)? Ja sam odradio nekim ssd twikerom a neke stvari sam ručno pogasio (ugasio indeksiranje, automatsku defragmentaciju, postavio da firefox pravi keš u RAM-u, itd).
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 14 Jan 2012, 22:36

Hvala :) Windows 7 uglavnom to već ima sve urađeno po default-u. Što se tiče ram diska, koliko sam čitao izgleda ne pravu nikakvu razliku, tako da se nisam ni petljao s tim :)

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator

Post od Pollux » 14 Jan 2012, 23:50

Lepo rečeno: Čestitam, da ti dugo traje.

Odgovori

Povratak na “Storage”