Нове дистрибуције

Linux desktop, aplikacije, podešavanja, optimizacija

Moderator: vladared

Odgovori
Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Browser: waterfox 56.2.14
Kontakt:

Re: Нове дистрибуције

Post od calexx » 15 Jan 2020, 03:10

Биће и од тебе нешто. ;) Ја нисам имао неких проблема, ту и тамо је можда нешто морало да се доради али не знам на шта мислиш у том делу о проблемима.

Ако мислиш на хелмутову, ја то зовем скрипта ако има fifo script и lilo script. За друге не знам, гледао сам разне варијанте али ова најмање утиче на саму инсталацију и не додаје нешто своје што одваја резултат од самог Арчија.

Како си инсталирао? Ишао си редовним путем? ;)
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Browser: chrome 79.0.3945.11
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 15 Jan 2020, 19:43

Ja sam išao redovnim putem, pošto sam iskusio sa Mandžarom da ne radi sve kako treba. Doduše kernel koji broj manji.

Problem na dosta distribucija sam imao što je jako kočilo, zapinjalo. U Mintu sam to rešavao što sam puštao neku skripticu koju sam bio napravio koja bi što-šta pozaustavljala od procesa, mada mislim da je naviše pravila problem grafičak AMD/ATI koja sve do sada nije radila na novijim kernelima. Mada i tu ima izuzetaka. Npr. PCLOS i OpenSuSE su mi radili sve vreme tako da ni ja više nisam siguran u čemu je bio problem.

Zadnji na kome sam probao je bio kernel 5.2 i još nije radio. Sada na 5.4 radi, tako da što god da je više nije problem. A koliiko vidim i grafička mi radi kao nekad, mada nisam je probao na recimo CS:GO koji imam instaliran, ali na Euro Truck Simulatoru na Very High sve radi besprekorno.

Što se tiče skripti... Samo sa gledao na yt više, a na virtualnoj makini sam probao neki zen installer, pošto me je čisto interesovalo kako to izgleda. Taj Zen jeste ok ali ne vidim kako mnogo olakšava nekom početniku sem ako neće na prazan računar da instalira. Kasnije sam na yt sam video i neki Calm Arch Installer koji ima neki "ubuntoliki" installer koji mi ovako na prvi pogled ne deluje mnogo komplikovan, no sada nemam više vremena da se igram sa Virtualnim mašinama, tako da to ostavljam za neki drugi put.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Jan 2020, 23:09

Није те мрзело да све оно радиш?? Манџаро има неке бубице, мада ради ОК. Има пар добрих и корисних додатака али и ја некако више волем Арчија. Не свиђа ми се она подела на стабилну, тестну и нестабилну верзију, да бар ради како би требало него иде аутоматски па и нема неке вајде од тога.

Могуће да је брљало због графичке, зато сам ја и узео Интел интегрушу, то ми је некако најсигурније.

Гледао сам и ја те неке варијанте инсталера и вратио се Хелмуту. Код њега се користи Арчијев имиџ, нема свој па се лепо учита скрипта и полако инсталира. Можда није за почетнике који не знају да читају и бирају али је тотално једноставно ако бар мало разумеш материју.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 16 Jan 2020, 20:17

Nije bila grafička, evo upravo sam otkrio šta je... Upitanju je cheduler koji je po defaultu bio mq-deadline koji je odličan za novije diskove, ali za ove matore je potrebno da ga promenim u recimo bfq.
Prateći malo rad primetio sam da prvo učitavanje (dok ne uvuče program u memoriju) mi relativno sporo radi. To relativno je recimo 10 sekundi da podigne jedan chromium, ako ne i koja sekunda pride. Ono što je razlika u odnosu na ranije kernele sa predhodnim samo učitavanje računara je trajalo preko pola sata a da se otkuca bilo kakva komanda je bila nemoguća mislija. Sada su nešto izmenuli i omogućili su kakav takav rad sa tim početnim usporenjem. Dovoljno da prebacim isti na bfq i sada više nema problema.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 16 Jan 2020, 20:20

Čisto da se nađe ako slučajno nekom zatreba:
provera koji je trenutno aktivan:
cat /sys/block/sda/queue/scheduler
u rezultatu koji se dobije onaj koji je u uglastim zagradama je trenutno aktivan.
Za promenu:
echo bfq > /sys/block/sda/queue/scheduler
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 17 Jan 2020, 02:31

Код мене

Kod: Obeleži sve

[mq-deadline] kyber bfq none
али не примећујем нека успоравања. О каквих пола сата причаш??

Да, сада користим ССД па можда не смета, могуће је да је са обичним хардом било спорије баш због тога што ћу да проверим, ако убрза онда су мање предносни нових дискова.

Сад пробао, Хромирани се отворио за две секунде, није коришћен данима па није у некој меморији.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Browser: chrome 78.0.3904.10
Kontakt:

Post od vladared » 17 Jan 2020, 08:50

meni je sada mnogo bolje, mada još zna ponekad da zakoči ali od kada sam promenuo scheduler (običan rotacioni disk korisitm) sve to deluje mnogo bolje. Još sam isključio u kernelu zaštitu za meltdown koja iz nekog razloga ubija mi računar (ali to je već stara priča i refleksno radim) i stvarno je sada prihvatljivo. Otvaranje hromiranog 3-5 sek. Možda malo sporije nego što recimo na Mintu radi (koji usput budi rečeno koristi 5.0 kernel) ali prihvatljivo. videću da li još nešto mogu da uradim. inače mq-deadline i jeste najbolji za ssd.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Browser: chrome 79.0.3945.13
Kontakt:

Post od vladared » 18 Jan 2020, 13:49

Evo još sam čačkao. Nije mi učitavao firmware za hard nego je koristi neki generički. Posle skidanja sa gita i bildovanja drivera sada radi 1/1 i mnoooogo brže (recimo chromium 2-3 sek učitavanje)
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15
Browser: firefox 71.

Post od Pollux » 18 Jan 2020, 19:45

Nije ti učitao firmware za hdd? Šta ti dečko radiš!

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 18 Jan 2020, 22:15

Влада је за ових неколико дана урадио више неких чачкања него ја од како трошим линух, овако или онако. Када бих ја морао све то да радим, било би одавно гудбај линухе.

Откуд знаш да ти није учитавао фирмвер за хард? Имаш неки специјалан па он не мере да се снађе?

Мада, ако је у питању она инсталација Арчија према упутству, тамо по завршетку инсталације нема ништа, све мора да се чачка. Зато и не користим то него спремљено за ленчуге а све само одради.

Горане, погледај званично упутство за инсталирање Арчија и све ће да ти буде јасније. ;)

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Pridružio se: 21 Jun 2007, 00:05
Browser: chrome 79.0.3945.94
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 18 Jan 2020, 22:20

kad već volite to silno mučenje, zarad pola sekunde bržeg sistema, i to maksimum pola sekunde u 90% slučajeva, što onda ne instalirate Gentoo, kad je mazohizam nek bude zayebano do kraja :) Jel postoji uopšte više Gentoo, nešto nisam čuo za njega odavno?
Ko prvi devojci, sam u nju upada

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 19 Jan 2020, 01:14

Па ја по стоти пут понављам да Арчија инсталирам аутоматски, уз пар ситног куцкања на почетку а после се своди на оћу ово и ово, нећу оно. Плус, AUR олакшава инсталирање програма који нису у редовној понуди толико да се исплати инсталирање помоћу скрипте јер се толико времена код других линуха потроши на пар програма те врсте.
Не знам да gentoo има нешто слично, пробао бих да знам али не верујем.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 19 Jan 2020, 10:18

gentoo ima i kod njega je sve iz sourcea sem ako mu ne naglasiš da želiš binarne pakete, ali tada više nema razlike između gentooa i archa. Meni iz nekog razloga se ne pojavljuju driveri na aur-u, nego kada ih sa gitom skinem onda mogu da manipulišem sa njima, ali bože moj... Ništa teško.
Problem je bio u tome što ranije nisam mogao ni da kucam, odnosno podizanje sistema preko pola sata, a i kada se digne jedno slovo da pritisnem treba mu response preko 20min. Sada je potpuno drugačija priča.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 19 Jan 2020, 18:51

Не знам, то ми се није дешавало, од Арчија сам у првом тренутку одустао, онда ми се Манџаро свидео, тачније AUR и онда је дошао прелог за ту скрипту а онда је све било лакше. Да нема скрипте, Манџаро би био у првом плану, овако ми делује да мало успорава целу причу и мало је тежи. А иначе стално понављам да сам на линух пристао само под условом да не компајлирам и слично, ако може клик, клик добро је, ако не може чекамо даље. Сада може.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 19 Jan 2020, 22:52

Meni nije nešto brži na archu sistem nego recimo na mintu. Šta više, čini mi se da je čak malo i sporiji. Mene jednostavno nervira svaki put nova instalacija, mada kada bolje razmislim to mi nudi i PCLos....
Što se tiče čačkanja, za nekog ko je jako dugo bio na gentoo ništa nije teško, jedino mi vreme nedostaje. Konkretno mi je javljao kod instalacije kernela da nedostaju firmeri od kojih je jedan bio za mrežu a drugi za wd hard. Posle "instalacije" sve to bolje radi...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Browser: waterfox 56.3
Kontakt:

Post od calexx » 19 Jan 2020, 23:53

Каква нова инсталација сваки пут? Мислиш на Минт? Не мислим да је Арчи нешто бржи од осталих него ми је AUR конза и не бих се враћао на apt-get и сличне варијанте.

Ма нећем да чачкам, само инсталирам, мало подесим и не мислим. Какво компајлирање било чега, каква инсталација кернела ... то иде аутоматски код апдејта и то је све.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 20 Jan 2020, 23:41

Gento radi ki singerica. Nije mi bilo teško da probam. I dalje je najbrži :) Malo ću se zadržati na njemu. Ipak mi je on stara ljubav....
:lud: :pop:
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 23 Jan 2020, 19:43

calexx napisao:
12 Dec 2019, 21:01
Закључак, PCLOS ми све више делује као неозбиљна фирма.
Овај PCLOS ме све више убеђује да исправно размишљам. ;) Малопре ми је било досадно па реко ајде да га ажурирам и видим шта је ново. Литл тумороу, када покренем apt-get update (исто је и када рефрешујем у синаптику) појави се порука типа
W: There are multiple versions of "lib64blkid1" in your system.

This package won't be cleanly updated, unless you leave
only one version. To leave multiple versions installed,
you may remove that warning by setting the following
option in your configuration file:

RPM::Allow-Duplicated { "^lib64blkid1$"; };

To disable these warnings completely set:

RPM::Allow-Duplicated-Warning "false";
али као нешто одради. У Синаптику ради па дође до пред крај и ту заглави па сам морао да рестартујем. Следећи пут опет грешка али нема нових апдејта, као одрадио је то.

Колико знам, у Арчију постоји кеш старијих пакета па се повремено обришу неки да не заузимају простор, овде изгледа да то не може. Или је само подешено да се буни ако има више верзија и то може лахко да се искључи? Мислио сам да скинем дупликате али их има превише.

Не сећам се да ли је то било одмах после инсталације или се касније појавило, можда пробам да вратим са имиџа то што је било па да проверим. Нова инсталација не долази у обзир, ако ништа друго зато што је то сада немогуће, немам празан хард да ту инсталирам па копирам а само тако може.

Ако и та прва верзија има овај проблем, PCLOS ће да се придружи осталим линухима које сам пре неки дан бацио у канту. ;)До неке следеће прилике када на њиховом форуму будем видео да инсталација ради без проблема.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 24 Jan 2020, 23:40

Ne razumem kako je pronašao višestruke instalacije? Guraš sve na iste particije? PCLOS nije loša alternativa za obične korisnike, za malo napredne.... Pa i ja sam ga napustio, mada sa vremena na vreme svratim na njega.
Ja sam rešio da do daljenjeg ostanem na Calculate Linuxu. Gentoo linux sa binarnim paketima. Fino radi, ne moram da se njakam sa driverima.... Recimo 50% brže od Archa u kome sam sve i svašta podešavao da bi dobio koliko toliko normalnu brzinu. U principu Calculate linux ti dođe kao Arch linux u Gentoo svetu.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 25 Jan 2020, 01:19

Када сам потражио неке са списка, видео сам да постоји нешто у верзији 1.1.2 и у верзији 1.1.3 и слично. Као када се апдејтује систем па он ували новију верзију нечега и остави старију. Мислим, у Арчију има гомила претходних верзија, корисно ако нека забрља па да се врати претходна и никада не упозорава. Користим Octopi CacheCleaner да то повремено очистим јер неки од тих буду велики па неколико комада и накупи се. Ево, ако бих очистио тако да оставим по један, скинућу 356МВ а ако скинем све (вероватно је то вишак тј оно што је већ замењено новијим), скидам 3 гига.

Могуће је да је то опција да се пријави дупло, мада ми је чудно да је укључено, ваљда је нормално да не упозорава на то.

Када сам навикао на Кубунту тј програме које нуди и програме које могу да нађем на други начин, касније сам све те програме тражио и код других. Негде је могло да се нађе, негде мало теже, негде никако, осим да се ручно инсталира. Да ли gentoo има опцију да инсталира програме који постоје али их немају у основној понуди? Ако није најјасније, могу да набројим неколико који су ми били на списку.
Код Арчија има шта има, а шта нема има у AUR понуди.

Odgovori

Povratak na “Linux”