Нове дистрибуције

Linux desktop, aplikacije, podešavanja, optimizacija

Moderator: vladared

Odgovori
Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Browser: waterfox 56.2.7
Kontakt:

Re: Нове дистрибуције

Post od calexx » 15 Mar 2019, 16:53

КДЕ? Дарк стар или нормалну? Видим да за даркстар пише да је као некада миниме тј минималац. Управо сам пробао и даркстар из јуна прошле, ових дана сам пробао и ту фул верзију из истог месеца и увек исто.
Пробао сам и да га после инсталације стартујем неким другим грубом, на крају дође до неког логин екрана и ту не прихвата ништа, ни root, user, guest ... ништа не пролази.

На лаптопу постоји само један MBR хард са пенџерима и три линуха ... иста грешка. Ништа, пратићу ону тему, можда нешто провале.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Browser: chrome 72.0.3626.12
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 15 Mar 2019, 17:47

Koliko particija na tom disku? Da nije to problem???
itpoint.rs

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 15 Mar 2019, 17:55

itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Browser: waterfox 56.2.7
Kontakt:

Post od calexx » 15 Mar 2019, 18:00

Ок, то је последња пуна верзија, пробао и њу.

Што би био проблем са партицијама? На овом овде ;) од 1Т постоје три ntfs (по једна за седмицу и ону малу партицију и једна за податке) плус једна екстендед дељена за линухе, ту је 5 партиција тј 4 су пуне, једна служи за тест. На лаптопу је слично, само што тамо постоје три линуха и једна коју сам пробао. А пробао сам и EFI инсталацију на GPT харду и увек исто.
Ако мислиш на више од 4 примарне, наравно да није тако.

Сад ћу да пробам једну старију верзију као и једну мате да видим како ће да прођу. Типујем да им је нешто промакло и да се са неким хардвером не слаже. Пробам ове две па ако не ради, онда набацујем Арчија да још мало тестирам онај мој проблем.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Browser: firefox 60.
Kontakt:

Post od calexx » 20 Mar 2019, 19:06

Да не заборавим, за сада сам завршио са PCLOS, не иде па не иде. Пробао сам ту старију верзију (2017. са КДЕ4) и нормално се инсталира али после запне на апдејту јер је вероватно потребан озбиљнији прелаз са 4 на 5 и то тешко да може лако да прође. Пробао и (нови) Мате, исто се понаша. Пробао да покренем инсталацију из терминала и пратим шта се дешава али ништа, дође до избора груба и ту запне па после дужег чекања пукне уз ону поруку. Иначе та стара верзија после избора груба и после само пар секунди избаци нови прозор где се бира који ОС да буде default и после рестарта креће у креирање корисника.

Пробао сам да ово што се инсталира па пукне покренем из другог груба, нешто успе али се појави login прозор и ту не пролази ништа уобичајено.

После Дарк стар 2019.3 се појавио апдејт 2019.315 па сам мислио да је решено али ништа, све исто.

Да је нешто до мог компа, не би се исто десило и на лаптопу који је апсолутно другачији а и поменути тип се жалио на ово без решења. Типујем да је проблем постојање других линуха, код овога је слично и ту се PCLOS не сналази. Можда једном пробам инсталацију ако склопим стари комп, мислим да имам пар хардова које могу да бришем па ако прође, решено. Велика рупа коју себи нису смели да дозволе, за мене на нивоу Suse промашаја са ћирилицом. Да ли да напишем да сам после инсталирао Арчија и све ради?

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 21 Mar 2019, 08:41

A kod mene brljave sa kernelom novijim od (čini mi se) 4.14 :) (mislim archi i njegovi klonovi), ali zato ovaj radi ko singerica.... Jbm li ga. Verovatno je neka sitnica, ali ko će da se jebava sitnicama. Lakše je grunuti nešto što radi :)))))
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 21 Mar 2019, 21:23

Тако је. Сачекаћу расплет приче са њиховог форума а дотле Арчи. Не знам како ти брљају кернели, ја на Арчију пустим да иду редом а на Манџару повремено погледам шта нуде, изаберем неки новији и никад проблем.

Да ли си то инсталирао на хард/систем на коме нема других линуха/ОС-ова?

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 22 Mar 2019, 09:39

Ja samo držim jedan Linux... Ako uzmem najnoviju verziju recimo Manjara kada je instaliram toliko zapinje da sam u početku mislio da mi pukne xorg, ali u stvarnosti nije pukao xorg, nego i kada pređem u terminal toliko sporo radi da recimo ako pustim mc da se startuje mogu komotno da odem i skuvam kafu dok se podigne..... Možda čak i da je popijem. Recimo live varijanta radi baš kako treba.... Jbg... Isto mi se dogodi ako podignem stariju verziju i onda na nju nakalemim 4.20. Ako učitam 4.20 ponaša se isto kao ovaj novo instalirani, ako podignem 4.14 radi normalno... PCLOS radi savršeno sa 4.20, tako da je verovatno neko podešavanje, ali me stvarno mrzi da istražujem po kernelu šta bi to moglo biti...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 22 Mar 2019, 10:10

Ја и да хоћу не бих умео да то истражим. ;) Сад сам пробао, отворио терминал, куцао mc, отворио се у истој секунди, није ни пребацио на следећу. Инсталирао сам га скоро и на ССД, имам бар по једну инсталацију на другим хардовима и овде на лаптопу (старом једно десет година) и свуда ради нормално. Е сад, не сећам се колико дуго сам користио 4.20 (на Арчију чим се појавио па до петице) јер Манџара и не трошим превише, осим што сам на овом кршу пресвичовао да он буде основни. Свуда сам пребацио на кернел 5.0 па се он апдејтује али ни ту нема проблема.

Да ли инсталираш неке додатне драјвере/програме? Да ли ти Манџаро одмах по инсталацији успори или мало касније? На компу имам интел интегрушу, у лаптопу ваљда ати интегрушу и не инсталирам никакве драјвере, само оно што се редовно намести.

Она тема на њиховом форуму је замрла, нема поруке недељу дана, нити је покретач решио нити се неко из тима јавља да помогне. Пошто је грешка конкретно на апдејту груба, погледаћу да ли некако може да се прескочи јер ми ионако није потребан.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 22 Mar 2019, 14:26

Odmah posle restarta (posle instalacije) mi počinje nenormalno sporo da radi. Ja mislim da je vezano za ovu zaštitu od "topljenja" (MELTDOWN) na intelovim procesima, jer samo sa tim mogu da povežen, a počela je da se koristi od neke verzije 4.16, 4.17 (ne mogu da se sada setim). Čak i znam kako da isključim "zabolizno", probao sam - ali ne fercera. Možda je kombinacija sa još nečim.
Inače što se "baždarenja" kernela tiče slična je procedura kao instalacija iz source-a samo što konfigurešeš ga sa make menuconfig (umesto menuconfig može i xconfig i gconfig), pa make, pa make module install i onda ga već nekako uvučeš u grub. Samo ono fino menuconfig je da sediš i čekiraš šta želiš da je defaultno učitano u kernelu, šta da je učitano kao modul (poziva ga kao driver) i šta ne želiš. Tako možeš da nacimaš kernel savršeno prilagođen tvojoj mašini. Samo.... Ja nemam 24h da se drkam sa tim...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 22 Mar 2019, 14:39

Ма ајде, па ја сам од старта кренуо са принципом да не радим ручно, да не компајлирам, да ми команда маке буде непотребна. ;)

Малопре сам опет пробао PCLOS, пробао са монтирањем партиција у току инсталације (чиме би требало да се олакша неки os-prober) али ништа од тога. На крају, после грешке, он има у грубу више линуха али су сви pclinuxos и сви иду преко pclos имиџа ... вероватно недовршено, почето али се није снашао. Пробао да неким интервенцијама у грубу манџара оживим овога, успео да се покрене као root у некој полунормалној варијанти па одатле да апдејтујем груб али ништа. Os-prober још и прође после мало чекања али апдејт никако. Остаје ми да пратим ону тему и чекам расплет.

Odgovori

Povratak na “Linux”