Нове дистрибуције

Linux desktop, aplikacije, podešavanja, optimizacija

Moderator: vladared

Odgovori
Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39

Re: Нове дистрибуције

Post od blackbeast » 08 Mar 2019, 12:09

Ma jok, nemam ti ja vise vremena da drndam to. Meni treba da je upotrebljiv. A u vrijeme kada sam ja koristio arch, nije bilo nikakvih skripti. Nego ja sa sajta prepisem na papir sve redom sto mi treba, i onda jedno po jedno. Cak mislim da se dio i kompajlirao. Skines, kompajliras, pa dalje. Ma patnja. To je za nekog ko zeli bas maksimalni nivo kontrole sta sve stavlja i ko zeli da nauci. Ja sam tada imao i vise vremena pa je moglo. Sad, nema sanse.

A pucalo je svasta. Sjecam se kad je bio prelaz sa gnome 2 na gnome 3... A jbt... To je sve zivo otislo u BEEP. Pa onda neke krupnije stvari kad se promijene, nema sanse popraviti. Nego, format, pa iz pocetka.
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 08 Mar 2019, 19:41

Не сећам се када си користио Арчија, ја сам почео пре пет година а тада је скрипта била већ пред напуштањем. Касније је Хелмут ипак наставио да је одржава тј није је баш угасио али је и не развија нешто много. Нешто ми се чини да је пре тога постојао онај други начин за лакшу инсталацију Арчија типа менији и слично али никада нисам пробао. Ако си напустио пре 6+ година ... па опет си имао времена да пробаш скрипту. ;) Како год, да је нема, онда бих набацио Манџара или неку трећу алтернативу, ја без AUR-a више не бих користио линух. :)
Наравно, Арчија по упутству могу да инсталирам ако ми неко плати или због неке опкладе, онако не бих никако, толики мазохиста нисам.

Што се пуцања тиче, ако је са гноме2 на гноме3 ... то је већ реално могуће. Ја још имам једну партицију са Арчијем и КДЕ4, могло је то да се апгрејдује на Плазму али нисам хтео, инсталирао сам посебно и ону не дирам. На лаптопу сам пробао апдејт и није успео, превише времена је прошло па је требало да се много чачка. Иначе сам имао таква искуства, неке инсталације које месецима нисам гледао нису ни успевале да се апдејтују. Јбг, RR па мора да се буде редован. Сада све апдејтујем кад год се нешто појави и никада ништа није пуцало.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Browser: chrome 72.0.3626.11
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 11 Mar 2019, 08:56

Ja terao Mandžara ali iz nekog razloga mi nije legao. Evo baš danas se razmišljam da ga sklonim i stavim nešto drugo, ali nemam pojma šta... Jedino što bih voleo da je rolling distro...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Browser: waterfox 56.2.7
Kontakt:

Post od calexx » 11 Mar 2019, 11:45

Ја га имам свуда и његов груб је свуда јер други линухи не умеју да га стартују. Ни ја нисам баш прешао на њега, некако ми је Арчи течнији а Манџаро има неке ситнице које ме можда одбијају а немам појма које су. ;) Можда му ипак опет дам шансу, они су увели неке корисне алатке као што је њихов MSM где се лако манипулише неким детаљима, додали су понекад корисну команду pacman-mirrors којом се лако проналази и подеси најбржи мирор (мало компликованије у Арчију) и нема неких лоших детаља али навика. Ајде на овом лаптопу прелазим на Манџара да видим шта ће да ми засмета.

Што ти није легао? Цимет?
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Browser: chrome 72.0.3626.12
Kontakt:

Post od vladared » 11 Mar 2019, 12:26

Nešto mi usporeno radi, a sa novim kernelom (4.20) neće ni da pipne, tako da sam još na 4.14, ali nešto cima previše i sporo radi. Iskreno ne znam šta da stavim. Dvoumim se između Sabayona, PC Linux OS-a, ali u ugri mi je i OpenSuSE Leap verzija (odavno ga nisam ganjao), Mint,a ima neka ruska bazirana na Gentoo-u sada ne mogu da se kako se zove nešto na C.... Sve u svemu još nisam odlučio...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 11 Mar 2019, 15:14

Ја сам трошио 4.19лтс па сам сад за пробу набацио и 4.20 (са којим Арчи ради од како се појавио) и све ради нормално. Сад идем на 5.0, није ми нешто битно да је лтс.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 11 Mar 2019, 17:10

Meni kada prebacim na 4.20 dobijam crni ekran i fajlovi/naredbe u cli su toliko spore da se ne isplati da radim. Nešto su zeznuli. Mada u zadnje vreme nešto mi zapinje i 4.14. Prvo sam mislio da ima veze sa HDD, ali sam malo testirao i video da sve radi kako bog zapoveda. Ubuntoliki sistemi i PCLOS sigurno rade kako treba (probano).
itpoint.rs

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Pridružio se: 21 Jun 2007, 00:05
Browser: firefox 65.
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 11 Mar 2019, 17:21

Nisam godinama bio na Linuxu, čitam vas ovde, aj' reko' da probam nešto. Skinuo ovaj novi ubuntu, instalirao preko Wubi iz Windowsa, tek da vidim šta je novo. Pa šta znam, sve mi izgleda manje-više isto kao ranije. Pošto imam nov komp, sve leti, te ne mogu da ocenim koje je realno ubrzanje u odnosu na ranije. Al' ok mi, da se podsetim mlađih dana kad sam stalno čeprkao po linuxima :)
Ko prvi devojci, sam u nju upada

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 11 Mar 2019, 19:26

Ubuntu u principu i jeste isti. To mu mnogi i zameraju, mada ima svojih prednosti. Trenutno je hit arch koji je kao neki pandam gentoo-u samo brže i manje zezeanja oko konfigurisanja odnosno Manjaro koji je Arch za početnike. I jedan i drugi su fenomenalni jedino što je meni sa najnovijim verzijama kernela počeo da štuca (ne samo na ovim linuxima ali na njima je definitivno izraženo). Rešenje je ručno da konfigurišem kernel, ali iskreno i to me mrzi. PCLOS je postao dosadan koliko dobro radi, ali razlog zašto ga stalno napuštam je što nemam dovoljno aplikacija na njemu. SuSE LEAP je stabilan kao stena, sa aplikacijama (ako nešto postoji za SuSE sigurno postoji, doduše iza Ubuntu), ali nije rolling release, što malo ... Pa ne znam, ali za mene je malo glupo da budem na kernelu 4.12 u trenutku kada je dostupan 5. Naravno postoji varijanta Tumbleweed, ali... Previše je netestiran. Arch je tu recimo mnogo bolje rešenje. Sabayon je neko rešenje koje je varijanta Manjara za Gentoo. Onaj na C je Calculate Linux koji me privlači već duži period to je malo "sređenija" varijanta Sabayona. To je onako na brzaka, pored grafike i onih vidljivih detalja....
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 11 Mar 2019, 21:11

А шта знам, немам никаквих проблема са Арчи/Манџаро варијантама, сада су оба на кернелу 5, Арчи је био 4.20 од како се појавио ... они одмах пређу на ново. Немам појма шта ти брља, мада знам да мало паузе са апдејтовањима уме да направи свашта, зато то радим редовно.

Као што сам помињао, један од битнијих разлога је упрошћена употреба и инсталације. За разлику од осталих који имају апдејт из више корака (не мислим на GUI, све апдејте углавном радим у CLI варијанти) овде је само један. За инсталације нечега чега нема у редовној понуди не мора да се додаје нешто, да се тражи ... једна команда инсталира ваљда све што игде постоји.

Сусе ми није занимљив јер су много компликовали са Yast и System Settings па сам понешто морао овако а понешто онако. А неисправна ћирилица ми је знак да су апсолутно неозбиљни, једини ОС који сам икада пробао а да има неисправне фонтове. То је или знак да раде на своју руку и да не прате како је код осталих али и да њихови корисници одавде користе само осисану латиницу па им ћирилица није битна. Небитно ко шта користи, апсолуно ми је неприхватљиво да једна таква фирма себи дозвољава оволики пропуст.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 12 Mar 2019, 00:38

Izeš ga. PCLos instalacija, update, kastomizacija sve za 45 min i kernel 4.20 radi ko singerica.... Kako???
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 12 Mar 2019, 10:12

Немам појма, ја то исто урадим са Арчијем или Манџаром за слично време и ради ко сингерица. ;)

PCLOS ми је чудан у последње време, ретко излазе нове верзије, сада форсирају неки дарк стар док им је кде5 још од прошлог јуна. Пре пар дана сам хтео да инсталирам ту црну звезду али је заглавило у старту, отварао је сплеш скрин полако и дуго док ми није досадило. Ипак, то је било са E2B флешке, касније ћу опет да пробам али са регуларне.

У основним верзијама је још и Мате док су почели да праве гомиле комјунити верзија, где гурају тринити. Ја бих више волео да неко форкује кде4 па да се појави и нека варијанта линуха са њим, тринити ми је ипак мало тањи док је плазма 5 очај.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 12 Mar 2019, 15:19

Iskreno da ti kažem fino su ispeglali KDE 5 pogotovu ovu varijantu u pclos. Lep osećaj i stvarno je sve glatko.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 12 Mar 2019, 23:21

Изгубио сам цело поподне и вече пробајући да га инсталирам и нисам успео. Пробао сам дарк стар, после сам пробао и последњу кде5 верзију из јуна прошле године и пуцају на истом месту. Инсталација прође и када инсталира груб2 (избор је само груб2 са гуи и као текст, не може ни да се прескочи) и после неког мало дужег времена пријави да није успео.
Slika
Пробао сам на хард који је MBR, после сам пробао и на GPT са EFI и исто се понаша, ово је са те последње пробе али ваљда нема разлике.
Пробао сам да га стартујем са неког другог линуха ако већ није груб набацио а инсталација прошла али неће, неће да га стартује ни супергруб.

Некада је инсталација пролазила први круг и тек после рестарта је правио груб. На почетку би у њега убацивао само пенџере (уз објашњење негде на форуму ... шта ће вам други линух поред овога?) па је било лакше. Сада пуца само тако.

Пробаћу да нађем решење за неки дан, сад више немам времена за то.

Е да, приликом инсталација других, а код дела где се ради апдејт и инсталација груба, већина ту заглави јер имам гомилу партиција са линухима. Од плазме тј кде5 је проблем и обичан апдејт груба ако те партиције нису монтиране па увек проверим да ли јесу и тек онда иде os-prober или update-grub. Зато ме не чуди што тај део траје али само пуцање ... потражићу решење ових дана.

Оно из прве руке можда и помогне ако ме не мрзи да откачињем хардове.
Being about to put in a grub security password was fixed in the latest official releases. This is something else like you have different grub2 installations and it can't find the correct one to use or you are mixing uefi and non gpt partitions or something else. Only grub2 is the only officially supported on the KDE and MATE ISOS.
Ако му је ово проблем, онда још морају да раде на њему.
Prikačeni fajlovi
Screenshot.png
(57.19 KiB) Nije preuzet ni jednom

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 13 Mar 2019, 12:17

Meni se čini da je ponuđen osim GRUB-a 2 i onaj prastari već kako se zvaše Linux nešto, ali to ti neće pomoći . I kod mene je Windows GPT hardu i prošla je instalacija bez problema . Pre će biti da je problem Linux, ako se nalazi na GPT-u (kod mene je disk na koji je instaliran je MBR pošto već godinama koristim iste diskove za Linux pa me mrzi da ponovo formatiram).U grubu nema Windowsa (zbog navedenog problema) ali prilikom butovanja mi nije problem da pritisnem F12 i odaberm disk da bi prešao na Windows...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 13 Mar 2019, 19:29

Први хард је GPT, ту су један windows и неколико линуха. Други је ССД опет са једним пенџерима и три линуха, прављен као MBR и трећи је исто MBR са сличним варијацијама. Значи два MBR, један GPT, пробао сам на трећи и први и увек исто.
Никада ниједан линух није имао проблем са овим миксом који помињу као проблем, мислио сам да пробам са откачена два али мислим да је ово превелика рупа и ипак ћу да одустанем од њега. Ако им инсталацију груба ометају мешани хардови, имају они још много тога да проуче.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Mar 2019, 09:39

Синоћ сам пробао са откаченим GPT хардом и опет исто. Значи обичан хард и обичан SSD са MBR, све прође и кад дође на ред инсталација груба, мало дуже нешто ради и тресне грешку. Иначе не нуди ништа друго, груб2 у графичком и груб2 у текстуалном облику.

Погледаћу касније грешку па ћу да потражим по детаљима, у сваком случају је врло лош знак, чак и ако имам хардове са MBR и са GPT, шта њега брига, он нека одради свој посао. Опет ме подсећа на стара времена када није могао да одради посао па би убацио само један windows ... али би то било у рестарту после готове инсталације па би бар он соло могао да ради.

Е да, понегде се помиње лозинка која се уписује у прозору где се бира груб па кажу да ту не сме ништа да се уписује. А код мене тога и нема.

Хм, сад видим да на лаптопу постоји једна празна партиција, могао бих и ту да пробам, ако прође бар да видим како изгледа.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Mar 2019, 10:15

Није да проблем није пријављен, ево тип https://www.pclinuxos.com/forum/index.p ... 295.0.html има исти проблем. Код њега је у питању NVME али све остало је из исте приче. И нисам видео да је решено.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Mar 2019, 11:05

calexx napisao:
15 Mar 2019, 09:39
Хм, сад видим да на лаптопу постоји једна празна партиција, могао бих и ту да пробам, ако прође бар да видим како изгледа.
Ћорак, потпуно исто. Сасвим други хардвер, исте грешке.

Коју верзију си инсталирао? Једино да пробам још нешто реда ради, мада мислим да ће решење да се појави на њиховом форуму пошто нисам једини.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 15 Mar 2019, 16:30

uh... Sada nemam pored sebe ali recimo 2018.05 ili 2018.06. Ta mi je bila pri ruci.
itpoint.rs

Odgovori

Povratak na “Linux”