Privatan biznis?

Teme koje se inače potežu na terasi sa pogledom na more, posle zalaska sunca uz pivce i roštilj.

Moderator: blackbeast

Odgovori
Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Privatan biznis?

Post od Pollux » 01 Sep 2009, 16:05

Da li bi se bavili privatnim poslom, d.o.o., sztr i tako to?

Šta vam je najprivlačnije iz te priče?

Gde vidite + a gde -?

Koji vas posao privlači kao preduzetnika?

tema maznuta odavde: http://www.dugaulica.com/index.php?topic=3922.0 :)

momsab
Ортак са пива код "Тоше"
Pridružio se: 16 Jun 2007, 00:56
Kontakt:

Re: Privatan biznis?

Post od momsab » 01 Sep 2009, 17:36

da, d.o.o. (ambiciozan sam)
sztr i slicno je odavno izbaceno, sad se sve to vodi pod preduzetnicima (agencije uglavnom)

+ "sam svoj gazda", koncentrisanost (kad radis svoje nema zabusavanja), odgovornost
- cimanje

ne azumem psoeldnje pitanje

koji su tvoji dogovori
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju.
Jer, vino se greje a žena hladi.

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 01 Sep 2009, 19:12

Nisam, ali ne isključujem mogućnost.

+ Sam donosiš odluke, sam kontrolišeš ceo posao
- Mnogo veća angažovanost (nema ono posle 4 mozak na pašu), veća odgovornost (ako nešto zezneš ode ceo trud i cela firma) i sl.

D.o.o je mnogo veći posao nego samostalni preduzetnik (ili kako se već zove) čini mi se, pošto doo mora da ima direktora i makar jednog zaposlenog, mora da vodi mnogo više papira itd. :)
E da, koji posao te privlači - pa sigurno onaj koji znaš da radiš i u koji se razumeš; sigurno da nije pametno ulagati pare u nešto o čemu pojma nemaš samo zato što je neko rekao da to "ide" ili da je "dobra zarada". ;)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Pridružio se: 04 Jan 2008, 19:04
Youtube: lutalica051
Kontakt:

Post od skitnica » 01 Sep 2009, 19:13

mene uglavnom privlace volonterski poslovi koji drugim ljudima pricinjavaju radost kao finalni produkti, a mene usavrsavaju u nacinu na koji cu to uraditi (video, sajt...)
tako je bilo zasad, medjutim-posto mi se nedavno zamalo u momentu sve obilo o glavu, i to na racun mog redovnog posla, moracu da povedem malo racuna o svojim interesima
kako?
nedavno sam polagala ispit za sudskog tumaca, pa ne znam...trebali bi javiti u toku septembra rezultate, pa cu da sljakam prevodjenje
dalje, ne znam...
imala sam prije mastanja da otvorim neki zabavni centar za mlade i ostale (kao, biblioteka, knjizara sa kaficem, bazen, stoni tenis, radionice-slikanje, video, pisanje, sviranje,rukotvorine-, hostel, bilijar, skole str.jezika, wireless...) naravno, u slucaju da dobijem na lotto-u
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39

Post od blackbeast » 01 Sep 2009, 19:57

Po meni, danas nesto raditi volonterski je suludo... Cisti gubitak vremena...
To je mozda nekim "mladima" zanimljivo, kao za upoznavanje, druzenje i sl, ali neki i malo ozbiljni rad na volonterskoj bazi, meni licno, je glupost.

A sto se tice privatnog "bizMisa", tu sam uvijek za.
Po meni, puno je vise pozitivnih nego negativnih strana. Jer ipak, sve (ili bar veliku vecinu) odluke donosis sam (naravno, uz konsultaciju sa nekim, ali ipak je tvoja "zadnja") i ako nesto podje po zlu, ne mozes sam sebe da otpustis, jel' tako? :D

I najbitnije, sto neko gore spomenu, najveca je sansa da ces neki posao obaviti kako treba, jer ti direktno zavisis od toga...

A sad, sto se tice ideja za posao... Ja sam prije mislio da je najbitnije u nekom poslu biti prvi, da imas zagarantovane sanse za uspijeh... Naravno, to nije tacno, ali nekad moze biti presudno.
Recimo, dobra ideja za posao je kamenorezac... Uvijek ce ljudi umirati i narucivati spomenike... Malo morbidna ideja, ali ipak, posao je posao...
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

momsab
Ортак са пива код "Тоше"
Kontakt:

Post od momsab » 01 Sep 2009, 20:01

Miroslave, minimalni broj zaposlenih u DOO je 1 i to da bdue direktor. Znaci, nije direktor+1 nego samo direktor. DOO je bolji ako su veci prihodi + odgovara se samo ulozenim (e,sad,sto je zeznuto zatvoriti druga je prica) http://www.mena.rs/kakopoceti/uporedniprikaz.html

za posao kamenoresca (trziste razradjeno) je potrebno malko vise uloziti (savremenija orpema i slicno) kako bi uhvatio korak sa konkurencijom

Korisnikov avatar
sinisake
Ozbiljan gitarista
Pridružio se: 19 Jun 2007, 00:55
Kontakt:

Post od sinisake » 01 Sep 2009, 20:41

Da imam neke vece pare, kupio bih dva-tri stana i ziveo od krckanja kirije.
Ne interesuje me (privatni) biznis. :)
pa brate ovo ti je rokersko pismo a ti ako si opredeljen za interpunkcije i slicno idi uci knjizevnost a ostavi se gitare i rock-a

momsab
Ортак са пива код "Тоше"
Kontakt:

Post od momsab » 01 Sep 2009, 20:59

nisam siguran da li je donet Zakon ili da li se primenjuje: vece je oporezivanje vlasnika vise od jednog stana :D
a vala, na duge staze se i ne ispalti izdavanje stana: qpis stan za 70K, opremis i izdajes za 700e mesecno potrebno je preko 10 godina (gruba racunica najmanje 15, ako se uracunaju porezi, opremanje, odrzavanje) da se dodje do pozitivne nule :D

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 01 Sep 2009, 22:46

blackbeast napisao:Po meni, danas nesto raditi volonterski je suludo... Cisti gubitak vremena...
To je mozda nekim "mladima" zanimljivo, kao za upoznavanje, druzenje i sl, ali neki i malo ozbiljni rad na volonterskoj bazi, meni licno, je glupost.

A sto se tice privatnog "bizMisa", tu sam uvijek za.
Po meni, puno je vise pozitivnih nego negativnih strana. Jer ipak, sve (ili bar veliku vecinu) odluke donosis sam (naravno, uz konsultaciju sa nekim, ali ipak je tvoja "zadnja") i ako nesto podje po zlu, ne mozes sam sebe da otpustis, jel' tako? :D

I najbitnije, sto neko gore spomenu, najveca je sansa da ces neki posao obaviti kako treba, jer ti direktno zavisis od toga...

A sad, sto se tice ideja za posao... Ja sam prije mislio da je najbitnije u nekom poslu biti prvi, da imas zagarantovane sanse za uspijeh... Naravno, to nije tacno, ali nekad moze biti presudno.
Recimo, dobra ideja za posao je kamenorezac... Uvijek ce ljudi umirati i narucivati spomenike... Malo morbidna ideja, ali ipak, posao je posao...
Hmmm.... Moj prvi posao je bio volonterski. Pošto u Informatici u Novom Sadu ne možeš tek tako da dobiješ posao, pristao sam da volontiram samo da bi naučio posao... Dakle nije volontiranje samo zezanje, nego se tu mnooogo toga može naučiti, + sklapanja prijateljstva, + poznanstva koja će ti sigurno kasnije trebati u životu.
Privatan biznis. Ima mnogo pluseva ako si spreman da zasučeš rukave, ali veruj mi, ako želiš da zarađuješ pare, debelo ćeš morati da zasučeš rukave. Još ako nemaš dobro "podmazane kanale" spremi se prvih nekoliko meseci da radiš... Ma budi srećan i ako izvučeš da pokriješ i osnovne troškove (ovo pričam iz ličnog iskustva).
Dobra strana je ako ulaziš u privatan biznis da imaš neka olakšanja kod države (što se posla i poreza tiče) tako da ovih prvih nekoliko kritičnih meseci bi i mogao nekako da prebrodiš. Naravno i sve gore navedeno.
Minus, naročito u samom početku je da se svaka greška preskupo plaća. Dobar biznis plan zlata vredi. Dakle sedi, ako ne znaš sam uzmi nekog "ekonomistu" i sa njim složi plan koji bi mogla da ti bude ideja vodilja. Ovako sročeni plan možeš koristiti i za dobijanje raznih kredita (pošto gro banki ovo traži kod zajma).
Minus za doo je (čini mi se da još nije promenjen zakon) je osnivački kapital koji (opet čini mi se) ne sme da bude ispod određene svote (čini mi se da je ova svota bila dosta visoka, čak nekoliko hiljada eura).
itpoint.rs

momsab
Ортак са пива код "Тоше"
Kontakt:

Post od momsab » 01 Sep 2009, 23:33

??? da je nekoliko hiljada eura tesko bi se neki DOO osnovao
osnivacki kapital je min 500e, moze se platiti u dva dela: 250 odma, ostatak u toku od dve godine...

da se dodje do pozitivne nule potrebno je barem 2 godine :)
olaksice od drzave...hmmm ... nisam bas siguran da su olaksice (cuh da u mnogim firmama ne oporezuju preduzeca tokom prve dve godine + cak su oslobodjeni placanja doprinosa...dok se ne stane na noge, je'lte... s druge strane, ne cepidlace ako ne platis na vreme PDV koji se kod nas naplacuje po fakturi)

ispravite me ako gresim :) malo sam se uputio u ove stvari silom prilika

sto see volontiranja tice, dobro je na pocetku kao sto rece blackbeast i nikako duze od 3 meseca

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 01 Sep 2009, 23:55

Pa i inace je pravilo da ako kreces sa bilo kojim poslom, gledas da nakon dvije godine dodjes na pozitivnu nulu... Kod nekih poslova se to puno brze postize, ali isto tako ima puno poslova gdje je tesko cak i nakon 3-4 godine doci na nulu...
Ali, opet, mnogo toga zavisi od tvojih sposobnosti...
Znam licno za neke primjere gdje su ljudi uspjeli za relativno kratko vrijeme (od dolaska na mjesto menadzera/upravnika/direktora/sta vec... da upropaste firmu sa nekih 50-60 zaposlenih, sa razvijenim trzistem, itd, a sve to zbog svoje nesposobnosti (mozda i nezainteresovanosti...)

Sto se tice volontiranja... Kao sto rece momsab, u redu je ali ako to nece trajati duze od 2-3 mjeseca. Ali sve duze od toga je gubljenje vremena... Mislim da ne moram vise da navodim razloge zasto je to besmisleno...

Cek, jel se tu moze primijeniti ono pravilo da, ako zelis da zapocnes neki posao, pola para ti ulazes a pola dizes kredit? Npr, za neki posao ti treba 10K evra za pocetak. Ti ulazes 5K a ostatak trazis od banke, cak i ako imas svih 10K. Ne znam zasto je to dobro, ali mi tako rekose neki ljudi koji se ipak u ekonomiju razumiju puno vise od mene...
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Pridružio se: 04 Jan 2008, 19:04
Youtube: lutalica051
Kontakt:

Post od skitnica » 02 Sep 2009, 00:48

:green: u divno, besposlicarsko doba sam imala ideje da se bavim reklamama,tj. marketingom
imala sam smisljene reklame za CocaColu, kreditnu karticu, kabanice...i nimalo iskustva sa tehnikom, racunarima niti ekonomijom :hahaha:
dakle, ja bih sjedila, pusila i pila kafu
a ljudi iz cuvenih kompanija bi dolazili da cuju moje ideje, skupo ih placali, i onda odlazili da ih realizuju
osim toga, bavila sam se mislju da od pojedinih, nama svakodnevnih i obicnih, domacih stvari napravim ono sto se sada zove brend (necu odati o cemu se radi posto nisam sasvim odustala od toga :idiot: )
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 02 Sep 2009, 08:03

Evo jedna dobra ideja za privatni biznis, ali je ovo posao koji ne donosi veliku zaradu i nikako ne moze biti glavni izvor prihoda, nego cisto malo da doda, posto je zarada na godisnjem nivou prilicno mala.

Sljive...

Naci negdje neku njivu, prvo je dobro preorati i onda posaditi sljive. Nije neka velika investicija, a isto tako se moze otplatiti nakon dvije godine (od prvog pravog sazrijevanja). Dobro, prvo trebaju oko 3 godine da se ta sljiva dovoljno razvije, sto ukupno vrijeme povecava na 5 godina, ali posle ide super.
Ne zahtijeva neko veliko odrzavanje. Dovoljno je taj prostor (tj, njivu, parcelu, sta vec..) dobro ograditi, ostaviti dovoljno velik prostor izmedju samih sljiva (da se moze lako cak i traktorom prolaziti) i par puta godisnje pokositi.

Eto, ja sam dao jednu ideju.
blackbeast

Korisnikov avatar
ToonOtoon
Pridružio se: 28 Avg 2009, 13:07

Post od ToonOtoon » 02 Sep 2009, 08:48

Pollux napisao:Da li bi se bavili privatnim poslom, d.o.o., sztr i tako to?

Šta vam je najprivlačnije iz te priče?

Gde vidite + a gde -?

Koji vas posao privlači kao preduzetnika?
Što ne prekopira i PS?

Sve u svemu, da bavio bih se. I bavio sam se.

Interesuje me prvenstveno proizvodnja proizvoda sa malo manuelnog rada, a sa puno know how.

Obično biram proizvode koje niko ne proizvodi u Srbiji i okruženju, a koje niko ne uvozi iz Kine, Indije ili neke slične zemlje.

Privlačno u celoj priči je što čovek, uz mnogo sreće, truda i pameti, može sebi da obezbedi prevremenu penziju.

Minus svega je što boli glava i posle 4.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 02 Sep 2009, 10:02

momsab napisao:??? da je nekoliko hiljada eura tesko bi se neki DOO osnovao
osnivacki kapital je min 500e, moze se platiti u dva dela: 250 odma, ostatak u toku od dve godine...

...

sto see volontiranja tice, dobro je na pocetku kao sto rece blackbeast i nikako duze od 3 meseca
Što se prvog dela tiče... Moguće. Ja sam svoj privatni biznis zatvorio pre čitavih 9 godina, a tada si morao imati 5000 DM na računu da bi mogao da osnuješ doo (inače imao sam i doo i sur ;) ).
Što se volontiranja tiče... E tu je već diskutabilna forma. Programiranje, administracija definitivno treba mnogo više od 2 meseca da se valjano nauči da radiš posao. Recimo, moje volontiranje je trajalo čitavih godinu dana, ali zato mi je lupilo odlične temelje za dalje poslove.
Što se izbora poslova tiče... Teško. Moj izbor bi bio super mega fabrika računarskih komponenti, fakultet i srednja škola pri fabrici gde bi školovao odgovarajući kadar koji bi odmah imao gde da radi, marketinška firma i veleprodaja... Ali mi fali koji milion eura da tako što uradim. ;)
Teško je trenutno odabrati posao, a da to ne bude usluga, dok od usluge leba nema. Ako slučajno otkriješ neku zlatnu žilu, u veoma kratkom roku će ti ili zafaliti para ili će se pojaviti tip koji će reći Gospodin BB želi da kupi tvoju robu po ceni 70% ispod tvoje proizvodne, pa ostade ti bez zlatne žile...
Ulagati u proizvodnju voća, povrća, žitarica po meni je suludo, ako nemaš para da odmah kupiš stotine hektara, jer samo tako može da ti se stvarno isplati. Ovo pilićarenje koje naši seljaci rade, pa onda, Bože moj, nisu zadovoljni cenom koju su dobili, to nigde u svetu i ne može da prođe. Samo maksimalno zemljište, sa maksimalnom iskorišćenošću, sa primenom svih potrebnih agrotehničkih mera (u zavisnosti šta proizvodiš i primena može varirati) donosi uvek zaradu. Ali tada ni ne zavisiš ni od kiše, ni od sunca, a vala ni od grada.
Predlog za biznis. Neka unikatna manofaktura, ali može i fabrika rakije/vina/piva koja će praviti 100% prirodnu što gođ (naravno mora se obezbediti konstatan priliv odgovarajućeg materijala što povlači onu predhodnu stavku), nešto za čim stranci lude i spremni su da plate velike pare samo da bi došli do toga...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
ekscentrika
Dopisna članica
Pridružio se: 19 Jun 2007, 21:44
Kontakt:

Post od ekscentrika » 02 Sep 2009, 13:02

blackbeast napisao:Evo jedna dobra ideja za privatni biznis, ali je ovo posao koji ne donosi veliku zaradu i nikako ne moze biti glavni izvor prihoda, nego cisto malo da doda, posto je zarada na godisnjem nivou prilicno mala.

Sljive...

Naci negdje neku njivu, prvo je dobro preorati i onda posaditi sljive. Nije neka velika investicija, a isto tako se moze otplatiti nakon dvije godine (od prvog pravog sazrijevanja). Dobro, prvo trebaju oko 3 godine da se ta sljiva dovoljno razvije, sto ukupno vrijeme povecava na 5 godina, ali posle ide super.
Ne zahtijeva neko veliko odrzavanje. Dovoljno je taj prostor (tj, njivu, parcelu, sta vec..) dobro ograditi, ostaviti dovoljno velik prostor izmedju samih sljiva (da se moze lako cak i traktorom prolaziti) i par puta godisnje pokositi.

Eto, ja sam dao jednu ideju.
Možda kada bi šljiva rađala dobro svake godine.

Korisnikov avatar
djed Niko
Master of Ceremonies - penzioner
Pridružio se: 17 Apr 2008, 11:06
Kontakt:

Post od djed Niko » 02 Sep 2009, 13:15

@blackbeast, ekscentrika a agrotehnicke mere? Osigranje prinosa? Zastita od lopova?

E kad sve to obezbedite, onda na scenu stupa @vladared's ideja: pecara i destilerija... ako nece da zavisite od izvoza ili da gradite hladnjacu.

Uzged, eto dobre ideje... sagradimo hladnjace na par mesta i izdajemo.. Oborimo cene,da se probijemo medju privatnicima...ali da nam ovo ne bude primarni izvor prihoda.
Ne brines o proizvodnji...jedino uposliti po coveka,elektro-struke, na svaku od njih da radi odrzavanje.Placas mu kao part-time job.

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 02 Sep 2009, 13:20

vladared napisao: Predlog za biznis. Neka unikatna manofaktura, ali može i fabrika rakije/vina/piva koja će praviti 100% prirodnu što gođ (naravno mora se obezbediti konstatan priliv odgovarajućeg materijala što povlači onu predhodnu stavku), nešto za čim stranci lude i spremni su da plate velike pare samo da bi došli do toga...
Treba poprilično para za tako nešto, naročito ako se sam ne razumeš i moraš platiti druge za sve živo. :) A ako hoćeš da izvoziš stancima, moraš se i tu odgovarajuće pripremiti, ako se dobro sećam, npr. za dobijanje HACCP sertifikata treba nekih 50.000€, tako nešto. :)

Korisnikov avatar
ToonOtoon
Pridružio se: 28 Avg 2009, 13:07

Post od ToonOtoon » 02 Sep 2009, 13:55

Miroslav Jeftić napisao:
vladared napisao: Predlog za biznis. Neka unikatna manofaktura, ali može i fabrika rakije/vina/piva koja će praviti 100% prirodnu što gođ (naravno mora se obezbediti konstatan priliv odgovarajućeg materijala što povlači onu predhodnu stavku), nešto za čim stranci lude i spremni su da plate velike pare samo da bi došli do toga...
Treba poprilično para za tako nešto, naročito ako se sam ne razumeš i moraš platiti druge za sve živo. :) A ako hoćeš da izvoziš stancima, moraš se i tu odgovarajuće pripremiti, ako se dobro sećam, npr. za dobijanje HACCP sertifikata treba nekih 50.000€, tako nešto. :)
Mnogo je štetno obeshrabrivati ljude visokim ciframa, pa još neproverenim, unapred.

Cena uvođenja standarda zavisi od veličine objekta, broja zaposlenih, vremena provedenog na usaglašavanju građevinskih uslova za uvođenje HACCP-a, kao i od vremena potrebnog za obuke i obradu dokumentacije. To znači - od 1.000 evra, pa naviše.

Inače, HACCP će dovoljno skoro morati da ima svako, a ko bi na pijaci da proda i jedno jaje. Tako da će i cena uvođenja padati.

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 02 Sep 2009, 14:26

Ta cifra mi je ostala u glavi ne znam odakle, a i rekao sam da nisam baš 100% siguran. :)

Odgovori

Povratak na “Terasa”