Izašao novi linux

Bitni i aktuelni događaji iz sveta informatike. Zapažanja, procene, komentari.

Moderator: Stefan

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Re: Izašao novi linux

Post od calexx » 15 Okt 2014, 18:52

Па ако га ја користим, онда јесте за почетнике. ;)

Једини проблем је инсталација, ко хоће по пропису, мора да чита упутство. Ја сам искористио Хелмутову скрипту и све је лахко прошло. После тога је лакши од свих осталих, AUR је шампион за инсталацију разних програма а остало је исто ... ево сад ће плоуџ да објасни како се компајлира кернел. ;)

Шта је то некада било "тешко" па није био лак?
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
вујке
Ортак са пива код "Папа Џоа"
Pridružio se: 04 Jul 2007, 20:57
Kontakt:

Post od вујке » 15 Okt 2014, 19:20

Па, да би инсталирао ОС, морао си да прочиташ документацију, подешавања (не сећам се која), мораш да читаш документацију... Скрипта звучи занимљиво, па бих могао да пробам. Мада Федора већ 6 месеци ради посао.
Плакао сам што нисам имао ципеле док нисам видео човека који није имао ногу

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Okt 2014, 19:46

Потребно је да баш баш добро знаш шта и како или да пред собом имаш други комп и пратиш упутство са арчи википедије. За скрипту мораш да одрадиш 2-3 команде а после само бираш из оног што понуди па инсталираш. Осим самог система, обично кроз скрипту инсталирам и пола програма које бих касније инсталирао.
Не знам шта Арчи чека и не убаци неку људску инсталацију, постоје већ линухи засновани на њему који то имају (мада рецимо Манџаро има за свако окружење другу инсталацију) па не знам да ли то неће јер их мрзи, нису спремили праву или хоће да остану посебни. Скрипта све то баца у воду и одрађује посао само тако. После је већ лако, инсталиран Арчи је као и сваки други, осим што AUR доноси невиђено лакшу инсталацију разних програма.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 15 Okt 2014, 23:41

Kleko kakav je Mint, imao sam neku Juliu i bio je baš gotivan, ima li sada nešto takvo?

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 16 Okt 2014, 07:34

I dalje je gotivan. Sada ima više distribucija za "početnike" poput Minta, tako da je potrebno "samo" odabrati onu koja ti leži njabolje. Recimo meni je zanimljiv transfer kleke sa Minta na Ubuntu, pa na Manjaro i na kraju Arch :)
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 16 Okt 2014, 10:34

Све сам описивао.

Некад давно ми се свиђао Минт јер има све сређено за почетнике, не мора да се тражи нешто што олакшава употребу. Кодеци, корисни програми, разне алатке ... баш ми се свидело што не морам да се мучим да урадим оно што не знам.

Онда је те јесени Минт каснио а пошто је Убунту већ кренуо, инсталирам га ... и видим да фале поменути додаци. Изнервирам се што Минт касни и решим да питам гуглета како се то ради. Полако, једно по једно и на крају спакујем Убунту и све што је имао Минт је било ту. Ја сав срећан нисам смео да мењам јер ко зна да ли бих све опет умео да наместим. Али ... онда ми PCLinuxOS убије ту инсталацију (помињао сам, овај често обрне слова хардова па сам уместо на други, инсталирао на први хард, баш преко оног скоцканог Убунтуа) и ајде све од почетка.

Пробам онда Минт али ... осим што има те неке програме, делује ми превише несигурно. Нешто је и брљао, пријављивао грешке код стартовања ... и полако сам га напустио. Моје тренутно мишљење је да је Минт нешто типа ХР голд или блек, несигурна дистрибуција са гомилом додатака. Пошто га ради један тип уз повремену помоћ још неких, вероватно не може да тестира у свим комбинацијама. Често пусти верзију иако није тестирана па чак и када има проблема. Ко има срећу да му је хардвер исти као аутору и да користи сличне програма, Минт ће да буде добро решење. Мени није.

Онда заокрет, после дужег времена решим да пробам КДЕ тј Кубунту и одушеви ме. Ем све ради ем је онако луксузан и све може да се уради и подеси. То је остало до данас а када пробам било шта друго, делује ми као да сам из Мајбаха сео у Спачека.

Кубунту је трајао дуго, све док ме нису убеђивали да је Арчи право решење. Пошто нисам могао да прођем даље од почетног аутологина, пробао сам Манџара (КДЕ, наравно) и свидео ми се, нарочито AUR који је конза. Зато сам га мало тестирао а успут тражио начин да лакше инсталирам Арчија ... када су ми показали скрипту, то је било то. Јесте да инсталација траје мало дуже али је то углавном зато што искористим прилику да набацим све што ме занима а скрипта нуди. Могао бих и краће, само основу па после да додајем програме али зашто да не завршим све одједном?

Закључак, после оволиког писања (а шта друго да ради беспосличар када напуљу киши као у листопаду?) је да ми се Минт одавно не свиђа, несигуран, непоуздан, гомила програма није довољна да изгубим осећај несигурности и да избегнем честу пријаву неког (ситног) проблема. Како год, сада знам да инсталирам све то што Минт нуди и то ми више није никакав плус. Можда некоме ко неће или не зна то значи али је инсталација програма на линуху (без компајлирања и осталог) опасно лахка.
До скоро ми је Кубунту био фаворит, сада је Арчи, после мало мучења са инсталацијом следи лагани рад а иначе код мене на први поглед нема разлике у односу на Кубунту осим лакше инсталације програма, апдејта и осталог.

Е да, Манџаро нема предности осим при инсталацији а уме да забрља јер може да се подеси да прати Арчија са апдејтима или да сачека неко време па их тек онда понуди. Ту може да дође до проблема ... па га више не трошим.

Све у свему, Арчи као основа и Кубунту као резерва коју сам прво научио да користим. Остало скоро да и не пробам.

Korisnikov avatar
вујке
Kontakt:

Post od вујке » 16 Okt 2014, 20:35

calexx napisao:ево сад ће плоуџ да објасни како се компајлира кернел. ;)
Значи Плоуџ је поставио овај оглас: :)

Slika
calexx napisao:До скоро ми је Кубунту био фаворит, сада је Арчи, после мало мучења са инсталацијом следи лагани рад а иначе код мене на први поглед нема разлике у односу на Кубунту осим лакше инсталације програма, апдејта и осталог.
Једноставно ажурирање система је оно што сам највише волео код Арча. Вала инсталираћу га...
Prikačeni fajlovi
tajne-racunara.jpg
(170.45 KiB) Nije preuzet ni jednom

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 16 Okt 2014, 23:01

Све је једноставније него код било ког другог. Само мало проучавања код покретања скрипте а после све сам ради. Ако хоћеш кратко упутство, могу утре да напишем.

Korisnikov avatar
вујке
Kontakt:

Post od вујке » 16 Okt 2014, 23:29

Ако није проблем, у кратким цртама.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 17 Okt 2014, 12:26

Скинеш инсталацију и набациш на CD/DVD/USB, за прве користи RW да не бацаш паре. ;) Стартујеш са инсталационе флешке/диска и он те аутологује као root-а.

Одрадиш рефреш и апдејте командом

Kod: Obeleži sve

pacman -Syu
па инсталираш git користећи

pacman -S git
То је први део. Онда набациш скрипту командом

git clone git://github.com/helmuthdu/aui
и то је све што мораш да знаш.

Сада иде део који је скоро промењен па нисам сигуран али није неки проблем да објасним. Раније се прелазило у aui фолдер и покретала инсталација прво са ./ais а касније после првог рестарта са ./aui. Сада се прва инсталација покреће са ./fifo а друга са ./lilo па једино остаје да провериш (после набацивања скрипте) да ли ту где си имаш фолдер aui или су ипак направљени fifo и lilo.

Можда ће да буде лакше да погледаш како се то ради, једино што је ово старији прилог док су били ./ais и ./aui а сада се уместо њих користе ./fifo и ./lilo команде. Значи све исто, само користиш две нове команде. Наравно, партиционисање, избор ДЕ и програма ћеш да радиш како теби одговара.
Ја иначе инсталирам yaourt чим га понуди, исто ради што и pacman али користи и AUR што pacman не може.
На први поглед превише посла поред свих линуха који имају лак инсталациони GUI али се исплати да се изгуби мало времена за инсталацију.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 18 Okt 2014, 21:10

вујке napisao: Једноставно ажурирање система је оно што сам највише волео код Арча. Вала инсталираћу га...
Ау, изгледа да је неђе запело. ;)

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 26 Okt 2014, 09:19

Kleko, reci ti meni zašto je npr arch bolji od sabayona. Slični su po prirodi, a mnogo hvališ arch pa pokušavam da shvatim šta on to ima specifično za ovaj tip distribucija?
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 26 Okt 2014, 13:21

Пошто сам јелте гуштер у овим водама (водени гуштер? алигатор?) и пошто сам одлучио да не користим превише куцкање по конзоли (типа configure, make, install) за основне инсталације, на почетку сам све програме решио у *убунту линухима. Нешто сам решио додавањем РРА, нешто сам нашао и скинуо у .deb облику и све је ту, бар од онога што користим. Наравно, од онога што нема у основној понуди.

Онда пробам рецимо PCLinuxOS, код њега не раде ова два решења, нема све програме (које хоћу) и неке сам некако решио, неке никако. Не помињем сада друге проблеме. Пробам неки други тип (ала Мандрива, Федора, Сабајон) и исти случај. Шта има, има, нешто може да се дода а нешто мора на онај отписани начин. Нисам нашао неко лако решење. Ако још неки има као ово што ћу да опишем, обавезно ћу да пробам. Иначе сам ових дана хтео опет да пробам Сабајон и нешто није хтео да подигне флешку, можда сам нешто лоше урадио.

После овог дугачког описа, лакше ми је да опишем олакшање које је донео Арчи. Даклем, има и Арчи своје програме у некој бази али има и АUR (Arch User Repository) који ми решава све проблеме. Одеш на https://aur.archlinux.org/packages/ и видиш понуду.

Шта то конкретно значи? Да заменарим GUI софтвер менаџере ... отворим терминал и куцам

yaourt -Syuа
(користим yaourt а не pacman јер он користи и AUR док овај други гледа само Арчи репозиторијуме) и он освежи информације (као sudo apt-get update) и евентуално понуди upgrade. После тога куцам

yaourt -S imepaketa
и он га инсталира. Ако га има у локалу, одмах одради. Ако га нема, он га пронађе у AUR бази, довуче, обради и направи од њега инсталациони облик који одмах и инсталира. Сећаш се да сам тражио начин (и нашао на целој страни неки опис процедуре) да инсталирам firefox-nightly на PCLinuxOS. У Арчију се инсталира обичним

yaourt -S firefox-nightly
Ако хоћу teamviewer, онда је

yaourt -S teamviewer
До сада нисам нашао ниједан програм који сам икада користио на неком линуху (не кажем да не постоји али нисам нашао) а који није овако одрађен.

Све у свему, Арчи ми је олакшао инсталацију програма на које сам навикао и хоћу да их користим. А када инсталирам неки линух, углавном неки КДЕ, онда су ми сви исти и осим пар икона нема разлике. Исто изгледају, исте програме користим, исто све ради, нема ни пуцања ни замрзавања.

Има и Арчи неке бубице типа wine се чудно понаша и не прави ставку у менијима под својим именом него све трпа под Lost & Found мада се то лако исправи. Углавном су бубице везане за тако нешто, код уобичајених програма све ради нормално.

Плус је RR и једном инсталираш, нема више нових верзија. Јесте да јури напред и инсталира све чим се појави (рецимо тренутно је кернел 3.17.1-1-ARCH док многи други тек прелазе на 3.16) али још нисам имао проблема. Ако и буде неки ситан, брзо се реши.

Нисам поменуо онлајн документацију. Нема шта нема на https://wiki.archlinux.org/ и сва се решења лако нађу.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 27 Okt 2014, 19:38

Arch Linux baš i nije takav kakav ga opisuješ. Doduše zna da bude, ako ti se sve kockice slože, ali generalno nije.

Evo daću ti primer mog računara. Pošto mi je crkao hard na kome je bio linux (neki prastari, ali je dovelo do toga da mi je još što šta prslo pa nisam mogao drugačije da rešim nego samo novom instalacijom).
Kao prvo prepoznao mi je da imam uefi ploču (što doduše i imam, ali na svim drugim Linuxima prolazi bez problema). Ja sam znao da to rešim, ali kladim se da dobar deo "publike" to ne bi znao. Kao drugo, skripta nudi kao defaultno okruženje KDE 5, koje sam ja namerno instalirao jer me je interesovalo kako izgleda. Nigde ne stoji da je to u fazi testiranja i da posle instalacije gotovo da neće raditi kako treba bilo šta. Kao treće, retki su oni kojima npr zvuk proradi iz cuga. To znači da u najboljem slučaju moraju da cimnu alsamixer da pojačaju kanale, ali koliko to ljudi zna, a da ne pričam o drugim problemima. Evo još jedan kuriozitet. Na svim uputstvima (zvaničnim) a samim tim i ovom tvom stoji da se prvo odradi pre bilo kakve instalacije pacman -Syu pa tek onda instalacija. Ako se to uradi, na uefi sistemu nećeš moći da kreiraš uefi boot particiju....

Ovakve probleme kakve je arch pravio, ne pravi čak ni Sabayon, koji je poznat po tome da ako nešto nije po njegovom neće da se lako instalira.... Dakle ovo je moje iskustvo sa ovom skriptom i sa količinom znanja koje je potrebno za Arch.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 27 Okt 2014, 20:48

Инсталирао сам га на претходни комп (Интел 775 са Ati x1600pro) па после на нови (1150 са G3220 процесором и Интел интегрушом) и овде на лаптопу (неки c2d и нека интегрисана Ати графичка). Свуда интегрисана аудио варијанта. Свуда све ради.

Осим прве, мислим да је све остало uefi али то мене не занима и нисам обратио пажњу да ли негде нешто нуди а да има везе са тим. Партиције већ направљене па изаберем шта и где и он ту нема шта да се пита. ;)
То што је у скрипти Хелмут фокусирао на КДЕ5 је вероватно зато што је последње убацио, то сам приметио тек пре десетак дана када сам се нешто играо инсталирања па и ја набацио КДЕ5 са Арчијем. Наравно, све то је у тест фази и Арчи нема везе са понудом Хелмута. Ту је и LXQt за који мислим да је у сличној фази. После инсталације сам видео да фали много тога, мада се разликују први Кубунту са КДЕ5, овај Арчи и нови Кубунту са КДЕ5, скоро да нема везе. Наравно, за нормално коришћење само КДЕ4 а ко хоће да експериментише ... нека се игра. Управо малопре сам инсталирао Кубунту са КДЕ5 уместо Арчија са КДЕ5 и нисам нашао нешто што сам тражио али јесам нешто што нисам. Ипак, то ће још да попричека да га користим. Негде је на нивоу Windows 10, као ради али више брља и више је за чист експеримент.

Не знам где је проблем са звуком, али знам да је код Арчија (не знам колико то има везе са скриптом) много тога другачије подешено него што сам ја навикао. Рецимо сад се сећам да је звук био подешен да увек буде на максимуму, како год подесим, после опет максимално. Наравно, онда се погледа вики и нађе решење. Даље, понекад увек тражи да се верификује монтирање неке партиције, опет вики има решење. Јесте да има мало посла док се подеси све што је другачије али ме није мрзело а после сам запамтио где је шта.

Ако погледаш званично упутство, видећеш да је све то другачије рађено, да све али све мораш пешака да поставиш и онда вероватно мораш много више да радиш. Пар ситних подешавања је најмање што ми смета.

Немам ама баш никакво искуство са uefi, можда једном решим да хард на овом лаптопу преформатирам па идем на тај начин али ем сам видео да нема неке предности ем би ми то било замарање. А још нисам стигао да проучим теорију uefi и efi комбинација. Ни какве партиције ни колико ни шта још може. Можда бих пре проучио LVM.

Како год, не знам што би сметало да се одради апдејт базе али као што сам написао, још користим биос а не уефи.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 27 Okt 2014, 23:38

vladared napisao: Dakle ovo je moje iskustvo sa ovom skriptom i sa količinom znanja koje je potrebno za Arch.
Е да, можеш да га инсталираш и по званичном упутству. ;)

https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 30 Okt 2014, 21:21

Pa do sada sam ga uvek tako i instalirao ;)
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 30 Okt 2014, 22:04

Шта знам, мене би мрзело да се онолико млатим а скрипту сам скоро напамет научио, шта се може, шта се не може, како где и кад ... и сад немам проблема са тим. Кад неће да направе инсталер са минималном инсталацијом, некако се сналазим.

Korisnikov avatar
вујке
Kontakt:

Post od вујке » 03 Jan 2015, 02:33

calexx napisao:Скинеш инсталацију и набациш на CD/DVD/USB, за прве користи RW да не бацаш паре.
calexx napisao:Ау, изгледа да је неђе запело. ;)
Јесте, нисам имао ЦД/ДВД. :) Човече, не памтим када сам последњи пут нарезао неки ЦД/ДВД.

Шалу на страну, запело је. Први пут сам инсталирао КДЕ5 и нашао сам се у чуду, нисам имао инсталирану конзолу, :omg: а остали програми су се чудно понашали. :omg: Други пут ми је бежични УСБ адаптер правио проблема, брзина није прелазила 50 КБ, па је инсталација отишла у... Трећа срећа, :) прошло је све без проблема. Ал после је дошло подешавање система и било је мука. Наместити штампач је била ноћна мора, онда mysql... Да се нелажемо, сада ради савршено! Pacman -Syu 1, 2 пута недељно и вози. :)

Скрипта је добра ствар. Боље него докуметација. Може да се форкује, па да се намести по свом укусу (поготову други део скрипте). Мада има смисла ако ће више пута да се инсталира Арч...

Клеко, добра препорука и добро упутство. :gore

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 03 Jan 2015, 11:05

КДЕ5?? Мислим да је још прерано за њега. Пробао сам га у три облика (Кубунту, Арчи, Манџаро) и сви су различити. Неки од њих нема аутологин, неки нема конзолу (што се ипак лако дода) а мислим да ниједан нема у подешавањима аутомонтирање партиција. Индикатор за тастатуру је очајан и превелики па не служи ничему. Нисам нашао гомилу стандардних виџета од којих набацим онај за показивање десктопа али има још корисних ... којих нема. Подешавања баш и не раде, нема пола од уобичајеног а ни положај и величину прозора не памти. Све у свему, пробаћу понекад али није то још за коришћење.
Избегавам инсталацију без кабла, бежично уме да подџебава. Иначе користим yaourt јер он уме да проверава и AUR базу што пекмен не зна. За апдејте сам ставио Octopi Notifier који чекира једном дневно мада ја чешће то одрадим пешака.

Odgovori

Povratak na “Vesti, događaji, komentari”