Windows 8

Podešavanja i optimizacija 9x/2000/XP/2003/Vista/7 desktop platformi. Osnovni paketi i instalacija Windowsa.

Moderatori: Pollux, Miroslav Jeftić

Odgovori
Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Re: Windows 8

Post od calexx » 18 Jun 2014, 10:16

Познато је да сам више од десет година кубурио са линухима и никако нисам успевао да решим неке баналне проблеме тј захтеве а тек пре 3-4 године (зар је већ толико прошло??) је кренуло. Сада сам решио скоро све програме, научио да користим (често боље) алтернативне програме али и даље неколико њих користим преко емулатора. Рецимо ЕАС јер још није прихваћен као савршен ниједан линух програм за риповање (прихваћен од стране аудиофилских заједница) а и фубар ми је некако најлакши за конверзије, мада вероватно може да се нађе нека алтернатива. Пошто конверзије радим три пута годишње, не трудим се превише. Yumi користим за мултибут флешке, ImgBurn има пар добрих опција и ту негде је крај приче. Сви они раде под емулацијом.

Шефћет има неке музиЋке картице које можда нису добро подржане мада се вероватно неко до сада сетио да се поигра.

А онда одем на пенџере и укпирам да ми тамо недостаје много више тога него што је у обрнутом случају. Сада имам два тазе инсталирана пенџера па ћу мало чешће да их пробам, чисто да видим како раде када плоча не брља и успорава их. Хм, сад сам се сетио, идем да подесим у 8.1 да дозволи сејф мод, ко зна зашто може да буде корисно.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 18 Jun 2014, 14:28

Владо... ProTools 10 (миксање звука), SONY Vegas 13 Pro (продукција видеа), Steinberg Nuendo 4.3 (компоновање), Sound Forge 11 Pro (едит звука), плус мнооого пробраних плагинова за све то...

Али и (то ми је дужност!): Euro Truck Simulator 2 (бета-тестер), American Truck Simulator (алфа-тестер), Train Simulator 2014... има још тога.

:) :? :gore :udar: :boc: :sramota:
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 18 Jun 2014, 15:06

За дужност ти је права прилика да пробаш линух варијанту (има ли још која фрај јер сада имам мањи крш него некада?) што може да важи и за остале играрије.

Што се аудио-видео дела тиче, стварно немам појма шта конкретно раде поменути али никако не могу да помислим да нема сличних за линџу. Ја сам користио SF10 (ваљда) за ситне исправке а онда мало пробао како то ради Audacity и мени је добар, чак и више и лакше одрадим. Можда би могао да га набациш на Пенџере пошто има и фрај варијанта за њих и пробаш, можда на почетку буде мало теже за сналажење јер програми често имају другачију логику али није лоше да пробаш.

Тако сам урадио са Гимпом (тј нисам пробао на пенџерима него га полако савладао) и не мислим да је гори од ФотоШопа осим можда за неке перверзне радње које никада нисам користио. Најлакши начин да се пређе на линух је да пробаш фрај алтернативе програма које трошиш.

Мислио сам да је у питању наменски програм или драјвери за спец хардвер али разни млатимудијални програми су лако решиви. Ево, сад ћу да погледам шта се нуди од специјализованих линух дистрибуција и шта могу.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 18 Jun 2014, 16:15

Све и да инсталирам неки такав, тешко да бих разумео шта је ОК за рад. Ево један насумице изабран са 3 скриншУта:

Slika

Slika

Slika

Сад ћу да га довучем и инсталирам, бар то није проблем.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 19 Jun 2014, 06:36

Добро, ал немој овде, отвори у Линуксу тему за аудио и видео продукцију.

Хвала, то изгледа познато, питање је какви су резултати. Отом-потом.
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 19 Jun 2014, 08:37

Најн, овде ћу да те убеђујем да пређеш на 8 а тему у линух делу отвори ти јер ипак не знам толико о томе. Иначе сам инсталирао овај линух и једино што могу да отворим ове програме а даље немам појма да пробам.

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 10 Okt 2014, 23:37

Nakon 2,5 nedelje na windows-u 8,1 moram reći da je ovo bila/je najduža tranzicija i navikavanje na bilo koju verziju windows-a koju sam koristio. Start meni, aplikacije... Uvek se iznenadim kada mi iskoči "metro" pred oči kada stisnem start dugme. Ne znam šta bih mislio da sam koristio onu prvu verziju koja je po default-u bila u metrou.

No što se više navikavam više mi se sviđa. Jedino što mi nikako nije dobro jesu full screen aplikacije (između ostalih i skype..) Koliko vidim to će se promeniti sa novim windows-om, što je odlična vest.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 11 Okt 2014, 00:34

Немаш довољан стаж иначе би знао да су биле и веће транзиције. Прво 3.0 на 3.1 па 3.11 на 95 као и NT3.51 на NT4.0. После је ипак било слично, 98, 2к, ХР, Виста и Седмица су имали доста сличан приступ са мало разлика.

Највеће пљување јесте тај Старт екран али и ја мислим да ми се све више свиђа. Уместо менија па трагања по програмима, отвара се цео екран са изабраним иконама, ни десктоп више не мора да их има, све може на старт екран. Набацим неки леп тапет, мало геџета и ништа више а иконе на Старт екран. Други детаљ је укидање Аеро фазона и враћање дизајна на флет што мислим да баш и нису морали.

Нова верзија (чији је пробни примерак у оптицају па сам га и ја инсталирао) нуди проширени Старт мени па ко хоће, може да му дода и Метро коцкице или може да се врати Старт екран. Ретко отварам Пенџере али ћу баш да експериментишем. Мислим да ће код мене да победи Старт екран.
Метро апликације су у прозорима и могу да се мењају величине, не знам да ли памти или су увек максимизоване али може да се смањи.

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Kontakt:

Post od Milan M. » 11 Okt 2014, 00:47

Verovatno si u pravu što se tiče staža jer sam W 3,1 i 95 koristio samo kratko u školi. Privatno sam počeo od 98ice i prelazak na Me, XP, VIsta, 7 je bio daleko lakši.

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 12 Okt 2014, 10:13

Uh ja sam se na windows 7 bas dugo navikavao. Malo sam na poslu koristio win 3.11 for workgroups, 95 vrlo malo, 2000 nesto duze. Navikavanje mi je najteze palo na win7 ne smem ni da pomislim kako bi bilo na osmici.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 12 Okt 2014, 11:58

Ја сам пре Седмице трошио Висту и за пар година навикао а после је било лако јер је све то исти љ. Ни 8/10 се не разликује превише, осим старт екрана и пар ситница, већином је исто. Ако једном решим да се вратим Пенџерима, мислим да ће да буде са старт екраном.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 16 Okt 2014, 09:03

Толико сам срећан са Седмицом да ћу, изгледа, да потпуно прескочим Осмицу, и сачекам Десетку. Мада, ако буде и она окренута на "пипање", нећу. Мрзи ме.

Навикао сам се на Висту из одмах (мрзео сам ХР!), па ми је Седмица легла као дупе на ношу. И шта сад ту да дирам?

Многи "моји" су прешли на Осам, али када ти Седмица на систему ради по годину дана 24-7 и не пада (на седам година матором компу!!!), а реинсталација је тек када цркне неки хард-диск, шта да мењам ту?

Има времена, даће Бог. :pop:
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 16 Okt 2014, 09:55

Десетка ти је за сада осмица са комбинованим Старт менијем и пар ситних додатака. То пипање не мора да ти смета, не мораш ни да га видиш осим када хоћеш да користиш старт мени ... и онда старт екран испадне боља комбинација.

Неколико дана повремено палим Десетку јер у соби немам никакав теве а онда морам на Пенџере да бих користио СББ Д3 који не ради на линуху. Једино што сам приметио је да Лија уме да пукне док гледам теве и успут отварам табове, не знам да ли је због Десетке, Ноћне лије или нечег трећег. Не занима ме превише, чим прође то што гледам, бежим одатле у сигурни линух.

Stefan
Anime/manga expert
Pridružio se: 06 Avg 2007, 15:46

Post od Stefan » 16 Okt 2014, 17:56

Milan Muždeka napisao:edino što mi nikako nije dobro jesu full screen aplikacije (između ostalih i skype..) Koliko vidim to će se promeniti sa novim windows-om, što je odlična vest.
Taj Metro Skype sam odmah brisnuo i stavio dekstop verziju. Ok je na tablet na računaru, ali na desktop mašini, sa velikim ekranom, to sa fullscreen aplikacijama mi ponekad deluje čudno.

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Kontakt:

Post od Milan M. » 16 Okt 2014, 20:25

Dobar savet :)

Odgovori

Povratak na “Windows desktop”