Ribbon vs Menu

Podešavanja i optimizacija 9x/2000/XP/2003/Vista/7 desktop platformi. Osnovni paketi i instalacija Windowsa.

Moderatori: Pollux, Miroslav Jeftić

Odgovori

Ribbon vs Menu

Ribbon
10
48%
Menu
11
52%

Ukupno glasova: 21

alkion
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:34

Ribbon vs Menu

Post od alkion » 26 Okt 2008, 23:48

Nadam se da je proslo sasvim dovoljno vremena da bi mogli da izvucemo neke utiske

Dakle, da li ste se navikli na ribbon i da li vam nedostaje klasicni meni
Ribbon je nesto sto nas ceka kao neminovnost u narednim verzijama MS proizvoda, pa me zanima reakcija

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Re: Ribbon vs Menu

Post od Pollux » 26 Okt 2008, 23:56

Meni

dejankuki
Ozbiljan muzikant
Pridružio se: 21 Jun 2007, 00:32
Kontakt:

Post od dejankuki » 27 Okt 2008, 01:03

Hmmm, pitanje, zasto glasati ako je neminovnost...

Dakle ribon it is... end of story...

Iako sam navikao na meny, ribon cu pothitno da prihvatam

alkion
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:34

Post od alkion » 27 Okt 2008, 01:08

Uslovno receno neminovnost
I ako na novom office paketu forsiraju ribbon, nekako se desilo da Outlook ima klasican meni a ne pomenuti ribbon
Kako je to ipak aplikacija koja se najvise koristi, cak mislim vise od worda ... onda je jasna njihova dilema

Takodje, pojavljuju se i Third Party Software resenja koja uklanjaju ribbon

Dakle, bitka nije gotova :)

Djomlouns
Pridružio se: 20 Jun 2007, 22:58
Kontakt:

Post od Djomlouns » 27 Okt 2008, 01:25

tacno, npr AutoCad 2009 je po defaultu ribbon ali se moze vratiti u normalnu.

inace imam 0.5h radnih sati pod ribbonom tako da nisam kompetentan da komenarisem.

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Pridružio se: 24 Jun 2007, 00:45
Kontakt:

Post od arhimed » 27 Okt 2008, 01:58

meni :)

pritom, pricao sa caletom, on "ribbon" od kad je izasao "novi" office .. dakle skoro pa godinu dana, jos se nije navikao, jos uvek place za menijem ...

ja sam na kraju skino office sa windoze masine i stavio oo posto nisam uspeo da se naviknem na ribbon ... tj, ne samo da se nisam navikao, beskrajno me smara, a moram priznati da oo v3 final radi "besno dobro" .. no pages/keynotes/numbers na mac-u isto prze :) ... ja to kupio uz mac-a, rekoh, neka se nadje, ispostavilo se mnogo iskusno :)

dakle od mene 2+ za meni

momsab
Ортак са пива код "Тоше"
Pridružio se: 16 Jun 2007, 00:56
Kontakt:

Post od momsab » 27 Okt 2008, 02:06

ribbon nije zamena samo za meni nego za meni i alatnice (toolbars)
greska kod verije 2007 je sto ono Office dugme ne lici na dugme na prvi pogled (da nimam mroao za diplomski da saznam nesto vise o samom MS Office-u sumnjam da bih sam izvalio tako lako) i sto nisu za te stvari koje su ubacene u dugme lepo napravili malu meni traku iznad trake (ribbon) a ispod quick toolbar
ovo u MS Office 2007 je polugotovo resenje, na zalost

inace sam ribbon je mnogo brze, preglednije i jasnije resenje od kombinacije meniji+alatnice
smanjuje upotrebu misa (kliknite alt u MS office 2007 da vidite u cemu ej fazon), povecava usredjivanje na ono sto radite
mana je sto zahteva privikavanje
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju.
Jer, vino se greje a žena hladi.

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Kontakt:

Post od arhimed » 27 Okt 2008, 02:11

ne bih se slozio ... kada kucas, ne zelis da sklanjas ruke sa tastature, kroz meni mozes, sve i ako ne znas "kraticu" da dodjes do bilo koje opcije jako brzo, da bi koristio taj ribbon moras da sklonis ruke sa tastature sto nije zgodno/brzo/uputno/pametno.... nije nista ... meni ribbon usporava rad bar 10% iako znam napamet gde je sta na ribonu ... ne zelim da sklanjam ruke sa tastature da bi klikao misem ako vec cukam neki text.... dakle, ribbon ubrzava rad "pocetnicima" .. za sve ostale je znatno usporenje ili prosto visak ... (nisam video da moze negde da se skroz iskljuci)

momsab
Ортак са пива код "Тоше"
Pridružio se: 16 Jun 2007, 00:56
Kontakt:

Post od momsab » 27 Okt 2008, 03:33

nisi probao alt,zar ne? :)
evo, ovako: kliknes alt i gle! pojavice se male oznake kod svih komandi u ribbonu plus oznake kod drugih tabova
sad kliknes alt+odgovarajuci_taster (za oznaku) i eto uradjeno brze nego preko trazenja komande preko menija (+ sto ti kod komandi kad stanes misem lepo pise i koja je uobicajena precica preko tastature, cak te sam ribbon tera da koristis tastaturu vise nego misa-doduse, i kod menija pise komanda preko tastature, ponekad, ali ponekad i kod nekih alatnica)
slicno kao kod menija samo bolji pregled

ribbon kao ribbon je dobro i korisno (naravno, ne trpati svuda) resenje, ponudjeno u MS Office 2007 je lose (nedovrseno, nije svuda ubaceno, kod nekih poluubaceno, uopste ne znam sta ce to Access-u) - moje misljenje
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju.
Jer, vino se greje a žena hladi.

Korisnikov avatar
arhimed
Administrator
Kontakt:

Post od arhimed » 27 Okt 2008, 04:57

ne znam, zauzima previse mesta ... moram priznati da sam stiskao alt ali nisam primetio da se nesto promenilo ... sad mi ne vredi, skino sam cudo sa jedine windoze masine u kuci i tamo je sad oo3b (bio bi red da stavim finalni kad je vec izasao) ... na mac-u ga nikad nisam ni probao a na linuxu ne znam ni da li radi 2007 .. tako da, meni na desktopu - ne radi vise :D .. te bede sam se resio .. u svakom slucaju, "morao" sam da ga koristim prilicno dugo i mnoooogo me smarao ... i to bas mnogo .. i licno ne znam nikoga ko "mnogo kuca" da se navikao ... sta znam, mozda je samo do navike, po meni, uzima previse mesta na ekranu (posebno na wide screen-u)... sve to sto se nalazi u ribonu znam napamet "precice" a ono za sta sam morao u meni sada ne umem da nadjem :( ...

no .. ja sam se toga resio, mozda je problem u meni .. ja nisam mogao da se naviknem i nasao sam "bolje" resenje .. (iskreno, oo3 je odlicno resenje a ovaj iWorks me odusevio na meku) ...

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 27 Okt 2008, 06:22

U principu volim više meni, samo zato što znam gde je šta. Na ribonu je zaista sve lepo rešeno za prosečnog korisnika, ali ... Kada treba nešto specifičnije, bogme znam da se i te kako namučim. Ribon mi je lepše rešenje i glasam za njega naravno nadajući se da će u skorije vreme malo ga proširiti i omogućiti i nama koji više zanmo da lakše radimo...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 27 Okt 2008, 11:38

Ипак рибон (мушка риба).

Навика је са аудио-програма, где имате такве тулбаре горе у врху готово редовно, наравно... не увек и не у том облику:

Slika

Slika

Slika

Slika

Јел'да да је грозно? А то је нама сваки дан пред очима...

Slika

Рибон је мајка Мара за ове папазјаније, али је проблем што ергономски то још и може да прође у текст-процесору, где је текст позициониран одозго надоле, али код нас иде СВЕ слева надесно, па велики тулбарови сметају као сунце у очи!

Поздрав!
Prikačeni fajlovi
Slika009.jpg
(69.26 KiB) Preuzet 114 puta
Slika008.jpg
(18.9 KiB) Preuzet 115 puta
Slika007.jpg
(19.35 KiB) Preuzet 114 puta
Slika006.jpg
(25.53 KiB) Preuzet 116 puta
Slika005.jpg
(28.49 KiB) Preuzet 117 puta
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Odgovori

Povratak na “Windows desktop”