Zakon o bezbednosti u saobracaju

Za vozače i one koji vire pod haubu

Moderator: Miroslav Jeftić

Odgovori
Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Re: Zakon o bezbednosti u saobracaju

Post od Gruja » 16 Sep 2011, 00:30

Dobar je mod. Zatvori puni pa neće da nas "katanči". :lock: :nene:
Amose je li to bio elektricitet?

Korisnikov avatar
idekius
Pridružio se: 23 Jun 2007, 14:30
Kontakt:

Post od idekius » 17 Sep 2011, 01:03

Nego šta bi sa tim zimskim gumama? Može da se desi da nas izbori spasu. Da se izbori nisu primakli, tražili bi nam šest zimskih guma i to isključivo alpskih :) , ovako... Dačić kaže da će se možda zadovoljiti globljenjem nacije za samo dve gume, ali samo ove zime. Šta se na kraju desilo sa tim? Zna li neko?

Inače, nova prva pomoć je obavezna... Ja kupio Galeniku zato što je domaća, ali nisam trebao! ako može Slovenačka Tosama da košta nekoliko stotina dinara manje, mogli bi i ovi iz Galenike da se uzmu u pamet!

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 17 Sep 2011, 01:28

Провлаче се приче да ће да се прогледа е ради предизборне кампање ... мада има и оних других прича. Ја сам срећом прошле јесени видео да имам м+ѕ па ме баш брига.

Купио и ја Галенику, цену нисам превише гледао него то да са другим постоји шанса да пандури праве проблеме, колико год се причало да неће. Са овом нашом неће. Нити имам намеру да је користим, она ће увек да буде у најлону а стару ћу да употребим ако ми нешто затреба ... чак планирам да сам комплетирам нешто по потреби, неколико завоја, фластера, шта већ да се нађе ... али ја ово не отварам следећих 5 година.
;)

Нешто размишљам да препишем списак, одем у апотеку и купим све то ... баш да видим колико кошта. Не верујем да је преко 1000 ... мада можда паковање и упутство немају цену. Е да, за оне који неће да отварају а хоће упутство ... на http://prvapomoc.rs/ могу да се нађу и упутство и комплет садржај прве помоћи.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 17 Sep 2011, 08:20

Возачи, пријавите фалш и чувајте рачуне!

Возачи у Србији имају још два дана да се снабдеју пакетима за прву помоћ који ће им бити неопходни уколико не желе да плаћају казну од 5.000 динара!
Све оне који још нису купили опрему не само да чека издатак од 2.500 динара, већ и проблем који од понуђених комплета је „по закону“, јер је држава дозволила и слободну продају непрописних. Казну за њих плаћају само они који их купе!
Наиме, правилник о техничким условима за моторна возила, усвојен у септембру прошле године, утврдио је рок од годину дана да сви учесници у саобраћају морају да набаве одговарајући комплет за прву помоћ. Тај рок истиче 19. септембра ове године, а већина возача не зна коме може да верује и чији пакет помоћи треба узети.

- Дошао сам у апотеку да бих купио пакет прве помоћи. Међутим, рекли су му да они имају пакете четири произвођача, али да не знају да ми кажу који је од њих валидан и који је бољи од другог. И моји пријатељи и ја смо збуњени, а од 19. септембра ће мене казнити ако је немам или ако она није валидна - пожалио нам се један од читалаца. У маркетима у Србији могуће је купити фалш комплет за прву помоћ, који се без икаквих санкција продају по упола нижим ценама, иако их нису одобрили надлежни органи у Србији.

- Ушао сам у мегамаркет и тамо за 1.300 динара може да се купи цео комплет који има исте ознаке и исту шифру, као и ови други пакети прве помоћи. Када сам звао инспекцију, рекли су ми да они немају ништа са тим и да сви имају дозволу за продају. Значи, држава штити произвођаче, а нас ће да кажњавају јер нисмо проучили закон - у неверици прича Г. К., читалац из Београда. Председник Националне асоцијације потрошача Горан Паповић каже за „Ало!“ да би потрошачи који се сусретну са комплетима који нису одобрени од стране Агенције за лекове и медицинска средства требало да се обрате и њима и Агенцији.

- Трговци су ти који би требало да код себе имају списак произвођача комплета за прву помоћ који су одобрени од стране Агенције за лекове и медицинска средства. Уколико потрошачи примете да се у неком продајном објекту налазе неки други пакети за прву помоћ, требало би да то пријаве нама или самој Агенцији за лекове и медицинска средства - указује Паповић.

Директор Српског комитета за безбедност саобраћаја Дамир Окановић саветује возаче да буду опрезни при куповини комплета за прву помоћ.
- Саветујемо возачима да сачувају рачун када обаве куповину. Уколико накнадно утврде да се у комплету не налази све што је неопходно, они могу да остваре своје потрошачко право и врате или замене тај пакет - саветује Окановић.
Обавезан садржај комплета

- први завој - стерилан с једним јастучетом - 2 комада
- два различита калико завоја
- две различите стерилне газе
- стерилна компреса од газе - 5 комада
- адхезивни завојни материјал - 5 комада
- фластер - 1 комад
- троугласта марама памучна - 2 комада
- игла сигурница - 6 комада
- маказе закривљене са заобљеним врхом - 1 комад
- ПВЦ кеса - две врсте по један комад
- ПВЦ рукавице за једнократну употребу - 2 пара
- изотермални прекривач - 1 комад
- заштитно средство за давање вештачког дисања - 1 комад
- спецификација садржаја комплета - 1 комад
- упутство у пружању прве помоћи - 1 комад
Окановић: Прескочили смо прва два корака

Директор српског комитета за безбедност саобраћаја Дамир Окановић каже да нови правилник о саобраћају има неколико мањкавости:
- Прескочили смо прва два корака. И поред тога што ће овај закон ступити на снагу, ми нисмо обучили возаче како да дају прву помоћ. Други корак који је прескочен јесте промена навика наших возача, који ће иначе ретко стати и пружити прву помоћ уколико наиђу на неку саобраћајну несрећу.
Комплети по прописима

Агенција за лекове и медицинска средства је до
сада одобрила комплете за прву помоћ у моторним возилима седам произвођача:
1. Каран Цо., Београд, ЦЕ знак, СРПС З.Б2.001
2. Галеника а.д., Београд, без ЦЕ знака, СРПС З.Б2.001
3. МБС Техно д.о.о., Београд, без ЦЕ знака, СРПС З.Б2.001
4. Медитекс АД, Степановићево, без ЦЕ знака, СРПС З.Б2.001
5. Представништво ТОСАМА д.д., Београд, ЦЕ знак, СРПС З.Б2.001
6. Европа лек д.о.о., Београд, ЦЕ знак, СРПС З.Б2.001
7. Алтиос д.о.о., Београд, ЦЕ знак
(Ало)

Поздрав!
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 17 Sep 2011, 11:55

Obratite paznju, ko kupuje u IDEAi, da ona pomoc za 1800din ne ispunjava uslove. Ne znam kako se tacno zove, upamtih samo da je uvoz iz Turske.
Jedan stariji gospodin, koji je takodje zagledao prvu pomoc, mi rece da ju je kupio i da nije to - to. Opekao se vec i rece da je ne kupujem. Mada to i nisam planirao jer vec imam.
Amose je li to bio elektricitet?

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 17 Sep 2011, 12:01

Kupio u IDEA-i Galenikinu prvu pomoc uz gratis reflektujuci prsluk. Datum proizvodnje je 01.2011. a rok trajanja je 01.2016. znaci nesto preko 4 god. Kleko koji su tvoji datumi?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 17 Sep 2011, 12:23

Исти мада то и није лоше јер сам на неким местима виђао Галенику из лета 2010. године. Нисам сигуран за ту другу, беше Новалис или Новитас ... тако некако, на њој исто пише СРПС З.Б2.001 а чини ми се да сам негде читао да улази у причу. Мада се то код нас никад не зна, зато сам и хтео Галенику па макар и мало скупљу. Сад ће буџет да се мало допуни па ће да имају да покрију до избора ... онда ће већ нешто да продају.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Odgovori

Povratak na “Automobili i ostala vozila”