Hocu "glupi' telefon

Mobilna telefonija: provajderi, modeli telefona, upotreba, servis. GPS: modeli, podaci, karte, apdejtovi, opšte informacije.

Moderator: blackbeast

Odgovori
Korisnikov avatar
Deja Morison
Pridružio se: 07 Jul 2007, 22:58

Hocu "glupi' telefon

Post od Deja Morison » 01 Maj 2018, 09:53

Evo jedne teme za razmisljanje, mada sam ja vec resenje, barem privremeno, nasao.
Dugo sam nosao razlicite smart telefone, i ta trka da stalno imam ovo i ono nije imala kraja. Uvek izadje neki telefon jos malo bolji, jos bolji hardware (kamera mi je bitna na primer) pa te mami da makar gubis vreme razmisljajuci o promeni.
Na stranu predhodno receno, toliko notifikacija, mail, viber, facebook, i ta konstantna presija da moramo da budemo dostupni odmah...pa baterija koja se prazni tokom samo jednog dana...
Resio sam da napravim eksperiment u svom zivotu. Prodao sam svoj Hjuvej P10, kupio sam Nokiju E72 a za resto para kupim kosarkasku konstrukciju za dvoriste (umesto da se zadrzim po pola sata na telefonu bzvz, sad se zadrzim kod kosa, sam ili sa klincem :) )
Kamera vise nego pristojna. Baterija oko 5 dana, udje u sesti dan. Mogu da pogledam mail kroz Operu, zvoni, telefoniram, stizu sms poruke, budi me ujutru, mp3 player, po neka symbijan igrica (nostalgija), radi ono za sta je telefon i zamisljen :) Nekako posle dve nedelje koristenja, osecam neko rasterecenje. Ko me treba zbog ozbiljnog posla - pozvace na mob. Ili ce barem poslati txt poruku. A kad sam uz komp (svakog radnog dana), eto Skypa, Face poruka i poziva...
Da li smo postali robovi tehnologije?
Voleo bih da znam da li postoji nesto na trzistu od novih telefona, koji ima dobru kameru, moze da obavi surf koliko toliko pristojno, da baterija traje nekoliko dana....

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Re: Hocu "glupi' telefon

Post od Miroslav Jeftić » 02 Maj 2018, 13:31

Pa i Nokia E72 je smartfon, poslovni telefon, svojevremeno jedan od najboljih koji su se mogli uzeti. :) Ja sam par godina koristio jeftiniju verrziju, e63 i odlično me je služila. Danas jedino da probaš Nokiju 3310 (model 2017), sve ostalo je andriod ili ios.
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
Deja Morison

Post od Deja Morison » 02 Maj 2018, 18:30

Pa jeste :) I nokia E72 je smartfon. I to bas lep dizajn, za razliku od danasnjih resenja. Ali ipak u danasnje vreme nije toliko "smart" pa me to drzi... Ali dosta se dobro bori osim sto bih voleo da mogu da odradim neki manji surf, sto sa njim ide malo teze.
Ova Nokia 3310 ima bas slabu kameru i skoro nikakve mogucnosti. Takodje, Nokia je najavila i Nokia 8810 4G za 2018. godinu. Ne privlaci me izradom i kvalitetom, ali mogao bi da bude za one ljude kojima je samo poziv i sms jedino sto im treba.
Mogao bih da uzmem neki android sa dobrom kamerom i da mu softverski ogranicim tj deistaliram aplikacije na onu meru koju mislim da zelim... Ali to sam vec pokusao, posle kratkog vremena me mami da ipak instaliram ovo ili ono jer mi privremeno "treba"...a onda ostane...

Zanima me vase misljenje o ovoj temi, da li smo preplavljeni tehnologijom i nevaznim informacijama koje nam svakodnevno remete zivot?

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39

Post od blackbeast » 03 Maj 2018, 11:31

Kako nismo?! Pa ja godinama ni u wc ne idem bez telefona... Doduse, sveo sam na minimum neke stvari, u odnosu na prije 2-3 godine, kad sam imao i preko 50 aplikacija "neka, zatrebace"... :D

Mada, ne bih se mogao vratiti tako lako na obicni telefon. Imam jedan, nokiu 225 ili tako nekako. Za izbor tog drugo telefona je bilo bitno nekoliko faktora. Prvi i najvazniji je da je dual sim, a drugi po vaznosti je da ima micro usb prikljucak za punjac, jer mi je dopizdilo da nosim tri telefona i tri razlicita punjaca, jer je prvi bio pametni dual sim, sa micro usb, drugi bio neki sony ericsson sa njegovim punjacem i treci neki stari samsung sa opet njegovim. Pa sam totalno izbudalio. Nadjem neki dual sim sa micro usb, ali neki skroz lijevi proizvodjac, ali je imao ocajan mikrofon pa sam se morao bukvalno derati kad pricam sa nekim. Onda nabavim ovu Nokiu i mogu vam reci da sam odusevljen telefonom. Doduse, nema ona nista posebno, ali meni ionako treba samo za pozive i pokoju poruku. Surf jos nisam probavao na njoj, ali je i besmisleno...

Posto imam 4 broja, odavno zelim da se rijesim jednog, ali nikako mi to ne polazi za rukom... Doduse, i da se rijesim jednog, opet mi ostaje potreba za dva telefona... :)

Tako da, jedan telefon je "pametni", koji mi mijenja i tablet i racunar u mnogim situacijama, a drugi telefon je "glupi", sa kojim samo obavljam ono osnovno za sta je telefon i namijenjen... :)

Da sumiram. Ne, ne bih se tek tako mogao odreci "pameti". :) Ipak sam preveliki ovisnik... Tako da mi nekad zena kaze "a kako bi bilo fino da nemam internet jedno mjesec dana..." :D

E, da Nokia 3310 je u sustini ova moja 225 ispod haube.
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 03 Maj 2018, 12:16

Номофобија. Била је скоро нека емисија, препоручују да се дневно искључи мобилни на сат па да се то време продужује. Можеш ли?
Da li vi patite od nomofobije? Pratite sledeće znakove:

Nikad ne možete isključiti telefon.
Opsesivno proveravate poruke, propuštene pozive i imejlove.
Stalno punite bateriju da vas slučajno ne bi izdala.
Nikad ne odlazite do toaleta bez mobilnog telefona.

Read more http://fakulteti.edukacija.rs/tehnomani ... h-telefona
Ја сам одавно решио да се манем овога, максимално избегавам да зовем и полако и мене мање зову. Неко време сам размишљао о преласку на тотално глуп телефон и таблет па да овај други послужи за понеку смарт потребу али сам одустао. Глупи телефони су преглупи, одмах у старту су отпали бар због именика који има велики лимит па је једва употребљив. Наравно, телефон би и даље служио али онако осакаћен тешко. И таблет ми је лоше решење, превише гломазан да га носам.

На крају сам преломио, узео нови паметан телефон (Нокиа 6) који може да послужи уместо таблета за понеки сурф. За телефонирање је остао стари Huawei 210Y који је дуал сим, јесте паметан али бескорисно јер има мало меморије, слаб екран, стар андроид ... што доводи до тога да на њему практично нема ништа инсталирано али батерија траје недељу дана ... једном је уз мало мање коришћење издржала 11 дана. Нокиа издржи 2 дана солидног коришћења или 3-4 ако не користим превише. Ипак, идиотски посао који радим би био немогућ без неког смарт телефона тј сурфа и слично.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 03 Maj 2018, 16:59

Zanima me vase misljenje o ovoj temi, da li smo preplavljeni tehnologijom i nevaznim informacijama koje nam svakodnevno remete zivot?
Mislim da nije problem "preplavljenost" tehnologijom ili količini dosutpih informacija već u tome kako te informacije filtriramo.

Nevažne informacije i gubljenje vremena i pažnje sa bitnih stvari su bile moguće i pre pametnih telefona. Neki ljudi su gubili sate i sate dnevno buljeći u TV ili slušajući radio.
To nije bilo toliko očigledno jer kada se izađe iz kuće to više nije bio slučaj.
Danas je vreme takvo da je ta informacija i zabava uvek u džepu, i stvar je discipline i pametnog filtriranja informacija ne trošiti vreme na gluposti i nepotrebne infomacije.
Nekim ljudima to ide od ruke dok su drugi postali zavisni od potrebe da im je mozak stalno zauzet prebiranjem informacija na telefonu.

Lično sam na granici. Nekada primetim da listam stranice na telefonu čisto da bih listao bez neke preke potrebe ili interesovanja. To polako postaje navika koja može biti bezopasna, ali može i da ima teže posledice na duže vreme jer danas čovek gotovo nikada nema vremena za tiho razmišljanje o životu, svojim akcijama, jednostavno neko gledanje u ogledalo i prepoznavanje sopstvenih grešaka i mana.

Korisnikov avatar
Deja Morison

Post od Deja Morison » 03 Maj 2018, 19:14

Hvala drugari, svako od vas je dao odlicna zapazanja koja mi svakako pomazu da definisem situaciju.
Vidim da nisam usamljen u tim razmisljanjima.
Definitivno svi mi osecamo da postoji i dobro i lose u tome sto je internet presao granice kuce, kancelarije...i krenuo da nas prati gde god se mi nalazili.
Trenutno sam vec nesto manje od dvadesetak dana na ovoj Nokiji koji je neki polu-smartfon. Dobar za kontakte, brz za upotrebu, dobra kamera i baterija...pogledam kroz Operu mail i poruke na facebook-u, zbog posla. Surf moguc ali jako spor pa cak i kad mi padne na pamet da proverim neku informaciju, predomislim se, ostavim za kasnije kad budem uz komp...a pola tih informacija su ustvari toliko bile bitne da se ni ne setim kasnije da pogledam.
Posle ovih skoro tri nedelje, osecam da mi se vraca volja za neke "projekte" van regularnog posla. Imam vise vremena za tiho resetovanje sebe i defragmentaciju. Bicu uporan pa da vidim kako ce biti posle 5-6 meseci.

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 03 Maj 2018, 22:09

Tjah... ja sam smart fon nabavio pre nekoliko meseci, do tada sam koristio one Nokie što im baterija traje 7 dana. Buljim pomalo na poslu za pauzu, ponekad tražim nešto na netu, smanjio sam vreme provedeno na kompjuteru od kad imam smart fon (lakše je blejati na fejsu iz kreveta) :D
Zbog navedenog smatram da nisam merodavan da dajem neki konačan sud. Jedno znam da nemam službeni glupi telefon ne bih se ni hvatao za njega. I da... imam dual sim tel. ali ne koristim tu mogućnost, jer ova službena Nokia je padala do sad jedno 100 puta minimum. :respekt

Odgovori

Povratak na “GSM i GPS”