Kupovina novog telefona - 2018 godina

Mobilna telefonija: provajderi, modeli telefona, upotreba, servis. GPS: modeli, podaci, karte, apdejtovi, opšte informacije.

Moderator: blackbeast

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39

Kupovina novog telefona - 2018 godina

Post od blackbeast » 21 Mar 2018, 12:03

Ovako. Moj sadasnji telefon je Xiaomi Redmi Note 3 Pro. Pisao sam o njemu u temi ispod.
Sve u svemu, prilicno sam zadovoljan sa telefonom, osim onih nekih par gluposti, koji su softverske prirode. Medjutim, telefon ima jednu veliku manu, koja je istovremeno i prednost u nekim slucajevima, a i ne tice se direktno Xiaomi-ja nego svih takvih telefona, a to je velicina ekrana.
Ekran je 5,5", odlicne rezolucije, reprodukcije boja, svjetline i sl. Milina za koristenje. Ali kad sam kod kuce ili u kancelariji, gdje ga mogu koristiti sa dvije ruke. U svim ostalim slucajevima mi je ta velicina ekrana velika prepreka i problem, zbog cega mi je telefon ispao nekoliko puta tako da sada izgleda kao da je iz rova izasao, nakon 2 godine ratovanja... Jednostavno, telefon od 5,5" je presirok i previsok za komforno koristenje jednom rukom. Drugu stranu telefona jos i nekako mogu da dohvatim, ali vrh, nema sanse, bez pomijeranja lezista telefona u ruci, a tada on lako ispadne.
Elem... Telefonu ce uskoro biti 2 godine i polako razmisljam o njegovom nasljedniku. I tu sam naisao na prilicno bizaran problem. Skoro niko vise ne pravi telefone sa ekranom od 4,7", koji je po meni idealan za ruku. Osim iPhone-a, koji ne dolazi u obzir kod mene. Prvi i najveci razlog zasto ne moze iPhone je taj sto nema dvije kartice, a drugi razlog je... pa, to je iPhone... :) Meni se ne svidja puno toga kod njih i necu dalje da obrazlazem.
Da se vratim na temu. Jedini moderniji telefon koji ima ekran od 4,7" i koji ima koliko-toliko pristojne karakteristike je Samsung A3 2017. I to je to. Nista drugo... Ima nekih jos par "Kineza", ali meni karakteristike ne odgovaraju, tako da se izbor sveo na Samsung.

Telefoni sa ekranom od 5" i 5,2" bi isto mozda mogli doci u obzir... Ni sam se jos nisam odlucio. Znaci, kao sto rekoh, izbor u 4,7" je nenormalno los, dok se na 5" vec popravlja, ali nije ni tu nesto sjajan kao kod 5,5".

Samsung A5 isto nije losih karakteristika, a svakako je boljih od A3, a ima ekran od 5,2". Ali je prilicno skup, s obzirom na ono sto nudi. Ja sam svoj Xiaomi prije skoro godine platio oko 260 eura, a Samsung A5 je sad toliko, a imaju slicne karakteristike... Doduse, Samsung nudi i IP68 zastitu, sto vecina drugih nema, a i naplacuje ime.. Jbg...
Ima jos jedan telefon sa ekranom od 5,2" koji mi odgovara po karakteristikama, ali ne i po cijeni. :D Xiaomi MI6. To je trenutno vrh njihove ponude, barem dok ne dodje MI7 ili ovaj novi MI MAX 2S ili kako se vec zove, ali je MI MAX u totalno drugoj kategoriji, jer ima ekran od 6,4". :D :D :D
MI6 je sad malo pojeftinio, tako da je oko 340-350 eura. Polako mu pada cijena. Bila je i preko 400 eura, ali mislim da nece jos puno pasti.

Tako da, nisam nacisto...

Znaci, da sumiram karakteristike koje trazim. Na prvom mjestu, dual sim. Bez toga ne moze. Sledece je velicina ekrana. 4,7" do 5,2", mada je pozeljno 4,7 ili 5. Procesor, pozeljno Snapdragon neki, bar 6xx serija. RAM, minimalno 3 GB. Memorija, minimaolno 32GB, jer svi ovi danasnji idioti prave telefone ili bez microSD kartice, ili sa onim glupim hibridnim slotom, tako da je dual sim u nazivu beskorisno u tom slucaju. Kamera, nije nebitna, ali bi trebalo da valja cemu. Rezolucija je najmanje bitan faktor za kvalitet fotografije, ali je neki minimum 12 MPx. I, citac otiska prsta je pozeljan, ali ne i neophodan.

Ljudi, naglas razmisljam, tako da bih vas molio da mi malo pomognete. I, da, ima jos jedan uslov. U obzir dolazi sve osim sledecih proizvodjaca: Apple (vec sam naveo), LG, Alcatel, Huawei, Sony. Radije bih uzeo i nekog nepoznatog kineza "zlj" marke nego Sony ili LG. Na Alcatel i Huawei sam manje gadljiv, ali bih volio da izbjegnem. Najradije bih neki Xiaomi, ali idioti u 5" imaju samo telefone losijih karakteristika od ovog mog sada, a ispod 5" nemaju nista... Rekao sam, jedini Xiaomi koji je bas vrh jeste MI6, ali mi je trenutno malo poskup, jer ove godine planiram nabavku jos jednog pistolja, tako da pare odose na tu stranu. I,da, lijepim plocice u podrumu, tako da i na tu stranu odose pare. :)
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Re: Kupovina novog telefona - 2018 godina

Post od vladared » 21 Mar 2018, 12:14

Ja koristim Xiaomi Mi A1 i perfektan je telefon, jedino što ti ne odgovara ekran, koji je isto 5.5 . Nova Nokia 6 je isto 5.5, tako da bih mogao da preporučim Nokia 7 uređaj koji je takođe perfektan. Žena mi koristi Samsung A5 2017, perfektan telefon, kamera perfektna takod a nije samo da nudi isto što i Xiaomi, nego je zaista VAU... Za te pare.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 21 Mar 2018, 12:20

MI a1 jeste odlican, ali ima ekran od 5,5". Rekao sam, u rangu 5,5" ima svasta da se bira, ali mene interesuje samo ovo ispod. Ne mogu brate vise ovako, namuci se skroz... Kontam da uzmem to nesto manje, pa ako treba u torbici i tablet da nosim kad mi zatreba veci ekran.
Fino je imati ekran od 5,5" ali, kao sto sam vec rekao, kad nisi u pokretu i kad mozes da ga koristis sa dvije ruke.
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 21 Mar 2018, 12:25

Vidis, Nokiu nisam uopste ni uzeo u razmatranje... Sad gledam ovu 7, pa dobar telefon...

https://www.gsmarena.com/nokia_7-8907.php

Nadjoh je sad kod nas u oglasima, 250 eura je. A skoro 10mm je kraca od mog sadasnjeg, i oko 3-4mm uza. A to mi puno znaci...
blackbeast

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 21 Mar 2018, 12:38

Ovako... Ova tri su za sada u uzem izboru, iako nisu istih cijena. Samsung i Nokia kostaju priblizno isto, a Xiaomi je dosta iznad, ali je i po karakteristikama dosta iznad...

https://www.gsmarena.com/compare.php3?i ... hone3=8507

Sto vise gledam ovu Nokiu, sve vise mi se svidja. Ne mogu sad pogledati ni jedan yt review, ali cu pogledati kod kuce.
blackbeast

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 21 Mar 2018, 13:44

LG Q6 https://www.phonearena.com/phones/LG-Q6_id10596
Sebi sam gledao ovaj model bas zbog velicine udredjaja. Fora sa njim je - ekran je ipak 5.5" iako je "mali".
Velika mana(po tebi) bice sto SnapDragon nije iz serije 6xx :(

PhoneArena ti daje fin prikaz velicine telefona, tako da ne moras u prodavnicu jer mozes da uporedis sa svojim sadasnjim fonom.
https://www.phonearena.com/phones/size

Primer poredjenja Xiaomi 3 / Samsung A5 / LG Q6
https://www.phonearena.com/phones/LG-Q6 ... 0297,10284
+1 za Vladin, pozitivan, komentar na racun Galaxy A5 (2017) :gore
Odlican posao rade ti njihovi Exynos cipovi. Ako nam ne verujes, probaj negde te Samsunge.

poz
Kažu nisam pod libelu zato što feniram ćelu ...

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 21 Mar 2018, 13:57

Nisi pazljivo procitao moj prvi post. LG je na "black listi". :) Apple (iPhone), LG, Sony apsolutno nikako ne dolaze u obzir. LG zbog losih iskustava prije, a Sony zbog toga sto forsira neke gluposti u softveru i forsira one tastere na ekranu, umjesto onih stalnih dole ispod ekrana. Doduse, sad vidim da i Nokia 7 ima te na ekranu, tako da vrlo vjerovatno i ona otpada. Jednostavno, meni to rjesenje nije bas najbolje.
Huawei i Alcatel su isto na black listi, samo malo nize rangirani. Oni dolaze u obzir jedino ako bas nista drugo nema. A ona tri apsolutno nikako ne dolaze u obzir.
blackbeast

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор

Post od Gruja » 21 Mar 2018, 14:15

Mani ti ranija iskustva. Sve je to prolazno. Probaj ti ove nove negde 'nazivo'.
Nokia 6 (2018) je nesto sto je isto interesantno. Ali neces rakiju.

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 21 Mar 2018, 14:38

Nokia 6 mi je prevelika. Kazem ti, ipak sam nakupio dosta iskustva sa ko zna koliko telefona koje sam koristio/probao/imao, tako da vec prilicno dobro znam sta hocu i sta mi odgovara. Nemam ni male ni velike ruke, nego neke prosjecne, pa mi ipak 5,5" ne odgovara. Kazem u velicini ekrana, ali to bi bilo, prevedeno na dimenzije telefona, bilo ovako. Do 145mm visine i do 70-71mm sirine. Debljina je tu negdje kod vecine oko 8mm +- 0,2mm, tako da ona ne igra neku veliku ulogu.
Sledeca presudna karakteristika je dual sim.

Sad nesto gledam, ima i Xiaomi MI 5C. Nesto stariji, ali i dosta povoljniji telefon od ovih gore navedenih. A uklapa se...

Ne zurim ja, ovaj moj jos nije crkao skroz. :) Odavno ja to polako gledam, ali jos nisam ni za jedan rekao "e to je taj". Tj, da odgovara i po karakteristikama i po cijeni.
blackbeast

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 21 Mar 2018, 16:24

Uzmi Samsung Galaxy S7, on je oko 5", a mogu se još uvek naći polovni u dobrom stanju ili čak i novi neotpakovani ako se pomučiš. :)

Npr.: https://www.kupujemprodajem.com/Samsung ... =155906008
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор

Post od Gruja » 21 Mar 2018, 18:15

Ako je Xiaomi Mi 5c reper za dimenzije, onda moze i Huawei P10 Lite Dual SIM 32GB 3GB RAM ?

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 21 Mar 2018, 20:15

Niža cena - Samsung A5
Srednja cena - Samsung S7
Viša cena - [s]Google Pixel 2[/s] nije dual sim

Počasno pominjanje: Huawei P10 Lite
Poslednja izmena od Milan M. u 22 Mar 2018, 11:31, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 22 Mar 2018, 09:03

Samsung S7, bar koliko ja znam, nije dual sim...
blackbeast

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 22 Mar 2018, 11:19

blackbeast napisao:
22 Mar 2018, 09:03
Bome jeste: Also known as Samsung Galaxy S7 Duos with dual-SIM card slots

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s7-7821.php

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 22 Mar 2018, 14:52

Ova moja nokia nema nikakve tastere na ekranu (nokia 5ss)
itpoint.rs

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 22 Mar 2018, 15:09

Miroslav Jeftić napisao:
22 Mar 2018, 11:19
blackbeast napisao:

De probaj naci na nasem trzistu :)

Nista od s7, ne ulazi u izbor. Radije cu dati nesto manje para i uzeti Xiaomi MI6.
blackbeast

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 22 Mar 2018, 15:22

Nekako se uvijek vracam na Xiaomi... U nekom uzem izboru su danas Xiaomi MI 5c (oko 180-190 eura) i Xiaomi mi 6 (oko 340 eura). Sve se nesto nadam da Xiaomi izbaci u medjuvremenu neki novi model u dimenzijama koje mi odgovaraju i sa konfiguracijom koja mi odgovara... Ali, kako sam vidio, dva nova telefona koja treba uskoro da izadju i koja jos uvijek nemaju ime su sa vecim dimenzijama.

Nista, cekamo i dalje.

Ljudi, ovo do sada je sve bilo razmisljanje na glas. Rekao sam, nigdje ne gori, ne zurim, ovaj moj jos uvijek radi. :)
blackbeast

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 26 Mar 2018, 10:42

blackbeast napisao:
22 Mar 2018, 15:09
Miroslav Jeftić napisao:
22 Mar 2018, 11:19
blackbeast napisao:

De probaj naci na nasem trzistu :)
Našao, trebalo mi je oko 2 minuta :p

https://www.olx.ba/artikal/28926440/sam ... /#detaljno

Korisnikov avatar
blackbeast

Post od blackbeast » 27 Mar 2018, 08:44

Jok BA. :) Da dam za polovan telefon 270 eura... Nema sanse. :)

Kao sto sam rekao, ne zuri mi se. Ovaj jos radi... A i pare su trenutno potrebnije na drugim mjestima, tako da ce novi telefon morati da saceka jos malo...

P.S. Cekam da Xiaomi izbaci neki novi telefon sa manjim ekranom. :)
blackbeast

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 27 Mar 2018, 17:15

A šta nedostaje Xiaomi Mi 6?
itpoint.rs

Odgovori

Povratak na “GSM i GPS”