Лаптоп и wireless на линуху

Lokalne mreže, NAT/Masquerading, setovanje rutera/firewall-a, port forwarding

Moderator: calexx

Odgovori
Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Лаптоп и wireless на линуху

Post od calexx » 22 Jul 2014, 22:46

Јуче сам добио* неки лаптоп па сам почео да инсталирам свашта и ту у принципу нема проблема. Синоћ сам инсталирао Windows 8.1, Арчија и Кубунту 14.04, све је рађено жичаном везом мада сам успут проверавао бежичну али не превише. Малопре ми падне на памет да проверим каква је веза ... и ништа не ваља. Оба линуха показују чудне резултате, у детаљима конекције пише да је 1MBit/s док спидтест даје отприлике 10/1 ... што баш и није неки резултат. Пробао сам свашта али ништа није помогло. Онда пробам Windows 8.1 и код њега пише да је конекција 54Mbps а спидтест иде до отприлике 26-28 ... што је пристојно.

Гуглао сам и видим да проблем постоји али нисам успео да провалим да ли постоји и решење за то. Није ми нека фрка, кући увек могу да убодем неки кабл (и онда иде нормално 40/3) а ако баш мора бежично ... завршиће посао и 10/1 али ме нервира. Има ли овде линух гуруа да помогну?

У питању је http://h10010.www1.hp.com/wwpc/il/en/sm ... html?dnr=2 а у спецификацијама пише да има Integrated 802.11 a/b/g/n draft 2.0 wireless LAN module ... ако ништа друго, морао би да ради на G стандарду а то сигурно није 1MBit/s. ;)

*Другар планирао да купи нови лаптоп пошто је овај почео да се чудно понаша, већ су га сервисирали, каже да је имао "срећу" да то раде и неки који се баш не сналазе па се помало и распада. У принципу ипак ради ОК, понекад неће да се стартује тј упали вентилаторе и шта већ и не иде даље. Пар гашења и проради. Тастатуру чека велико чишћење, што је и очекивано за лаптоп хард пушача а синоћ сам га и комплет растурио да погледам унутра ...

Ипак, кад је џабе и сирће је слатко па ми је ово добродошла нова играчка. Није лаптоп са C2D процесором, 3 гига рама и 17,3" екраном за бацање.
:pijemoooo:
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Re: Лаптоп и wireless на линуху

Post od vladared » 23 Jul 2014, 09:15

Broadcom?!? :( Sa njim Linux kuburi samo tako. Najlakše rešenje je da blokiraš dizanje broadcomovih drivera i instaliraš Windowsove po Linuxom. Radi 1/1... Druga varijanta je da kupiš wifi http://www.ebay.com/itm/HP-ProBook-4510 ... 0309516956 za 2x dolara i ubaciš u tiptop i više neće da bidne problema...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 23 Jul 2014, 10:27

Пише Wireless: Intel 802.11a/b/g/draft-n а да ли је то Broadcom ... не бих за сада нешто улагао у овај крш, другар каже да је носио на чишћење па на неку оправку па је неки "мајстор" мало погрешно покушао да га расклопи а после је нешто лемио на плочи ...

Понекад не реагује на power гумб тј упале се лампице и вентилатори и тако ћути. Гаси/пали и проради. Тастатура је очајно прљава али ћу са тим да се изборим, осим што су нека слова излизана. Видим да и такве нуде за око 2к пара па можда једном и заменим. Екран при дну, негде изнад статусне линије има мале мрље, видим их само кад обратим пажњу и не сметају. Ваљда је и хард сумЉив, мада је то можда и софтверски али ипак, можда и са њим има проблема. Све у свему, као сирће ће да буде одлично, да сам купио онда бих имао муке због размишљања да ли ће да ради. Па и другар каже ... сумњиво, брља, пробај да га оправиш, притегнеш и користиш а ако неће, ти га баци.

Е да, ДВД је у очајном стању. Овај никада ништа није резао а вероватно није ни отварао а како је хард пушач а стан му је поред најпрометније улице ... па ако није милиметар прашине унутра ... то ћу последње да чистим.

Лаптоп није модуларан као што данас виђам, једино се батерија лако вади. За све остало мора да се расклопи. Тастатура, хард, рам су доступни, за оптику и вентилаторе мора да се даље растура па сам то за сада прескочио.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 23 Jul 2014, 10:54

calexx napisao:Пише Wireless: Intel 802.11a/b/g/draft-n а да ли је то Broadcom ...
Hm, ako piše Intel onda je Intel, ali za svaki slučaj probaj i da očitaš sa nekim dijagnostičkim softverom iz Windowsa, Everest/Aida ili sličnim. :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 23 Jul 2014, 11:38

Ja sam gledao ovde http://www.hp.com/hpinfo/newsroom/press ... .4710s.pdf , a tu stoji da može biti i broadcom. Proveri, jer ovo je najčešće za to vezan problem.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 23 Jul 2014, 11:55

Ово је инфо са сајта а погледаћу касније ... мада није да ми је нешто превише важно. Управо сам хтео да нешто пребацим са компа на лаптоп који је био на бежичној ;) вези и кренуло је 1MBps што личи на оно мерење спидтеста. Онда убодем кабл и трансфер је ишао око 30MBps што ми је сасвим ОК и не верујем да би без жице могло толико.

Све у свему, ако морам нешто велико да пребацим онда ће жица. Ако је за сурф и нешто ситно, онда ће и 10/1 да заврши посао (докле смо дошли када је 10/1 ... да заврши посао) а ако је баш баш ... рестартујем њиндоњс и одрадим у фул брзини.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 23 Jul 2014, 12:41

vladared napisao:Proveri, jer ovo je najčešće za to vezan problem.
Аида каже Intel(R) WiFi Link 5100 AGN.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 23 Jul 2014, 12:53

itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 23 Jul 2014, 15:48

Данас сам ишао до града и код другара уловим неки wireless ... кад оно показује 12Mbps па сада мало пробам ... АДСЛ рутер одмах направио 24Mbps (или тако нешто) па сам експериментисао са овом Циском ... решење је да искључим B/G/N и оставим на B/G only, могуће је да овај N на лаптопу и није неки N па се сви збуне.

Сада је овако:

Slika

Odgovori

Povratak na “LAN / WAN - umrežavanje”