Gospodar M$ prstenova???

Bitni i aktuelni događaji iz sveta informatike. Zapažanja, procene, komentari.

Moderator: Stefan

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Gospodar M$ prstenova???

Post od vladared » 16 Jan 2014, 00:00

Ili ti uvod u noćnu moru upgrade-a sa Windowsa 8 na 8.1
Slika

Dakle priča počinje još pre koju nedelju, kada se pojavio 8.1, doduše "obrađeni" koji ne briše više podatke. Na 8-ici (da naglasim legalnoj) mi se počelo pojavljivati obaveštenje da imam u Store-u upgrade na 8.1, ali jednostavno kada bi otišao u isti toga ne bi bilo. Hajde, poučen iskustvom od ranije, da kod M$ nije baš poželjno žuriti sa updateom, sačekao sam još malo, ali update se nije pojavio.

Danas... Mnooogo kasnije, odjednom, evo ponuđeno 8.1 i tamo gde bi trebalo da bude. Hajde imao sam nešto vremena, daj da pustim taj download i završim čitavu priču. Kad ono... Neće... Nemam administratorska prava sa administratorskim nalogom?!? Pošto sam imao malo vremena, hajde da razrešim taj problem, ipak sam ja "it profesionalac" i tako male stvari me ne bi trebale plašiti. Čačkaj levo, čačkaj desno... Jok. Šta ću, hajde da pogledam na netu šta se nudi, kad ono tamo samo fale vudu lutke. Mahni mišem u levom ćošku, mahni u desnom, povuci update-e, ukucaj nešto... Ali sve je to buranija. Ništa ne pomaže mom problemu. Slučajno na nekom sajtu (naravno ne M$ovom jer oni nemaju podatak da imaju problema) naleti na naredbu za "resetovanje" stora (tako čiča se kune da to radi). Hebem li ga. Daj da probam wsreset... Vidim obrisao je neki keš, kliknem na download i krenuo download.

Taman sam se ponadao da je mojim mukama kraj, pa rek'o da završim posao po koji sam inače i krenuo, odradim na kompiću i taman eto meni ubivene jednim udarcem 2 muve. Bar sam tako mislio. U store-u je pisala veličina fajla 3-4M, ali bi se kladio da bi moglo biti da je bio 10G, ili je toliko spor download, mada kada saberem ostalo, pre će biti da je 10G veliki fajl. Dakle vuče se, pa se vuče. Posle sat i po napokon se i svuče.

Kreće standardna procedura, Configurnig updates... Jeste da je potrajalo, ali kontam ako je veliki upgrade, i mora da potraje. Iza njega Applying updates, hajde i to sam video, kontam i to je noramalno. Jeste da brzina kojom se izvode te radnje i nije noramalna, ali... Iza odobravanja Getting started, hmmm... pa hajde i to zvuči normalno. Naravno i ovo jako dugo traje, ali šta je tu je. Iza Getting started započinje - konfigurišemo računar za vas?!? Tu već živci uveliko rade, ali šta je tu je. Iza samo da konfiguršemo za vas sledi samo da još konfigurišemo par sitnica... 15 min sitnica... Osedeo sam ali kontam napokon kraj... Ali avaj... Iza samo sitnica dolaze - instalacije aplikacija, naravno bez 5-10min ništa, a iza ovog šta drugo nego konfigurisanje istih... Napokon, ali napokon javlja Lets starts, kad ono... Potvrdite nalog?!? Kakav bre nalog da potvrdim?!? A ništa lakše. Imaš Windows Live nalog, odabereš da li ćeš mail ili sms pa da ukucaš kod koji ti pošalju... OK... Šta više žele?!? Da im otpevam " O sole mio"?!?

Sve u svemu ovo iživljavanje na kraju se svelo na "samo" 3.5 sata upgradea. ALO upgrade od 3.5 sata!?! Pa ja u lokalu nisam upalio ni grejanje, jer sam mislio da ću brzo završiti. Moram priznati da su sebe zaista premašili!!! Svaka čast...
Prikačeni fajlovi
Windows-8-1.jpg
(28.24 KiB) Nije preuzet ni jednom
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Re: Gospodar M$ prstenova???

Post od calexx » 16 Jan 2014, 01:00

Лепо ја теби кажем, користи линух али не, ти запео, windows па windows. Ето ти сад. ;)

Нисам имао прилике, немам ни 8 или 8.1 него користим ентерпрајзе који су фрај и нема апгрејда. Лакше ми да инсталирам.

Хм, јеси ли пробао да урадиш апгрејд са *бунту дистрибуције на следећу? Понекад морам тако и то траје сатима и сатима. Било ми је потребно када ми се свиђао Ultimate али је био пар верзија уназад па сам морао да га апгрејдујем. Или када на кршу инсталирам па морам прво 11.10 па на 12.04 и на крају на 12.10. Сати и сати. А фул инсталација траје ~15 минута плус сат доинсталирања и подешавања. Али када се мора ...
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 16 Jan 2014, 01:20

Windows 8.1 update obično ne ponudi u prodavnici ako nemaš prethodno redovno instalirane update na Win 8. Ako je prethodno bio redovno ažuriran sistem, trebalo bi da ponudi odmah 8.1; kod mene na 16Mb/s adsl-u je skidao oko sat vremena, tu negde. Instalaciju nisam merio, ali trebalo je sigurno bar sat vremena, možda i više. Verovatno i zavisi koliko imaš programa već instalirano i da li su svi kompatibilni ili nisu i slično. Kako god, najbolje je pustiti da izdrlja svoje i radiš nešto drugo u međuvremenu, što nisi prvo pitao koliko će da traje? :p
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 16 Jan 2014, 07:28

Kod mene se 8.1 nudio od prvog dana (poruka,čeka vas u store-u Windows 8.1), ali jednostavno kada tamo odem jok. Od samog starta su svi updateovi bili instalirani. Napokon se juče pojavio u storeu, ali i dalje nije hteo da se instalira, odnosno da se ne ponavljam, bez preuveličavanja gore pomenuti proces je veoma realno prenesen... Najviše su me nervirale motivacione poruke tipa, još samo par stvari da... Dakle tih par stvari su mi se vrtele sat vremena...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 16 Jan 2014, 09:36

Šta znam, poruke su ok, dovoljno da znaš da proces teče/da se nije negde zakucao :) Uglavnom, sledeći veliki update za Windows će ići preko klasičnog Windows Update-a, neće ići više preko prodavnice :)

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 16 Jan 2014, 10:04

Tај модерни тренд исписивања свих могућих савета, "мотивационих" порука и захвалница свих врста је увреда за нас "мало вештије" (цврц!), али је НЕОПХОДНА за барем пола популације.

И поред тога, већина људи и даље не уме нити се усуђује да инсталира нешто крупно, боље подеси систем, а користи само пар ствари које ЗНА, а не оне које му баш требају.

Причам за све платформе. Смејем се када видим у пракси кривуљу учења на Андроиду, мислите ли да је лакша него на Виндози? :nene:

=====

Кад се само сетим колико глупо сам се осећао пре неки месец, када је "Јаху" покренуо нови изглед мејлбокса, па ме после сваког чишћења спам-фолдера чекало:

"You are my Anti-Spam Hero!"

Мршупи... :besan: ...после су престали, ваљда су се сетили да многи њихови корисници имају мејл код њих барем пет, а неки као ја и свих десет година, па им та похвала треба као кад хвалите куче што није појело говно у парку.

"Јаху"... вероватно најстарији масовни мејл-систем који постоји. :hmmmm
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 16 Jan 2014, 10:13

Да будем експлицитнији, барем из мог угла.

Slika
Ја на класичним Виндозама (али не више и на ХР или на новијим ОЅХ!)

Slika
Ја на Андроиду, којем год.

Све је ту, али... :udar:
Prikačeni fajlovi
2.jpg
(199.51 KiB) Nije preuzet ni jednom
1.jpg
(152.57 KiB) Nije preuzet ni jednom
'ел немам?

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 16 Jan 2014, 10:42

Тон-мајстор napisao:
Кад се само сетим колико глупо сам се осећао пре неки месец, када је "Јаху" покренуо нови изглед мејлбокса, па ме после сваког чишћења спам-фолдера чекало:

"You are my Anti-Spam Hero!"

Мршупи... :besan: ...после су престали, ваљда су се сетили да многи њихови корисници имају мејл код њих барем пет, а неки као ја и свих десет година, па им та похвала треба као кад хвалите куче што није појело говно у парку.

"Јаху"... вероватно најстарији масовни мејл-систем који постоји. :hmmmm
Slično piše i Gmail-u, "Hooray, no spam here" ili tako nekako... verovatno da imaju neki razlog za te poruke, ali neka im bude, ionako je to besplatna pošta :)

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 16 Jan 2014, 11:31

Slažem se da te motivacione poruke možda i nekom pomognu, ali ja više volim kada vidim da se nešto dešava, a ne da mi se vrti jedan kružić i kao vrti procente i stane na 48% i vrti se i vrti i vrti i vrti... neka ubace fazon Ubuntua ili nekog "modernog linuxa" pa ko hoće da čita jednu poruku 30min neka je čita, a za one koje neće neka makar vide šta znači tih 48%. Najlegendarnija mi je bila instalacija (čini mi se Caldere) gde sam dobio neki tetris ili tako što da igram dok se instalira :) Ali to mi iz "stare garde" znamo.

Što se tiče same instalacije Widnowsa. 8-ica je veoma iritantna sama po sebi, ali ovakve gluposti stvarno ubijaju. Da prostiš, ovo govno sam ja platio (i to nimalo jeftino), a za linux kako god da ide kada je besplatan, šab me gabri. Kod tebe kleko jesu sati, ali ti promeniš 3 distribucije za te sate, a ovde nije ni instalacija. Nije ni promena operativnog sistema. Ovde je fcking service pack!!!
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 16 Jan 2014, 12:33

Ваљда није само SP него нова (под)верзија. Да не почну као линух, два пута годишње дист апгрејд а сваких пар дана обичан апгрејд. Колико се сећам, ако не рачунамо 3.0 у 3.1 где је била драстиЋна промена, после тога је сваки нови Пенџер добијао други број или име. Ако после 8.1 дође 8.2, ето нама линух филозофије.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 16 Jan 2014, 13:07

vladared napisao:Nije ni promena operativnog sistema. Ovde je fcking service pack!!!
Nije to service pack, tokom update-a se skida celokupna instalacija i reinstalira se ceo sistem :)

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 16 Jan 2014, 15:38

calexx napisao:Ваљда није само SP него нова (под)верзија. Да не почну као линух, два пута годишње дист апгрејд а сваких пар дана обичан апгрејд. Колико се сећам, ако не рачунамо 3.0 у 3.1 где је била драстиЋна промена, после тога је сваки нови Пенџер добијао други број или име. Ако после 8.1 дође 8.2, ето нама линух филозофије.
Unix filozofija i te kako ima smisla. Ako ništa nisi drastićno menjao, to znači da će ti zadržati main brojku, a verzije, podverzije, statuse ćeš označavati dodatnim brojkama. Ako je ovo "podverzija", onda ima smisla što se toliko dugo instaliralo... Vidim ja da je reinstaliralo ceo sistem, ali po oznaci bi trebao da predstavlja 8icu i njegov "update/upgrade". To znači da "priznaju" da su 8icu debelo zeznuli.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 16 Jan 2014, 16:36

vladared napisao:Vidim ja da je reinstaliralo ceo sistem, ali po oznaci bi trebao da predstavlja 8icu i njegov "update/upgrade". To znači da "priznaju" da su 8icu debelo zeznuli.
U neku ruku i jeste i nije :) I dalje je to osmica, nije Win9, ali je mnogo veća promena nego što je na ranijim verzijama bilo posle service pack-ova, tako da je nešto između :)

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 16 Jan 2014, 18:26

@Vladared
Kad je ovako "paklena" situacija, grejanje ti i ne treba. Eto gde ti je MS pomogao - uštedeo. :D
Kažu nisam pod libelu zato što feniram ćelu ...

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 16 Jan 2014, 20:51

Ali bensendini su mnoooogo skuplji ;)

Jako mnogo toga u ovoj priči nije valjalo, od predviđenog vremena, preko nekih podataka, do odvratnih "motivacionih poruka" koje više nerviraju nego što pomažu (kako se neko oseća kada posle 15 minuta čekanja ti iskoči ista poruka kao na čekanju, samo malo drugačija - "još par..." - odmah ti padne mrak na oči). Da li je vredelo... To ću znati posle nekoliko sati korišćenja... Ono što me i dalje nervira - metro look, nedostatak start dugmeta na desktop hmmm.... Recimo temi. Prilagođeno više taču nego desktopu, što je ok za telefone, tablete i tačskrin monitore, ali je disktiminatorski prema ostalima. I dalje nelogične putanje... To je ono na prvi pogled.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 16 Jan 2014, 21:55

vladared napisao: Ono što me i dalje nervira - metro look, nedostatak start dugmeta na desktop hmmm.... Recimo temi. Prilagođeno više taču nego desktopu, što je ok za telefone, tablete i tačskrin monitore, ali je disktiminatorski prema ostalima. I dalje nelogične putanje... To je ono na prvi pogled.
Desni klik na Start dugme u 8.1 ima (meni bar) korisnije opcije nego Start dugme u klasičnom Windowsu :)

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 16 Jan 2014, 23:48

Зар је толика разлика у тих 0.1 верзије?

Нисам ни слутио. :omg:
'ел немам?

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 17 Jan 2014, 00:44

Тон-мајстор napisao:Зар је толика разлика у тих 0.1 верзије?

Нисам ни слутио. :omg:
Nije neka straobalna razlika, ali ima tu i tamo korisnih detalja :)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 17 Jan 2014, 01:22

Слабо користим али је мени сасвим довољно што може да се подеси да се одмах подигне на десктопу а не на метроу. Када набацим иконе и геџете, скоро да нема неке разлике, ја сам ионако ретко ишао на старт мени, све ми је ту при руци. Што на десктопу, што на квик ланчу ... мада искрено, неки детаљи метроа су ми симпатични.
Ко још троши њиндоњс осим бизМисмена и играча? ;)

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 17 Jan 2014, 02:52

calexx napisao:Ко још троши њиндоњс осим бизМисмена и играча? ;)
Pa sad... :D

Slika

Odgovori

Povratak na “Vesti, događaji, komentari”