Primena EQ-a na studijske monitore?!

Metode obrade zvuka, tutoriali, slike, linkovi, obuka.

Moderator: Тон-мајстор

Odgovori
disco violence
Pridružio se: 01 Feb 2010, 14:44

Primena EQ-a na studijske monitore?!

Post od disco violence » 12 Feb 2013, 17:18

Ima li smisla "korigovati" frekventni odziv studijskih monitora primenom EQ-a,ako imamo grafik njihovog frekventnog odziva.Ja sam već nešto uradio na ovu temu,ali prvo bi da čujem neki stručniji savet.Ovu priču sam započeo iz razloga što nisam u mogućnosti da tretiram sobu,pa bi želeo da dobijem od monitora što je više moguće.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Re: Primena EQ-a na studijske monitore?!

Post od Тон-мајстор » 12 Feb 2013, 20:00

Наравно да има и то је стандардна процедура када се има неадекватан или неупарен простор са мониторима. Но, за то ти требају еквалајзери који су терцно-октавног типа (31 опсег/банд) и везани на излазни систем.

Претпостављам да немаш намеру да купујеш те уређаје, већ да се снађеш неком импровизацијом?

Писали смо о томе негде овде на форуму, можеш ли да пронађеш сам?
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

disco violence

Post od disco violence » 13 Feb 2013, 12:02

Teško da ću naći tu temu na forumu,interesantno da sam veoma malo toga o ovoj temi našao uopšte na internetu.Evo kako sam ja to zamislio da uradim:Uzmem sempl white noisea(ili postoji neki bolji za ovu svrhu) zatim ga EQ-om izobličim da bude kao frekventni odziv mojih monitora,snimim taj wav ponovo ga uvučem u projekat i ponovo koristim EQ da ga izravnam,EQ bi trebao da bude obrnut onome kako sam ga napravio za frekventni odziv.Za ovu svrhu bi koristio eq-Apsoft aqualizr i bluecat frequency analyst.Evo i jednog glupog pitanja ,ako bukvalno prepišem vrednosti iz grafika frekventnog odziva u eq kako će on reagovati,hoće li biti utišan i pojačan kao na grafiku ili slabiji. :idiot:

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 13 Feb 2013, 12:17

Да, на добром си путу, поготово ако ИЗВРНЕШ фреквентну кривуљу, јер другачије само повећаваш разлику.

Но, нисам сигуран да мораш толико да се цуцаш. На све то, ризикујеш да ИЗЛИНЕАРИЗУЈЕШ микс, што никако није добро! :nikako:

Ја могу да миксам било где (осим ако соба не тутњи као тунел) и на било чему. Писао сам о томе, али се своди да понесем неколико референтих снимака у супер квалитету на то место, па послушам и одредим се према простору. Ако и даље нисам сигуран, однесем кући микс и послушам код мене. Онда ЗНАМ где је грешка, мада после толико година искуства, могу ти рећи да проблеме прави само пар (уобичајених) фреквенција, које доминантно ЖЕЛЕ да се пробију из микса, и лако их је решити. Тј. уво их добро чује и реагује на њих. Ако се реши тих 4-5 тачака, ниједан микс после тога није споран технички, већ остаје само укус миксаџије.

Можда би у нашој дискусији помогло да ми сликаш собу, тј. где то миксаш и на чему (хардвер?), па да ти додатно помогнем, ако је могуће?
'ел немам?

disco violence

Post od disco violence » 13 Feb 2013, 16:40

Ja sam ovu metodu već isprobao i bio sam prijatno iznenadjen rezultatima moraću da se konsultujem sa još nekim ko koristi Adam A7 monitore.Ovo sam radio iz razloga što koliko god da sam se trudio moji miksevi su zamućeni što je delimično rezultat i moje neprofesionalnosti.Šta misliš pod tim da " ризикујеш да ИЗЛИНЕАРИЗУЈЕШ микс"-da ne odem u pogrešnom smeru?Inače od hardvera imam emu 1212m u kombinaciji sa adam a7 monitorima koji stoje na stalcima,doduše tik do zida u sobi 4x3,namešteni po širini jer zbog nameštaja nisam u mogućnosti drugačije da se postavim,mogu poslati skicu ili sliku.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 15 Feb 2013, 01:11

Мутни АДАМи? Уууу, велика мука, пошто су ти монитори СВЕТЛИ!

Линеарно? Хм, суво, хладно, безкарактерно, неузбудљиво... :)
'ел немам?

disco violence

Post od disco violence » 15 Feb 2013, 12:59

Odradio sam foru,doslovce preslikao Freq response na Apqualizer meni ovo odlicno zvuci,nisam budžio low end da ne napravim neko njesra,ako neko ovde na forumu ima adame A7 i želi da proba neka se javi,bilo bi dobro čuti još nečije mišljenje. :hmmmm

Odgovori

Povratak na “Audio produkcija”