Novi telefon

Mobilna telefonija: provajderi, modeli telefona, upotreba, servis. GPS: modeli, podaci, karte, apdejtovi, opšte informacije.

Moderator: blackbeast

Novi telefon

Postod vladared » 24 Avg 2014, 10:54

Ovaj odlazak na godišnji me je skuuuuuupo košta. Pri tome ne mislim samo na sam boravak u CG, koji je neprimereno skup, ne mislim ni na namenski fotoaparat koji sam kupio samo za more (da sam znao šta će se dogoditi drugačije bih uradio), nego nenadano su i ženi i meni crkli mobilni telefoni na moru. Ženi... Pa i nije neki veliki problem, crkla je tastatura na Samsungu koji je neki prastari iz Diva kolekcije, dok meni se upucao skroz Huawei Asscend P1 (resetuje se sam od sebe, nedostupan sam duži period, mada pokazuje da je sve uredu, neće da se nakači na 3g i wifi itd..). Da bi ženu napokon naučio na "smartphone" hajde da nađem "jeftin" a dobar.
Logično, prvi odabir mi je govorio da to bude neki Android telefon, šta više ciljano sam gledao Lenovo (za ženu), jer za te pare (do 200€) koje sam namenuo, uglavnom daju najbolji odnos cena-kvalitet, dok za mene, kao relativno zahtevnog korisnika mobilnih sam gledao telefon iz više klase (zahvaljujući ogromnim popustima koje je odobrio VIP u igri su bili svi telefoni). Fokusirao sam se na 4-5 najjačih: Samung Galaxy S5, Sony Xperia Z2, LG G3, Samsung Note 3 i HTC One M8. Međutim...
Lenovo što je nudio mi se jako nije svidelo i ako su pristojne karakteristike. Odluka je bila na Lenovu A680, kao relativnom dobrom početnikom modelu. Za mene je već bila jako teška odluka. Svaki od pobrojanih modela je savršen, ali sa gomilom mana (kako god to zvučalo). S5 loša izrada, Z2 bagovit software, G3 gomila problema koja ga prati a vezana za hardware (najviše pregrevanje koje me na kraju i odbilo), Note 3 je u svemu savršen, ali pomalo prevelik za moj ukus i zastareo (bitno zbog podrške za isti), M8 savršenog dizajna, zvuka i glupe kamere... I tako vrteći se u krug u potrazi za "mojim novim telefonom", pričajući sa gomilom ljudi koji se nešto razumeju u telefone (više od mene, mada se ja savršeno dobro razumem u iste), kolega koji sedi pored mene na poslu slučajno pomenu Nokia Lumia telefon (da napomenem da on nije baš totalni neznanac, a i njegov rođeni brat radi u Telesmoru na nabavci, odnosno prodaji telefona). Moj odgovor negativan odmah u startu. Windows sranje OS za mobile (mada zadnji koji sam korstio je 7.5.x), gomila nedostataka bla, bla troć.Kaže on meni, ne lupetaj gluposti, prvo pogledaj pa onda pričaj. I pogledao sam. Za 24h sam ženi promenio odluku i umesto već pomenutog Lenova rešio i uzeo Lumiu 630 koji definitivno naspram pomenutog A680 je za koplje ispred, mada cenovno samo malo skuplji, a za mene... Relativno brzo, ne baš kao za ženu, sam promenio odluku i rešio se muka i odabrao Lumiu 930.

Razlozi su različiti. Neki čisto subjektivni (tipa ženi ne moram da objašnjavam kako da koristi moj tel) dok većina drugih su objektivni (bar po meni). Android life cycle za većinu hi brend modela je 18 meseci. Već jedan period se pominje da je previše malo, sa obzirom da ti modeli traju mnogo više od tih 18 meseci. Android u zadnje vreme je dosta ispeglan, ali pati od bagovitosti koje nisu više krucijalne, ali i te kako nerviraju. Ne optimizovanost koda dovodi do toga da ne možeš više da pokreneš aplikacije normalno na 512M (mada su se kunuli da će sa Kit Ketom to razrešiti, šta više, da su razrešili ovaj problem) RAMa, ali posle raznih testova (mojih ličnih) zaključio sam da se ništa nije promenulo. I dalje, da bi većina aplikacija normalno radila i da ne bi ubijala telefon minimum je 1G RAMa. Ko mi garantuje da za godinu dana taj minimum neće preći i 2G koliko svi ovi modeli imaju. Da ne zaboravim i one gore pomnute probleme za koje sam video za sve ove modele (a vetujte mi da sam pretraživao na netu toliko da sam i sam sebi, ali i svima oko sebe dosadio). U firmi imamo i LG G3 i Samsung S5 i Xperiu i Note 3, jedino što nisam testirao je HTC M8, ali on je svakako bio na kraju te liste. Čisto da neko ne posmisli da pričam onako bezveze iz glave.

Zašto Nokia? Kao prvo Windows phone i ako dosta "zatvoren", bez neke veće mogućnosti kastomizacije, upravo zbog toga je pogodan za prelaske na smart phone. U ovom slučaju ovo veoma bitno za moju ženu, koja android nije mogla da skonta ni posle svih ovih godina za koje ja koristim, a to mu dođe nekih 5-6. Em što je koliko modela, toliko različitih "features" za istu stvar, em što zaista ponekad mi se čine da žele da zakomlikuju stvari do maksimuma (pogledajte samo šta je sve Samsung uradio sa svojim settingsom).Šta da kažem više, nego da je žena savlatala Lumiu 630 za JEDAN dan. Ovo nisam očekivao čak ni u najluđim snovima. Drugi razlog je kvalitet izrade. Prvo fizički kvalitet, koji je u rangu sa najboljima iz pomenute petorke, dok 630 beži za koplje ispred odgovarajuće konkurencije, za samo 2000 više. Drugo optimizovanost OSa koji leti na 512M RAMa i to radi ko singerica (ne sećam se da sam ovakav osećaj sa androidom ikada imao). Ko ne shvata šta pričam, neka proba na samsungu trendu, koji ima 768M RAMa, da istovremeno pokrene skype, viber, facebook i whatsapp i shvatiće o čemu pričam. Treće je bilo više za mene opredelujuće, a to je sve aplikacije koje koristim na androidu, imam i na Windows Phone-u. Četvrto, opet za mene, perfektna kamera. Dakle ni jedan od pomenutih ne može da joj ni prismrdi. Peto Here+ Drive, koji doduše je u izradi i za Android, ali još uvek u nekoj beta fazi.

Posledice odluke... Prvo osećaj ogromnog zadovoljstva, po najviše zbog lakoće prelaska moje žene, koja je inače od onih koji bi odmah bacili telefon i kokodakali dokle god joj ne vratim neki "običan". Drugo moje prezadovoljstvo izborom telefona, čak ni jedan jedini sekund nisam zažalio njime. Malo više o pomenutim modelima nešto malo kasnije kada ih još malo istestiram jer ipak je ženin od pre 3 dana, a moj od juče....
OpenSolutions.rs
Korisnikov avatar
vladared
Администратор

Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
YouTube: vladared

NAPOMENA

Ova tema ima 86 odgovora

Morate biti registrovan član i/ili ulogovani da biste videli odgovore.

Registruj se ili Prijavite se

Povratak na GSM i GPS