iPhone 5 ili Nexus 4?

Mobilna telefonija: provajderi, modeli telefona, upotreba, servis. GPS: modeli, podaci, karte, apdejtovi, opšte informacije.

Moderator: blackbeast

Odgovori
Stefan
Anime/manga expert
Pridružio se: 06 Avg 2007, 15:46

iPhone 5 ili Nexus 4?

Post od Stefan » 14 Nov 2012, 23:05

Zamolio bih one koje imaju iskustva sa nekim od ova dva telefona da mi iznesu prednosti i mane po njihovom iskustvu. Takođe bih vas zamolio da ne guramo neki drugi telefon u ovu priču. Naravno, dobrodošla su mišljenja i onih koji nisu probali nijedan.

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Re: iPhone 5 ili Nexus 4?

Post od Miroslav Jeftić » 14 Nov 2012, 23:47

O kojim cenama pričamo pre svega? Koliko vidim na mobilnom svetu, iPhone5 je od 850-1100€ (nemam pojma koliko su tačne cene), dok Nexus 4 mislim da još nije u prodaji. Ako cena Nexusa bude kao što je npr. u Engleskoj - oko 300€ - onda je izbor više nego jasan :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Stefan
Anime/manga expert

Post od Stefan » 15 Nov 2012, 01:16

Mogao bih da dođem do otključanog iPhonea 5 za $700. Nego, da pustimo sada cene. Sve ostalo me zanima.

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 15 Nov 2012, 01:37

700$ je oko 550€, ako Nexus 4 zaista bude oko 300-350€, mislim da nema ništa što može da opravda skoro duplo veću cenu iPhone-a, osim ako je nekome baš bitno da ima iPhone. :) Ali ostavimo cenu po strani, onda se svodi na to šta je kome više bitno, a šta manje bitno. iPhone ima verovatno brži procesor, manje dimenzije, izgleda skuplje, ima iza sebe gomilu iOs aplikacija; Nexus ima veći ekran, višu rezoluciju, bolje mape/Google podršku; takođe je veći i teži. Osnovne funkcije verovatno rade podjednako dobro na oba. :)

Stefan
Anime/manga expert

Post od Stefan » 15 Nov 2012, 02:00

Optimzacija softvera je definitivno na strani iOS-a. To mi se najviše i svidelo - brzo radi, sve je smooth i snappy. Android 4.1 (pre dan-dva je izašao 4.2) je takođe ekstra poboljšan, al' 'oće da štucne ponekad. Ume da furstrira kada ti secka dok skroluješ kroz bilo šta; fotografije, browser, dokumenti... -.-

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 15 Nov 2012, 02:31

Ne slažem se, ne secka uopšte, osim ako ne misliš na android telefone od 150-200€ - koliko para, toliko i muzike.

Stefan
Anime/manga expert

Post od Stefan » 15 Nov 2012, 02:50

Probao sam Android 4.1 na Samsung Galaxy Tab 2. Doduše, to je tablet (ali onaj manji, sa ekranom od 7 inča).

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 15 Nov 2012, 03:03

Procesor i grafika u Galaxy Tab-u su osrednji u najboljem slučaju, ni blizu onog što imaju najbolji Android uređaji. Ali za 200€ koliko košta ni ne može se očekivati ne znam šta.

Stefan
Anime/manga expert

Post od Stefan » 15 Nov 2012, 05:23

Šta si probao od Android uređaja?

Stefan
Anime/manga expert

Post od Stefan » 15 Nov 2012, 06:12

Miroslav Jeftić napisao:iPhone ima verovatno brži procesor
iPhone 5 ima dvojezgarni CPU na 1.3 GHz. Nexus 4 ima četvorojezgarni CPU na 1.7 GHz.
iPhone 5 ima trojezgarni PowerVR SGX543MP3 GPU na 266 MHz. Nexus 4 ima četvorojezgarni Adreno 320 GPU na 1.5 GHz.
iPhone 5 ima 1GB RAM-a. Nexus 4 ima 2GB RAM-a.

Nexus 4 je hardverski duplo jači telefon od iPhonea 5. Međutim, benchmark testovi na AnandTechu (vrlo relevantan izvor informacija za ovakve stvari) kažu da iPhone 5 šije Nexus 4 po svim parametrima (CPU i GPU testovi). Ovo mi samo govori koliko je iOS bolje optimizovan softver od Androida i koliko bolje iskorišćava hardver. Pa kako li bi iPhone tek leteo da ima duplo jači hardver kao Nexus 4? :|

Kažu mi ljudi da je Nexus 4 dobar i brz, a ima i dobre recenzije. Ostaje mi još njega da probam.

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 15 Nov 2012, 09:44

BrokeBody napisao:Šta si probao od Android uređaja?
Galaxy S3 :)

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 15 Nov 2012, 13:41

Ne znam,
ja sam malo čačkao Samsung Nexus i iskreno da ti kažem, ne vidim nikakva traznanja cimanja i tome slično. Hardware je mnogo bolji nego na iPhoneu, Google šiba uvek najnovije update-e za nexus seriju, što može biti i dobro i loše, ali generalno sve radi nepogrešivo.
iPhone je još uvek dobar, ali mislim da polako počinje da gubi trku i da petica ne nudi ništa specijalno (sem imena) zbog čega bi bio skoro pa duplo skuplji.
Da napomenem, probao sam gomilu drugih android telefona i od četvorke tačnije 4.0.3 verzije nekih većih problema nemaju. 4.2 će mnogo toga još više povući na android stranu...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Dzoniopusten
Moderator
Pridružio se: 29 Jun 2012, 17:58
Youtube: Nikolaguitar
Kontakt:

Post od Dzoniopusten » 15 Nov 2012, 19:05

Izvini ako sam malo grub,ali porediti Nexus 4 sa iPhone 5 je isto kao porediti Intel i5 2500k sa Intel Core 2 Duo Processor E6750 ko dupe i oko.(Sa hardverske strane) A Softver je druga stvar.. :/
ASUS P8B75-m LX PLUS
Intel i3 3220 3.3Ghz with HT
8GB Kingston HyperX 1600Mhz CL9
AMD HD Radeon 7850 2GB GDDR5 Gigabyte Windforce Edition. 1050/1225 OC
Hitachi 400 GB 7200RPM
WD Green 1TB 7200RPM

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 15 Nov 2012, 21:07

Dzoniopusten napisao:Izvini ako sam malo grub,ali porediti Nexus 4 sa iPhone 5 je isto kao porediti Intel i5 2500k sa Intel Core 2 Duo Processor E6750 ko dupe i oko.(Sa hardverske strane)
Da nećeš da teraš AutoCad ili Maya na iPhone-u? :D Nema šanse da će nekom faliti procesorske snage koji god da izabere :)

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 15 Nov 2012, 22:05

Броке, ако узмеш Ејпл, помислићу да си другачији него што нам се овде годинама представљаш. :)

Осим ако ниси постао менаџер, директор... тј. један од оних што носе она иста одела, розе или плаве кошуље и адекватне кравате, а све то са ОНИМ ципелама. Онда МОРАШ да имаш Ејпл.

Ако и даље мислиш да се кешаш по планинама наше лепе отаџбине, узми Нексус. Чисто против урока.

Финално, ЈА бих узео Нексус 4 (видим и други). Мала ли је препорука? :pijemoooo:
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Stefan
Anime/manga expert

Post od Stefan » 16 Nov 2012, 14:37

Dzoniopusten napisao:Izvini ako sam malo grub,ali porediti Nexus 4 sa iPhone 5 je isto kao porediti Intel i5 2500k sa Intel Core 2 Duo Processor E6750 ko dupe i oko.(Sa hardverske strane) A Softver je druga stvar.. :/
Ono poređenje sam izneo jer je Jefta izvuk'o, onako, iz naftalina, da iPhone verovatno ima brži procesor, kadonomeđutim... :D
Inače, mislim da baš treba porediti ova dva telefona hardverski, jer je jedan duplo jači, a ovaj drugi ga šije na svakom CPU i GPU testu uzduž i popreko. :| Uprkos tome što su performanse Nexusa 4 dobre (još uvek nisam probao, ali nigde nisam čuo, niti pročitao, da nešto ne valja), ovakvi slučajevi sa optimizacijom softvera su zabrinjavajuće. :/ Zamisli sad da se iOS vrti na hardveru kao što je Nexus 4... :|
Тон-мајстор napisao:Броке, ако узмеш Ејпл, помислићу да си другачији него што нам се овде годинама представљаш. :)
Ne brini, ima 4chan app za iOS. :D

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 16 Nov 2012, 15:56

BrokeBody napisao:Ono poređenje sam izneo jer je Jefta izvuk'o, onako, iz naftalina, da iPhone verovatno ima brži procesor, kadonomeđutim... :D
Inače, mislim da baš treba porediti ova dva telefona hardverski, jer je jedan duplo jači, a ovaj drugi ga šije na svakom CPU i GPU testu uzduž i popreko. :| Uprkos tome što su performanse Nexusa 4 dobre (još uvek nisam probao, ali nigde nisam čuo, niti pročitao, da nešto ne valja), ovakvi slučajevi sa optimizacijom softvera su zabrinjavajuće. :/ Zamisli sad da se iOS vrti na hardveru kao što je Nexus 4... :|
Porediš babe i žabe kad moram tako da kažem :D iOS se vrti na iphone-u, ipad-u i to je to, dva uređaja, dok je Android verovatno na trocifrenom, ako ne i većem broju uređaja, od svakakvih telefona do USB stikova koji se ubodu u TV i teraj, nema govora da može biti ista optimizacija :)

Poenta je da oba imaju mnogo jači hardver nego što većina aplikacija može da iskoristi, tako da je prilično besciljno upoređivati sintetičke benchmarkove (osim ako najveći deo dana provodiš u teranju benchmarkova :D).

Bolje gledaj kakvi su i jedan i drugi u pogledu funkcija koje su ti bitne, npr. browsing, kamera, muzika, mape, video reprodukcija, povezivanje, itd, itd.

Korisnikov avatar
Deja Morison
Pridružio se: 07 Jul 2007, 22:58

Post od Deja Morison » 16 Nov 2012, 20:03

Moje misljenje, ne tvrdim da sam u pravu:
Iphone je mnogo zatvoren sistem. Neki put ces se ubiti da uradis nesto sto si zamislio. Neki put je obican transfer fajlova mucenje. Sa druge strane android je otvoren za mnooge modifikacije. Tweak-ovanja koliko ti dusa zeli. Mnogo puta sam se prijatno iznenadio da mogu da nadjem bas takvu aplikaciju koju sam zamislio da mi je potrebna...
Iphone mozda jeste stabilniji ali samo ako koristis aplikacije koje su sa apple store-a (ne u smislu kupovine vec u smislu atesta). Ako ides preko cydije pa instaliras od strane apple-a neodobrene aplikacije i tweak-ove...da vidis kako ta stabilnost brzo nestane....a trazice ti dusa da to cackas, kad tad.
Mislim da ce u bliskoj buducnosti android samo biti jos bolji. Na to me najvise nagoni suskanje da Apple za prolece vec sprema Iphone 5s. Znaci da je rat konkurenata rasplamsan i da su Apple pozicije ugrozene cim tako brzo mora da izbacuje novi model. Vise nema kao nekad ekskluzive, model koji je aktuelan po godinu dana. Koliko ce proci pa da izbacuju model svaka 3 meseca? Ili svakog meseca po tri?
Jos jedno moje zapazanje: moj brat koji je inace jak poznavaoc i vlasnik svih iphone/ipad modela do sad, trenutno je presao na nexus 7. Nije rob brenda, oseca sta mu vise odgovara i bez emocija ide na ono sto je trenutno najbolja ponuda.
Pamet u glavu, dupe uza zid :) Ne bacaj pare na brend vec koristi cinjenicu da je rat u toku i da je u ratu sve dozvoljeno, pa i da neko prodaje jeftino samo da bi komsiji crkla krava.

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 16 Nov 2012, 21:13

Broke, čitajući komentare, mislim da si ti već odlučio. Uzmi iPhone i plodi. :D

iPhone nije samo dobar telefon, to je na neki način i simbol statusa kao Rollex ili Mercedes... Ako ti je to bitno i optimizacija (tm dimkovic) onda je izbor jasan.

Korisnikov avatar
Dzoniopusten
Moderator
Pridružio se: 29 Jun 2012, 17:58
Youtube: Nikolaguitar
Kontakt:

Post od Dzoniopusten » 16 Nov 2012, 23:32

Ako cemo iskreno. iPhone 5 sam imao jednom priliku da čačkam u školi i ne nudi ništa u odnosu na njegovog predhodnika. iphone 4 osim što je veći ekran. Ako će ti značiti retina displey onda šta da ti kažem,uzmi ga. Ali ako ćemo da se stvarno igramo,pogledaj koliko je android(prvo nexus 4) veći (displey is sve) od iphone 5 onda po samom hardveru je jači a i većina današnjih benčova ne koristi svu procesorsku snagu.
Poslednja izmena od Dzoniopusten u 16 Nov 2012, 23:44, izmenjeno 1 put ukupno.
ASUS P8B75-m LX PLUS
Intel i3 3220 3.3Ghz with HT
8GB Kingston HyperX 1600Mhz CL9
AMD HD Radeon 7850 2GB GDDR5 Gigabyte Windforce Edition. 1050/1225 OC
Hitachi 400 GB 7200RPM
WD Green 1TB 7200RPM

Odgovori

Povratak na “GSM i GPS”