HP laptop spoooor? Zasto?

Preporuke, saveti, cene, mane, iskustva ...

Moderator: Тон-мајстор

Odgovori
Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Pridružio se: 04 Jan 2008, 19:04
Youtube: lutalica051
Kontakt:

HP laptop spoooor? Zasto?

Post od skitnica » 01 Jul 2015, 12:30

Moze li pomoc, smjernica, procjena u cemu je problem-za jednog mog drugara?
Ovako kaze:
"Racunar je laptop: HP Presario CQ62. Star je 5-6 godina.
Radio je kako treba a onda je poceo da usporava.
Mislio sad da je to do Mozzile, pa sam je deinstalirao, bez rezultata.
Pregledan je preko Microsoft Security Essentials I Avastom, vise puta, nista
posebno..
Problem je ostao isti, vrlo puno radne memorije koristi dok ne radi I vrlo
sporo otvara aplikacije.
Na prijedlog prijatelja je ponovo instalirana Windows 7 OS.
Problem je ostao isti...
Mislio sam da sada umjesto Windows 7 postavim Windows XP pa da vidimo sta ce
biti."

Da i ja dodam: Racunar je jako, jako spor, sta god da radi, na internetu i van, prije i poslije reinstalacije sistema, prije i poslije reinstalacije browsera, sa ovim ili onim AV, bez AV, i to tako traje vec godinu/dvije...korisnik je krajnje nezahtjevan: email, word, skype, tu i tamo neko pretrazivanje po netu, nista posebno...nosio je kod nekih ljudi koji se razumiju u te stvari i oni su odradjivali te navedene reinstalacije, ciscenja itd...medjutim, nema efekta...Da li je normalno da je RAM uvijek preko 50% zauzet, cak i kada se nista aktivno ne radi? Gledajuci sad ove specs vidim da je izgleda RAM prosiriv do 8 GB...da li je moguce da to niko nije predlozio? Da li bi to bilo rjesenje? Inace, predlozeno je s druge strane da se instalira XP sto meni ne izgleda kao neko sretno rjesenje... Sta vi kazete?
Slika
Slika
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Re: HP laptop spoooor? Zasto?

Post od Miroslav Jeftić » 01 Jul 2015, 13:02

Zato što je generalno slab. :) Normalno je da zauzima 50% memorije, nemojte džabe reinstalirati sistem (ako nema nekih drugih grešaka), neće ništa pomoći. 2GB memorije u današnjim uslovima zaista može da bude nedovoljno, pogtovo kad samo browser može lake ruke da troši između 500 i 1GB. Procesor je takođe jako slab, čak je bio slab i pre 5 godina: opis, ali nažalost to se ne može zameniti.

Elem, da je to moj laptop, kupio bih još memorije (npr. izvadio tih 2 GB i stavio 4 GB) i ako je u mogćnosti, obavezno ssd disk umesto starog hdd-a, razlika je prilična, pogotovo na sporijim sistemima. Ili to ili bih jednostavno prodao ceo laptop, pa koliko dobijem i uložio u nešto novije. :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Kontakt:

Post od skitnica » 01 Jul 2015, 13:27

Da, tako neki odgovor sam i ocekivala. On trosi preko 50 % RAMa i kada su browseri zatvoreni...
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 01 Jul 2015, 13:43

Normalno je da troši toliko, ja imam 8 GB i isto mi je zauzeto 40-50% memorije i kad ništa ne radi. :)

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Kontakt:

Post od skitnica » 01 Jul 2015, 13:52

Znaci, prosirenje RAMa bi moglo pomoci, uprkos tom procesoru?

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 01 Jul 2015, 14:28

Može pomoći, ali ne očekujte čuda. Veća vajda bi bila od ssd diska, ali i veće ulaganje. :)

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 01 Jul 2015, 14:48

U perfomace tabu imaš resurce manager, pa tu pogledaj šta ti tačno guši računar... Možda malo pomogne u redosledu koraka.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 01 Jul 2015, 18:37

Меморија ће сигурно да помогне, немојте да се оптерећујете тиме да се то "троши" јер је у питању корисна ствар. Проблем је у слабом процесору а и генерално у мало меморије. Меморија која није искоришћена је лоша, она која се користи је добра. Нека убаци што више може и осетиће, не превише али ће да помогне. На крају, таман ће да има оправдање за коришћење 64-битног ОС јер је на 2 гига рама то мало глупо.
Сад сам се сетио, помињете и MSE и Avast, надам се да то није стално инсталирано.

Најбољи начин је да инсталира Windows али без изласка на интернет и проба тако мало па ако ради лагано, онда антивирус па опет проба. После тога редом програм по програм па ће да нађе кривца.

По ономе што користи, њему би сваки линух завршавао посао, нађе неки лагани и све ће да му лети. На списку није било нечег што не може, осим ако има неке послове који нису поменути.

Већ сам писао о једном слабијем лаптопу који је код мене, целерон 1,86 са 1,5 гига рама, управо га користим пошто други лаптоп апгрејдује десетку. На њему су windows 10, арчи, кубунту, PCLinuxOS, q4os па чак и xp. Наравно, xp ради много брже од осталих пенџера али га не користим јер је ем застарео ем није легалан. Десетка мрда, линухи раде, што новији то слабије али раде. Ако овај ради, онда тај који је и јачи и 64-битни па још дода рам ... све би могло да ради сасвим пристојно
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 01 Jul 2015, 22:42

Bogme, u zadnje vreme se više hardovi pokazuju kao usko grlo. Evo kod mene u firmi, lap topovi su nam prodisali tek kada su dobili ssdove. Zato sam i preporučio resource manager....
itpoint.rs

Korisnikov avatar
вујке
Ортак са пива код "Папа Џоа"
Pridružio se: 04 Jul 2007, 20:57
Kontakt:

Post od вујке » 02 Jul 2015, 11:23

skitnica napisao:Radio je kako treba a onda je poceo da usporava.
Могу бити и лоши сектори на хард диску. Скенираја са http://www.hdtune.com/ или неки други...
Плакао сам што нисам имао ципеле док нисам видео човека који није имао ногу

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39

Post od blackbeast » 03 Jul 2015, 08:05

Ja na poslu imam dual core e6600 na 3 GHz i 2 GB rama. Eto, vec trecu godinu sve radi kako treba. OS je win 7. Ne koristim neke super ekstra zahtjevne aplikacije, ali cesto zna istovremeno da bude otvoren Maxthon browser sa 5-10 tabova, bar jedan word dokument, 2-3 excell dokumenta, windows explorer u 2-3 prozora... Povremeno i Visio bude otvoren. Plus jos Kaspersky, koji, kad se pokrene skeniranje diska (srecom, trazili smo da nam promijene da se pokrece cetvrtkom u 18h, umjesto ujutro) toliko uspori sve da se word otvara 30-ak sekundi...

Uglavnom, i sa tako malo rama, sve radi bez ikakvih problema.
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 03 Jul 2015, 10:51

Проширење меморије је предложено због очајног процесора, лакше је додати рам него мењати процесор. ;) Велика је разлика између тог твог е6600 и оног целерона са почетка.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Odgovori

Povratak na “Konfiguracije”