Фина машина за мале паре

Preporuke, saveti, cene, mane, iskustva ...

Moderator: Тон-мајстор

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Re: Фина машина за мале паре

Post od Miroslav Jeftić » 13 Maj 2014, 00:57

To već ne znam, u normalnom radu su nečujni, ali nisam imao prilike da ih teram na 100% na duže vreme, ali po nekoj logici nema tog box kulera koji će biti nečujan pod dužim opterećenjem :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 13 Maj 2014, 08:17

Не мора на дуже време, довољно је да само једном зацврчи кад процесор буде оптерећен и мени доста.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 13 Maj 2014, 09:59

Hm, ne znam, u svakom slučaju proveri u nekom servisu da li taj kuler koji već imaš može da se prebaci na novi procesor, dobar deo starijih kulera je kompatibilan i sa 1150 pločama :)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 26 Maj 2014, 10:57

Дошло време да се нешто ради ... па да наставим.

Неће моћи овај кулер на нови процесор, ем је направљен само за 775 (нема оне додатке за прилагођавање) ем и он брља и помало бруји ... мада мислим да сам и ту на прагу решења. А и остаје ова плоча да сада она постане крш.

Све у свему, биће она Гигабајт плоча са два PCI јер скупљи Асус има много тога што не бих користио ... а HDMI свич би и даље био потребан. Чак, куповина плоче са DP везом подразумева још десетак евра за нови кабл ... бзвз ми је да платим два PCI-E16 или како се већ зову а планирам интергушу графичку, бзвз ми је 4 меморијска слота а имаћу једну меморију, више разних конектора ће да буде неискоришћено ... а све пада у воду ако поред теве картице наиђе још једна PCI ... не би имала где. Да овај Асус има два PCI, вероватно бих нашао кинту за разлику.
Остаје и G3220 мада је G3240 неких 5-7€ скупљи ... можда за те паре купим нову флешку јер нисам сигуран да ми значи та разлика у процесору.
Рам је ту где је, немам још ~4 кила за другу четворку.

Рачунам да ће да пристигне за 3-4 дана па ћу да допишем како сам прошао. :) Сад идем да тражим електролите да пробам да оправим ову, ако ништа друго, радиће ваљда бар као и до сада.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 26 Maj 2014, 13:20

calexx napisao:Рачунам да ће да пристигне за 3-4 дана па ћу да допишем како сам прошао. :) Сад идем да тражим електролите да пробам да оправим ову, ако ништа друго, радиће ваљда бар као и до сада.
Javi onda kako je prošlo :gore

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 26 Maj 2014, 15:46

Операција готова а пацијента ћемо да препакујемо касније, сад сам мало уморан ... возао бицикло па ишао и мало около наоколо. Па још ручак ... таман да кревет зове. ;)

Купио електролите (пуко сам скоро 50 кинте) па отишао до другара ... и онда иста прича, само да мало одахнем па ћу да мењам. Дај то, седе другар за лемилицу и замени за пар минута. ;)

Кад сам већ ту, гледам онај кулер што тандрче ... мислим да на гуменим држачима постоје и гумене шајбне које су га одбијале од остатка па су се оне истањиле и онда се вибрације преносе и праве буку. Да ли тога уопште има у продаји? Мале гумене шајбнице које бих да подметнем испред вентилатора.
За прву помоћ ћу да узмем обичне гумице и намотам који пут па ће то да притисне али би било лепо да буде ОК ... мада су ми из СМ обећали да ће да набаве нове гумене држаче.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 26 Maj 2014, 19:59

Пацијент жив али није оздравио. Све у свему, смеши се нова плоча са припадајућим остацима. :(

Крш се чудно понашао. Када сам синоћ откачио овај комп, мислио сам да ће крш да завршава посао пар дана ... али због KVM ни мишко ни тастатура нису хтели да раде. Ни када сам их посебно укључио, ништа. Чак сам морао да нађем посебну тастатуру која је радила али без мишка. Малопре вратим овај комп, повежем KVM на оба ... и оба раде. И крш не прави проблеме, ради нормално. На њему не раде УСБ портови, вероватно јужни мостић па је можда мало и осетљив на свашта.

Све у свему, вероватно ћу колико сутра (а можда и мало касније вечерас ако ми буде досадно) да препакујем то друго кућиште и пребацим ову плочу а идем и до неке радње да наручим/пазарим поменуте делове. Онај Семпрон са "чувеном" fx5200 иде негде да скупља прашину.

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 27 Maj 2014, 00:16

Šta je tu je, bar ne možeš reći da nisi sve moguće pokušao :)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 27 Maj 2014, 08:57

Остаје још једно, пребацићу плочу у кућиште где је сада крш па да и то проверим. Није да сумЉам у напајање, пробао сам неколико али се исто понашало. За сваки случај. Ионако је то по реду вожње, ова плоча у старо кучиште, нова ће у Чифтека. За сваки случај ћу прво да проверим да ли ће да ради са соло тастатуром и мишком, није немогуће да је оно брљала плоча из крша.

Синоћ склопим пацијента, одмах дигнем 7 и прво ми се учинило да не застајкује и блокира рад ... а онда је после пар минута почео да тупи и на крају није хтео ни да се шутне. Рестартујем и Bzbzbzbzbzbzbzbz а онда и коначно приказивање стања ... после једног рестарта је пријавио да нема мреже и да нема мрежне. Слично као зимус, мрежна није радила неколико дана. Сада је ипак прорадило после рестарта.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 27 Maj 2014, 08:58

Сада си барем сигуран на чему си.

Срећна куповина! :pijemoooo:
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 31 Maj 2014, 09:15

Ко зна, можда и одложим куповину. ;)

Прексиноћ размишљам о новој комбинацији, који хард ће где да иде, шта где да буде инсталирано ... па пошто Сигејт нешто неће на ову плочу, ја смислим да он буде на новој а да овај зеленко 2Т остане уз брљиву плочу. Пошто сам све лепо смислио, сетим се да бих могао да реинсталирам windows пошто је одавно инсталиран а тада ме мрзело да набацујем драјвере па је радио као native IDE. За почетак укључим AHCI па покренем линух, реко' да прво њега оверим и по потреби реинсталирам али јок, он ради сасвим нормално. Јуче ујутру пробам и Седмицу а од ње ни гласа, после првих знакова стартовања ресет и тако у круг. Значи следи реинсталација а пошто сам пре неки дан ископирао са системске партиције све што је потребно, кренем у инсталацију. Пробам диск са кога сам раније инсталирао, нешто неће да га чита. ОК, стар диск, ко зна у каквом је стању па потражим недирнуту 7 Ultimate верзију ... али сви нуде са SP1. Нисам сигуран да ли би активација прошла па на крају решим да набацим 8.1 Ентерпрајз са апдејтом. Не користим, можда би било само ту и тамо па је свеједно који Пенџери. Инсталирам јуче поподне, кренем да набацујем уобичајене програме. Јбг, нема као на линуху, све на тацни па редом инсталирам него морам за сваки програм да размишљам.

После сат-два укапирам да није било ниједног смрзавања, кочења, укопавања ... оног што ме је нервирало. Није због 8.1 јер сам већ пробао уз постојећи и исто је било.

Да ли је могуће да сам пар година имао проблема а да је решење било AHCI? Да ли је могуће да native IDE можда не воли 2Т хард јер је иначе са малим 200 гига радио без неких проблема а брљао је само када сам приступао зеленку? Мада ... већ два харда 1Т су се тако понашали па је могуће да је отишао један део а да други део ради.

Цело вече сам се бавио Осмицом, пробао свашта, копирао, инсталирао, сурфовао али ниједном није блокирало. Наравно, дешавају се уобичајени застоји када покренем 2-3 јаче операције па све једна чека другу али не као пре, по минут-два тоталног заустављања. Можда ћу мало дуже да пробам па ако не буде брљања ... вероватно нећу ни да купим нови хардвер. Мада, какве сам среће, за дан-два ће плоча да укапира да сам мењао па ће опет да почне.
;)

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 31 Maj 2014, 09:40

Тебе је несрећа џабе снашла. :)
'ел немам?

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 31 Maj 2014, 10:09

Auh koliko filozofije... ja odem i kupim. Pa sta ako nije najnoviji procesor? Sve to radi OK a sa osmicom ce i bolje :lud:

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 31 Maj 2014, 17:51

Може и тако, иди и купи а ја ћу да ти јавим на коју адресу да пошаљеш. ;)

Ниси пратио фабулу радње. Процесор (који сам планирао) није споран, немам за i, имам за G, то је било решено. Рам исто, 4 гига и крај приче. Једино је био проблем са избором плоче, или јефтинија која углавном завршава посао или скупља која од битног има Display Port али је ипак скупа а не нуди довољно за разлику.

Пошто нисам од оних ... има се може се, гледао сам да на било који начин избегнем трошак од бар 15 кила пара па сам пробао са заменом електролита што није помогло а јуче сам укапирао да хард као SATA не прави проблеме који се јављају кад ради као IDE. Да ли то има везе, да ли није ни требало да га повезујем као IDE ... није много битно, важно је да јуче поподне и данас скоро цео дан 8.1 ради и не брља. Да је ДВД са Седмицом прорадио тј није било проблема са читањем, вероватно би тако било и са њом.

Филозофија је у томе што се питам да ли IDE хардвер није ОК или је уопште проблем са коришћењем већих дискова на тај начин. До сада је брљало са 1Т и са 2Т хардовима и то само под Пенџерима док је хард од 200 гига са њима радио без икаквих проблема. Пошто је линух у свакој варијанти чисто радио, можда су само win драјвери а не хардвер били проблем. Можда постојећи подразумевају да ће велики хардови да буду на SATA па нису ни разрађивали и пробали.

Како год, 8.1 ћу да пробам неко време колико да се уверим да све ипак ради а онда се враћам линуху који је неупоредив. ;)

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 01 Jun 2014, 01:16

Eto resenja, Linux i pare ostaju u dzepu, dakle crva nije ni bilo ;)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 01 Jun 2014, 09:29

Шта мислиш, како сам две године користио комп а да нисам имао скоро па никакав проблем (осим кад из неког разлога хоћу да отворим пенџере) јер бих га сигурно приписао линуху? Ни ово сада није 100% сигурно, поред проблема са хардом је било и неких са мрежом а и са теве картицом, то још нисам проверио, па није немогуће да је пребацивањем са IDE на SATA само мало смањен један проблем. Чим будем имао времена, пробам и ова два а пробаћу мало више да користим 8.1 да оверим да стварно ради па да видим како даље. Црв јесте мало зајео јер сам неко време размишљао о новој плочи и планирао ... сада одједном ништа од тога. А није да није време за обнову, можда касније ни толико нећу моћи да урадим.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 01 Jun 2014, 16:23

calexx napisao: то још нисам проверио, па није немогуће да је пребацивањем са IDE на SATA само мало смањен један проблем. Чим будем имао времена, пробам и ова два а пробаћу мало више да користим 8.1 да оверим да стварно ради па да видим како даље. Црв јесте мало зајео јер сам неко време размишљао о новој плочи и планирао ... сада одједном ништа од тога. А није да није време за обнову, можда касније ни толико нећу моћи да урадим.
Ех, изгледа да ће ипак да буде нова плоча, малопре се ничим изазван појавио BSOD (али блек, не блу) што ми се дешавало и раније, некад са теве картицом, некад тек тако. Јутрос ми се чини да је у једном тренутку пријавио проблем са хардом али наставио ... личи да није баш сјајно.
Сад ћу да препакујем плочу у старо кућиште и за неки дан ипак купујем ново. Успут ћу да пробам да оправим кулер који опет крчи.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 01 Jun 2014, 20:10

Нисам ништа мањи слепац по питању пара и опреме од тебе, али ти баш волиш шрафцигер. :)

Кад је овакво време, досадно је, па сам најзад УКЉУЧИО један од Андроида и сад сваких пет минута идем преко код Опуштеног на обуку... тако да, разумем те. :pijemoooo:
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 02 Jun 2014, 22:26

Пар деценија сам се бавио хардвером па је претекло. А и не мислим да ће неко боље да ми одради него што ћу сам.

Него ... ко чека, добије већу цену. :( За пар дана овај Кингстон рам поскупео са ~4к на ~4,5к а то ме баш нервира. Каква су искуства са Corsair рамом? Нисам их нешто користио, видим да има отприлике као за мене ... јел боље или горе од (сличног) Кингстона? Или је то ... друго паковање? Нема битне разлике у цени али ме нервира што је поскупело.

http://www.emmi.rs/ram-memorije-memorij ... ctId=17328
http://www.emmi.rs/ram-memorije-memorij ... ctId=24307#

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 02 Jun 2014, 23:10

Mislim da su ok, ne verujem da ćeš primetiti neku razliku, a čak ima i dužu garanciju, 60 meseci :) Ja isto imam Corsair, 1x8GB Corsair Vengeance i šta znam, radi :D

Odgovori

Povratak na “Konfiguracije”