Фина машина за мале паре

Preporuke, saveti, cene, mane, iskustva ...

Moderator: Тон-мајстор

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Фина машина за мале паре

Post od Тон-мајстор » 19 Jun 2012, 19:56

MB: Gigabyte GA-H61M-S2PV
CPU: Intel CD-2.6BOX-G620
RAM: Kingston KVR1333D3N9/4G
HDD: Western WD5000AAKX
GPU: Sapphire HD6670
DVD: LG GH22NS90.AUAA50B
CASE: Blueberry BC-M42-450
=====
32400.- динара.

G620 ме поприлично одушевио. Има архитектуру новог i3, донекле обогаљену, али је и даље бржи од свих из старијих Е и Q серија, коју је наследио, а све то за педесетак и кусур евра. Тачно је дупло бржи од мог дедице E4500.

Плоча има овај нови EFI BIOS, па се штелује уздуж и попреко. Једино ограничење је RAM на 1333 МHz... ;)

Клеко, са овим можеш дневно да пробаш десетак Линукса. :green:
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Re: Фина машина за мале паре

Post od calexx » 19 Jun 2012, 22:55

Могу ал одакле ми толке паре??
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Miroslav25
Pridružio se: 25 Sep 2008, 22:02

Post od Miroslav25 » 01 Jul 2012, 21:50

Плоча има овај нови EFI BIOS, па се штелује уздуж и попреко. Једино ограничење је RAM на 1333 МHz...
Šta će ti više, mislim na nema neke enormne razlike između 1333Mhz i 1600Mhz, možda u sintetičkim testovima ali ovako real life, ne.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 05 Jun 2013, 23:25

Да не отварам нову тему, ова баш може да се искористи. :)

Не знам како ће да се заврши моја проба хардвера и оперативних система, сада очигледно користим windows 7 и он за сада нема BSOD али има оних чувених успорења. Нарочито када копирам па је хард сигурно под оптерећењем. Мало ме нервира што то исто на линуху ради глатко, данас сам хтео да цео фолдер са торент шером ископирам на друго место и да не мешам са оним који користи линух, у питању је тридесетак фолдера и укупно око 20 гига, почело је полако, једва је прошао први фолдер па пауза па полако други ... после више минута сам прекинуо, рестартовао линух и завршио сасвим нормално. То ми се дешавало и када сам убацио нови хард, не верујем да би уопште ископирао гига садржаја док је то линух ландо одрадио.
Све више сумњам да је плоча пред крајем а пошто је то ионако крш, ево у највеће иде и седма година како сам набавио, ваљда је време да се мало подновим.

Планирам да купим плочу, процесор, рам а на крају можда и неко боље напајање. Хард имам, кућиште не бих мењао, резача имам ко зна колико а и некако ми се чини да имам и новију графичку али је слабо примећујем. ;) Напајање је релативно ново, купљено прошлог или претпрошлог лета, јесте Чифтек али из најјефтиније серије па бих можда набавио мало боље.

Плоча: Ова предложена би могла да дође у обзир, некако одувек купујем Гигабајт плоче (од када сам се прешалтао са Абита кога тада није било) али сам помало испао из штоса. Плоча ће свакако да буде 1155 али нисам упућен у чипсетове. Видим их неколико, у неким табелама сам видео да се разлика односи на присуство и број САТА3 и УСБ3 прикључака. Да ли је само то у питању па да лепо изаберем плочу која има најбољу комбинацију или ипак има још неких разлика. Ако већ купујем, гледао бих да ту буду и САТА3 и УСБ3, следећа плоча ће да буде ко зна када а очекујем да ускоро ово постане стандард ... па већ имам један САТА3 хард а и УСБ3 флешке нису нешто скупо. По томе ова плоча не би прошла али има неких за кило-два пара више па имам шта да проберем. Значи од 4,5к па до неких 7к се крећу цене осредњих плоча.
Е да, скоро је обавезно да има бар 2 PCI слота, отворена је варијанта за теве картицу као и за неку бољу звучну ако дође на ред. Можда и 3 слота за сваки случај.

Процесор: Немам за i7 или i5 а i3 је мало изнад планираних трошкова па ће он да буде мало дуже одмераван. Вероватно неки из G серије а ако се баш стиснем, можда буде и за i3. Нажалост, прилив пара је и даље слаб а не смем да се задужујем на дуже стазе па ће ту да буде повуци-потегни. Ипак је разлика у цени дупла. Ових G има и за 5к док су i3 углавном преко 10к пара.

РАМ: Можда узмем 4 из једног комата, можда се и ту испружим за 2х4 ... иста прича из претходног пасуса. Мислим да би 4 гига било око 3к пара.

Напајање: Овог Чифтека сам платио испод 3к, можда је требало мало више а можда и мало јаче (овај је 400) па ће и он на разматрање.

Све у свему, нека најнижа варијанта је 4,5+5,5+3, можда би плоча због поменутих ситница могла да оде до 6,5 ...

Е сад онај битнији детаљ. Могао бих да се некако стиснем и купим ово али иде лето, иду неки рођендани, вероватно један одлазак на концерт ... па ћу да купујем једно по једно. Какве су процене по питању цена? Шта од овога може да појефтини, шта да поскупи, где се оечкује нешто боље и повољније па да купим прво оно што ће сигурно и августа да буде то што је? Да не пазарим рам за 3к пара а он августа падне на 2к или нешто тако.

Знам ја шта бих купио да је неко боље време али ми је јорган толики. Вероватно не бих ни куповао да немам ових проблема са хардом и са BSOD на линуху, да је како је било до пре пар недеља, уопште не бих размишљао. Ако ипак решим проблем, можда одустанем али је ово реална варијанта. Сад сам пазарио зеленка, јул и август ће да буду за оно друго ...
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Dzoniopusten
Moderator
Pridružio se: 29 Jun 2012, 17:58
Youtube: Nikolaguitar
Kontakt:

Post od Dzoniopusten » 06 Jun 2013, 10:32

Ajde ovako kleko,koliko para gledamo? :D
ASUS P8B75-m LX PLUS
Intel i3 3220 3.3Ghz with HT
8GB Kingston HyperX 1600Mhz CL9
AMD HD Radeon 7850 2GB GDDR5 Gigabyte Windforce Edition. 1050/1225 OC
Hitachi 400 GB 7200RPM
WD Green 1TB 7200RPM

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 06 Jun 2013, 13:04

Njemu bi najzdravije po novcanik bilo, a kad vec voli Linux, da kupi Raspberry Pi.
Malo, stedljivo a radi u fulu.
Kažu nisam pod libelu zato što feniram ćelu ...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 06 Jun 2013, 13:13

Ма нема везе линух, мора све да ради, мора и њиндоњс а и обавезан је приличан хард. Ко зна да ли ћу опет да одлучим да будем хрчак. ;) Ако R Pi има бољи процесор од i3 и остало ... може.
Dzoniopusten napisao:Ajde ovako kleko,koliko para gledamo? :D
Што мање. ;) Зато сам и написао да планирам на рате илити комад по комад. Ако је оправдано, за плочу нећу да дам 4,5 или 6,3 него 10, ако је оправдано нећу да узмем G него ипак i3 ... једино што ће то да траје дуже. Могу да одвојим за ове потребе 3-5к месечно па колико је потребно месеци. Али, као што сам написао, ако је оправдано а код мене је тешко да нешто оправда трошење пара. ;)
Сада сам покренуо линух и дошао је неки огроман апдејт а нису промењени ни кернел ни КДЕ ... можда се оправи.

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 06 Jun 2013, 13:32

Nisam siguran da sam razumeo šta radiš sa procesorom/koliko ti je bitno da procesor bude što bolji :) Čini mi se da bi ti i G trebao biti sasvim ok. Ploču neku od novijih, ona s početka teme je baš matora. Ako ćeš sa tri slota sigurno da neće biti mnogo veliki izbor, dovoljno je da nađeš jednu noviju koja ti se uklapa u budžet i broj slotova i uzimaj :) Cene ne liče da će nešto da padaju, koliko pratim manje-više su iste još od jesenas. Naravno ne garantujem da nešto nije sto-dvesta-trista dinara gore/dole, ali da će biti drastično jeftinije ne verujem.
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
Dzoniopusten
Moderator
Kontakt:

Post od Dzoniopusten » 06 Jun 2013, 13:50

AMD:
CPU:AMD Phenom II X4 965 Black Edition 3.40GHz 8MB 80 Evra
Ploča:ASROCK 970 Pro3 60 Evra
Ram:4GB 1333/1600 mhz 20 Evra
GPU:SAPPHIRE Radeon HD 6770 1GB GDDR5 / Sapphire Radeon HD 7750 1GB GDDR5 88/81 Evra
PSU:LC POWER Silent LC5450 450W 20 Evra

Ukupno:261/268 Evra AMD. Ako oćeš i drugu variantu (intel) Uradiću i njega.
ASUS P8B75-m LX PLUS
Hitachi 400 GB 7200RPM
WD Green 1TB 7200RPM

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 06 Jun 2013, 15:13

Miroslav Jeftić napisao:Nisam siguran da sam razumeo šta radiš sa procesorom/koliko ti je bitno da procesor bude što bolji :) Čini mi se da bi ti i G trebao biti sasvim ok. Ploču neku od novijih, ona s početka teme je baš matora. Ako ćeš sa tri slota sigurno da neće biti mnogo veliki izbor, dovoljno je da nađeš jednu noviju koja ti se uklapa u budžet i broj slotova i uzimaj :)
Ма ништа захтевно него ми стално предлажу да ипак буде i3 јер има ово и оно ... ако до куповине укапирам да јесте битно бољи, онда ћу да сачекам месец дана дуже и узмем га.
Што се плоче тиче, мислим да није баш матора него је из јефтиније серије па нема оно што сам поменуо тј САТА3 и УСБ3. Питао сам о чипсетовима, ту би прво требало да се види шта је маторо.
Три слота су евентуална, може и два јер је за сада потребно само за теве картицу, не знам када ћу да будем спреман ;) за бољу звучну. Мада би мени решење била и нека графичка са видео ин али их слабо виђам у последње време.
Dzoniopusten napisao: CPU:AMD Phenom II X4 965 Black Edition 3.40GHz 8MB 80 Evra
Ploča:ASROCK 970 Pro3 60 Evra
Ram:4GB 1333/1600 mhz 20 Evra
GPU:SAPPHIRE Radeon HD 6770 1GB GDDR5 / Sapphire Radeon HD 7750 1GB GDDR5 88/81 Evra
PSU:LC POWER Silent LC5450 450W 20 Evra
АМД да купиш себи или евентуално да ти ја пазарим ово а ти да ми даш i3. ;) Од плоча за сада остајем на Гигабајту а графичка ми ваљда није потребна, очекујем неку. Напајање неће да буде LC Power, једно сам вратио јер ми се није свидело. Неки Чифтек или Термалтејк за педесетак евра. То ће да буде међу последњим и није под обавезном куповином. Само евентуална варијанта.

Korisnikov avatar
Dzoniopusten
Moderator
Kontakt:

Post od Dzoniopusten » 06 Jun 2013, 15:21

Pa sada kleko mnogo tražiš. Čiftek manje više ali oni nemaju dobra napajanja ispod 30 Evra. Termal košta ko sveta petra. A ovaj AMD ti je trenutno najbolje što može da se uzme za male pare (30-35 Evra manje nego i3) A rade slično.
ASUS P8B75-m LX PLUS
Hitachi 400 GB 7200RPM
WD Green 1TB 7200RPM

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 06 Jun 2013, 20:04

Па ја сам писао да већ имам Чифтека за ~30€ и да ми се нешто не свиђа тј нисам сигуран колико је добар па бих евентуално узео неко од ~50€. А за АМД сам ти већ написао, купи га за себе а мени остави Интела. ;)

Значи остаје варијанта да би ми вероватно одговарао и неки G процесор а пошто нико не помиње чипсетове, претпостављам да се разликују само у понуди детаља. Онда ми остаје да купујем једно по једно док не комплетирам.

Ако ипак ово брљање престане (мада је линух почео да пуца а њиндоњс претерано уме да застане па настави, раније сам то приписивао харду, сад немам појма ко је крив) можда ништа не купим. Боља варијанта је да одједном наиђу неке пристојне паре па да купим још боље.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 04 Maj 2014, 13:24

Да наставим где сам прошлог пролећа стао, опет ме нешто вуче да подновим комп. Они проблеми од прошле године су брзо прошли и све ради онако пристојно али ... комп је већ у осмој години и ваљда му је доста.

Као што сам већ писао, у плану су ми плоча, процесор и рам. Кућиште, хард(ове), резач, монитор имам па ће ова три да заврше посао.

Наравно, у питању су искључиво Интел комбинације. Која је разлика измећу нових чипсетова? H61, B75, H81, B85, Z77, Z87 ... које су битне разлике? Ја ћу у сваком случају да будем ограничен ценом а плоча мора да испуни пар услова као што су УСБ3, САТА3, бар један PCI слот мада то није обавезно. Гледао сам неке па сад размишљам, рецимо да ли САТА3х2 плус САТА2х2 или САТА3х1 плус САТА2х5? Да ли ми значе интерни УСБ3 ако би за то било потребно да и кућиште то подржава а ово моје гарант не може?

Процесори су скупи па ми i серија не одговара, мислим да ће и један G3220 да заврши посао. Разлика до првог i3 процесора је 50€ тј овај је дупло скупљи а не знам да ми је баш потребан.

Код меморије је јасније, 4 гига и крај приче, немам за више.

Е да, остаје графика и ту се ослањам на интегрисану. Мислим да иде неки Интел који би ми завршио посао а и уштедео. Пошто имам лоше искуство са Ati 6450HD, пре узимања морам да проверим како то ради. Сестричина је скоро узела неки конфекцијски комп са i3 који има Интел графику па ћу ових дана да одем до ње са више линуха да проверим да ли брља или ради нормално. Ако је ту ОК, онда може да дође у обзир. ;) А ако ко хоће да се трампи, дајем поменуту Ati 6450HD за неку која се сналази са линухима. Прихватам и дарове ако неко има вишак. :)

Овог месеца плаћам последњу рату за један мобилни, планирам и да откажем неке СББ додатне услуге и таман могу да се огребем неки кредит на годину дана. Рачунам да би ми 130€ завршило посао.

Korisnikov avatar
Dzoniopusten
Moderator
Kontakt:

Post od Dzoniopusten » 04 Maj 2014, 18:29

Aj ovako. Da ti prvo rešim pitanje o čipsetima. H61 je stari čipset za Sandy Bridge proesore i samo neke ploče mogu da se updejtuju da radi i Ivy bridge. B75,Z77 su Ivy bridge. B75 je za ploče niže klase dok je Z77 napravljen za overklokovanje Ivy bridge procesora. Svaka ploča pa čak i one starije imaju sigurno USB 3 i Sata 3. Možda ne u istom broju ali imaju sigurno po dva, tri Sata 3 porta i 2-3 USB 3. G3220 je slabija varijanta i3-3220 koji je negde 15% bolji od G3220.

Integrisane grafičke na G3220 je Intel HD graphics 1000 koji je stvarno loš. Bolje je naći neku jeftinu R7 240 kojih ima već od 6,620 din. Ako baš ne možeš toliko da izvadiš onda imaš i 6570 za 6000 din.

G3220 je Haswell što je malo problem. Tako da je moja topla preporuka G2030. Koji je Ivy bridge is spasiće ti dosta para za samo malo manje preformance.

Ploču koju bi bilo lepo da nabaviš jeste ovu Asus koju ja imam. Oko 50-60 evra je. Memorija 4GB na 1333mhz ne moze biti više od 2.000 din.
ASUS P8B75-m LX PLUS
Hitachi 400 GB 7200RPM
WD Green 1TB 7200RPM

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 04 Maj 2014, 18:33

Ех, кад се само сетим да је овај некада поред мене држао неукључен Плејстејшн контролер док се ја играм, да ме не смара... а радује се мукица :lol:

Утицај дружења са ИТ-диносаурусима је био пресудан. :loveisintheaer:
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 04 Maj 2014, 19:50

Неки моји прегледи понуде су ме довели до H81, H85 и B85 плоча. Z77 је мало скупља и иде преко 10к пара. Твоја плоча има ваљда само један САТА3 а планирам два харда па би било добро да су оба на САТА3. Ту је мањи проблем, нашао сам 5-6 плоча око 50€ па ћу још мало да размислим шта ми је битније од детаља које нуде. А сокет? Видим да је сада 1150 уместо 1155, каква је ту разлика? Зар није Haswell новији и бржи ... мада видим да сви Ivy Bridge имају мало бољи ГПУ.

Да ли стварно мислиш да бих дао 6.000 за графичку? Па боље да дам толику разлику за i3 у односу на G а нећу. ;) Осим тога, ко зна како би се те од 6к понашале са линухима и онда бацим паре. :) Једино што могу је да мало оверим како раде једни а како други процесори са линухима па изаберем који ћу да купим. У крајњем случају ћу да оставим ову х1600pro а 6450HD убацим у други комп.

Рам од 4 гига је минимум 3.800.
Тон-мајстор napisao: Утицај дружења са ИТ-диносаурусима је био пресудан. :loveisintheaer:
Па наравно, ја сам пре десетак година престао да се тиме бавим, само повремено у оваквим приликама се распитам, купим и заборавим. Када ово набавим, следећих неколико година ћу опет да испаднем. Њему тек долази време. :)

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 04 Maj 2014, 22:19

Ma uzmi Haswell (1150), batali to matoro. :) B85 ploče su ok ako ti odgovaraju cenovno, ja sam sebi uzeo B85 pre neki dan.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 04 Maj 2014, 22:38

Сад остаје питање графике, не знам какве су једне а какве друге (интегрисане) графике али вероватно није велика разлика. Нарочито у односу на ову x1600pro која ми завршава посао мада не бих одбио нешто боље. Пробаћу графику код сестричине на i3 који је ivy bridge па ако је ОК, онда вероватно ни овај новији процесор неће ту да брља, иако је мало другачија графика. Распитаћу се и у некој радњи да ли имају склопљен комп са једним и другим па да пробам да дигнем неки од оних линуха, ако пролази, знам шта ћу.

Чак и да решим да узмем додатну графичку, све бих морао да пробам пре куповине. Опасно ме забринуло искуство са овом 6450HD која очајно ради са линухима.

Сад гледам, од оних које сам изабрао ниједна H85 нема PCI слот а и са паралелним портовима су танке (имам један ласерски са паралелним мада он може и на неки други комп) а не би било лоше да има бар један PCI. Видети ћемо.

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 04 Maj 2014, 23:49

Sve zavisi, npr. ova ima i PCI i paralelni:

http://www.winwin.rs/maticna-ploca-mb-l ... 85241.html

Mada paralelni jeste prava retkost danas. Imaš i jeftinu varijantu sa jednim PCI:

http://www.emmi.rs/mati%C4%8Dne-plo%C4% ... ctId=36612

I recimo nešto skuplju varijantu sa 2x PCI:

http://www.emmi.rs/mati%C4%8Dne-plo%C4% ... ctId=35113

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 05 Maj 2014, 00:06

О томе се и ради, гледам и PCI и паралелни и што више САТА3 и УСБ3 и да има два PS/2 јер ме нервирају USB мишови/тастатуре ... пошто нема све то а да је јефтинија ... неки лимит ми је 6к, можда да се растегнем на 7к али би било ОК и да буде 5к. Знајуће себе, биће 8к, ако од јефтинијих нема ниједна са свим а налетим на неку 8к која има ... знам се. Ако гледам haswell, онда долази процесор са (можда) слабијом графиком. Нема везе, сад ћу да се бацим на проучавање предности и мана, има да заређам од радње до радње и да питам редом продавце о томе. :))))) Ала ће да буде занимљиво када кренем да питам који је бољи, haswell или ivy bridge, да ли је боља графика у овом или оном процесору, да ли је бољи овај или онај такт у интегрисаној графици. :)

Пре пар месеци сам питао по радњама да ли имају неко јефтино кућиште, неки крш, било шта, може и половно, не мора да има ни напајање (другар има тупаво мало кућиште у коме је напајање усправно и ограничава кулер процесора) па кад ме нека снајка спопала ... сад ћу да зовем другу радњу, имамо лепа кућишта за само 15к пара, имају и резач и хард и добар процесор ... ма нећу то, оћу празно кућиште ... па имамо и мања са мањим хардом ... једва сам побегао од познаваоца хардвера.

Odgovori

Povratak na “Konfiguracije”