"Планетаријум"

Da li ste spremni za kritike? I one pozitivne i one negativne. Prezentujte svoje radove ovde.

Moderator: skitnica

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

"Планетаријум"

Post od Тон-мајстор » 30 Okt 2013, 21:13

Ево, ђаво да ме носи, спремам своју "лабудову песму", тј. ново ЦеДе и филм... па ћу овде да пласирам шта сам смислио и како напредујем. Зато ме и има мало овде, у односу на раније.

Ред је, ви сте ми најпречи. :loveisintheaer:

У том смислу, реч је о мултимедијалном "пројекту", тј. НИЗУ композиција и слика које ме обузимају задњих пар година.

Тема је "Планетаријум", тј. прича о ономе што се под тиме подразумева. Свемир, небо, небески објекти, митологија (грчка, махом), простор...

Кад то све завршим, планирам ЦД, ДВД и филм од сат и кусур, који би то осликао на прави начин, а промовисао бих то где год да ме позовете, Ниш, Нови Сад, Свилајнац... тј. организујемо се заједно. :)

Издање ће, надам се, бити званично, од познате куће за коју сам већ издавао (и још неки овде). ;)

Надам се да ћете имати разумевања да ниједан јавни демо-егземплар (који следе) неће бити цели или потпуни, јер желим да изненађење на крају посла или на промоцијама буде комплетно.

А ако се деси да ја ово не успем да изнесем на површину сам, па одем... а ви цимајте Опуштеног да то објави после, да не пропадне. Има комплетан приступ материјалу, а има и ЈАК комп, па рендерујем код њега кад оде у чколу (хихихихи).

Ај, полако... па кад стигне, отворен сам за све сугестије и идеје, а сигурно ћу тражити додатне информације од вас, ускоро. :green:
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Re: "Планетаријум"

Post od Тон-мајстор » 30 Okt 2013, 21:23

Као прво, нешто што није "песма", већ пуки интермецо између две озбиљније, Марса и Јупитера (Арес и Зевс, тачније).

Значи, АСТЕРОИДНИ појас, са солидно решеним звуком, и хм, прото-сликом... али, послужиће засад:
Видео je по позиву, па ћу тако пратити ко гледа.

Мда, материјал је иначе у приципу спејси-диско-електро-фанк (утећи не могу), а поједине су баш "амбијенталне", тј. без јасног жанра. Нема певања, нема људи, само Свемирски Звуци.

Ето.
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 31 Okt 2013, 00:05

Тон-мајстор napisao: Кад то све завршим, планирам ЦД, ДВД и филм од сат и кусур, који би то осликао на прави начин, а промовисао бих то где год да ме позовете, Ниш, Нови Сад, Свилајнац... тј. организујемо се заједно. :)
Позват си а најбоље би било да дођеш у новоме аутићу.
Тон-мајстор napisao: А ако се деси да ја ово не успем да изнесем на површину сам, па одем...
Руменка ... ма знаш ти, знаш.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 31 Okt 2013, 00:42

:bravo: :gore

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Pridružio se: 04 Jan 2008, 19:04
Youtube: lutalica051
Kontakt:

Post od skitnica » 31 Okt 2013, 01:23

Planete, svemir, prostor, nema ljudi, nema pjevanja...Vec mi se svidja.
A i ovaj intermeco obecava.
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 31 Okt 2013, 13:41

Мислим се око финалног формата за филм.

ДВД више не долази у обзир, осим као "legacy" формат да може да се погледа и на "античким" справама.

Звук није проблем, осим што сам одустао од 5.1 формата (засад), јер се не добија превише (или грешим?)

Како музику рендерујем у 24-44 (24 бита, 44100 Хз), динамички распон ми је очуван (али, намерно тих!), за ЦеДе морам да то сведем на 16-44. Добро, то је ок и са тиме живим годинама.

Да, RMS ( viewtopic.php?f=9&t=689#.UnJBXhC1uSo ) је низак, јер нећу да компримујем звук, да га учиним модерним, а да крља као ненормалан. Можда већина то не чује, али ЈА ЧУЈЕМ. Стога, све што изађе одавде не може да се слуша на 50% да би било гласно, већ на 75% или више. То право сам задржао, јер сам матор коњ и смучили су ми се пренадркани снимци (волуменски).

=====

Елем, видео-формат.

Из неког мени непознатог разлога, не могу да рендерујем филмове/секвенце у 1920х1080 (1080р), већ сам осуђен на 1280х720 (720р). Да не улазим у детаље превише, не мења ми се платформа за едитинг, а ионако користим Џонијев комп за рендеринг, јер је 6-7 пута бржи од овог мог деде.

Зашто све ово пишем? Ако неко хоће да ми помогне, молио бих.

Ко има ФУЛ ХД новији ТВ, да пусти код себе пар видеа које бих му послао преко Дропбокса, па да ми јави шта види.

Ја тренутно имам одличан медија плејер (писао сам о њему овде: viewtopic.php?f=58&t=8932#.UnI_ABC1uSo ), али као за инат, нико од мојих комшија НЕМА фул ХД ТВ (а немам ни ја, имам маторог стакленог "Самсунга"), па немам избора осим да молим неког од вас.

Па, ко хоће да ми помогне, нек се јави. Напомињем да се не ради о процени квалитета звука (он је лимитиран на 320 кбпс, стерео) већ о квалитету слике, колориту, оштрини, итд.

Ето... па ко хоће... :?

П.С. Клеко, Радоване... :pop:
П.П.С. Милане, хвала од срца (болесног).
П.П.П.С. Скитнице, можемо да организујемо пројекционо вече у БЛ, у неком клубу са добрим звуком и пар ХД екрана? Ко зна? :ljubav:
'ел немам?

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 31 Okt 2013, 14:24

Тон-мајстор napisao:Зашто све ово пишем? Ако неко хоће да ми помогне, молио бих.

Ко има ФУЛ ХД новији ТВ, да пусти код себе пар видеа које бих му послао преко Дропбокса, па да ми јави шта види.

Ја тренутно имам одличан медија плејер (писао сам о њему овде: viewtopic.php?f=58&t=8932#.UnI_ABC1uSo ), али као за инат, нико од мојих комшија НЕМА фул ХД ТВ (а немам ни ја, имам маторог стакленог "Самсунга"), па немам избора осим да молим неког од вас.
Ja imam monitor 1920x1200 ako ti nešto pomaže, mogu da pogledam? :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Kontakt:

Post od skitnica » 31 Okt 2013, 20:03

Nazalost nemam TV uopste. Imam negdje tu doduse neki stari Samsung, ali nije upaljen vec bar godinu dana, mislim da je dosad crk'o od tuge.
Sto se tice projekcije u BL...to mi se bas dopada! Mozda bismo mogli nesto dogovoriti, u Domu mladih, recimo. Ono...sve u krugu, i tv-aparati i publika, zvucnici sa svih strana...da se osjeti ta jeziva ljepota svemira...
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 31 Okt 2013, 20:15

Мирославе, укључићу те у "release channel", као и Скитницу. Добијаћете од ускоро линкове да погледате те секвенце, али бих молио да се овде и даље ЈАВНО дописујемо око коментара на то што добијете, видите.

Ипак, волео бих да и неко са ЛЦД/плазма ХД ТВ-ом буде на листи. Није хитно, али ми је важно.

Скитнице, управо сам на то и мислио... потпуно си ме разумела. Ако наместим зубе до тада (пролеће 2014.), имаћемо разговор и са публиком. :lud:
'ел немам?

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 06 Nov 2013, 18:44

Odgledao linkove. Hm... nisam mnogo stručan da komentarišem, ali probaću :) Mars 1 mi je najlošiji, osim one uvodne scene sa Mesecom (što nije Mars? :p), ostatak je taman i muljav, podseća me na loš divx snimak. Ostali izgledaju ok, kod Zemlje doduše ima neko treperenje sa desne strane kad krene, ne znam jel tako treba?

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 06 Nov 2013, 20:10

Да, тако је. А колорит?

Месец је "одглумио" Марс, за ту прилику. Борбе су намерно збрљане, плус су прекривена неким бљескањем... није пресудно, то су све идеје.

Марс 2 је ваљда ок?

Земља трепери, јер је оригинални видео треперио, нешто као брзи одсјаји са Кавказа... и мени смета.

ХВАЛА!
'ел немам?

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 06 Nov 2013, 22:13

Da, Mars 2 je sasvim dobar :)

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Pridružio se: 20 Jun 2007, 07:57
Kontakt:

Post od Gordan » 06 Nov 2013, 22:25

Odlično zvuči i izgleda Intermeco, baš mi se sviđa. :respekt

Imam full hd tv pa ako mogu nešto pomoći tu sam.
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 06 Nov 2013, 23:32

Oк, имаћу те у виду, кад узнапредујем. Хвала! :pijemoooo:

:loveisintheaer:
'ел немам?

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Kontakt:

Post od skitnica » 09 Nov 2013, 01:28

Jupiter
Muzika: najveca planeta u SS pa valjda otud ona zivahnija, pomalo egzibicionisticka, muzika.
Video: dobar.

Merkur
Muzika: tanano, njezno, suptilno, dopada mi se ...pred kraj ovog uzorka izgleda kao da ce se malo dinamizirati stvari.
Odlican video.

Saturn
Muzika-provjereni recept: lagana ponavljajuca melodicna linija + brzi ritam. Uvijek moze.
Video: odlican onaj prolazak kroz prsten.

Mjesec
Muzika: tama, tajanstvenost, neka sjetna otmjenost klavira
Video: Zemaljska perspektiva. Veza sa Mjesecom je posebna za nas Zemljane.

Asteroidi
Muzika: previse skripavo za mene ili su to samo zivci. :)
A video je odlican, 3D utisak.

Zemlja
Muzika: malo etno...nije me bas dirnulo.
I video bi mogao biti malo malo "pomjereniji".
Na Zemlji bi se, cini mi se, trebalo najvise jos raditi.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 09 Nov 2013, 08:45

Аух, хвала! :ljubav:

Да, Земља стоји тако већ две-три године и тапка у месту. Мораће да се мења нешто или СВЕ. Иначе мислим да Земљу радим са прелепим призорима, а не овако из Свемира. Музика... видећу да избегнем две класичне обраде на плочи.

Јупитер је БАЈА, Шеф, Газда, Заштитник... мора да има велику драму и динамику.

Меркур је ипак доста динамичан у песми, јер се први пржи до Ватре.

Сатурн мора да "попије" још меланхолије, али и беса, најпре наспрам своје деце, због које је и проклет.

Месец НЕ ПИПАМ! ;)

Астероиди су такви, стална тескоба која хоће да се ослободи, јурне негде и удари у нешто.

Стизаће још, како се шта испили из мене (као Атина из Зевса). Тек сад крећем да их везујем за митологију и њихов одраз на нас.

Ех, ми сад о музици са видеом... значи, слика је добра? :?
'ел немам?

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Kontakt:

Post od skitnica » 09 Nov 2013, 10:12

Тон-мајстор napisao:
... Иначе мислим да Земљу радим са прелепим призорима, а не овако из Свемира...

Ех, ми сад о музици са видеом... значи, слика је добра? :?
Da, upravo sam to mislila za Zemlju. Mozda tek ponegdje ubaciti i svemirski pogled, tek da se malo presjece, ali domininatni treba da budu upravo leteci prizori iz blizine. Neki divan takav video je bio tu negdje...postavljao si to, ja kacila na sajt, sad ne mogu da pronadjem.

Sto se tice slike, ja sam se vise skoncentrisala na odnos slika (u pojavnom smislu, ne u smislu kvaliteta slike) <----> muzika. Inace mi je oko sklonije na taj nacin da radi, opaza, a i nemam bas neke tehnicke mogucnosti da dam komentar o kvalitetu slike s obzirom da video gledam na racunarskom monitoru koji doduse jeste HD. Postoji li neki program koji bolje docarava TV-dozivljaj? :)

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 09 Nov 2013, 12:12

Укључио сам у преглед Клеку, Милана и Гордана. Па, ако хоћете, коментаришите.

Да, Скитнице... идеја ти је (за "Земљу") као и увек, одлична. И МЕЊАМ баш како си смислила.

Ево, у том смислу је овај видео, који сам скоро прерадио, а има делове тих емоција које си ми послала:
А што се тиче туђег ока, ту не смем да се мешам, јер ја носим у себи целу причу, која тек помало измили кроз звук и слику, па шта ко препозна. :loveisintheaer:

Ово је ЈАКО ТЕШКО, мој народе. Повезати своје "умјетничке" пориве и појмове на овај начин, а све то са ЈАКО ограниченим извором слика и ограниченим талентом (нисам сликар, пре сам молер), иде споро и стално се преиспитује.

Да имам 20-25 година, ово би ишло као лавина. Овако, као овејан чича, морам све полако. А и рачунар ми је чича, па сваки рендер траје бескрајно:

Slika

(доказ)
Prikačeni fajlovi
ScreenShot001.jpg
(37.71 KiB) Nije preuzet ni jednom
'ел немам?

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Pridružio se: 20 Jun 2007, 07:57
Kontakt:

Post od Gordan » 10 Nov 2013, 01:02

Zemlja
Video snimak je ujednačenog kvaliteta i odlično izgleda na ekranu. Muzika me nije oduševila pa odmah kvari i vizuelni doživljaj. Bilo bi najbolje da muzička podloga ide lagano kao npr. ova numera: http://www.youtube.com/watch?v=FV1fUNiKnIM. Ali to je samo moje mišljenje.

Saturn
Video snimak takođe ujednačenog kvaliteta i odlično izgleda. U prvih par sekundi se može primjetiti smjena izoštrenosti i zamućenosti ali to nije toliko značajno (isto sam primjetio na video snimcima napravljenim telefonom Xperia P). Vidi se zamućeni znak u desnom donjem uglu, ali samo u nekim svijetlim scenama. Sviđa mi se što kamera prolazi kroz prsten, tako da se vidi struktura.

Merkur
Ovaj video mi se ponajviše sviđa jer je predstavljen odnos veličina Sunca i Merkura na dobar način a muzika je tako ukomponovana da naprosto „odletiš“ tamo negdje.

Jupiter
Takođe dobro izgleda na ekranu. Možda bi bilo dobro ubaciti neki kadar gdje se vidi odnos dimenzija i rastojanja, ali to je već stvar šta se želi postići video snimkom. I ovdje se primjeti zamućeni znak u desnom uglu; nije upadljivo.

Mjesec
Odličan i video i muzika. Samo koliko vidim prikazan je pogled sa zemlje gdje se vidi „Mliječni put“, ne vidim gdje je Mjesec?
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 10 Nov 2013, 10:07

Немогуће је наћи HD-материјал без логоа. PAL/NTSC има колико хоћеш, али је то преситно и премутно за овај формат. Да радим PAL, тј. широки NTSC, ово би све већ било при крају.

Пошто би лого покварио цео утисак, користим напредни филтер за VirtualDub, који их налази, анализира и чини потпуно или јако мало уочљивим, како се и види из прилога. Процес је јако спор, па ми више времена одузима сечење кадрова и филтрирање, него креативни део посла, тј. естетска монтажа на музику.

Оштрина снимка зависи од онога ко је први "ухватио" слику. Обично чак и HD-материјал није довољно оштар или је примењена компресија која је то укакила. Пошто користим јако висок битрејт за 720p резолуцију (преко 8MBps), проблем није до мене, већ се сам појави кад се најмање надаш и где ти најмање треба.

Ипак, избегавам такве снимке кад год могу. Пре сам за чисте статичне слике, него за добру анимацију која је смуљана.

Наравно, негде мора бити и попуштања, јер бих онда ово радио неколико година, а мени је циљ да све завршим током зиме, до пролећа.

Месеца у "Месецу" има више него довољно, не брини. Ово је само један кадар, а оно мало што сија горе и јесте Месец, само је сликан из широке визуре, па се чини премалим. Уосталом, Месец и није превелик на небу, како га разне продукције приказују. :green:

Хвала и за музичку критику, Гордане, ипак је музика пресудна овде. Видеа су ту ипак шлаг, никако и главни састојак. Нажалост, видео увек солидно "поједе" звук у чулима посматрача, па ћу да пазим да ми се то не деси, ако не мора. Значи, мање театралности, више пуке подлоге.

Хвала!
'ел немам?

Odgovori

Povratak na “Galerija multimedijalnih radova članova”