Скупљи фиксни телефон и СББ кабловска

Sve o domaćim provajderima IT i ostalih usluga. Cene, usluge, problemi u radu..

Moderator: calexx

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Скупљи фиксни телефон и СББ кабловска

Post od Тон-мајстор » 23 Feb 2010, 10:54

Републичка агенције за телекомуникације (РАТЕЛ) одобрила је данас Телекому Србија поскупљење месечне телефонске претплате за фиксну телефонију, а кабловском оператеру СББ повећање цене услуге кабловске телевизије.
Како се наводи у саопштењу Ратела, Телеком Србија може од 1. априла да повећа цену претплате са 230 динара са ПДВ-ом на 458 динара.

Кабловском оператеру СББ одобрено је да од 1. марта повећа цену своје услуге са 745 динара на 820 динара са ПДВ-ом.

„При одлучивању узети су у обзир и социјални моменат, Меморандум о буџету и економској и фискалној политици за 2010. годину и потреба за обезбеђивањем средстава неопходних за улагање у даљи развој телекомуникација”, изјавио је председник Управног одбора Ратела Јован Радуновић, додаје се у саопштењу.

У саопштењу се наводи да је Телекому поскупљење одобрено уз обавезу да обавести кориснике о новој цени претплате, најмање 30 дана пре почетка њене примене, као и да у оквиру претплате обезбеди 150 бесплатних импулса месечно сваком домаћинству.

Како је агенцији Бета речено у Телекому Србија, није у плану повећање цене импулса.

Како је саопштио Рател, СББ има обавезу да на прописан начин обавести своје кориснике о измени цене, најмање 14 дана пре почетка примене нове цене.

У компанији СББ агенцији Бета је речено да је поскупљење услуга неопходно због због пада вредности динара у односу на евро у претходних годину дана.

У основној понуди СББ-а корисници гледају 75 канала. Сва права на емитовање страних канала плаћају се у страној валути, наводе у компанији СББ.
(Бета)

Поздрав!
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Re: Скупљи фиксни телефон и СББ кабловска

Post od calexx » 23 Feb 2010, 11:21

Мени ово није страшно ... ИСДН није поскупео. :green: Некада је био око 3х скупљи од обичне линије и мени је деловало ОК пошто нуди много више, претходно поскупљење их је отприлике изједначило а сада је ИСДН упола јефтинији.

Што се поскупљења СББ-а тиче, лини ми да хоће да се изједначе са ИПТВ која је у међувремену, без најаве а ни обавештење Ратела нисам видео, поскупела 40%. Са 500+пдв је цена отишла на 700+пдв па је коначна цена основног пакета 825.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
night-shift
Redovan član
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:53
Kontakt:

Post od night-shift » 23 Feb 2010, 15:18

Ratel kontroliše cene pružalaca usluga sa dominantnim učešćem na tržištu, a Telekom (bar njegov IPTV deo) to nije. Valjda :)

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Pridružio se: 21 Jun 2007, 00:05
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 23 Feb 2010, 16:58

Ček, znači kod poskupljenja telefona ustvari poskupljuje samo fiksni deo, a ne cena impulsa? Znači da će nam računi biti oko 200 dinara veći nego dosad, i to je sve?
Ko prvi devojci, sam u nju upada

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 23 Feb 2010, 18:40

Само то, ваљда им лакше да тако ударе оне који мање троше. Следећи круг ће да буде поскупљење импулса ... мени се ово сада више свиџа јербо ме није закачило. :p
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 25 Feb 2010, 10:44

Телеком ћути о поскупљењу

Телефонска претплата поскупеће од 1. априла за сто одсто, а кабловска СББ од 1. марта за око десет процената. Поскупљење кабловске телевизије грађани ће некако преболети, судећи по изјавама многих који су нам се јуче јавили. Јер, без 75 ТВ канала се може, али удвостручена телефонска претплата примљена је с горчином.
Поготову што је дуплирање претплате дошло само месец даба после одлуке Владе Србије (21. јануара) даприхвати понуду компаније „Теленор” за добијање нове лиценце. Грађани су очекивали, као што им је и најављивано, да ће конкуренција новог играча смањити тарифе у фиксној телефонији. Републичка агенција за телекомуникације (Рател) одобрила је у понедељак Телекому „Србија” поскупљење месечне телефонске претплате за фиксну телефонију, са 230 динара на 458 динара, а кабловском оператеру СББ повећање цене услуге кабловске телевизије са 745 динара на 820 динара са ПДВ-ом.

Додуше, при одлучивању су узети у обзир и социјални моменат, Меморандум о буџету и економској и фискалној политици за 2010. годину и потреба за обезбеђивањем средстава неопходних за улагање у даљи развој телекомуникација, изјавио је председник Управног одбора Ратела Јован Радуновић.

Грађани поздрављају наведену чињеницу, али подсећају да су од 1. фебруара 2010. године драстично поскупели и позиви инфосервиса Телекома „Србија”, односно цене позива телефонских бројева за пружање важних информација и других услуга. Нове цене важе за позиве из фиксне и мобилне мреже ка и нфосервисима 988, 9811, 9812, 9822, 9823, 9844. Цена позива сервиса за информације о телефонским бројевима корисника 988 сада је 21,50 динара за позиве из фиксне мреже, односно 23,32 динара за позиве из мобилне мреже. По истим ценама плаћа се и минут разговора за позиве упућене сервису за разна обавештења 9812.

Иначе, пре тог поскупљења, позив са фиксних телефона сервиса Телекома 988 коштао је пет импулса, а три импулса 9812. Дакле, позивање броја 988 сада кошта 21,5 динара, а било је 2,39 динара (пет импулса). Тако су ове услуге Телекома, како су неки израчунали, поскупеле вишестотинапроцената,од 3,2 до чак 15 пута!

Поред тога, уведена је наплата разговора са оператерима на броју 064/789. Од тренутка када се јави оператер, цена позива износи 10 динара, без обзира на дужину разговора. Нова цена позива сервиса за наручивање буђења 9811, сервиса за информације о верским празницима 9822, сервиса за информације о метеоролошким приликама 9823 и сервиса за лото извештај 9844 је 10,75 динара по позиву са фиксног телефона, односно 11,66 динара по позиву из мобилне мреже.

И на све то сада и двоструко поскупљење претплате на фиксне телефоне, за које многи немају замену. Ако је за утеху, Рател је у образложењу своје одлуке да се телефонска претплата удвостручи навео и да је одобрена цена претплате нижа од максимално прихватљиве продајне цене која се добија применом трошковног принципа и рачуноводственог раздвајања (ма шта то значило), а нижа је и од цене која се добија упоредном анализом цена у земљама у окружењу. На ову „хладну облогу” многи би узвратили подсећањем да је и просечна плата у Србији најнижа у региону.

„Политика” је јуче у Телекому безуспешно тражила одговоре на питања: када је претплата последњи пут повећана и за колико и за шта ће се, ако може што конкретније, искористити повећан приход по основу повећања претплате. Речено нам је да чекају „одговор и појашњења Ратела на детаље у вези са поскупљењем”. Опет, шта год то значило.
(Пољитика)

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 25 Feb 2010, 16:11

Мени је све ово јасно, досадашње цене су прилично мале и не би дошла конкуренција. Код нас се до сада ишло на малу претплату и релативно скупе импулсе, то би требало да се пребаци на већу па и велику претплату уз неке гратис додатке типа бесплатни локали, неки интернет, ИПТВ и слично. Ко неће да користи ништа од овога ... и не треба му телефон. Мислим, Телекому је стварно велики трошак неко ко плати 70 динара и једва користи телефон, линија мора боље да се прода а не да буде нечија за џ.

Једино и даље не знам зашто нико и нигде не помиње да је ИПТВ поскупела 40% без пријаве, дозволе и тако то. Није ми оправдање то да Рател контролише оне велике а ИПТВ то (још) није.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 18 Jun 2011, 15:22

РАТЕЛ ОДОБРИО ПОСКУПЉЕЊЕ ФИКСНИХ ТЕЛЕФОНА ОД 1. АВГУСТА

Републичка агенција за електронске комуникације (Рател) објавила је данас да је Телекому Србије одобрила да од 1. августа повећа цене претплате и локалних позива у фиксној телефонији.
Како се наводи на сајту Ратела (www.рател.рс), Телекому је одобрено да месечну телефонску претплату за грађане и фирме повећа са 388 на 430 динара, без пореза на додату вредност (ПДВ), док ће цена телефонирања у локалном саобраћају бити око 100 одсто већа због скраћења трајања импулса. Један импулсе у фиксној мрежи остаће на 0,4043 динара без ПДВ, али ће трајање импулса у локалном разговору бити скраћено са 60 на 26 секунди у "јаком саобраћају", који траје од 7.00 до 21.00 радним данима и суботом.

У време "слабог саобраћаја", од 21.00 до 7.00 радним данима и суботом, као и празницима, један импулс у локалним разговорима трајаће 52 секунде уместо 120 секунди. Телефонирање у међумесном саобраћају појефтиниће због продужења трајања импулса у време "јаког саобраћаја" са 12 на 17 секунди, односно са 24 на 34 секунде у време "слабог саобраћаја". Импулсни интервали за остале позиве из фиксне мреже ће остати непромењени, саопштио је Рател.

Цена једног минута телефонског разговора, према решењу Ратела, у фиксној мрежи у "јаком саобраћају", од 7.00 до 21.00 радним данима и субутом, коштаће 92 паре у локалном саобраћају, а 1,41 динар у међунесном. У време "слабог саобраћаја", минут разгвора у локалном саобраћају коштаће 46 пара, а у међумесном саобраћају 0,705 динара.

Телеком Србије ће од 1. августа морати да изједначи и све остале цене телефонских разговора за бизнис претплатнике са ценама за становништво. У оквиру претплате становништво ће бити обезбеђено 300 бесплатних импулса, двоструко више него до сада. Рател је оценио да ће и поред поскупљења телефонирања у локалном саобраћају цене локалног позива у Србији и даље бити међу најнижим у региону. Наводи се и пример да је цена локалног позива у Македонији и Босни и Херцеговини око 1,5 динара по минуту, док је цена међумесног позива у највећем броју држава у региону већа од три динара по минуту.

Цена месечне претплате за директан телефонски прикључак је повећана за 10,8 одсто, али је још знатно нижа од просечне цене у региону која износи око 690 динара, при чему су у обзир цене у Мађарској, Румунији, Бугарској, Македонији, Црној Гори, Босни и Херцеговини и Хрватској. Удвостручавањем броја бесплатних импулса у оквиру претплате грађани ће добити 121,29 динара бесплатног локалног саобраћаја, што је око 28 одсто цене месечне претплате. До сада је месечна претплата укључивала 60,65 динара бесплатног локалног саобраћаја или око 16 одсто цене месечне претплате.
(Агенције)

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Pridružio se: 21 Jun 2007, 00:05
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 18 Jun 2011, 15:53

Наздравље .....
Ko prvi devojci, sam u nju upada

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 18 Jun 2011, 15:54

Strašno. Ko ima kablovsku nema nijedan razlog više da ne isključi fiksni telefon. Ja nažalost nisam u toj situaciji jer nema uslova za kablovsku kod moje kuće inače bih se rešio fiksnog telefona pod hitno.

Primer: U Nemačkoj plaćam pretplatu na fiksni 5 evra mesečno i sa tim su mi svi pozivi na druge fiksne linije zemlji besplatni. Znači za 20 evra mesečno se dobije telefon + DSL (koji ide do 16Mbps) i pozivi u fiksnoj mreži besplatni.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 18 Jun 2011, 18:32

Како сам чуо, Телеком уопште није тражио поскупљење него га Рател обавезује е да би се дозволило и конкуренцији да се укључи. Значи поскупе, онда се појави конкуренција и тркају се ко ће више да поскупи. Ја плаћам претплату и троши се углавном ово што је укључено, за озбиљније разговоре користим мобилни. Иначе сам нагурао у оној акцији око 70к кредита. ;) Имаћу да трошим и трошим.

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 19 Jun 2011, 14:33

Kojoj bre akciji? I kako ja ne znam za to?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 19 Jun 2011, 16:28

Могуће да нисам трубио о томе а и нећу. Акција випа ... допуни се док те други зову. Ако ти нешто значи, може и ПП.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 19 Jun 2011, 20:57

Да не пишемо овде, мени је накарикао за два месеца коришћења... :ljubav:

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 30 Jul 2011, 11:03

ФИКСНИ ТЕЛЕФОН ПОСКУПЕО НА ПРЕВАРУ

Од понедељка ће телефонски рачун бити већи јер је Рател уз помоћ фалсификата донео одлуку о вишим ценама претплате

За кога ради Рател?
Од понедељка ће телефонски рачун бити скупљи јер је Републичка агенција за телекомуникације уз помоћ фалсификата донела одлуку о поскупљењу претплате!

Како смо открили, Рател се у одлуци о повећању цена позвао на захтев Телекома Србија, који то никад званично није затражио.

- У решењу пише да се Телекому одобрава промена цена, а у ствари је налог за поскупљење потекао из агенције. Оно што је још опасније, јесте да постоји могућност да су овим потезом направили кривично дело злоупотребе службеног положаја - каже наш извор.
С друге стране, Милан Јанковић, директор Ратела, објашњава да је то „до правника који користи терминологију новог закона“.

- Ја сам стручњак у области телекомуникације и директор који доноси решења, то је питање за правника - рекао је Јанковић и додао да је решење о подизању цена донето на основу извештаја који је Телеком проследио агенцији за прошлу годину.

- Цене су одређене применом трошковног принципа са циљем постепеног отклањања диспаритета цена на домаћем тржишту у односу на земље у окружењу и уз уважавање социјалног аспекта. Цена минута разговора у међумесном саобраћају је смањена, док је цена за локални саобраћај повећана - објаснио је Јанковић.

Адвокат Саво Анђелковић за Курир каже да је решење школски пример злоупотребе службеног положаја и да има елемената за кривичну пријаву јер „Рател није испоштовао основна начела Закона у управном поступку (ЗУП), члан 192, на који се позива у уводном делу“.

- Из решења се не види да је у поступку учествовао надлежни орган на који се решење односи, а то представља битну повреду одредбе ЗУП. Странкама у поступку није омогућено да заштите своја права и правне интересе. Повређено је загарантовано начело заштите права грађана и заштите јавног интереса - објашњава Анђелковић и додаје да орган који доноси решење мора да утврди чињенице које су релевантне за доношење решења.

Телеком: Нисмо тражили корекцију цена

У Телекому кажу да их је Рател у јуну обавестио о одлуци која их обавезује да од 1. августа повећају цену претплате за фиксни телефонски прикључак са 388 на 430 динара, као и да промене цене локалног и међумесног саобраћаја.

- Телеком планом пословања за 2011. није предвидео повећање цена, нити је у складу с тим тражио од Ратела корекцију цена у овој години - рекли су у Телекому и додали да имају обавезу да поштују одлуке регулаторне агенције.

Колико кошта телефонирање?

Претплата 457,8 507,4
Бесплатни импулси 150 300
Импулсни интервал 60 секунди 26 секунди
Цена импулса 1,09 динара 1,09 динара *
* Односи се на јак саобраћај у локалу
(Курир)

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 30 Jul 2011, 12:47

Ово је познато, Телеком није тражио али су им наметнули а чини ми се да је разлог да би дошла конкуренција. Наравно, конкуренција је ОК али ако нешто сада кошта 300 па подигнеш на 1000 да би дошла конкуренција која ће онда да обори на 850 .. и није нека логика о конкуренцији.

Да поновим, не погађа ме превише, последњи рачун каже да је потрошено 8 динара преко бесплатних а сада ће да их буде дупло тј трајаће исто ... већ сам добро прошао када су изједначили ИСДН и обичне па ја за исту цену имам две линије. Ништа страшно што се мене тиче али јадно што се тиче Власте.

Већ прексутра ћу себи да додам око 14к кредита па ће да буде за разговор. ;) А успут размишљам да онај постпејд без уговора увалим у неки са 50% претплате и неки телефон, мислим да могу да узмем микс 750 који упола цене кошта око 400 (досадашњи микс 250 има 60 минута и кошта око 300, овај би био са 250 минута и коштао 400) па имам за још 4к кредита. :) И још једног Хавајца за динар ... мада бих више волео да не буде баш исти, у понуди је Нокиа Ц3 али је то баш бзвз телефон. Можда другог Хавајца са звезда пакетом ... ту иде само 100 минута али иде и 300МБ саобраћаја.

Све у свему, могу ови да наставе са драњем, ја сипам бензин за 1000 и неће да ми се повећа трошак а ни њима зарада. :p

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 01 Avg 2014, 13:54

Telefon poskupeo, uz korekciju usluge. Pretplata je 660 dinara.
Besplatnih 150 minuta za poslovne korisnike! - 01.08.2014

U želji da Vam omogućimo da na jednostavniji način pratite svoju potrošnju, uveli smo nov sistem tarifiranja u fiksnoj telefoniji. U okviru mesečne naknade imaćete 150 minuta* za razgovore, odnosno za pozive ka svim fiksnim brojevima u nacionalnom saobraćaju.
Nakon što potrošite ovih 150 minuta, svi Vaši pozivi ka fiksnim brojevima u Republici Srbiji, bez obzira na pozivni broj i doba dana kada poziv obavljate, tarifiraće se po jedinstvenoj ceni od 1,20 dinara po minutu razgovora.

* Pogodnost važi za korisnike standardnog i ISDN BRI priključka.
http://www.open.telekom.rs/home/News.as ... &cid=57882

A imali smo i uredno najavljeno poskupljenje, mesec dana ranije.
Novine od 1. avgusta - 30.06.2014

Novi sistem tarifiranja u fiksnoj telefoniji i novine u Box paketu

Jedinstvena cena poziva ka svim brojevima u fiksnoj mreži od 1. avgusta 2014.
http://www.open.telekom.rs/home/News.as ... &cid=57266

Uporedna tabela, cenovnik na linku
http://www.open.telekom.rs/home/Content ... 26&id=1909
Kažu nisam pod libelu zato što feniram ćelu ...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 01 Avg 2014, 14:24

Како за кога. ;) Да опишем укратко кога мрзи да чита, сада ће Бокс да ми буде скупљи за ~30 кинте али ће са 6/1 да убрзају на 10/1 (урађено пре десетак дана), фиксна линија има фрај разговоре са свим фиксним у Телеком мрежи (ако неко оће, могу да га сад назовем са фиксног и да диванимо три дана а мене не кошта) ;) а једино су мобилне минуте мало осакатили, уместо 500 минута ка свим мрежама, сада имам 300 минута ка свим и 300 ка мт:с мрежи ... кажу да се тим редом и троше. Не погађа ме много јер ионако имам 4.000 динара бонус кредита на КТ плус 2х1000 минута према Теленор бројевима ... онда оних првих 300 остаје за све остало. А још и позиви између мобилног и фиксног у Боксу су фрај па ни то неће да ме кошта.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 02 Avg 2014, 12:33

Мислим да ћемо најесен да га скроз изгасимо. Звони у најбољем случају једном дневно. Не исплати се.

Можда, али само можда, да... ако будемо продавали овај стан, та ставка може да буде некоме занимљива. Отом-потом.

А на њихов ИПТВ немам намеру икада да прелазим, ИКОМ је довољно добар. Плус, показали су својевремено за шта су све способни, иако је давно било.
'ел немам?

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 02 Avg 2014, 13:24

Mislim da je fiksni kao fiksni postao malo bitna stavka cak i pri prodaji stana. Tako da nemoj da se sikiras, ustedi sada. Lako ga je uvesti za dinar posle.

12*660 = 7920 din godisnje / (podelimo sa 60din) 132 vekni hleba . Malo li je. :)

Dosta ljudi koji imaju kablovsku , gasi ptt i prebacuje broj. Ako im je on uopste i bitan... Svaka baba ima mobilni te stoga cemu besplatni minuti u fiksnoj?!?
Da opravdaju poskupljenje ;)
Kažu nisam pod libelu zato što feniram ćelu ...

Odgovori

Povratak na “Internet Service Providers”