Bezbjedna temperatura hdd-a

Hard diskovi, optički uređaji, flash memorije, memorijske kartice.

Moderatori: Pollux, calexx

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Pridružio se: 20 Jun 2007, 07:57
Kontakt:

Bezbjedna temperatura hdd-a

Post od Gordan » 23 Nov 2009, 15:39

Pokušao sam da napravim silent PC tako što sam isključio sve ventilatore sem na napojnoj (procesor i grafika se pasivno hlade) i to bi bilo podnošljivo da nije buke od hard diskova. Diskovi se nalaze u kavezu i jednostavno kao da rezonuju i proizvode neki baš neugodan visoki ton.
Zato sam im vezao kao na slici i super je ispalo.

S obzirom da je prije u njih duvao ventilator i temperatura se odvodila na kavez i kućište preko šarafa kojim su bili pričvršćeni temperatura je bila do 25 celzijusa.

Sada, kada su ovako obješeni i isključeni ventilatori, temperatura je 38 celzijusa a pretpostavljam da će to izaći i na 40 stepeni.

Hoće li im smetati ova temperatura dugoročno? Smijem li ostaviti sve ovako?

Slika
Prikačeni fajlovi
x.jpg
(132.98 KiB) Preuzet 144 puta
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Re: Bezbjedna temperatura hdd-a

Post od Miroslav Jeftić » 23 Nov 2009, 16:42

Ne bi smelo... ja imam jedan WD koji večito stoji zakucan na oko 50 i tako već par godina. :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 23 Nov 2009, 18:16

Ја се не бих играо. Можда је сада температура ок али ко зна шта може да се деси. Ти си прекинуо основно хлађење које иде преко кућишта а онда и додатне вентилаторе ... подсетићу те на ову тему када се будеш жалио да ти неки хард одједном брља. ;)
То се решева тихим хардовима (кажу да су грин тихи, ваљда што се окрећу спорије) и тихим вентилаторима. Причврсти хардове добро, користи све могуће шрафове, нађи неко јако и чврсто кућиште ...

Него како ти се процесор пасивно хлади? Знам за системе неких брендираних са тунелима и тако, надам се да ниси само ставио неки кулер без вентилатора.

Е да, сад сам погледао, моји хардови (3хWD) су између 38 и 43 али је све то утегнуто.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Kontakt:

Post od Gordan » 23 Nov 2009, 18:53

He, pogodio si, samo sam skinuo ventilator sa kulera Titan Fenrir. Ali Titan je predobar, efikasno hladi overklokovan procesor sa 4 jezgra i bez problema ohladi pasivno ovaj kod mene e5200. Temperatura je oko 45-50 stepeni a probao sam ga i opteretiti 30 min, onda dođe do 68. Bezbjedno je to do 73 celzijusa, to me ne brine.

A da imam love uzeo bih jedan SSD sistemski i neki green hdd, ali ovako sada moram.

Evo do sada je temperatura porasla na 39 stepeni, ako ne bude išla mnogo gore onda ću ja to ovako i ostaviti. Uglavnom mogu redovno pratiti temperature.
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 23 Nov 2009, 19:15

Не да можеш него мораш да пратиш температуре. Сад сам сигуран да ће нешто да ти гецркне. ;) Играш се ватром. :p
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
djed Niko
Master of Ceremonies - penzioner
Pridružio se: 17 Apr 2008, 11:06
Kontakt:

Post od djed Niko » 23 Nov 2009, 20:17

Zašto umesto tih nestabilnih nosača za hdd, u procesu smanjenja prenosa vibracija sa hdd-a na kućište, ne uzmeš tanku pračad gume i postaviš ih između hdd-a i kućišta (kao umetak)?
Možda će to koliko-toliko da smanji prenos vibracija.

Koliko vidim, primer WD Green serija nigde ne piše na koliko obrtaja rade.Ili ja ne mogu da nađem. Možda standardno 7200rpm (max brzina)? Deluju kao prosečni hdd-ovi ali piše da su zeleni/troše manje struje. Možda samo imaju neki kontroler/kod koji po potrebi ubrzava usporava rad diska. Kad je mali prenos rade slow kad se "gruva" veća količina podataka ubrza se?

Neko reče:čemu ogoljeno kućište? , gubi se poenta o prtočnosti vazduha...mada zar on ne "teče" svuda oko nas :)

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Kontakt:

Post od Gordan » 23 Nov 2009, 20:49

Ne bi bilo lako izvesti to postavljanje gume, jer hdd ulazi u kavez i oslanja se sa 2 bočne strane cijelom površinom i dijelom na donju površinu. A vo i nije baš tako nestabilno, koliko se čini. Dobro sam zategao i još postavio klinove, nema kuda da mrdne. A kućište sam slikao u toku rada, a inače je zatvoreno.

A što se tiče WD green, evo kažu da nisu nailazili na modele sa 7200 o/min, svi se kao obrću na 5400 iz green serije, mada ko će to znati, možda i ubrzavaju ponekada. http://www.silentpcreview.com/article786-page1.html

Slika
Prikačeni fajlovi
v.jpg
(93.58 KiB) Preuzet 114 puta
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Korisnikov avatar
djed Niko
Master of Ceremonies - penzioner
Pridružio se: 17 Apr 2008, 11:06
Kontakt:

Post od djed Niko » 23 Nov 2009, 21:09

Hvala za info. Ma ja više i ne pravim razliku. 5400/7200 meni lično nije problem.
Nego evo, ovako dokon odem na Newegg i nađem WD Green 640GB na 7200. Greška u opisu?

http://www.newegg.com/Product/Product.a ... 6822136298
Model
Brand Western Digital
Series Caviar Green
Model WD6400AACS
Packaging Bare Drive
Performance
Interface SATA 3.0Gb/s
Capacity 640GB
RPM 7200 RPM
Cache 16MB
Average Seek Time 8.9ms
Physical Spec
Form Factor 3.5"
E sad da ne smaram dalje...kontam da bi za proučavanje ovog "zelenila" trebalo proučiti koje tehnologije koriste na ovim hdd-ovima i na kraju svaku od njih proučiti (metode po kojima funkcioniše).
---------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/Western_Digital
Wiki, članak o WD napisao:In 2007 Western Digital adopted perpendicular recording technology in its line of notebook and desktop drives. This allowed it to produce notebook and desktop drives in the largest classes of the time. Western Digital also started to produce the energy efficient GP (Green Power)[3] range of drives notable for their very low power consumption and heat dissipation but surprisingly good performance.[4]

In 2007 Western Digital announced the WD GP drive touting rotational speed "between 7200 and 5400 rpm", which, if potentially misleading, is technically correct; the drive spins at 5405 rpm, and the Green Power spin speed is not variable.[
:hmmmm

vaske71
Pridružio se: 17 Jun 2007, 16:55

Post od vaske71 » 23 Nov 2009, 21:43

Sta si to uradio Gordane :omg: . Hard disk mora da je strahovito dobro ucvrscen i bas hard disk treba da ima najmanje moguce oscilacije . Hard disk po pravili treba da drze 6 srafa osim tih donjih drzaca sto su stari tipovi kucista i imali - cak su imali i posebne uvlake pa su te uvlake srafljene u boksove . Noviji tipovi kucista imaju proektovanih 4 srafa 2 sa jedne i dva sa druge strane i nije to dzaba stavljeno .
Buku stvara nemasivno i lose proektovano kuciste (mada smo nazalost svedoci da vise i nema dobroprektovanih kucista) Dakle ako zelis da smanjis buku smanjices je dobrim masivnim kucistem - iza ovoga stojim ko grom bre
Hard disk okrece se 7K obrtaja u minuti Gordane a njegove unutarnje ploce su od stakla na kome su malte ne cesticni gvozdeni ....
Evo sada cu napraviti temu o Hardovima sluzeci se profesionalnom knjigom a nebi bilo lose da je procitas pa ti vidi i sam sta radis ...

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Kontakt:

Post od Gordan » 23 Nov 2009, 21:48

Znači da ja ovo "vrnem" kako je i bilo!? A baš mi žao, tako je tiho. Ali ako je tako ne bih da se igram.
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 23 Nov 2009, 22:32

Гордане, отворио сам моје маторо сокоћало да ти покажем ситуацију и помало образложим тишину коју имам:

Slika

Као што видиш, имам ЧЕТИРИ хард-диска (160+250+400+640, тј. скоро 1250 "реалних" ГБ, хехе :gore ), један ДВД-драјв... и све је зашрафљено са по ДВА (веруј ми, не четири!) шрафа за кучиште. Од вентилатора имам само онај од напајања, који ваздуК избацује одозад.

"Седмица" махом гаси дискове који су неактивни, али то овде није тема. Кућиште ми "вибрира", зуји... само када се убаци неки матори, дисбалансирани "резанац", па док се то прекопира итд. Иначе не. Иначе, кућиште је јефтино, вероватно јефтиније (и старије, и издрнданије) од твог.

Дискови су три "WD", један "Хитачи", напајање је "кромпирова златица":

Slika

Ноћу (тј. нон-стоп, 24/7) се чује само тај вентилатор и само један диск, на који се "свлачи садржај" са Нета. Повремено се дигне системски, посвршава послове и паркира се. Имам малу спаваћу собу и свако драње из тог кућишта би ми упропастило брачни живот, да се тако изразим ("мало ти је преко дана, него и ноћу..."). :mhm:

Даклем, не вади вентилаторе, а Београд није хладнији од Требиња у ово доба године. Не умећи гуму, подлошке... метал најбоље одводи топлоту. Шта ја знам...

Поздрав!
Prikačeni fajlovi
015.jpg
(186.07 KiB) Preuzet 86 puta
016.jpg
(212.66 KiB) Preuzet 86 puta
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

vaske71

Post od vaske71 » 23 Nov 2009, 22:37

Ma vracaj bre Gorane hardove gde im je i mesto i strogo ucvrsti sa 4 sarafa nemoj da se igras ostetices hardove (pocece da dobijaju decje bolesti poput one kada preteras klok procesora) Znas o cemu se radi (zato sam i postavio onu temu o hardovima ) Kada dobro ne ucvrstis hard sam hard ima oscilacije koje se odrazavaju na vreme trazenja i vreme citanja u ovo sam 100% siguran da netrazim sada profesionalnu knjigu da lepim i taj podatak . Zato sam ja bukvalno tolko pricvrstio srafove da sam ih kao zavario :) To je slicno kao ono kada zelis bas iz zvucne kutije i umesto da ga stavis na pod a ti dignes uvis bez stativa pa se cudis gde je bas - razumes . . Cak i ako stavis samo jedan Fan za izvlacenje na zadnjoj strani kucista opet ces za neki stepen ohladiti hardove iako su napred , Bezbedna temperatura za vecinu hardova je 40 do 44 stepeni

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Kontakt:

Post od Gordan » 23 Nov 2009, 22:59

@ton_majstor

onda imamo različitu osjetljivost na buku, ja nikako ne mogu zaspati pored upaljenog računara. I dobra ti ta napojna; koliko samo uređaja napaja, hehe.

Ubjediste me, sutra vraćam diskove gdje im je i mjesto ali neću uključivati ventilator ovaj prednji, ostaviću samo onaj na cooleru koji je svakako okrenut tako da izbacuje vazduh pozadi.
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

vaske71

Post od vaske71 » 23 Nov 2009, 23:11

Evo i mojih prasnjavih 2,4Tb (kao sto vidis samo na jednom imam po jedan saraf sa strane ali zato sam ga ucvrstio ispod sa jos 4) Inace Ata kabal mi sluzi samo za isprobavanje musterijinih diskova :)
Kao sto vidis i ja vise nemam prednji ventilator imam samo zadnji od 12 . Temperature su mi 38,38,39,37 stepeni tri su mi wd black od 640Gb sa 32Mkesa i jedan onaj sa najvecom temperaturom Hitaci od 500Gb ali sa samo 16Mkesa .Kad iskljucim zadnji fan temperature rastu 40,40.45,40. (Hitaci se najvise greje 45 )

Slika
Prikačeni fajlovi
IMG_1754.JPG
(292.72 KiB) Preuzet 68 puta

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 23 Nov 2009, 23:28

Просто ме срамота што ја имам само три харда. :lud:

vaske71

Post od vaske71 » 23 Nov 2009, 23:33

Da znam od po 1Tb :mrs: :green:

Inace gore vidim prica se o wd zelenom - isprobo sam ga cele tera 36 stepeni (posteno mislio sam da tera mnogo manje temp)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 24 Nov 2009, 00:19

Ма јок, само један један. Чим завршим нека сређивања ... а иде и Нова, можда се частим још једним мада су и двојке сада ту ... али још увек скупе.

vaske71

Post od vaske71 » 24 Nov 2009, 00:30

Skupe , skupe :nikako: i ja se nadam na njih

Mada sam ispo budala pre neki dan kad nisam uzeo jedno staro vrhunsko kuciste od servera tesko sigurno 20 kila sa cak 10 pregrada za hardove a nudio mi ga klinac za 20 evra :( Covece koji kvalitet kakav debeli lim (pa ono ko odlivci za bubu ) . Sta li sam mislio :udar: :udar: :udar: sad ga prodo :(

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 24 Nov 2009, 02:55

Hard disk okrece se 7K obrtaja u minuti Gordane a njegove unutarnje ploce su od stakla na kome su malte ne cesticni gvozdeni ....
Ma kakvo staklo bre :udar: jes ti rasturio kakav hdd u poslednjih 10 godina? :rolleye

Ploce su tvrde i zilave, jedva sam ih savio klestima a i tada nisu pukle, :respekt najpre lice na celik.

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Kontakt:

Post od Gordan » 24 Nov 2009, 09:49

^vjerovatno ih rade od više materijala. Moj zet jednu ploču koristi kao ogledalo, kaže kad padne na pod raspe se u 1000 komada.
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Odgovori

Povratak na “Storage”