Mikro sd kartica je izgubila podatke

Hard diskovi, optički uređaji, flash memorije, memorijske kartice.

Moderatori: Pollux, calexx

Odgovori
igormil
Pridružio se: 14 Okt 2008, 22:12

Mikro sd kartica je izgubila podatke

Post od igormil » 23 Sep 2018, 21:49

Imao sam danas nekih problema sa mobilnim telefonom i morao sam izvaditi bateriju da bih ga resetovao.Nakon reseta,telefon je proradio normalno ali na sd kartici svi podaci koje sam imao su nestali.
Ubacio sam je u računar i bukvalno ništa nije ostalo na kartrici.Ikonica removable disk je bleda i kada hoću da je pokrenem ispiše mi :INsert removable disk.Plašim se da ću morati da je formatiram.
Da li postoji način da povratim izgubljene podatke sa kartice bez formatiranja?

Igor

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Re: Mikro sd kartica je izgubila podatke

Post od Milan M. » 24 Sep 2018, 09:35

1. Pokušaj je iščitati na nekom drugom računaru / čitaču kartica
2. Ako je kompjuter dodelio slovo disku iza koga je kartica, pokušaj koristiti chkdsk na tom disku da popraviš greške (na primer chkdsk /f H:)
3. Ako ne uspe 1 ili 2, probaj skinuti neki software za oporavak podataka (nešto poput https://www.easeus.com/data-recovery/ca ... eeware.htm)
4. Ako 3 ne radi, onda je najverovatnija šansa da formatiraš karticu (Quick format) i ponovo pokušaš oporaviti podatke sa alatom za oporavak.

Ako su podaci sa kartice jako bitni možda neka firma za oporavak podataka može da pomogne. U tom slučaju ne raditi korak 4 pre nego što se konsultuješ sa njima.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 24 Sep 2018, 10:46

Ово стално читам и није ми најјасније зашто се то ради, програми за опоравак приступају физички садржају картице и нема потребе да се пре тога форматира. Мислим да ће тако додатно да се изгуби делић садржаја. Ја иначе користим GetDataBack али сам читао о разним искуствима па може да се проба још нешто. Претпостављам да отпада посета фирми јер би цена била већа не од саме картице него и од мобилног а не верујем да је муштерија спремна да толико плати. ;)
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

igormil

Post od igormil » 24 Sep 2018, 15:24

Kada ubacim karticu preko čitača kartice,vidi se bleda ikonica :Removable disk(H) i ne može se pristupiti kartici.POkušao sam sa MIni tool power data recovery programom i jednostavno ga ne vidi uopšte,kao kada ubacimo nov hard disk i moramo ga formatirati .
Ako bih pokušao sam opcijom chdsk,koji prefiks da stavim posle chdsk ako se na računaru pojavio sa particijom "H"?

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 24 Sep 2018, 15:43

Ako je H, onda izvršiš chkdsk /f H: kao administrator.

@calexx: Ja sam koristio GetDataBack na starim diskovima i alat je odličan. Uspeo sam oporaviti deo fajlova dok je deo ostao oštećen usled bad sektora. u svakom slučaju bolje nego ništa.
Quick format briše tabele direktorijuma i fajlova fajl sistema ali ne prepisuje same podatke poput full formata, tako da se fajlovi mogu oporaviti nakon što je primenjen.

Svakako treba pokušati oporaviti podatke bez quick formata ali ako nema druge opcije ili alat nije u stanju da kopa pa nedefinisanom / raw file sistemu, onda je jedina preostala opcija pored isprobavanja drugih recovery alata, quick format i prekrštanje prstiju da će rezultat biti bolji sada kada je definisan file sistem.

igormil

Post od igormil » 25 Sep 2018, 23:20

Otišao sam kod prijatelja koji drži servis mobilnih telefona i računara i proverio je karticu i kaže da je kartica oštećena i da joj nema spasa.
Hvala vam na pomoći.

Pozdrav.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 26 Sep 2018, 10:36

Ниси покушао ништа од предложеног, однео си у сервис и њима верујеш? Картица се баш не оштећује ресетом телефона а сервисерима је најлакше да кажу да нема поправке ако не могу да замене неки део и наплате добро. ;)
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Odgovori

Povratak na “Storage”