Monitor preporuka

Grafičke kartice za prave gejmere, nVidia vs ATi, najluksuzniji monitori, DVI, 24" i još ponešto.

Moderator: calexx

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Re: Monitor preporuka

Post od Miroslav Jeftić » 30 Jan 2013, 19:03

MladenIsakovic napisao:Na linku su vam sve specifikacije. Evo povezao sam ga na DVI, radi lepo, ne mogu da se priviknem nikako, al tek pola sata sam pred njim, slova su jasna, slika oštra, ali kad smanjim rezoluciju na desktopu na 1600x900 recimo, slika je kao takva dobra, ali su mi fontovi malo muljavi, ne znam kako bolje da objasnim. Na full HD 1920x1080 slika je fantastična, ali su mi ikonice nekako male, fontovi u programima i na webu mali, ali jasni, odmakao sam se metar, vidim ih jasno, mnogo bolje na starom monitoru. Još nisam probao igre, probaću ih, evo neki prvi utisak sam podelio sa vama.
Slika je uvek muljava kad monitor nije u native rezoluciji. Nema veze što je sve kao malo, u početku je čudno, ali brzo se navikneš, posle ti na starom sve izgleda previše krupno :D
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 30 Jan 2013, 21:03

Нек је са срећом! :pijemoooo:

Ипак ти на деску држи природну резолуцију. А у играма како хоћеш. Оћоравећеш иначе... :omg:

Не заборави да повремено (или сада одмах!) калибришеш монитор. То се код мене на Асусу ради тако што се један тастер држи неколико секунди, па он "поравна пикселе".

Такође, Седмица има лепе велике иконе... паааа... а на ХР тури оне велике. ;)
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Pridružio se: 21 Jun 2007, 00:05
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 30 Jan 2013, 22:19

Hvala, ne znam to oko kalibracije, išao sam na net, po tamošnjim slikama, testiranjima, deluje mi ok. Mrtvih piksela zasad nema, ne vidim, u igrama na niskim rezolucijama, u daljini zgrade imaju malo krzave zidove i prozore, ali je oštrina vrhunska, sad sam imao war, score mi je bio mnooogo bolji nego obično (mada možda sam samo imao sreće, da ne preteram), jedino mi smeta, recimo pri promeni ugla gledanja, na daljinu, recimo iz fotelje ovde u sobi, koja je jedno 3 ipo metra udaljena od stola gde je monitor, i nižda od stolice u kojoj sedim, slika izgleda dosta tamnija, dok ovde pred monitorom, odlična je. To oko kalibracije automatske, moram pogledati manual kako se to radi. U odnosu na stari monitor, znači nebo i zemlja :) Što se cene tiče, pa znam da su po BG jeftiniji, al' taman toliko koliko bi me koštao put i pretraga po BG radnjama, da mi se ne isplati, e vidiš to na kućnu adresu da šalju iz win win-a nisam znao. Lutao sam ceo dan, konačno naišao na to šta mi odgovara po kvalitetu, i pljunuo pare, prelomio da tako kažem. Šta je tu je, povratka nema :)
E da, kako se brišu ovi monitori, onaj moj stari imao staklo, na magičnu krpu naspem malo tečnosti za stakla, dobro iscedim da krpa bude vlažna, a ne mokra, tj da ne curi, i obrišem ekran, posle prebrišem suvom krpom, sačekam pola sata - sat, i mogu da ga koristim. Jel mogu isto tako i ovaj, ili ako ne, kako onda?
Ko prvi devojci, sam u nju upada

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 31 Jan 2013, 02:27

TN monitori imaju problema sa uglom gledanja, zato ti je slika tamnija. IPS monitori su daleko bolji po tom pitanju, ali su i nešto skuplji :) Ja bih ga brisao samo s tom vlažnom krpom, ne treba tečnost za staklo, nije valjda toliko prljav :p
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 31 Jan 2013, 03:28

Ma nije prljav sad, ali pitam da znam, kad se zaprlja.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 31 Jan 2013, 09:07

То да треба да седиш метар од екрана, не мора ни да ти се говори. Приближи се.

Клеко, он се боји да ће да силна пљуца коју лучи док крља по мапама да се залепи на пластику. За то нема решења. Осим да пређеш на симулације вожње камиона. :)

Ја напрскам алкохолом из прскалице, па чистом папирном марамицом полако бришем. Не лепи се прашина на ЛЦД, као на ЦРТ.

Пљуца, комадићи хране, муце и дувански катран се лепе.
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 31 Jan 2013, 10:24

Опет ме помињеш а неко други је коментарисао. Ја монитор нисам брисао за ових ... колико има, годину дана како сам га пазарио, али ја не играм игрице па да се нервирам и пљујем около, не једем (осим ситног мезета али тада мало пазим), нема дувана код мене, а што се игрица тиче, једино сам питао кад ће линџа верзија и остао без одговора.

Ја сам прошле године за монитор планирао такође око 10-12к па видео да има мало бољих за 13-14 ... и на крају дао око 17к за онај помињани Дел ИПС монитор. Него Младене ... сада уз нов монитор не иде тај крш, та графичка, тај процесор ... да купиш ти и нов компијуктер? ;)
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 31 Jan 2013, 15:04

Sad sam čitao uputstvo, briše se mekom krpom bez tečnosti, ako prljavština i dalje postoji, onda vrlo malo na krpu tečnosti za stakla, ali da ne sadrži amonijak ili alkohol, to uništava ekran, tako piše u uputsvu. Što se tiče pljuckanja po ekranu, ja to ne radim, ne jedem, ali sam strastveni pušač, kad počnu večernji mečevi, stoji piksla pored tastature, i ako su protivnici dovoljno jaki da nas muče, ili da gubimo, znači palim cigaru za cigarom. Zato i pitam, jer ja u mojoj sobi zbog duvanskog dima, pogotovu u ovim zimskim danima, kad mi prozor nije non-stop otvoren, moram jednom mesečno da brišem monitor i televizor, smola duvanska se nahvata te se brisati mora, zato sam i pitao, ali srećom, ima u uputstvu.
Što se auto-kalibracije tiče, ona je kod mene zatamnjena u OSD meniju, u uputstvu piše ako je zatamnjeno, znači da taj model grafičke karte nije podržan što se auto-image-adjust opcije tiče, tako da izgleda da moja 8600 GT nije podržana. Ali šta znam, slika mi je odlična, ne žalim se, ivice su normalne, ceo ekran je ok, boje su ok, bar ako je verovati ovim online testovima.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 31 Jan 2013, 19:41

Ја монитор нисам брисао за ових ... колико има, годину дана како сам га пазарио,
Тешко. Видели смо се и дружили за Васкрс, а сломљени је још био на столу. :boc:

Ако пушиш, неће ти помоћи сува крпа, Младене. Но, нема везе, ионако се не прашњаве, само лепе катран.
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 01 Feb 2013, 02:28

Добро де, нећу да бројим, знам да нема годину дана јер су ми остале још две рате. Ајде, десет месеци. Тј viewtopic.php?f=28&t=8185&start=20#p107226 као најтачније.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 29 Avg 2014, 20:19

Opet oživljavam ovu temu. Šta ću, moram.
Upravo sam bio do servisera, jer moj komp, kućni desktop je bio poplavljen u ovim poplavama, i monitor takođe. Stanje je ovakvko, monitor je crko, na kompu je hard disk crko (nije ga bios prepoznao,pa ga lik otvorio, kad poče voda da curi iz njega) nema šanse da se popravi. Ostalo sve je preživelo, lik ga uključi u struju, sve radi, sem reset dugmeta :D Radio 20-ak minuta, i radi, čak i napajanje :) E sad, hard disk sam pogubio sve podatke, svu muziku što sam imao, a budući da sam lenji magarac i ne radim bekap, 90 posto svega je trajno izgubljeno. Kupio sam nov WD 500 GB 7200 rpm SATA 3 (iako na ploči nemam sata 3 već sata 2 priključak, al' kažu da nema veze, radiće u sata2 modu) a monitor treba da kupim nov. Gledam cene, bio ovde u Šapcu u win winu, i sad, tražio sam da imam na monitoru od ulaza 1 HDMI, 1 DVI i dobro analogni VGA. Na grafičkoj imam DVI-I i VGA izlaze, ali ako budem menjao grafičku jednog dana,tu će biti HDMI, pa sam mislio digitalno da povezujem, a sada preko DVI, kao i do sad. Međutim lik u radnji poče da me ubeđuje, oni tamo imaju samo VGA FULL HD monitore (sa samo VGA ulazom, eventualno i neki DVI pride), da nema apsolutno nikakve veze što se slike tiče dal ću povezati monitor sa grafičkom preko vga, dvi ili hdmi, sem ako neću i zvuk e onda je hdmi bolja solucija, a kaže povezao ga ja na VGA ili HDMI, u samoj slici i odzivu nikakve razlike nema. Ja sam sad pozaboravljao kad sam čitao nešto o tome,ako se dobro sećam,valjda bi trebalo da je bolji odziv ako digitalno povežeš grafu i monitor, u odnosu na analogni signal. Jel on u pravu, ili ne? Jer, gledam nešto cene, a zvuk svakako na monitor neću, povezujem komp sa muzičkim stubom i imam i sluške, na monitoru mi ne treba. Pa ako je taj lik u pravu, da je, što se kvaliteta slike i odziva tiče, isti qr povezao VGA ili DVI I HDMI grafu sa monitorom, onda bolje da uštedim par hiljada dinara i kupim neki LED full HD sa recimo, samo VGA ili eventualno VGA i DVI ulazima, nego da biram skuplje modele koji imaju sve. Šta vi kažete na to, jel on u pravu, ili lupa da mi proda ono što ima na lageru?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 29 Avg 2014, 21:38

Лупа. Разлика између VGA и DVI је отприлике као трећа VHS копија и оригинал DVD. Онако нешто може да каже неко ко је до сада гледао само VGA и није имао прилике да проба оба на истом компу.

Нема разлике између дигиталних (осим онога за звук мада у неким варијантама звук може и кроз DVI), бар не код овога што планираш. Гледај да узмеш са бар два дигитална улаза јер сутра можеш на монитор да повежеш неку дигиталну телевизију па имаш и добар телевизор. Само пази да не урадиш као ја па узмеш са DVI и Display Port пошто овај други прихвата сигнал само са истог прикључка. Срећом, сада на плочи имам све видео излазе па ћу једног дана да скупим паре и за Display Port кабл. ;)

Мислим да већ могу да се набаве монитори са једним па и два дигитална (не смета и да буду два HDMI) за десетак кила пара. Ако не у ЊинЊин, може да се наручи из његове сестра фирме.

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 29 Avg 2014, 22:51

E to mi je trebalo da znam. Ništa,naručiću ja online ovaj od 16500 dinara,kao moj samo noviji model, ima VGA, DVI i HDMI, i miran sam. Vezaću ga DVI-jem na moju grafičku, e sad, moj izlaz na grafičkoj je DVI-i, a ovaj sam monitor hteo da naručim (http://www.winwin.rs/monitor-21-5-views ... 76528.html) tu piše da je njegov ulaz DVI-D, ali kabl će pasovati.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 29 Avg 2014, 23:32

Хм, занимљиво, сад сам поредио неколико монитора и имају исте цене и ЊЊ и Е ... а до скоро није било тако. Онда узми код оних који имају радњу у близини да можеш да им се ... ако је потребно.
Тражи да провериш мртве и живе пикселе, уме то и даље да се појави а прво питај каква им је политика на ту тему.

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 29 Avg 2014, 23:37

To obavezno. Prvo ću da nazovem telefonom; kod njih mogu da naručim na kućnu adresu, a mogu i da naručim da pošalju u meni najbližu win win radnju. E tražiću da pošalju u radnji, i da probam kako radi, da isproveravam ima li mrtvih piksela, i tek onda da dam pare. Ako oni meni pošalju na kućnu adresu, a ima mrtvih piksela, aj sad ja da dokažem da nisam ja uzročnik tgome. Mada oni lepo na sajtu kažu kad dobijete proizvod na kućnu adresu, otpakujte ga pred kurirom i proverite ispravnost proizvoda,pa ako nije u redu, odmah da reklamirati, ali ovo mi je sigurnija varijanta, odgovaram samo za transport od prodavnice do moje kuće :)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 30 Avg 2014, 02:29

Заборави то с куриром, када сам куповао хард, наручио сам и донели га. Кажем ја ... да видим робу, а јок, дај паре па гледај колико оћеш. Када му платиш, шта он има да гледа и прихвати рекламацију, он је испоручио а да гледате монитор напољу, испред комбија ... џабе.
Како год, ако би тако и добио, опет можеш да рекламираш али под условом да прихватају. Када сам ја куповао, питао сам за мртваке и није било као код неких 90 дана него оно ... 2-3 дана ... па сам однео кући и не очекујући их. Када сам сутра погледао мало пажљивије, видим мртвака, спакујем монитор и вратим у радњу. Срећом, другар ради тамо па је убрзао и звали су ме после пола сата да дођем по други, као проверили су, у праву сам и добио сам други који још ради. :)

Наручи да донесу у радњу па тражи да га укључе и обрни оних неколико тест екрана па провери на све мртве и живе па ако нема, углавном се касније и не појаве. Мада је боља варијанта ако фирма даје неку гаранцију типа 90 дана као што сам виђао.

Korisnikov avatar
MladenIsakovic
Redovan član
Kontakt:

Post od MladenIsakovic » 30 Avg 2014, 12:06

Tako ću i da uradim. Jedino mi je bilo bitno to da znam za kvalitet slike i odziv kod VGA i DVI/HDMI, da se tu ne zeznem. Ostalo znam šta ću, nije prvi monitor kojeg kupujem. Hvala calexx na pomoći i savetu ;)

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 30 Avg 2014, 13:14

Sve što naručiš preko interneta, možeš da vratiš u roku od 14 dana, bez obaveze da išta objašnjavaš zbog čega vraćaš.
Na Win Winu ima da se skine obrazac koji se popuni u slučaju da vraćaš robu na taj način. Inače ja kad naručim robu u luz luzu uvek odaberem da mi stigne u prodavnicu jer je tada poštarina jednako nula dinars :green: a i nije mi daleko od kuće ;)

Odgovori

Povratak na “Grafičke kartice, monitori, tv karte”