Linux Mint 2018

Linux desktop, aplikacije, podešavanja, optimizacija

Moderator: vladared

Odgovori
Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39

Linux Mint 2018

Post od blackbeast » 18 Okt 2018, 09:50

Prije 10-ak dana mi crkao disk na laptopu, i to 'ladno ga win 10 sjebao. Non stop radio neki update, drljao, drljao, i sjebao mi disk, i to, ni manje ni vise nego /home particiju na linuxu. :) Ostale su izgleda ispravne.
Nakon sto je zavrsio ko zna koji restart u nizu nakon ko zna koliko GB update-a i sta ti ja znam cega sve, odjednom iskoci SMART i rece mi da je disk pri kraju... Ja ga, naravno, nisam poslusao... Epilog, dosta nekih bitnih stvari nisam mogao da prebacim posle. U medjuvremenu mi drug nadje kod sebe polovan ali dobar disk od 1TB (bio je od 500GB "fabricki"), tako da sam njega sad ubacio.
Inace, zadnjih godinu-dvije, tj, od kako sam kupio ovaj laptop sam imao dualboot (kao i nekad prije), win 10 koji je dosao na njemu i Deepin linux. Neko ga je ovde jednom preporucio i ja ga isprobao. Medjutim, nisam nikad bio potpuno zadovoljan deepin-om. Update je lose i veoma sporo radio, i jos neke sitnije stvari mi nisu odgovarale.
Elem... Otvorim ja google, potrazim koje su trenutno "najbolje" distribucije i odlucim se za Mint. Njega nisam nikada prije probao. Dugo godina sam koristio Ubuntu, pa Arch, pa OpenSuse, pa Deepin a u medjuvremenu probao jos neke manje i vise poznate, ali na krace vrijeme.

Mogu vam reci da mi se Mint svidio. Naravno, zbog vlasnickih drajvera, u live verziji nije radio wifi, ali posle instalacije jeste. I, posto moj laptop ima dvije graficke, intelovu HD cini mi se 5500 i neku Nvidia, ne znam napamet model, prepoznao ih je obije i nakon dodatne instalacije drajvera i po kojeg restarta (sto mi je cudno za linux... inace ne treba ni blizu restarta kao na winu) rade obije, i imam mogucnost da koristim jednu ili drugu, naravno, posle odabira i restarta. :D

Cak sam sinoc igrao CS koji sam prije par godina kupio na steam-u. Igrao sam online multiplayer jedno sat vremena. :) :) :) Jbt,ne sjecam se kad sam zadnji put nesto tako igrao... :) :) :) Sretan sam kao malo dijete. :) Moram prebaciti na nvidiu, iako je i na intelovoj grafickoj sve odlicno radilo.

Koristi li jos neko Mint?
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Re: Linux Mint 2018

Post od calexx » 18 Okt 2018, 14:32

Ја сам га користио кад нисам имао појма о линуху, за разлику од Убунту је имао неколико програма већ инсталираних а то ми је значило јер нисам тада ни то знао да урадим. После сам пробао Убунту (чекао ниви Минт који обично касни ~месец дана) и укапирао да је то исто, само је Минт мало добуџен. Ништа битно али значи почетнику.

После сам пробао Минт Цимет који су они смислили али ми је ладно пуцао и брљао са пар графичких. На крају је и Минт КДЕ имао сталне проблеме и на крају сам одустао од њега. Делује ми да немају довољно људи који би пробали све на сваком хардверу па ако имаш среће, радиће добро али постоји и шанса да не ради. Као некада ХР блек или голд, нешто набуџено на рачун другог.

Пошто сам изабрао КДЕ а Минт више неће да га ради, одавно ми нису у неком плану. Основа Арчи, резерва Манџаро и евентуално понеки Кубунту да се нађе.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 19 Okt 2018, 00:44

blackbeast napisao:
18 Okt 2018, 09:50
Prije 10-ak dana mi crkao disk na laptopu, i to 'ladno ga win 10 sjebao. Non stop radio neki update, drljao, drljao, i sjebao mi disk, i to, ni manje ni vise nego /home particiju na linuxu. :) Ostale su izgleda ispravne.
Е да, ово сам заборавио, Windows у основи нема приступ ext4 партицијама, а надам се да твоја /home није била другачија, осим ако ниси направио као посебну па остала ntfs или можда fat32. Последњи велики проблем на windowsu 10 је био баш пре неки дан, кажу многи да су им брисани документи из системског Documents фолдера, апдејт је повучен и стигла је исправка. Ја нисам могао да проверим јер наравно никад не чувам ништа на системским фолдерима, ни у линуху наравно.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 19 Okt 2018, 08:16

Cimet više nije onakav kakav je nekad bio. Ja imam Mint 19 i stvarno radi za svaku pohvalu... Što se tiče restarta, upitanju je to što vlasnički NVidia driveri instaliraju modul u kernel, koji da bi radio mora se refrešovati. Na RH varijantama već odavno postoji varijanta podizanje novog kernela bez reboota sistema, ali to je RH, a na Debianolikima nikada nisam ni razmišljao o tome (moji serveri su CentOS) ali najlakše je reći da je potrebno uraditi restart da bi ti se učitao novi kernel. Nisam imao slučaj da moram da biram grafiku (na lapu mi je integruša tako da ni ne razmišljam o menjanju grafike) tako da ne znam da li može automatski da se prebacuje sa jedne na drugu.
Pogledaj možda ti ovo pomogne:https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=242172
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 19 Okt 2018, 11:22

Па добро, ваљда су успели да га среде али хвала, инсталирао сам га пре неку недељу али је то и даље танко за моје прохтеве. ;) За сваку ситницу сам морао да трошим време и углавном нађем решење ... али ми је досадило.

Кубунту такође често има обичај да предлаже рестарт, нарочито код већих апдејта, док Арчи ваљда никад то не тражи, не сећам се да ли сам дигне нови кернел али се не буни ако се не рестартује.

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39

Post od blackbeast » 19 Okt 2018, 13:31

Ma sve linux particije (osim swap particije, ona je, jelde, swap :) ) su mi ext4, ali je disk poceo da klikce i 'ladno sam imao problema sa /home particijom na linuxu. Sa dvije win particije sam uspio sve da prebacim bez problema, ali sa /home bar jednu trecinu nisam mogao. Nisam probavao dici win, tako da ne znam da li bi radio, ali sam sa linuxom imao problema. Nisam htio vise da rizikujem i zamijenio sam disk.
Inace, i na poslu sam prije 7 dana dobio novi racunar, sad imam neki i5 sa 8gr rama i 128gb ssd i naravno win10, ali za sada radi ok. Dobio sam i novi monitor, neki asus 22". Prije njega sam 5-6 godina koristio neki core2duo (tako nekako) sa 2 gb rama i to je neeeeeenormalno usporilo... Plus jos kasperski jebe sve zivo. Srecom, win10 rade update preko servera, tako da se ne radi pojedinacno, i ne radi se kad on hoce, nego kad oni puste, a i to se rade ja mislim samo security update, tj neke najbitnije stvari.
A u kucnoj varijanti, ako mogu da biram, nikad vise win10.

A sto se tice Minta, stvarno mogu reci da sam zadovoljan. Iako je zasnovan na ubuntu-u, radi daleko bolje na mom laptopu nego ubuntu, kojeg sam isto jednom probao kad sam tek uzeo laptop. Ubuntu je bio spooor... Ovo radi super, nemam nekih primjedbi, za sada.

Ma sto se tice gpu, nije to meni toliko ni bitno. Mogu i na nvidi-ji da drzim stalno, nije to meni bitno. CS je jedina igra koju eto po malo odigram, a svakako nije nesto zahtjevna, jer i na toj integralnoj intelovoj radi super.

A, na deepin-u nisam nikad mogao da napravim da radi nvidia, radila je samo intelova. A ovde sam sve skontao i posle sve sam instalirao i podesio, ja nista nisam morao da se mucim. :)
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 19 Okt 2018, 19:09

Koristim Mint 17.3 i - prezadovoljan. Kad uključim nekada Windows, dok se starta sistem i podigne antivirus obavezno smlatim jendu-dve "ljute" da se smirim.
Hteo bih da instaliram noviji ali me mrzi da sve podešavam. Možda ako budem stavljao novi SSD.
Kažu nisam pod libelu zato što feniram ćelu ...

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 20 Okt 2018, 22:20

Mislim da Mint podržava "automatski" upgrade :)
itpoint.rs

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 21 Okt 2018, 00:10

Минт је дуго имао проблем са апгрејдима и углавном су ишле нове инсталације, тек у последње време може и апгрејд на следећу верзију. Ова 17.3 је рађена на Убунту 14.04 и нисам сигуран како је код ње. Само се надам да није КДЕ.

Odgovori

Povratak na “Linux”