METRO kartica

Teme koje se inače potežu na terasi sa pogledom na more, posle zalaska sunca uz pivce i roštilj.

Moderator: blackbeast

Odgovori
Korisnikov avatar
chika spec
Dopisni član
Pridružio se: 29 Jul 2007, 23:12

METRO kartica

Post od chika spec » 02 Nov 2008, 12:19

Zhelim da nabavim ovu karticu kako bi mogao utji u onaj njihov *#%(*Q)#*(& objekat da pazarim neshto sada, a i ubuditje.E sad,kako nabaviti?Ne znam nikoga ko je trenutno dostupan, a da ima svoju firmu.Pade mi na pamet mozhda da probam preko skupshtine stanara,al' reche drugarica da taj predlog ne mozhe.

Ima li ko kakvu ideju,predlog i tako to?
Zop
PraShiNar
Ostariti se mora,odrasti ne

Djomlouns
Pridružio se: 20 Jun 2007, 22:58
Kontakt:

Re: METRO kartica

Post od Djomlouns » 02 Nov 2008, 13:16

situacija je malo tricky, ne mozes je dobiti ako nisi pravno lice. tj poneses papire o registraciji firme i onda ti je oni izdaju.

a u prinicpu nece niko da ti je zajmi jer bi firma trebala da plati porez na lichni prihod gradjana (valjda nisam omasio naziv) na iznos kupljen u metrou.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 02 Nov 2008, 14:37

Колико се сећам, све што фирма купи на овај начин, а није нека ситна репрезентативна потрошна роба, мора да се нађе на папирима, или да буде у фирми или да има излаз. Кафа, пића и слично не али компјуктери, телевизори и тако то морају. Е сад, наши закони су флексибилни па се никад не зна ...
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Stefan
Anime/manga expert
Pridružio se: 06 Avg 2007, 15:46

Post od Stefan » 02 Nov 2008, 14:44

Ja koristim... Tacnije, imam jednu karticu koju nam je dao nas porodicni prijatelj, koji je privatnik. Do sada nije bilo nikakih problema za bilo sta sto smo kupili tamo, a koristimo karticu vec par godina.

Djomlouns
Kontakt:

Post od Djomlouns » 02 Nov 2008, 14:58

nije bilo problema jer se ne kontrolise ali je bilo problema :)

pre mozda godinu/dve (ne mogu da se setim) isle su inspekcije po firmama i rebnule neke po ushima.

dakle firma kupi nekome nesto za lichnu potrosnju i mora na to da plati porez na licno primanje.

ali, kazem, sustina je da se to ne kotrolise toliko strogo (citaj ne postuje) i/ili iznosi nisu prevalili kriticnu vrednost.

Djomlouns
Kontakt:

Post od Djomlouns » 02 Nov 2008, 15:01

evo na brzinu lnk

Vlasnik jedne beogradske firme uhvatio se za glavu kada mu je pre 15 dana poreski inspektor došao u kontrolu i posle provere poslovnih knjiga zatražio da potpiše zapisnik kojim ga država tereti za porez od 20 odsto na dva miliona dinara, što iznosi 400.000 dinara. Ovaj privrednik odbio je da plati državi ovaj namet na ime kupovine robe u "Metrou". Ispostavilo se da je preko ove firme kupovana roba na veliko u objektima multinacionalne kompanije "Metro" ali ne za preduzeće već ličnu potrošnju. Pošto je ovaj privrednik smatrao da ta kupovina ne podleže dodatnom oporezivanju jer ju je platio u kešu i sa uračunatim PDV-om od 20 odsto, tretirao ju je kao privatnu potrošnju i zbog toga je nije knjižio u poslovnim knjigama.

Kupovina u "Metrou" je bila mesecima pravi hit zato što vlasnici preduzeća ili radnji očigledno nisu ozbiljno shvatili upozorenje ove kompanije da je reč o velikoprodaji, odnosno da se roba kupuje za dalju trgovinu. Građani su kartice za kupovinu obezbeđivali preko firme rođaka ili poznanika jer kao fizička lica nisu mogli da je dobiju. Na taj način su kupovali belu tehniku i druge vredne stvari jer su marže u "Metrou" u odnosu na druge trgovine oko četiri odsto, što je duplo manje nego u drugim radnjama.

Vlasnik preduzeća ili radnje je pri tom mogao da dobije nekoliko kartica na ime zaposlenih radnika, ali pošto to niko ne proverava, one su davane drugim licima. Još ako se tome doda i činjenica da su robu mogli da plate u kešu i odmah nose kući, očigledno je lako bilo da se upadne u samoobmanu. Naime, prema propisima o obavljanju platnog prometa, plaćanje između pravnih lica i preduzetnika se obavlja isključivo preko računa, izuzetak su pojedini troškovi koji moraju dodatno da se pravdaju priloženim računima, kao što su kupovina goriva ili izdaci za reprezentaciju.

Kompanija "Metro keš end keri", ili u prevodu plati pa nosi, je ugledna firma koja u svakoj zemlji u koju dođe posluje strogo po njenim pravilima, pa je i prilikom dolaska u Srbiju obavestila javnost da se isključivo bave prodajom robe na veliko. Roba se može platiti u kešu, preko računa ili kartica, ali je najveći broj kupaca zbog lakše procedure plaćao gotovim novcem.

Vlasnik firme je pre kupovine u Metrou morao prethodno da potpiše ugovor u kome se jasno navodi da je reč o veleprodaji i da da transakcije preko svih kartica idu na firmu. Vlasnici tri preduzeća koje smo kontaktirali priznali su da nisu ni čitali ugovore. U ovoj kompaniji kažu da su kontaktirali Poresku upravu i da su sve radili po propisima. Oni nisu mogli da kažu zašto je Poreska uprava naprasno rešila da kazni sve kupce sa velikim prometom, odnosno zašto ih nije upozorila na to još pre nekoliko meseci. U ovoj upravi juče nismo dobili komentar.

GLAS JAVNOSTI-22.06.2006

Korisnikov avatar
djed Niko
Master of Ceremonies - penzioner
Pridružio se: 17 Apr 2008, 11:06
Kontakt:

Post od djed Niko » 12 Nov 2008, 01:56

:lud:
Ajde nek me isprave oni koji se bolje razumeju, ja cu "provocirati".

Karticu je nabavljao sve i svako. Preko prijatelja naravno.Kako su ljudi dosli u situaciju da pazare ovde?
Jer Metro ne kontrolise skoro nista. A i zasto bi. Bole ih uvo. Pa jel trba da propadaju dok Misku bizMis sveta?! :lud:
Udjes, cekiras karticu, trgujes izda ti se racun... koji ne moras da proknjizis jer si im dao kes!
Dal' oni nekom polazu racune za to ko im sve pazari - ne znam.Tj dal je tom nekom(inspekciji) bitno ko je pazario, ako ovi (Metro) izmiruje svoje obaveze.
Video sam i ljude koji ulaze dok je rampa otvorena (neko vec prosao karticom) pa se kasnije slepaju na karticu nekog koga zamole da im "pomogne". Jer za izlaz iz prodajnog prostora opet treba kartica.
Roba se može platiti u kešu, preko računa ili kartica
Nije tacno. Kod njih se pazari keshom ili avansom. Niks kartica, jer bagri to ne odgovara. Lova leze na racun tek kroz 2-3 dana. To vam je elektronsko poslovanje & bankarstvo u Srbiji.

Ako je samo jedan na*ebao, to nije nista. Pa bar 80% ljudi kad im pogledam kolica kupuje sitnice za kuci. Retko ko da pazari na "veliko" - za dalju prodaju.

Korisnikov avatar
Srx
Pridružio se: 13 Okt 2007, 17:39
Kontakt:

Post od Srx » 12 Nov 2008, 15:38

Te sitince (hrana, piće, hemija i sl) se knjiže za potrebe firme, reprezentacija i održavanje prostora ;)
Na reprezntaciju nemaš pravo odbitka pdva a dosta firmi je to radilo (tražilo povrat pdva) i ovi iz poreske su ih provalili.
Ako firma kupi recimo tv i da radniku, mora da plati porez na lična primanja (čini mi se da je oko 35%) ali ako se taj tv knjiži na inventar firme sve je ok. Ako je tv inventar onda mora da bude u firmi kada dođe inspkecije ;)
Zeleni zube kazi dragicka, super ridza je opet tu, pametniji sam nego ikad prevarit me neces vise nikad ...
“Scientists dream about doing great things. Engineers do them.”

Korisnikov avatar
djed Niko
Kontakt:

Post od djed Niko » 12 Nov 2008, 20:41

A pa to su onda teske nebuloze. Nije ni cudo kad sve&svako danas otvara firmu..

p.s. Ko god je trazio povracaj PDV-a, za*eb'o se. :photo:

Korisnikov avatar
djed Niko
Kontakt:

Post od djed Niko » 13 Nov 2008, 00:33

@ chika spec moj ti je predlog da nekako maznes nekom (makar uslikas) bar kod sa kartice pa onda sebi istampas.
Vidjao sam nekog lika koji ulazi sa bar kodom odstampanim na parcetu papira velicine B5(deluje kao oni primerci koji su se dobijali uz kartice).
http://www.idautomation.com/java/linearservlet.html

Korisnikov avatar
bakara
Pridružio se: 18 Jun 2007, 15:22
Kontakt:

Post od bakara » 13 Nov 2008, 00:41

djed Niko napisao:
Vidjao sam nekog lika koji ulazi sa bar kodom odstampanim na parcetu papira velicine B5(deluje kao oni primerci koji su se dobijali uz kartice).
Moze da se udje i sa dnevnom karticom (tako se zove to sto opisujes) potrebno je da vec posedujes vazecu karticu i da se legitimises sa LK

Korisnikov avatar
djed Niko
Kontakt:

Post od djed Niko » 13 Nov 2008, 01:03

In case you forgot... :hmmmm

Korisnikov avatar
bakara
Pridružio se: 18 Jun 2007, 15:22
Kontakt:

Post od bakara » 13 Nov 2008, 01:32

da upravo za to sluzi ta kartica (parce papira)

Odgovori

Povratak na “Terasa”