Podizanje sistema (oglas?)

Odgovori
nenadkg
Pridružio se: 06 Mar 2011, 19:13

Podizanje sistema (oglas?)

Post od nenadkg » 06 Jun 2014, 23:37

Zavrsio sam srednju skolu Elektotehnicar racunara, pa bih hteo da iskoristim to sto znam da steknem neki dzeparac.
Dao bih oglas, da podizem sistem na racunaru. Znam da je to nelegalno, ali me interesuje koliko se taj zakon sprovodi u praksi, da li je neko od vas nekada radio nesto slicno i zbog toga imao nekih problema. Kod nas se pod piraterijom uglavnom misli na one koji prodaju filmove na ulici, ali da li bi mene mogli da privedu zbog toga sto bih dao ovakav oglas. Imam disk sa legalnim sistemom, ali da li bih opet mogao da imam problem jer nemam licencu da instaliram taj sistem, itd.

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Re: Podizanje sistema (oglas?)

Post od Milan M. » 07 Jun 2014, 00:18

O kakvom tačno oglasu pričaš? Novine ili papir na banderi, možda neki od popularnih sajtova za oglašavanje? :D

Pogrešio si forum jer je ovo nauka - opšta diskusija ali pošto forum nije opisan razumljiva je greška :)

Što se tiče straha da će te neko loviti zbog oglasa ne opeterećuj se time. Možeš nuditi usluge instalacije i konfiguracije sistema bez detaljisana kakav disk koristiš za to. U suštini, u većini slučajeva ćeš koristiti klijentov disk kakav god da je... 2% njih će imati čak linux tako da tu ne moraš brinuti o licenci :D

Ako ti je bitno da si 100% legalan onda se pobrini da sa svkaim klijentom sklopšiš ugovor o delu i daš ~60% iznosa državi na porez ili da otvoriš firmu pa fakturišeš i plaćaš paušal :D

Šalim se malo. Opušteno kako se kaže u Srbiji i polako uči znanje...

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 07 Jun 2014, 00:23

Ne sećam se da sam čuo da su nekog ko ostavlja oglase na banderi drndali, tebi bi potencijalno veći problem bio što radiš na crno i neprijavljen, a manje-više za licence, ali i to čisto sumnjam.
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

nenadkg

Post od nenadkg » 07 Jun 2014, 00:36

Milan Muždeka napisao:O kakvom tačno oglasu pričaš? Novine ili papir na banderi, možda neki od popularnih sajtova za oglašavanje? :D

Pogrešio si forum jer je ovo nauka - opšta diskusija ali pošto forum nije opisan razumljiva je greška :)

Što se tiče straha da će te neko loviti zbog oglasa ne opeterećuj se time. Možeš nuditi usluge instalacije i konfiguracije sistema bez detaljisana kakav disk koristiš za to. U suštini, u većini slučajeva ćeš koristiti klijentov disk kakav god da je... 2% njih će imati čak linux tako da tu ne moraš brinuti o licenci :D

Ako ti je bitno da si 100% legalan onda se pobrini da sa svkaim klijentom sklopšiš ugovor o delu i daš ~60% iznosa državi na porez ili da otvoriš firmu pa fakturišeš i plaćaš paušal :D

Šalim se malo. Opušteno kako se kaže u Srbiji i polako uči znanje...
Tek sada vidim, video sam samo opsta diskusija otvorio ovde temu.
U pravu si, ako me neko pita da li je softver piratski, ja mogu da mu kazem da radim linux.

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 07 Jun 2014, 09:57

Нисам сигуран да ћеш много да зарадиш. Да ли мислиш да радиш основне инсталације (нове макине) или реинсталације? Да ли би понудио сваки ОС који неко хоће и да ли би давао гаранцију јер ... ко ће да даје паре за нешто што држи воду док мајстори оду а комшијин клинац, колега са посла или другар то исто може да уради за џ? Да ли си спреман да се носиш са разним клијентима који су давежи и кад им џ инсталираш а какви ли су тек кад наплатиш?

Ако неко то зна, сигурно неће да плати другоме. Ако не зна, онда ће да се ослони на радњу где је купио или на сервис где је носио у гарантном року* а ако му ти инсталираш, како да му објасниш да не сме да апдејтује, да не сме да инсталира свашта, да не сме да кликне кад год му на интернету понуде слике голих тета или велику зараду? Ономе ко не зна ни да инсталира је све то непознато а сматраће да је твој посао да то сређујеш. Такви ће да те зову кад год кликну на нешто а то не ради како очекују** и зна се ко то мора да оправи. Па после неколико сусрета неће више да ти падне на памет да инсталираш свакоме.
;)

Ако бих радио тако нешто, инсталирао бих само и једино легалне верзије и поставио легалне услове. Нема крековања, нема пиратерије ... нема зараде.
Последњих година сам се окренуо линуху и немаш појма колико ми је то олакшало дружење са познаницима. Кад ме неко пита да ли имам крекован windows или да ли хоћу да му инсталирам ... одмах понудим линух.

Е да, инсталација ће сигурно да подразумева и антивирус а ту си тек обрао бостан. Мени је спас био када сам први пут платио лиценцу за KAV. Па ме неко пита ... еј, можеш ли да ми инсталираш антивирус и да га после сређујеш? Може, ево KAV кошта толико и толико па дај паре а ја ћу да га инсталирам и одржавам. Може ли фрај? Не може, не знам, ја дајем паре па можеш и ти. И опет ме више не смарају за то.

*Према ономе што сам виђао, у сервисима или мањим радњама ће да инсталирају ОС по жељи (најновији блек или голд windows са милион фонтова, свим важним игрицама и свим програмима) и објасниће купцу да је нормално да се комп једном дневно ресетује, да понекад све забрља па они морају да сређују, да windows ужасно лоше ради и кад год све успори, то није до компа или инсталације него тако мора. Зато је скоро нормално да ће у гарантном року да се носи у сервис.

**Више пута ми се десило да некоме инсталирам Acrobat reader јер је обично потребан а и фрај је. Дешавало ми се да некоме телефоном објашњавам нешто и када је потребно да погледа pdf, ја кажем да је инсталиран програм и да ће да отвори документ али јок, кажу не ради, пријављује нешто и морам да одем. А тамо ... програм код првог покретања испише услове фрај коришћења (или шта већ) и потребно је да се кликне на Accept дугме па да крене. Ови кликну на pdf документ, појави се тај текст и они бржебоље гасе на х јер не знају како даље. Нити хоће да прочитају шта се дешава.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

nenadkg

Post od nenadkg » 07 Jun 2014, 16:35

calexx napisao:Нисам сигуран да ћеш много да зарадиш. Да ли мислиш да радиш основне инсталације (нове макине) или реинсталације? Да ли би понудио сваки ОС који неко хоће и да ли би давао гаранцију јер ... ко ће да даје паре за нешто што држи воду док мајстори оду а комшијин клинац, колега са посла или другар то исто може да уради за џ? Да ли си спреман да се носиш са разним клијентима који су давежи и кад им џ инсталираш а какви ли су тек кад наплатиш?

Ако неко то зна, сигурно неће да плати другоме. Ако не зна, онда ће да се ослони на радњу где је купио или на сервис где је носио у гарантном року* а ако му ти инсталираш, како да му објасниш да не сме да апдејтује, да не сме да инсталира свашта, да не сме да кликне кад год му на интернету понуде слике голих тета или велику зараду? Ономе ко не зна ни да инсталира је све то непознато а сматраће да је твој посао да то сређујеш. Такви ће да те зову кад год кликну на нешто а то не ради како очекују** и зна се ко то мора да оправи. Па после неколико сусрета неће више да ти падне на памет да инсталираш свакоме.
;)

Ако бих радио тако нешто, инсталирао бих само и једино легалне верзије и поставио легалне услове. Нема крековања, нема пиратерије ... нема зараде.
Последњих година сам се окренуо линуху и немаш појма колико ми је то олакшало дружење са познаницима. Кад ме неко пита да ли имам крекован windows или да ли хоћу да му инсталирам ... одмах понудим линух.

Е да, инсталација ће сигурно да подразумева и антивирус а ту си тек обрао бостан. Мени је спас био када сам први пут платио лиценцу за KAV. Па ме неко пита ... еј, можеш ли да ми инсталираш антивирус и да га после сређујеш? Може, ево KAV кошта толико и толико па дај паре а ја ћу да га инсталирам и одржавам. Може ли фрај? Не може, не знам, ја дајем паре па можеш и ти. И опет ме више не смарају за то.

*Према ономе што сам виђао, у сервисима или мањим радњама ће да инсталирају ОС по жељи (најновији блек или голд windows са милион фонтова, свим важним игрицама и свим програмима) и објасниће купцу да је нормално да се комп једном дневно ресетује, да понекад све забрља па они морају да сређују, да windows ужасно лоше ради и кад год све успори, то није до компа или инсталације него тако мора. Зато је скоро нормално да ће у гарантном року да се носи у сервис.

**Више пута ми се десило да некоме инсталирам Acrobat reader јер је обично потребан а и фрај је. Дешавало ми се да некоме телефоном објашњавам нешто и када је потребно да погледа pdf, ја кажем да је инсталиран програм и да ће да отвори документ али јок, кажу не ради, пријављује нешто и морам да одем. А тамо ... програм код првог покретања испише услове фрај коришћења (или шта већ) и потребно је да се кликне на Accept дугме па да крене. Ови кликну на pdf документ, појави се тај текст и они бржебоље гасе на х јер не знају како даље. Нити хоће да прочитају шта се дешава.
Uzimaju ljudi neke laptopove u Telenoru na pretplatu, ili uzimaju neke kompjutere u servisu, a na njima nije uradjen OS, u servisu mnogo traze, neki samo rade legalne sisteme a oni kad cuju koliko to kosta kupe oglase i pozovu nekoga iz oglasa ko ce da im uradi sistem za 500 dinara. Vecina njih racunare koristi samo za internet, muziku, igrice i drugo ih ne interesuje, a ne daje im se 12000 za legalan sistem.
Instaliram neki sistem, ubacim free avg i uzmem pare. Sto se mene licno tice kada sam kupio racunar na njemu sam imao legalan windows 7 starter, i posle mesec dana sam uradio piratski windows sa instalacijom koju sam skinuo sa torenta. Od tada je proslo skoro 2 godine i ja jos nemam nikakvih problema.
Kao sto sam rekao, ne mislim od ovoga da imam neke velike pare cisto neki dzeparac sa strane.
Nije meni problem odnos sa ljudima kojima bih radio sistem, vec me brine da li bi mi neko pokucao na vrata zato sto je to sto radim piraterija.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 08 Jun 2014, 09:13

Koliko je meni poznato, da bi se reklamirao moraš da imaš otvorenu firmu i državi plaćaš porez. Mislim da je tu inspekcija veoma rigorozna (kada te otkrije, a to retko radi, ali dogodi se). Kao drugo čak i ako radiš "privatno" za svaki prihod koji ostvariš dužan si da imaš ugovor na osnovu koga si ostvario prihod i dokaz da si u roku od 7 dana od izvršene uplate uplatio porez državi, što kada radiš na crno, nećeš imati ni jedno ni drugo. Kao što sam rekao sve je u redu dok te ne uhvati inspekcija.
Inspekcija ima i "provokatore" koji ti ne kažu da su inspektori (razlika između zvanične radnje i onih koji rade na crno je što u zvaničnu radnju kada inspektor ulazi dužan je da kaže da je inspektor, dok kada lovi na crno nije) i onda mogu da te uhvate da instaliraš i pirateriju, što je opet zakonom kažnjivo.
Razlika između tebe kao Nenada privatnog lica i Nenada kao lica koje pruža "usluge za pare" je ogromna. Dok za ovog prvog država uopšte (trenutno) nije zainteresovana, za ovog drugog je i te kako zainteresovana, jer ovaj drugi ostvaruje neprijavljene prihode, koji koliko god da su mali trebali bi da idu u praznu košaru zvanu državni budžet...
itpoint.rs

nenadkg

Post od nenadkg » 08 Jun 2014, 12:32

vladared napisao:Koliko je meni poznato, da bi se reklamirao moraš da imaš otvorenu firmu i državi plaćaš porez. Mislim da je tu inspekcija veoma rigorozna (kada te otkrije, a to retko radi, ali dogodi se). Kao drugo čak i ako radiš "privatno" za svaki prihod koji ostvariš dužan si da imaš ugovor na osnovu koga si ostvario prihod i dokaz da si u roku od 7 dana od izvršene uplate uplatio porez državi, što kada radiš na crno, nećeš imati ni jedno ni drugo. Kao što sam rekao sve je u redu dok te ne uhvati inspekcija.
Inspekcija ima i "provokatore" koji ti ne kažu da su inspektori (razlika između zvanične radnje i onih koji rade na crno je što u zvaničnu radnju kada inspektor ulazi dužan je da kaže da je inspektor, dok kada lovi na crno nije) i onda mogu da te uhvate da instaliraš i pirateriju, što je opet zakonom kažnjivo.
Razlika između tebe kao Nenada privatnog lica i Nenada kao lica koje pruža "usluge za pare" je ogromna. Dok za ovog prvog država uopšte (trenutno) nije zainteresovana, za ovog drugog je i te kako zainteresovana, jer ovaj drugi ostvaruje neprijavljene prihode, koji koliko god da su mali trebali bi da idu u praznu košaru zvanu državni budžet...
Ako bi gledali prema tome, onda bi svi profesori matematike koji drze deci privatne casove mogli da budu kaznjeni

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 08 Jun 2014, 12:44

Pa ako gledamo sa stanovišta zakona, da... Čini mi se da sam naglasio da država jako retko to proverava, ali kada proverava onda to tako izgleda...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Pridružio se: 04 Jan 2008, 19:04
Youtube: lutalica051
Kontakt:

Post od skitnica » 08 Jun 2014, 14:20

Neko je spomenuo drzanje casova privatno...za to, za razna krecenja, majstorisanja i razne druge pojedinacne usluge, se ´ladno mogu davati oglasi (bar kod nas je tako). Inspekcija, drzava, itd ne traze tu dio kolaca jer to samo znaci das se gradjani (tj. podanici) sami tu i tamo snalaze.
Ja sam, recimo, sudski tumac i mogu fino da dam oglas za to. Imam svesku u kojoj mogu da vodim evidenciju o tome, ali fiskalnu kasu niti imam niti treba po Zakonu da imam.
Ne znam doduse kakvo je stanje s tim u Srbiji, ali ne vjerujem da je mnogo drugacije, posto ni drzava nije u mnogo boljem stanju.. Ja licno nema sanse da zamislim da ti neko pravi problem zbog toga sto bi da ljudima podizes sisteme i das oglas za to. Pa net je prepun takvih i slicnih oglasa.
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 08 Jun 2014, 14:51

Radi sinko i nakrivi kapu. ;)
Mali si ti problem ... trenutno preispituju jedni druge, da validiraju diplome. Nemaju oni vremena za tebe.
Samo napred!

p.s. Nemoj sve da spiskas na sladoled i cure, odvoj sa strane za dalje usavrsavanje/obrazovanje. :pijemoooo:
Kažu nisam pod libelu zato što feniram ćelu ...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 08 Jun 2014, 17:08

Ја нисам много помињао легални део приче него практични. Ако инсталираш ОС који су легални, људи купили, добили, линухи ... мањи проблем. Ако доносиш свој пиратски и тако радиш, имаћеш проблем са корисницима који ће од тебе да очекују превише. А успут сам поменуо да то исто ради и већина продавница и сервиса који нуде и хардвер па лакше прође у пакету. Нисам сигуран да ћеш много џепарца да добијеш таквим огласима. Мораш да смислиш још нешто специфично.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 08 Jun 2014, 17:50

skitnica napisao:Neko je spomenuo drzanje casova privatno...za to, za razna krecenja, majstorisanja i razne druge pojedinacne usluge, se ´ladno mogu davati oglasi (bar kod nas je tako). Inspekcija, drzava, itd ne traze tu dio kolaca jer to samo znaci das se gradjani (tj. podanici) sami tu i tamo snalaze.
Ja sam, recimo, sudski tumac i mogu fino da dam oglas za to. Imam svesku u kojoj mogu da vodim evidenciju o tome, ali fiskalnu kasu niti imam niti treba po Zakonu da imam.
Ne znam doduse kakvo je stanje s tim u Srbiji, ali ne vjerujem da je mnogo drugacije, posto ni drzava nije u mnogo boljem stanju.. Ja licno nema sanse da zamislim da ti neko pravi problem zbog toga sto bi da ljudima podizes sisteme i das oglas za to. Pa net je prepun takvih i slicnih oglasa.
Kod nas je malo krući zakon. Za svako primanje koje ostvariš, MORAŠ da platiš državi po modelu ukupna svota - neoporezivi deo, pa od ostataka čini mi se 42% poreza. E sada to što država ništa ne kontroliše, ne znači da ne stoji ovako u zakonu...
itpoint.rs

Odgovori

Povratak na “Opšta diskusija”