Alternativne metode zagrevanja (hlađenja)

Odgovori
Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Alternativne metode zagrevanja (hlađenja)

Post od vladared » 08 Feb 2014, 20:43

Danas smo moj otac i ja nešto pričali o alternativi (jer računi su blizu neizdržljivosti), pa sam malo krstario internetom da vidim šta ima od alternativnih metoda zagrevanja. Umesto na zagrevanje pogled mi se zadržao na grejanju i deluje veoma primamnjivo...

Elem da krenem redom. Još uvek mi nije jasno razlika između sistema zemlja-vazdug, voda-vazduh i vazduh-vazduh. Tačnije jeste mi donekle jasno kako to funkcioniše, čak sam gledao i neke proračune isplativosti (za objekat poput moga posle 4-5 godina se investicija skroz isplati i posle toga je čist ćar, sem samog kotla koji je potrebno sa vremena na vreme zameniti, ako sam i to dobro razumeo, ali jednom se ugradi i više se ne dira. Još uvek ne kapiram šta tačno može da radi kao samo grejanje, a šta i hlađenje i grejanje, ali to bi razmotrio sa "izvođačom", ali me interesuje da li bilo ko ima kakvih iskustava sa tim?

Recimo našao sam primer u NS u Koste Abraševića, objekat od 210 km2 je košta ispod 3000€ za kompletan sistem, što je po meni više nego razumna cena, jer sa ovim cenama gasa bi sistem isplatio baš kako je i rečeno 4-5 godina, čak bi bio u dobitku.
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Re: Alternativne metode zagrevanja (hlađenja)

Post od Тон-мајстор » 09 Feb 2014, 10:26

Све си рекао, али ниси објаснио где да видимо технички аспект.

Ја сам, планирајући прво кућицу на плацу (акоБогда и биће), а онда сада у овом старом-новом стану дошао до неких решења, али нећу да се истрчавам, док не видим шта други имају од искустава.

Досад смо се "грејали" на централно (државно) и температура, због више разлога, у стану никада не прелази 19. Не пали ни догревање климом. Пали само кварцна пећ. Такође, вода се греје на струју, а и то кошта. Рачунари исто... :)

Баш да чујем вас, па ћу да изложим мој план касније.

Одлична тема! :respekt
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 09 Feb 2014, 12:29

Ја немам неки избор, до пре 4-5 год сам се грејао на струју, са све штедљивим понашањем, сада сам на државном централном и више ми се свиђа. Сигурно мало више кошта (што је вероватно тренутна аномалија да грејање на струју кошта мање него централно) али ми је бар боље у глобалу. Уместо 1-2 просторије, сада је свуда топло.

Што се температуре тиче, никакав проблем да ми повећају, то ће сада врло радо да одраде пошто наплаћују према потрошњи. Ипак, за сада ћу да прескочим то, температура је таква да могу да будем у кратким рукавима, осим кад ме поподне ухвати дремка па се будим да нешто огрнем. ;) За идућу грејну сезону планирамо да кренемо са мерењем потрошње по становима и онда ћу тек моћи да регулишем добро грејање.

Компове већ неку годину успављујем кад не морају да раде, десетак година су два радила 24/7 али више нема потребе за тим. Чак их успављујем и кад идем да спремем ручак. ;)
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 09 Feb 2014, 13:37

Problem je u tome što nigde nema tačan opis šta je tačno šta, svuda negde neki grubi opisi. Wikioedija generalno daje osnovnu priču mada koliko vidim na engleskom je mnoooogo detaljnija:
http://sr.wikipedia.org/wiki/Toplotna_pumpa
http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pump

Gledao sam na netu, ljudi se kunu u to, ali nigde nemam da je neko ko koristi to nešto napisao o tome, bar ja ne nalazim. Veoma su zanimljivi sistemi, sa uštedom od 75% utrošene energije, što morate priznati nije nimalo naivno (umesto recimo 20000 dinara za gas, platiš 5000 za struju ;) ).
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Milan M.
... BANOVAN ...
Pridružio se: 19 Jun 2007, 13:51
Youtube: mmuzdeka
Kontakt:

Post od Milan M. » 09 Feb 2014, 23:43

Kada imaš kuću, smederavac 9-ka ili alfa Vranje rade posao odlično u kombinaciji sa bukovinom. Nekih 10ak kubika koliko treba ga grejnu sezonu košta oko ~ 40000 din i to je praktično sav trošak.
Malo fizičkog razgibavanja u vidu cepanja se ne računa :)

Sa dobrim šporetom se mogu grejati do dve prostorije u zavisnosti od rasporeda soba.

Bolje i skuplje je rešenje je peć koja se obično instalira u podrumu gde se loži a toplota se distributira preko radijatora. Naravno sama peć je skupa a i radijatorska rebra + sama instalacija može izaći mnogo novca.

Za stan nisam siguran. Trošimo ovde centralno i jako smo zadovoljni.

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 10 Feb 2014, 07:03

Mi imamo centralno na gas (protočni bojler i pećka,ili kako to zovu fasadna pećka). Prošli mesec za nekih 170km je stigao račun 20000 dinara, što nije mnogo naspram drugih, ali mislim da je previše i da će u zemlji Suberbiji biti samo skuplje i skuplje, jer u principu mi pokrivamo višak kadrova i nestručnost istih u čitavoj strukturi. Najbolji su primeri kada Rusi poskupe. Oni dignu cenu gasa za 2-3 centa, kod nas se odmah diže za 45. To pokazuje kako funkcionišemo. Nemam podrum, nemam kotlarnicu, tako da nemam gde da radim neku kombinovanu pećku (sem da doziđuejm i izmeštam čitav sistem, što bi me koštalo skoro kao novi sistem.

Sa druge strane, ovi sistemi koriste ono što imaš (bunarsku vodu, zemlju ili vazduh) i koriste neke prirodne osobine freona (koji svakako dopunjujem na klima uređajima koje imam kod kuće). Potreban je kotao (koji svakako servisiram svake godine i ovaj gasni, pošto je to sada po zakonu obavezno), potrebne su pumpe, koje koriste struju (svakako imam pumpu i na gasnom kotlu tako da kontam da ni to neće biti nešto skuplje) i radijatori, koje već imam ugrađene u kući. Sve u svemu, infrastruktura je više manje tu, ubace se specifičnosti i rešenje je na pomolu.

Što se tiče smederevca, imam ja bolju stvar, kaljavu peć, ali ona samo može da greje dole. Gore nemam nikakvu alternativu. Zato sam i čitavu priču i pokrenuo, tražeći alternativu za grejanje gore kada sam nabasao na ovo. Gore ne sme ni TA peć, ni kaljava, jer je preveliko opterećenje za ploču, a pošto ja nisam zidao kuću ne znam da li je uopšte tako nešto predviđeno. Smederevac nemam gde da turim, odnosno imam, ali jedino ako ću da ložim u ormanima, pošto mi se tamo dimnjaci nalaze, hajde može se dim sprooditi cevima, ali opet bi bilo na najnezgodijem mestu u kući u dnevnoj sobi, ostaje mi samo neka kreka ili tome slično. Opet ni to nije problem, ali mnogo "lepše" rešenje je one čuvene pećke na butan boce. Već imam jednu, eventualno ubacim još jednu i to bi mi predstavljalo alternativu gore.

Ono zbog čega sam pokrenuo čitavu priču je "alternativa" za čitav sistem grejanja, jer ovo koristi "obnovljive izvore", ne zavisim od samovolje budala, što se cene tiče, i struje, koju u principu imamo. Ako baš popizdim, mogu napraviti 2 solarne ploče i jednu vetrenjaču i to bi trebalo da bude dosta za pokretanje ovog sistema, tako da čak i struju koju koristi čitav sistem bi kompezovao na ovaj način, čak mi možda nešto i pritekne kada sistem ne radi...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 10 Feb 2014, 20:24

Поделио бих причу на оно што ми је доступно и на оно што није, засад.

Доступно ми је што идем из овог стана који има централно грејање у стан који га нема, али има три оџака и гаража! Искористићемо их пећима на дрва, сада је избор њих велики, а и лепо изгледају.

Планирамо брикет, тј пресовану пиљевину, јер је пелет ипак скуп као инвестиција и тражи струју да би радио, што ми је потпуно нелогично. Недавно смо остајали без струје и видео сам колико је мој систем одржања живота крхак и неизвестан.

Но, о томе ћу на другој теми.

Недоступно ми је соларно грејање, соларна струја и топлотна пумпа.

Да сам у позицији, прва инвестиција би ми било ово или овако нешто:

http://www.mastersolar.rs/index.php

У Грчкој је то главни извор топле воде по кућама. Ко је био доле, видео је. Обично стоји на равном крову или на дворишту, и изгледа ми врло поједностављено и сам бојлер/резервоар није превелик. Инвестиција зависи од величине куће, али сам видео да они са једним системом греју воду за десетине соба (туристи).

Slika

Наставићемо се...
'ел немам?

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 10 Feb 2014, 20:34

Тон-мајстор napisao: У Грчкој је то главни извор топле воде по кућама. Ко је био доле, видео је. Обично стоји на равном крову или на дворишту, и изгледа ми врло поједностављено и сам бојлер/резервоар није превелик. Инвестиција зависи од величине куће, али сам видео да они са једним системом греју воду за десетине соба (туристи).

Наставићемо се...
Lako je Grcima kad imaju puno sunčanih dana i plus mediteransku klimu... teško da bi to ovde radilo :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 10 Feb 2014, 20:50

http://www.termo-gas.rs/solarna-energija.html

Tonac, što južnije to je isplativija sunčana energija. Mi severnjaci (tu računam i tebe ( :p ) jedino ako krene efekat staklene bašte, jer čistih sunčanih dana imamo samo leti i to u proseku 20.tak sve ostalo je "prljavo" samim tim i mnogo manja isplativost olarne energije. Pogledaj na linku koji sam dao, razlika između čistog - sunčanog neba i delimičnog sunčanog neba je skoro upola, dakle upola manja efikasnost, a gde da pričam o oblačnom vremenu, koje je sigurno 3-4 meseca godišnje (severnjaci naglašavam). 10 puta manje efikasno nego u Srbiji.

Problem imaju i vetrenjače, koje su efikasne samo na tačno određenim snagama vetra, ako je vetar jači ili slabiji od toga efikasnost opada. Koliko sam gledao (gledajući čitavu ovu temu za moju kuću), svega nekoliko lokaciji u Srbiji je "pogodno" za vetrenjače. Kombinacije ova dva donekle nadoknađuje nedostatke onog drugog, šta više udopunjuju se do odeđenog nivoa, ali... Ovo što sam izdvoji mi je izuzetno fascinantno što je u Vojvodini uvek isplativo, voda nam je na dohvat ruke (govorim o Bačkoj, gde se prve vode nalaze na 2m dubine, na 30m je čista izvorska voda, a kod mene je na otprilike na 100m Minakvino jezero sve sa termalnom vodom (između 40-60 stepeni). Dok ovo zadnje je neisplativo, jer traži specijalne sisteme za "dovod" vode, preostale dve su i te kako isplative. Konkretno kod mene u dvorištu imam bušeni bunar na 10m dubine, uvek ima vodu i voda je pijaća (malo pojačano gvožđe), što nije ni toliko bitno za grejanje. Dakle bunar imam. Drugi bunar je za povratak vode u zemlju, što opet nije toliko bitno (može i u kanalizaciju), ali to je ulaganje od 100€ i u čitavom proračunu nije neka velika stavka... Ono što fascinira je "sigurnost" isplativosti na nivou od 4-5 godina u našim uslovima!!! Ni jedan sistem tipa gasa, drva, uglja, ovo ne nudi... A solarna energija je veoma isplativa za recimo kleku...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 10 Feb 2014, 22:35

Ефикасност заиста пада, али никада не остајеш без "погона". То важи и за соларну струју, јер имаш акумулаторе који конзервирају енергију.

Када су дани хладни, постоји систем догревања те воде струјом (ветрењача?), али како ме је обавестио један инжењер, никада не остајеш потпуно "закочен".

Тасос има климу сличну Србији, са хладним, тмурним и снежним зимама, кишовитим пролећем и врло сувим летима. Чак је сада клима овде код нас оштрија у температурном смислу, па баш и не стоји да се не бисмо огрејали на сунце.

Ко је ово ставио, исплатило му се.

Ето вам једне понуде у атачменту, када сам се распитивао.
Prikačeni fajlovi
ponuda 75 13 g. Stanojevic.rar
(27.57 KiB) Preuzet 26 puta
'ел немам?

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 10 Feb 2014, 23:31

Има још.

Лик је имао језерце, можда пре велику бару, на имању. Поставио је цеви за топлотну пумпу хоризонтално у земљу, и испод тог језерцета, па се тако греје и хлади. Вода другачије спроводи топлоту од земље, па је та разлика искоришћена за погон. Ипак, ради се о барем 10-15 ари под цевима (тачније, изнад). Имао сам и слику, наравно, није код нас, већ негде где је далеко хладније.

http://www.toplotnepumpe.rs/poredjenja/

Почетне цене нису превелике.
'ел немам?

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Kontakt:

Post od vladared » 11 Feb 2014, 07:03

U principu o tome ja pričam Tonac. Ovo je sistem Zemlja-Voda ili Zemlja-Vazduh u zavisnosti da li se toplota distribujara kroz cevi (radijator) ili kroz vazduh (klime). Nešto malo su isplativiji Voda-Voda i Voda-Vazduh (varijanta sa bunarima), pošto su ovi troškovi reda 2-3000€ dok zemlja-* reda 7-8000€ (doduše ovo varira od veličine podzemnog sistema, da li je vertikalni ili horizontalni, koliko u dubinu ide..). Zemlja-* koliko sam razumeo su mnogo više isplatrljiviji na duge staze i bukvalno ne zavise ni od čega, dok voda-* zavisi od vode, dakle moraš imati konstantno vodu, ako nemaš sistem će prekinuti da radiš. Kao što sam rekao u ovom delu NS, da ne kažem u čitavoj Bačkoj problem nije naći vodu i stalni su izvori jer je u principu močvarno zemljište i tu su pogotovu podzemne vode ekstremno visoke. U Sremu (npr) je već teže nabosti "žilu", i jako mnogo zavisi od događaja pod zemljom (žila sama od sebe može promenuti smer i više bunar nema vode).
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 11 Feb 2014, 08:23

Својевремено се причало да ћемо правити кућу на плацу, не већем од 15-20 ари. Кућа би била мала, вероватно око 45 м2, за нас двоје је довољна. Плус подрум и помоћне зградице.

Монтажна, наравно, можда и брвнара (оне су природно топле), мада има јефтинијих и скупљих решења.

Е сад, соларни бојлер одмах и под обавезно, а следећи корак је соларна струја (колектор напољу а измењивачи, акумулатори у подрум).

Трећи корак је топлотна пумпа, мада овде у Шумадији треба ићи доста дубоко да се наиђе на константну темепратуру земље и/или воду. Мислим да без 40 метара не бива. ТО бушење је скупо а и, да ти право кажем, може да изазове подозрење Власти, јер очас могу да се наместе да нешто оспоре или спрече.

Знам за људе који су налазили врућу воду испод свог имања, па покушали да то употребе за пластенике, и били тужени да користе "државне" ресурсе. Јер, наводно, то доле није твоје, иако си власник онога на површини. Мислим да је један пример био у Мачви. Има још примера, али су људи после ућутали и раде у потаји.

На твом месту ме мало плаши да бушењем не отераш постојећу воду на другу страну, што би било катастрофално. Пре икаквих радова, довео бих геоинжењера--аматера, тј. РАШЉАРА, који би ми тачно рекао шта имам испод плаца и куда се пружа. Не смеј се, то су озбиљни људи.

Иначе, Србија ПЛОВИ над врелим језерима воде, у скоро целој својој равно-валовитој површини. Јесу оне дубоко, али се не мора ићи скорз до њих, или је чак и опасно! Постоје примери у Војводини, па и у околини Ниша, слушао сам од људи. Ако начнеш глинени покривач изнад тог подземног језера, надрљао си! Стога, не бих ишао предубоко, већ таман дотле да се нађе константна темепратура. Онда систем може да ради, без непријатних изненађења.

Хлађење смо прескочили, а оно се састоји од идентичних компоненти. Први услов је да кућа буде ОДЛИЧНО топлотно изолована, самим тим, лети се неће грејати а зими смрзавати, па је такву кућу лако и охладити (малтене хладном бунарском водом у радијаторе) или догрејати (зими је сваки плус добродошао).
'ел немам?

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 11 Feb 2014, 10:07

Тон-мајстор napisao:РАШЉАРА, који би ми тачно рекао шта имам испод плаца и куда се пружа. Не смеј се, то су озбиљни људи.
To onaj sa parčetom drveta? Otkud je to ozbiljno? :)

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 11 Feb 2014, 14:39

Oдвајкада.

Имам сведоке за њихову ефикасност, а и сведоке за паралелну ефикасност "неокласичних" метода.

Одтада сам уверен у то што причам. :mhm:
'ел немам?

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Post od Miroslav Jeftić » 11 Feb 2014, 15:03

Njihova efikasnost je ista kao i tvoja ili moja, tj. ista kao i da baciš glavu ili pismo; nije uzimano za ozbiljno ni u 16. veku (pomenuto u "De re metallica" kao neozbiljna stvar) i odavno dokazano da nema efekta, naravno svako je slobodan da veruje u šta hoće :)

Odgovori

Povratak na “Opšta diskusija”