Šta čitate?

Priče o njima, kao i sva ostala korisna literatura, priručnici...

Moderator: blackbeast

Odgovori
Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Pridružio se: 04 Jan 2008, 19:04
Youtube: lutalica051
Kontakt:

Šta čitate?

Post od skitnica » 30 Okt 2011, 13:28

Od 7. godine pa tamo negdje do 30-te, recimo, citala sam maltene ovisnicki. Od 7 do 14-te sve sto mi je dolazilo pod ruku, od ljubavnih romana, stripova, novina, djecijih knjiga (imala sopstvenu minibiblioteku od 100 knjiga) pa do filozofskih opservacija (Platonova "Gozba" i tome slicno) koje sam shvatala na svoj djetinjasti nacin. A onda sam otkrila Dostojevskog i postala izbirljiva. U srednjoj skoli i na fakultetu, pored beletristike, dobar dio je cinilla poezija (Vasko Popa), te psiholoska, filozofska i duhovna literatura da bi pred kraj tog perioda sasvim prevladala. A onda sam otkrila internet pa citav niz godina ne procitah nista onako temeljno. Samo kratke forme me zanimaju: kratki clanci, kratki filmovi, kratke pjesme. I to uglavnom na ekranu.
Sad evo iznova otkrivam (dok ne kupim e-citac koga smatram evolucijski logicnom zamjenom za papir, za razliku od klasicnih komp.ekrana) zadovoljstvo u citanju.

SOCIJALNA INTELIGENCIJA
Daniel Goleman
Slika
Prevele s engleskog Jelena Stakić i Ksenija Vlatković
Godina izdanja: 2007
Broj Strana: 402
Nova nauka o ljudskim odnosima

Knjiga Emocionalna inteligencija bila je fenomen – više od godinu dana nalazila se na spisku bestselera Njujork tajmsa – i prodata je u preko pet miliona primeraka širom sveta. Sad je pred čitaocima Socijalna inteligencija, jednako uzbudljiva studija istog autora, u kojoj je Danijel Goleman opet napisao samosvojnu sintezu najnovijih nalaza u biologiji i neuronauci, otkrivajući da smo „ožičeni za povezivanje“ i da to ima neslućeno dubok uticaj na naše odnose u svim oblastima života

Mnogo više nego što smo toga svesni, naši svakodnevni susreti – s roditeljima, bračnim drugom, šefom, pa i neznancima, oblikuju naš mozak i, na povoljan ili loš način, utiču na ćelije u čitavom našem telu – sve do nivoa gena. U Socijalnoj inteligenciji Danijel Goleman istražuje tu novu nauku i ukazuje na njene zapanjujuće implikacije po naš interpersonalni svet. Najbitnije otkriće: oblikovani smo za društvenost te se neprestano upuštamo u „neuronski balet“ koji nas povezuje s ljudima oko nas.

Naše reakcije na druge, i reakcije drugih na nas, imaju dalekosežan biološki uticaj time što odašilju slapove hormona koji regulišu sve, od rada srca do imunog sistema, zbog čega dobri odnosi deluju kao vitamini – a loši kao otrovi. Tuđe emocije možemo da „zakačimo“ kao što zakačinjemo prehladu, a posledice izolacije i neprekidnog socijalnog stresa mogu nam skratiti život.

Goleman objašnjava koliko su, začudo, tačni prvi utisci, objašnjava osnove harizme i moći emocija, zamršenost seksualnog privlačenja, i načine otkrivanja laži. Opisuje mračnu stranu socijalne inteligencije, od narcisizma do makijavelizma i psihopatije. Otkriva, isto tako, i našu zadivljujuću sposobnost da vidimo umom, a i tragediju onih kod kojih je vid uma oštećen.

Postoji li način da decu podižemo tako da budu srećna? Šta je osnova podsticajnog braka? Kako poslovni rukovodioci i učitelji izvlače najbolje iz onih kojima rukovode ili koje poučavaju? Kako grupe podeljene usled predrasuda i mržnje mogu da žive zajedno u miru?

Odgovori na ova pitanja možda nisu onako neuhvatljivi kao što se nekad mislilo. A Goleman nam s ogromnom uverljivošću prenosi novost koja će nas najviše ohrabriti: mi, ljudska bića, imamo ugrađenu sklonost prema empatiji, saradnji i altruizmu – pod uslovom da razvijamo socijalnu inteligenciju tako da podstiče te sposobnosti u nama i drugima.

Funky Business
Autor: Jonas Riderstrale, Kjel Nordstorm
Slika

Izdavač: Plato

ISBN: 86-447-0209-2

Broj strana: 290

Povez: mek

Kapital igra kako talenat svira.

"Funky Business" jeste svojevrstan manifest novog poslovnog doba. Zaboravite šta je bilo pre - ovo je budućnost za organizacije i njihove lidere. Samo talenat vam omogućava da budete jedinstveni i da u svom poslu izbegnete stanje redovno. Ono što se traži je stanje neredovno. Potreban nam je inovativan biznis. Drugačiji. Nepredvidljiv. Pun iznenađenja. Potreban nam je funky business. "Funky business" pruža jedinstvenu, informativnu i provokativnu funky perspektivu...

Autori, uvek u crno odeveni i glatko izbrijani švedski profesori iz stokholmske Škole za ekonomiju, poznati su po tome da svojim studentima ne drže predavanja ni seminare, već gigove - svojevrsne zabavnopoučne predstave. Knjigom "Funky Business" dvojica autora predočila su istinski manifest novoga poslovnog doba, gramatiku i popis recepata uspešnosti, u medijima već epski opevane, nove ekonomije.

"Funky Business" je danas najpopularnija knjiga u svetu o tome šta ovo vreme zahteva od uspešnih kompanija i njenih lidera.

Do sada je prevedena na 31 jezik i na listi najboljih poslovnih knjiga svih vremena nalazi se na 16. mestu.
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Korisnikov avatar
Joxym
Ozbiljan muzikant
Pridružio se: 07 Feb 2008, 20:49

Re: Šta čitate?

Post od Joxym » 30 Okt 2011, 14:11

Trenutno,ovo:
Slika
Desetak godina unazad,sticajem okolnosti,ova knjiga mi izmiče i nikako da je pročitam,ali,konačno sam počeo. :bravo: :)
Inače,jedan od omiljenih pisaca,bar meni.
Pozdrav!!!

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 30 Okt 2011, 21:39

http://rastko.rs/rastko-bl/istorija/cor ... index.html

Slika

Владимир Ћоровић: "Историја српског народа" у шест књига.

Поздрав!
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 30 Okt 2011, 23:04

Књиге? Књиге? Ма познато ми ал некако избледела сећања. ;) Сад читам стрипове у електронском облику, скинуо пар стотина гига па полако сређујем и прелиставам. Док не стигне још која стотина.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
krstivoje
Dopisni član
Pridružio se: 27 Nov 2007, 15:40
Kontakt:

Post od krstivoje » 31 Okt 2011, 19:46

Čitam "Ples sa zmajevima" od Dž.R.R Martina .Pročitao prvi deo knjige na lošem hrvatskom prevodu sada drugi deo počeo da gulim na engleskom ali moraću da prekinem i da čekam srpski koji kod Lagune izlazi kako rekoše na proleće. Pre toga pročitao ratnu biografiju Japanskog lovačkog asa Saburo Sakai-a.Uglavnom čitam sve što mi se dopadne kad imam vremena a to je u glavnom na "froncle" :lud:

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 01 Nov 2011, 18:56

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 01 Nov 2011, 20:44

Meni ne radi taj tvoj link Pollux.

ћирилично издање

Kod: Obeleži sve

http://hotfile.com/dl/132233921/8979cbf/Zaplovite_u_svet_racunara_i_slobodnog_softvera_
latinično izdanje

Kod: Obeleži sve

http://hotfile.com/dl/132236573/1839239/Zaplovite_u_svet_racunara_i_slobodnog_softvera_
Kažu nisam pod libelu zato što feniram ćelu ...

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 01 Nov 2011, 21:43

Хм, први део је далека историја, други део је досадан ... није ваљда да читаш и трећи део па ћеш да се бућнеш у ладну воду?? ;)
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Gruja
Српски селектор
Pridružio se: 11 Feb 2010, 20:50

Post od Gruja » 01 Nov 2011, 23:40

Pretpostavljam da aludiraš na neke ranije postove jer sam video da Majstor i ti se nešto "brčkate" sa Linuxom :respekt
Ako je zato, đaba ćita, bez razgibavanja i plivanja u plićaku nema niš. Al s druge strane, ako mu je sve totalno nepoznato mora od nekuda da počne.
Ono tipa: da su uređaji kod Linuxa fajlovi(tako se barata njima), kako se mountuju drajvovi, šta je odprilike u kom folderu, šta je root, neke osnovne komande u kozoli...

Nakon toga najbolje da ima par knjižica da ih pretraži kao reference ili ti manual. Mada je i to suvišno ako ima stalni net(lako se pretraži web).
Tek kad sve dobro sažvaće onda može da uzme: understanding Linux kernel, system programming, kernel dev. ;) A što da ne.
Kažu nisam pod libelu zato što feniram ćelu ...

Korisnikov avatar
Pollux
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:15

Post od Pollux » 02 Nov 2011, 22:10

Šta će mi sve to :hmmmm

Davno su prošla vremena kad sam morao da instaliram soft modem i kompajliram kernel hedere ma šta to značilo :p

Korisnikov avatar
вујке
Ортак са пива код "Папа Џоа"
Pridružio se: 04 Jul 2007, 20:57
Kontakt:

Post od вујке » 02 Nov 2011, 23:16

Већ неколико година редовно посећујем сајам књига у Београду и искупујем књиге ко да их никад у животу нисам куповао.

Ове године сам купио и тренутно читам:
Сун Цу - "Умеће ратовања", невероватан је осећај читати књигу написану пре 2.000 година. После следи "Идиот" од Достојевског...
Плакао сам што нисам имао ципеле док нисам видео човека који није имао ногу

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39

Post od blackbeast » 13 Dec 2011, 16:06

Umijece ratovanja je fenomenalna knjiga. Citao sam je nekad davno. Definitivno vrijedi procitati!!!
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
вујке
Kontakt:

Post od вујке » 07 Nov 2015, 14:06

На претходно завршеном сајму књига није се купило много (5, једна је поклон за швецу), али је међу њима и Марчело - Заједно сами.

То је прва књига неког нашег савременог писца коју сам купио. Вероватно имам неку фобију да купим књигу неког нашег савременог писца. Знам да их има још, али временом ће се читати...

Марчела ценим као музичара, а колико видим, ценићу га и као писца.

Korisnikov avatar
вујке
Kontakt:

Post od вујке » 07 Nov 2015, 14:54

П.С. Нисам успео да узмем потпис од Зоранах. :lol:

Не знам да ли могу да кривим децу која су куповала њену књигу. То су углавном девојчице које су у периоду пубертета. Очигледно је да је неко требало да им објасни шта су силикони, и шта је спонзоруша. Ко је крив за то?

Елем, пре неколико недеља купио сам Мића Живојиновић - "Живот преточен у памћење", књига о војводи Мишићу. Растужим се када видим да је тираж само 200 (цена је 400, 500 дин.). А онда када видим да је тираж Зоранах књиге 2.000 (плус ће поново да се штампа) и кошта 1.200 дин, ја сам збуњен. :?

Најјачи коментар на нету: "Да је Десанка Максимовић знала да ће Зоранах књига бити најпродаванија на сајму књига, не би ни писала песме, него би ткала јоргане." :lol:

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 07 Nov 2015, 16:51

Шта је Зоранах? Мсм, могу да нађем али што да тражим. ;)

Korisnikov avatar
вујке
Kontakt:

Post od вујке » 07 Nov 2015, 22:25

Где ти живиш, Клеко!? Види се да не пратиш моду. :green:

Зоранах је модни блогер. Написала је књигу, боље речено сликовницу, и постала је савремена српска списатељица.

Колико она зна о моди, говори следећи видео: https://www.youtube.com/watch?v=eZM-eG- ... be&t=2m29s

Зато брже боље купи њену књигу "Лајф & Стајл", и јави нам утиске. :green: Знамо да волиш такав књижевни стил. :green:

Odgovori

Povratak na “Knjige”