Буковача - општа тема

Za ljubitelje zdrave i domaće hrane
Zaključana tema
Rankohighlander
Ozbiljan gljivar
Pridružio se: 19 Jan 2009, 03:45

Re: Bukovaca i nasi pocetci - nacin pripreme supstrata

Post od Rankohighlander » 13 Maj 2009, 15:29

Ako uzmem u obzir da su se "sushile" i kod mene onda otpada varijanta da je svetlo,inace soj je P80 zimski (Italijanski)
Dve stvari na svetu su beskonacne :Svemir i ljudska glupost,samo sto za svemir nije dokazano

Rankohighlander
Ozbiljan gljivar

Post od Rankohighlander » 13 Maj 2009, 15:33

Jednom sam poslao upit "administraciji" ali ajde ponovo.Nema slika iako sam ih uredno "uploadovao" ,a zzrazliku od ostalih postova nemam ni mogucnost ispravke mog posta
Dve stvari na svetu su beskonacne :Svemir i ljudska glupost,samo sto za svemir nije dokazano

vaske71
Pridružio se: 17 Jun 2007, 16:55

Post od vaske71 » 13 Maj 2009, 16:09

Ranko sto se tice slika pretrazio sam sve nema ih :?
Sta treba da ispravim ? Reci ispravicu a videcemo i sa admin detaljno sta nije u redu :)

Rankohighlander
Ozbiljan gljivar

Post od Rankohighlander » 13 Maj 2009, 19:17

Pa ajde za sad nemoj nista da potezes slikacu ponovo pa da stavim slike

vaske71

Post od vaske71 » 13 Maj 2009, 21:02

Ok samo napred - cekamo :gore

Rankohighlander
Ozbiljan gljivar

Post od Rankohighlander » 14 Maj 2009, 01:04

Ima jos jedna novost malocas sam se vratio od drugara, danas je sa jednog od dzakova koji su mu lose prorastali ,a koje je izbacio iz garaze napolje u dvoriste ubrao jedan prelep buket rekao bih idealne, prave bukovace .Braon boje precnika negde oko 10cm skoro bez nozice izgledalo je kao da su sesiri izrasli iz dzaka .
E,sad ima dosta nelogicnih stvari.Do sinoc je temperatura vazduha isla do 27 28 C, vlaznost vazduha najveca zabelezena pre dva dana oko 6 ujutru 48%,(podatak iz meteoroloske stanice da ne bude sumnje u tacnost instrumenata),inace ja sam gledao trakicu sa podacima (kao tahometar kod kamiona )u toku dana oko 2, 3 popodne je vlaga silazila na 20 i kusur %.Jedino sto se temperatura nocu spustala do 15 stepeni i sto je sinoc pala kisa a danas preko celog dana temp nije presla 20.Malocas smo merili vlagu vani i bila je 62%.Svi ovi uslovi su daleko od preporucenih za gajilista ,daleko u smislu da su losiji,pa ipak mucak dali su bar malo dobrih gljiva i to iz dzaka koji je bio otpisan.Adzakovi u gajilistu mislim da su jos bolji nego sto su bili ,kao da stavis slamu u shlag (bukvalno tako izgledaju),krenuli su i u drugu "turu" i to brze nego sto je za ocekivatii ali i dalje ista stvar sushe se levkaju i uvlace sheshire.Zvao je i coveka od kojeg je uzeo micelijum :rekao mu je da ima previse vlage ,a meni to nekako ne pije vodu.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 14 Maj 2009, 12:31

Видео сам сад пријаву, ако ти и даље не иде качење слика... окачи на неки Џ-сервер, дај ми линк и окачићу ја.

Мада, можда је проблем и у нашем (тазе) хостингу, који се повремено заглупи, па мање искусни корисници (или они педантни) трпе.

Поздрав!
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Rankohighlander
Ozbiljan gljivar

Post od Rankohighlander » 14 Maj 2009, 17:48

Iz zelje da slike budu sto bolje i da problem prikazem sa sto vise detalja rezoluciju sam stavio na oko 8 Mpixela pa su fotografije bojim se velike.Nisam naisao na ogranicenja ali ako ga ima recite stavicu manje,a inace ranije nisam imao problem sa kacenjem pa zato i pretpostavljam da nisam ja u pitanju

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 14 Maj 2009, 18:52

Слике ПРЕ качења смањи на 640x480 или 800х600! Обавезно. :boc:

Када слику окачиш, селектуј је као фајл доле из атачмента... десни клик... изабери "Copy Link Location".

Затим "Paste"-уј ТО унутар поруке... онда селектуј мишем тај линк (да потамни), па горе изнад поруке кликни на коцкицу "Img". Играј се мало док нe vидиш шта добијаш, заиста ти кажем.

Иначе, ако пошаљеш поруку и онда је не едитујеш је у неком разумном временском интервалу (сат-два) она остаје ЗАКОВАНА на форуму. Онда је само модератор измени.

Поздрав!
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Rankohighlander
Ozbiljan gljivar

Post od Rankohighlander » 15 Maj 2009, 02:20

Valjda ce sada biti dobro.Ima slika pa ostaje da neko "provali" shta je u pitanju

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Vaske71
Prikačeni fajlovi
osvetljenje,bez blica nocu.JPG
(82.39 KiB) Preuzet 475 puta
5.JPG
(66.37 KiB) Preuzet 464 puta
4.JPG
(98.82 KiB) Preuzet 461 put
3.JPG
(73.57 KiB) Preuzet 445 puta
1.JPG
(72.66 KiB) Preuzet 433 puta

Rankohighlander
Ozbiljan gljivar

Post od Rankohighlander » 15 Maj 2009, 03:32

Evo slika nekih mojih gljiva .Ranije sam pomenuo da je u pitanju ZIMSKI soj 357 ,gljive su obrane pre 10-ak dana shto govori da im ne smeta preterano i visha temperatura .Tri dzaka sam zasadio istog dana 1 providan i 2 crna sve sam ih radio na slami i prvi put za probu (na insistiranje mog prijatelja Ace kome je preteklo malo slame ) uradio sam na hladno samo sa hipermanganom .Dzakovi su "stizali "u razlicito vreme ,prvo providan a zatim i 2 crna u periodu od 15 dana (PONAVLJAM DA SU ZASEJANI ISTOG DANA U SAT VREMENA ),bili su u istoj prostoriji jedan pored drugog .Daklem opet neka "zavrzlama".Rod je bio sledeci Providan je dao 1470 gr plodova i dve gljive od po skoro 17 cm u precniku,Crni za koji sam mislio da ce da "razbije "stvar se nesto razmisljao i dao 1695gr, sto je procentualno manje od prvog .Treci je "u..o" stvar nacisto i dao i to jedva 700 gr .treci i drugi su iste tezine .Jedina promena koju sam napravio je bila konacno postavljanje dva motora za ventilaciju,shto je po svemu sudeci u ovom trenutku bio los potez,a mislio sam da cu sa njima da postignem bolje rezultate.Nego moj Mile je lepo pricao "misliti i cvece brati" da se ne izrazavam vec u originalu.

I evo na kraju slikao sam nekoliko dzakova u kojima je za probu Shiitake gljiva pa cemo videti kako napreduju zasadio sam ih 30.04 a ova slika je radjena 08.05

Slika

Slika

Slika

Slika

Vaske71
Prikačeni fajlovi
shiitaka.JPG
(63.36 KiB) Preuzet 668 puta
3.JPG
(58.21 KiB) Preuzet 658 puta
2.JPG
(80.6 KiB) Preuzet 661 put
1.JPG
(51.35 KiB) Preuzet 671 put

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 15 Maj 2009, 12:18

Јеси, јеси али не намерно. Следећи пут пази на знаке интерпункције па после сваког убаци један бланко и неће да ти се опет деси.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

vaske71

Post od vaske71 » 15 Maj 2009, 17:37

Rankohighlander napisao:Ovog ovde shto se "plezi" majke mi nisam postavio (barem ne namerno).MOLIM"administraciju" da da ga sklone
Ucinjeno :gore To je zbog toga sto si greskom stavio dvotacku iza slova P ...
Samo ti cepaj :gore
Pozdrav

ljuba
Pridružio se: 21 Feb 2009, 11:42

Post od ljuba » 18 Maj 2009, 11:17

Da li je neko skontao zashto se javljaju plave-teget pechurke?

vaske71

Post od vaske71 » 18 Maj 2009, 12:51

ljuba napisao:Da li je neko skontao zashto se javljaju plave-teget pechurke?
:?
- Budi opsirniji -
Koje plave teget pechurke ? Pokazi mesto , post gde ,sta ... :?

ljuba
Pridružio se: 21 Feb 2009, 11:42

Post od ljuba » 19 Maj 2009, 12:17

Iz dzakova koji su vec dali lepu, zdravu, sivkastu bukovachu sada izbijaju plavi karfioli. Rankohighlander je vec spomenuo to pitanje ali nije bilo nikakvih odgovora gljivara. A kod mene se upravo sad tako neshto pojavilo. Pokushacu da prikachim i koju fotku, ali verujte na rech da su plave :?

Rankohighlander
Ozbiljan gljivar

Post od Rankohighlander » 19 Maj 2009, 18:40

Kod mene jesu uvek teget kada su u pocetnoj fazi rasta negde do 1cm u precniku stim shto kasnije iz dana u dan dobijaju braonkastu ili oker boju.Zanimljivo je da je kod mog druga Ace bila siva gljiva koja je sa prebacivanjem kod mene dobila braon boju kao i moje gljive.Ja sam naishao na sledecae podatke
1: Shto je temperatura veca gljive su svetlije
2: Shto je kolicina svetlosti veca to je gljiva svetlija

Po mom je da su oba navoda tacna stim shto mislim da temperatura ima veci uticaj .

Divac
Gljivar
Pridružio se: 19 Jan 2009, 21:21

Post od Divac » 20 Maj 2009, 11:33

i pod 1 i pod 2 je tacno. Na vecoj temperaturi gljive brze rastu, i zato dobijaju belu boju.

Inace jos jedna lepa tema za raspravu. Ja sam se do sada uvek trudio da napravm sto teze dzakove, i uvek su mi bili preko 20 kg, i radjali su dobro, u prvoj turi svi su radjali oko 2 do 2,5 kg. E sta je mana, sto mora da se ceka skoro 3 nedelje da krene druga tura, i onda ceo ciklus izadje na 3 meseca. Napravio sam jedan mali eksperiment, i stavio supstrat u balon od 5 litara. Stalo je oko 2 kg supstrata, stavio sam jednu manju saku semena. Prorastao je za 12 dana, pustio sam vazduh, 15. dan je bio skroz beo. Preneo sam ga u drugu prostoriju, posle 7 dana su krenule gljive. U prvoj berbi dao je 300 grama (vise od 10%). Sad ono najbitnije, pauza je bila tacno 10 dana, i posle 4 dana sam ubrao drugu turu 150 grama. Znaci 450 grama od dve berbe, sto dodje oko 25%. I to za mesec i po dana.

Sta hocu da kazem, da li je ovo kod mene neki izolovani slucaj, ili je mozda stvarno bolje praviti manje dzakove ? Da li je imao neko slicna iskustva. Ono sto se moze videti je da je supstrat posle druge berbe u dzakovima nekako sav nikakav, zut, dok u boci i dalje ne menja boju.

Rankohighlander
Ozbiljan gljivar

Post od Rankohighlander » 21 Maj 2009, 00:40

Mislim da nije u pitanju mali dzak. Ranije pomenuti Aca je radio u dzakovima od 17 do 20 kg i takodje ima malu pauzu izmedju 2 talasa.Pretpostavljam da ti se sakrila neka promena u rezimima i da je ona razlog.Boca ga drzi cvrce nego dzak a i verovatno manje gubi vlagu ,pretpostavljam da ima manje vazdusnih dzepova koji inace isusuju supstrat.Ovo sa vlagom sam primetio kada sam probao da radim u vestackom crevu za salame.Uzeo sam crevo koje "dishe" dozvoljava valjda razmenu gasova itd i to u jednom smeru ka spolja,i to je bilo odlicno u pocetku mozda cak i idealno.Proraslo je extra brzo i dalo prvi rod ok a onda je bukvalno izgubilo svu vlagu koju je imalo tako da sam ga jedva povratio i to uz velike muke.Prtpostavljam da je upravo vlaga zasluzna za uspeh

Divac
Gljivar
Pridružio se: 19 Jan 2009, 21:21

Post od Divac » 21 Maj 2009, 09:06

Ranko, pazi, kad sam napravio taj mali supstrat, napravio sam i 45 kockastih. Imali su indenticne uslove. Kockama je, logicno zbog velicine, trebalo malo vise od 20 dana da pobele. Obrao sam prvu berbu koja je bila super, al jos uvek se druga ne nazire, i ako je proslo skoro 20 dana. U istoj su prostoriji u istim uslovima. Takodje i prethodni dzakovi koje sam pravio, znaci bas dzakovi, isto sam cekao preko 3 nedelje da krene druga tura, sto je mnogo. Kuvanjem slame je trebalo mnogo manje vremena, tj maksimum 2 nedelje, jer znam da sam uvek racunao da menjam dzakove na mesec dana. Sledece nedelje cu da napravim novi eksperiment i da probam sa razlicitim velicinama dzakova, pa da vidimo sta ce da se desi,

Zaključana tema

Povratak na “Gljive”