Bukovaca broj 1 medju gljivama - uzgajajte je sami lako je

Za ljubitelje zdrave i domaće hrane
Odgovori
mirkovic
Pridružio se: 03 Maj 2008, 02:01

Re: Bukovaca broj 1 medju gljivama - uzgajajte je sami lako je

Post od mirkovic » 24 Jul 2008, 00:34

Pa juce mi je krenulo drugo branje tj. druga tura za sada mi je malo slabije ali videcu kroz par dana pa cu javiti!

Gde da se informisem sta mi treba za salamurenje i stavljanje kao takvih u promet?????

Da li mozemo da dobijemo drugi forum da se malo ove teme razvrstaju ZA ADMINA!!!!!!!!
Zasto kamikaza nosi slem “iz zajebancije”

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 24 Jul 2008, 09:56

Шта вам тачно треба?

Поздрав!
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

dragy
Pridružio se: 22 Maj 2008, 12:41

Post od dragy » 24 Jul 2008, 10:24

Postoji jedna knjiga o uzgoju Bukovace,mislim da je izdavac kuca DRAGANIC.Tamo je sve opsirno napisano o salamurenju,i o drugim nacinima prodaje.

Mislim da knjiga kosta oko 500 dinara,vredi mnogo.Pokusaj preko interneta da je pronadjes.

vlajko
Pridružio se: 13 Apr 2008, 23:23

Post od vlajko » 05 Avg 2008, 18:38

Evo mene ponovo.Posadio sam micelijum letnji soj.Posle 27 dana u mraku poceo sam da pustam svetlost u prostoriji ali evo vec 12 dana a nema ni pojma da nikne neka pecurka.Sve sam ispostovao sto mi je prodavac micelijuma rekao.Da li zna neko sta moze da bude uzrok?
Do vikenda cekam a onda idem kod prodavca da porazgovaram o ovom problemu
Pozdrav
Vladimir

mirkovic

Post od mirkovic » 05 Avg 2008, 19:30

postavi neku sliku ili opisi kako izgledaju dzakovi! :?
Malo opisi kako si zasejao, koliko si semena stavio, koja temperatura ...... :?

Pa cemo pokusati nesto da ucinimo. :/
Zasto kamikaza nosi slem “iz zajebancije”

vlajko

Post od vlajko » 05 Avg 2008, 21:53

Stavljao sam po 550grama po dzaku micelijuma.Tezina dzaka mi je oko 15Kg.Zasejao sam je u psenicnoj slami koju sam prethodno potapao u hipermangan i i mankogal a onda cedio.Sve do sada mi je islo kako treba , dzakovi su dobro pobeleli.Neko je vec stavio slike na ovom forumu kako izgledaju dzakovi sa pecurkama.Moji se nista ne razlikuju po izgledu od njih.Temperatura je oko 19 stepeni.To je ukopan podrum tako da ona nikada ne varira.Sada pustam svetlost sa neonkom u proseku 12 sati dnevno.
Slike trenutno nemam da postavim.

dragy

Post od dragy » 06 Avg 2008, 10:59

Ne znam Vlajko sta je problem.
Evo moj primer,zasejao sam dzakove 14.jula i posle tacno 15 dana,krenule su gljive.Najvise me zacudilo,da su na jednom dzaku,u potpunom mraku,krenule gljive.
Je nemam klimu,pa je temp. nekih 24-26C., i veoma su sitne gljive.Na jednom buketu ima i po 20 sesirica.Sorta je 357.
Nisam bas zadovoljan.No videcemo na jesen,kad se spusti temperatura,zimi imam veoma lepe gljive.

Pozdrav

vlajko

Post od vlajko » 13 Avg 2008, 17:01

Pecurke su pocele da se pojavljuju ali imam utisak da im nesto nedostaje.Kao da nemogu da se razvijaju,tako da su neke pocele da se suse a tek sto su se pojavile.Svuda po otvorima dzaka vidim da ima naznaka za rast ali nikako da krenu.Vrlo je mali broj onih koje pocinju da rastu i one se uglavnom nalaze u gornjem delu dzaka.
Da li to moze da bude uzrok nedostatak kiseonika ili je nesto drugo u pitanju?

vaske71
Pridružio se: 17 Jun 2007, 16:55

Post od vaske71 » 13 Avg 2008, 19:08

Vlajko uslikaj gljive i daj da vidimo . Cim su suve ili ti fali vlaga ili vazduh ili je rod u pitanju odnosno mozda si uzeo zimski rod micelijuma . Temperatura ti uopste ne mora biti striktno 19 stepeni - ne gajis sampinjon . Moraces da uslikas da vidimo o cemu se radi
Pozdrav

taske80
Pridružio se: 08 Maj 2008, 09:44

Pozdrav!

Post od taske80 » 14 Avg 2008, 08:49

Odavno se nisam javio. Samo da kazem da pecurke izvrsno rastu. Od pet dzakova dobio sam preko 10 kg. Tad sam prestao vise da ih merim jer sam prezadovaljan prinosom, s obzirom da sam prosle godine imao samo 2 kg takodje od 5 dzakova. Puno pozdrava za sve "Pecurkase" a posebno zahvalnost Vasketu. Aj!

vaske71

Post od vaske71 » 14 Avg 2008, 15:36

Hvala , hvala - bitno je da se okrece i da jedes najzdravije sto ti priroda moze dati u kucnom okruzenju
Bravo care :bravo: :bravo: :bravo:

Korisnikov avatar
вујке
Ортак са пива код "Папа Џоа"
Pridružio se: 04 Jul 2007, 20:57
Kontakt:

Post od вујке » 14 Avg 2008, 15:51

Можете и по коју слику да окачите! Чисто да видимо како изгледа!
Плакао сам што нисам имао ципеле док нисам видео човека који није имао ногу

dragy

Post od dragy » 15 Avg 2008, 08:23

Vlajko, ne znam sta je problem kod tebe.Ima tu vise faktora.

Kao prvo,micelija,odnosno bukovaca ima prirodnu selekciju.Tako da ne uspeva svaka gljiva.Mislim da kod tebe,ili je nedovoljna vlaga ili imas viska ugljenmonoksida u prostoriji.I kod mene je problem temperatura,pa samo nocu ukopcam ventilaciju.

Jel neko cuo za sortu 770?Zasejao sam probnih 5 dzakova,prelepe su,velike,sa izuzetno kratkom drskom,a buketi ogromni.Veoma sam zadovoljan,a covek od kog sam kupio seme kaze da zimi ova sorta jos vece naraste.

Ako nekome treba masina koja pravi vestacku maglu(toplo/hladno),neka mi se javi.Cenu ne znam,jer cekam da mi covek donese iz Madjarske.Kad stigne javicu za cenu.To para mnogo uvecava rod.

Pozdrav gljivari.

vlajko

Post od vlajko » 28 Avg 2008, 18:30

:bravo: Pala je i prva vecera sa bukovacom.Od 15 dzaka onaj najmanji mi je rodio ali bilo je dovoljno za obrok.
Kada sam obrao dzak ostavio sam prostoriju u mraku nekih 36 sati,a onda kada sam upalio svetlo video sam da su svi dzakovi krenuli.
Neznam da li je bio potreban taj mrak ali 14 dzaka, punih mesec dana nisu hteli da niknu sve do trenutka dok nisam im uskratio svetlost.
Mislim da ovo nije bila slucajnost :hmmmm

vaske71

Post od vaske71 » 29 Avg 2008, 00:10

Ti onda najverovatnije imas zimsku kasnu vrstu micelijuma koja ima najveci period plodonosenja pa ispada da je visoka temperatura kod tebe glavni razlog . Sve bi bilo daleko lakse kada bi okacio sliku da vidim koju si tacno vrstu micelijuma bukovace posejao , kao i dali ti fali vlage . Ovako mogu samo da nagadjam o kojoj se vrsti radi i zbog cega je kod tebe rod ovoliko kasni . Sve u svemu sve vecim padom dnevne temperature imaces veci rod posto je kod tebe najverovatnije kasni zimski micelijum koji se prosto razbija sa rodom od 10 do 15 stepeni celzijusovih . Bitno je samo da ne ocajavas i da fizicki ne premestas dzakove ni milimetar zbog kasnijih uspesnih berbi .
Pozdrav Gljivari

vlajko

Post od vlajko » 05 Sep 2008, 19:56

Evo slike mojih pecuraka

Slika

Slika
Prikačeni fajlovi
S6004654.JPG
(199.1 KiB) Preuzet 886 puta
S6004658.JPG
(210.75 KiB) Preuzet 857 puta

vaske71

Post od vaske71 » 05 Sep 2008, 20:44

Dakle bio sam u pravu - ovo je zimska vrsta bukovace kojom ces biti odusevljen kad zahladni - tokom trece i pete berbe bices odusevljen . Inace ova vrsta micelijuma daje najvise plodova . Nije lose da skines dzakove jer ti vise ne trebaju - dakle uzmi zilet i seci dzak ali pazi da tokom secenja ne seces i slamu . Svetlost kod tebe nepravilno pada na rod ,pa otuda dugi koreni ,sto ce se ispraviti, kada dodas jos jednu neonku od 40 vati ,tako da svetlost ravnomerno pada sa svih strana, a odozgo . Kada iseces dzakove ,pazljivo ih odvoji a dno dzaka nemoj da izvlacis na silu - bolje samo dno dzaka ostavi neka visi nadole ,samo da ne pomeris supstrat ,jer smo rekli da tokom pomeranja sa mesto na mesto, gubis rod . Kada skines dzakove posipaj ih vodom , na nacin kako smo opisali u ovoj temi . Ovo je vec za branje za neki dan ( 3-4 dana) A ti si busio sitne rupe i na malo mesta no to sad i nije bitno jer ces skinuti dzakove
Sretno gljivari

vlajko

Post od vlajko » 05 Sep 2008, 23:06

Kada si vec pomenuo branje,kada je najbolji trenutak da ih berem.Ja sam vec danas nekoliko najvecih buketa obrao sa ovih dzakova.Da li moram sav rod da oberem odjednom ili mogu one manje da ostavim dan dva da porastu?Dosta su mi otpustile sporu tako da je prava magla u prostoriji.Da li njima nesto smeta ova "magla"?
Sto se tice svetlosti primetio sam da je problem sto nemam svetlost sa strane,i vec sam stavio jednu neonku na zid pre dva dana ,ali je bilo vec kasno za ovaj rod.

vaske71

Post od vaske71 » 06 Sep 2008, 02:33

Narvno da im magla smeta , stavi ventilator zbog cirkulacije . Beru se onda kada pocinje savijanje oboda klomuka na dole - naravno manje glive ostavi osim ako nisu previse isusene onda ih moras brati - one koje izgledaju sveze ostavi slobodno . Moraces da pojacas osvetljenje sto citam da si vec ucinio ,ali ne zaboravi da i one traze dan i noc - nemoj da ti svetlo neprekidno gori . I Skini dzakove sada im samo smetaju za veci rod .
Pozdrav

mirkovic

Post od mirkovic » 07 Sep 2008, 21:15

evo i moih slika :) :) :)

Slika

Slika

(Vaske izmenio velicinu slika )
Prikačeni fajlovi
pecurke 2.JPG
(86.86 KiB) Preuzet 1210 puta