Bukovaca broj 1 medju gljivama - uzgajajte je sami lako je

Za ljubitelje zdrave i domaće hrane

Bukovaca broj 1 medju gljivama - uzgajajte je sami lako je

Postod vaske71 » 23 Mar 2008, 21:27

Ovde ce te nauciti , kako da sa minimalnim sredstvima uzgajate Bukovacu jednu od najtrazenijih i najupotrebljavanijih gljiva na svetu koja je nazalost manje poznata kod nas a koja ima toliko lekovitih svojstva po zdravlje coveka da je mozda i nesto najbolje sto nam je priroda dala . Bukvaca je pre svega dijetalna pecurka koja posle jela itekako ostavlja osecaj sitosti pa je zato i postala omiljeno jelo svetski poznatih sportista i osoba koje se bave sportom . Narocito je preporucljiva naravno u manjim obrocima zbog viska celuloze i deci iznad 7 godina . Ima toliko puno korisnih svojstva po zdravlje coveka a najznacajnije svojstvo joj je to sto je antikancerogena sa cime se posebno izdvojila gljiva Sitake inace porodica Bukovace .
Uz recepte i tutoral koga ce te dobiti a koju ce te licno uzgajati vi verujem da ce vam ova gljiva biti stalno na jelovniku jer sumnjam da ce te je gajiti da bi ste je prodali . Mada naravno i to mozete ako zelite - vasa stvar . Ljudi je gaje po podrumima kao sto to cinim ja , po sahtama , po sobama , po stanovima . Mnogim ljudima je ona bila izvor zarade i jos uvek je , jer se isplati itekako u vasu korist , vase je samo da nadjete kupca a kupaca uvek ima za ove izvanredne plodove .
Ja sam vec napomenuo da ih uzgajam licno zbog sebe i na pamet mi ne pada da ih prodajem :nene:
vaske71

Pridružio se: 17 Jun 2007, 16:55
Browser: Firefox 2.0

Re: Pečurkama se otrovala cela porodica

Postod vaske71 » 23 Mar 2008, 21:38

Ako vec ne mozete da je uzgajate iz bilo kog razloga Kupujte BUKOVACU , cena joj je kao i sampinjon a 10 puta je kvalitetnija , mozete je zasaditi svuda a itekako se poznaju kada ostare i nisu preporucljive za jelo .
Naravno naucicu vas kako da je gajite - gajio sam ih 10 godina pa znam izvanredno o cemu vam govorim
netreba vam nikakvo vece ulaganje a dobicete izvanredne plodove za vasu upotrebu licno
vaske71

Postod Miroslav Jeftić » 23 Mar 2008, 22:20

Ne sećam se da sam ikada video bukovače u supermarketu, a nemam gde da ih gajim kad sam u stanu.
Interpreters do it simultaneously, translators take their time
Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator

Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Postod skitnica » 23 Mar 2008, 22:26

vaske71 je napisao:Zato vam ja pricam Kupujte BUKOVACU

bukovaca je moj ommmmiljeni dorucak, daleko je ukusnija od sampinjona

nema je bas u svakoj radnji, ali moze se naci poneka koja ima veze sa uzgajivacem i eto!

a ne mogu da vjerujem da nema bukovace po beogradskim supermarketima
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije
Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica

Pridružio se: 04 Jan 2008, 19:04
YouTube: lutalica051

Postod arhimed » 23 Mar 2008, 22:38

bukovaca ... nisam nikad probao, video mozda jednom u zivotu na pijaci .. i jednom kod ortaka na selu (on ih gaji u podrumu) ... mi po stanovima nemamo gde da ih gajimo, u supermarketima ih nema a na pijaci sam ih video samo jednom ... tako da .. i ja bih radio trosio "mlecarke", "zeke" i ostalo sto mi je baba nekad davno spremala a i ja .. al, niti ima suma u okolini gde iste rastu, niti u okolini moze da se kupi bilo sta osim sampinjoni :(
Korisnikov avatar
arhimed
Administrator

Pridružio se: 24 Jun 2007, 00:45

Postod skitnica » 23 Mar 2008, 22:43

hm, eto prostora za biznis :hmmmm
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije
Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica

Postod Kovačević Vladimir » 23 Mar 2008, 23:02

Na našoj pijaci je prodavac reklamirao bukovaču, inače slabo poznatu, na taj način što je pred mušterijom pojeo komadić pečurke :)

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
Korisnikov avatar
Kovačević Vladimir
Majstor muzike

Pridružio se: 17 Jun 2007, 21:37

Postod vaske71 » 23 Mar 2008, 23:04

Treba da znate da svaka gljiva kada ostari od jestivih , tj istece joj rok trajanja je iskvarena gljiva a dejstva su joj stetna - odnosno mozete dobiti od stomacnih tegoba pa do haosa u zeludcu koje izaziva povracanja ali ne i ono najgore .

Sto se tice Bukovace - jednostavno toliko je u ishrani korisna za coveka i po njegovo zdravlje da smem reci da je jedna od najboljih stvari koje nam je priroda dala . Pocevsi od toga da je dijetalna pa zavrsno sa time da ima antikancerogena dejstva .
Osim toga to je jedina gljiva koja moze da nikne na listu papira i jedina za sada koja je uspesno uzgojena u bestezinskom stanju ( u svemiru ) pa je zato i zovu hranom buducnosti .

Postoje i letnja i zimska Bukovaca , odnosno sadi se uspesno i zimi i leti

Zimska bukovaca ( koju cu uskoro uzgajati a o cemu ce te dobiti Tutoral sa sve slikama na kojim to radim ) uspeva na +5 stepena celzijusova kada je ispod te temperature ona staje sa rastom i da je na primer posle 10000 godina opet +5 ona ce poceti odnosno nastaviti sa rastom - sto znaci da vam nisu potrebni grejaci u koje ce te ulagati kao kod sampinjona Za nju vam je potrebno samo prostorija Podrum bilo kakav ako sadite vise ili sahta ako sadite manje , jedna fluo cev od 20 do 40 wati i nista vise . Imate 5 berbe iz istog dzaka

Znaci ne trazi ikakva ulaganja a dobijate samo vi , mozete je prodavati itekako i isplatice vam se itekako ali to je meni bila najveca greska . Sada je uzgajam za sopstvene potrebe i ove izvrsne plodove ne prodajem ni u ludilu :nene:
Ako je pak prodajete odnos vam ide ovako
Od broja 10 oduzmete 1 . Dakle 1/10 ulazete 9/10 su vasa cista zarada
vaske71

Postod vaske71 » 23 Mar 2008, 23:21

Naravno kada dodje vreme za uzgajanje a to ce biti oko 20 04 2008 zasadicu i letnju i zimsku pa cete imati kompletan tutoral sa slikama kako sve to radim . Dakle sadim ih vec 10 godina a gljivar ( sam oko 25 godina - poceo sam kao dete sa 12 godina ) mi je najlepsi hobi - volim da se setam po prirodi :mhm:
Dakle nema greske , a na osnovu mog tutorala nece biti greske i kod vas , verujte :mhm:
A kada pocnu da izbijaju prvi plodovi Bukovace i kada ih uberete cik onda da vidim dali ce te ih prodati kada ih probate na osnovu mojih recepata koje ce te takodje dobiti . ;)
vaske71

Postod Deja Morison » 23 Mar 2008, 23:33

Ovo je stvarno interesantno, jedva cekam tutorijal!
PoZzz!
Korisnikov avatar
Deja Morison

Pridružio se: 07 Jul 2007, 22:58

Postod Kovačević Vladimir » 23 Mar 2008, 23:44

@Vaske
Toliko si ubedljiv, da sutra dajem oglas:
menjam klavijaturu i razglas za podrum. :tooo:

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
Korisnikov avatar
Kovačević Vladimir
Majstor muzike

Pridružio se: 17 Jun 2007, 21:37

Postod vaske71 » 23 Mar 2008, 23:44

Bice vam itekako interesantno kad pocnete da je jedete a znate da je nesto najkorisnije za vase zdravlje :mhm:
Neverovatno je da se kod nas toliko nezna o najtrazenijoj gljivi na svetu , sitake na primer spada u porodicu Bukovace evo naso sam nesto malo o njojali ne o sitake od koje se pravi sitake kola vec o bukovaci
http://www.dobrojutro.co.yu/naslov.asp?id=62
vaske71

Postod vaske71 » 24 Mar 2008, 00:03

Ako i naletite na preporuke proizvodjaca te za sadnju potrebno te ovo te ono ne obazirite se ne ulazem skoro nista u odnosu na njih a imam uvek bolje plodove ;) verujte ne treba vam skoro nista

Evo sta ce vam biti potrebno pa spremite , naravno mozete i da sacekate da prvo vidite kod mene kako uspeva pa tek onda vi

- Hipermangan 2 supene kasike - nacice te u svakoj apoteci - jeftino
- micelijum bukovace - nacice te kod bilo kog mikologa gde se prodaje ( to vam je klica na zitu ) 1kg dosta vam je za 2 plasticna providna dzaka od 50 kg - jeftino
- plasticni providni dzak od 50 kg - komada koliko hocete da zasadite dzaka - jeftino
- slama bilo koja koja nema plesni 1 bala ( kocka od slame ) dovoljna je za 2 dzaka od 50 kg - jeftino
- 1 fluo cev od 20 do 40 wata - snadjite se ali i to je jeftino
- 1 pivo i dobra volja da zalijete :green:

Bukovaca nikada ali totalno nikada ne moze izroditi otrovnu pecurku imajte ovo u vidu
Bukovacu mozete uzgajati kada god zazelite u bilo kom godisnjem dobu i kada vam to padne na pamet - uopste nije bitno :nene:
vaske71

Postod vaske71 » 24 Mar 2008, 00:37

Nadam se da vam je dovoljno kada vam govorim o Bukovaci kao milijardu puta korisnijoj , boljoj za jelo sa izuzetnim svojstvima ,koju sami mozete da uzgajate , koja ne iziskuje nikakva ulaganja ,potpuno bezbednu gljivu , nego navodnom sampinjonu koji ustvari u Gljivarskom svetu uopste i nije sampinjon jer je pravi sampinjon ustvari Rudnjaca a moze se naci u prirodi samo na mestima gde su pecine . Razlika izmedju rudnjace i navodnog sampinjona koji se uzgaja je , po ukusu najblaze receno ogromna.
Bar za mene
vaske71

Postod vaske71 » 24 Mar 2008, 01:41

Radi se o tome sto je sampinjon veoma reklamiran u celom svetu iako je po svojstvima daleko iza bukovace .
Svaka jestiva gljiva rasporedjuje se po kvalitetu svojstva navescu nekoliko , koje ja priznajem za kvalitetne a i svi gljivari
a koje se mogu naci kod nas na teritoriji bivse Yu samo pod razlicitim nazivima

1 Tartuf - najskuplja gljiva na svetu - koju koristi secer drustvo a koja sluzi kao afrodizjak ( lici ko maleni krompir , raste ispod zemlje na 20 - 40 cm veoma veoma retke - krticnjaci a pronalaze ih izdresirani psi ili izdresirane svinje ) imao sam prilike da ih probam , afrodizjak gluposti :nene:
2 Jelenak - srndac -srneca ledja - kvalitetna zaista dobra -
3 Lisicara - lisicarka - Za salamur boli glava veoma korisna - jede se ziva odnosno usalamurena - kad se przi gubi lekovita svojstva ( primer salamurenja za lisicaru - uzmes teglu praznu od 1kg iseces kako ti drago stavis oko 1/3 tegle i posipas 3 supene kasike soli - zatvoris teglu - ujutru dobijes teglu punu vode do kraja sa lisicarom - nema boljeg mezeta i podloge za pice :mhm: )
4 Vrganj sirovi vrganj odlican u salamuru tako se i cuva nikakvi zamrzivaci sece se na tanke kriske i przi u ulju . Osuseni vrganj bolji je 1000 puta a upotrebljava se i za zacine - vegeta na primer ono braon krupno . Takodje odlican za supe .
5 Bukovaca - najlekovitija i dijetalna a hrani itekako upotrebljavaju je u svakodnevnoj ishrani vrhunski sportisti - salamuri se, ne stavlja se nikako u zamrzivac - moze se i peci miris je najbolji posle mirisljavke . Moze se jesti sirova ali nije preporucljivo u velikim kolicinama . Tolika korisna dejstva po zdravlje nema ni u jednoj gljivi a potpuno je bezopasna .
6 Celadinka - raste svuda gde je prisutna u ispasi stoka
vaske71

Postod vaske71 » 24 Mar 2008, 02:10

Dakle do sada je na svetu, nauka uspela da izdvoji samo 2 vrste gljiva ( ostale su iz njihovih rodova) koje mogu da se upotrebljavaju za gajenje u kucnim uslovima
Sampinjon ( navodni sampinjon , koga je nauka izdvojila prvog na listi zato je i toliko poznatiji od bukovace - reklama )
zahteva ogromna novcana sredstva i puno posla a treba vam kes za
gajbice
zemlju
micelijum
konjsko prirodno djubre ( sa ovim najbolje uspeva)
gips
grejace sa termoregulatorima koji rade non stop ( temperatura mora biti idealna 22 kasnije se spusta na 18 )
zivine sijalice 400w pa navise ( najbolji prinosi zbog ozona )
Ventilatore - idealno provetravanje ne pitajte
idealno ciste prostorije - okrecene
Posipovanje vodom zbog vlage u istom vremenskom intervalu
itd itd da vam ne navodim vise bice vam dosadno

Bukovacu - i Sitake u Japanu
ulaganja apsolutno minimalna i moze je uzgajati svako ko zeli a trazi samo 1 fluo cev koja ne radi neprekidno jer i ova gljiva trazi dan i noc ;) i da joj sipate na 3 dana casu vode ko cvecu .Da berete i da jedete :mhm:
Eto
dakle videcete tutoral sa slikama i kako ja to radim i bice mi drago da svima koji su na nasem sajtu , dam neophodno znanje koje imam na ovom polju ( a nije malo 10 superuspesnih godina sa najboljim plodovima ) , da jedete preslatko ono pravo a ne ono sto vam nude po prodavnicama a usput i da zaradite ali to je vec vase
;)
Ja ih koristim licno za sebe i za svoju porodicu a i po nekog prijatelja - koji to ceni vise od svega :mhm:
Samnom i sa mojim receptima ce te biti lepi i debeli :D
Salim se naravno ne mozete biti debeli kad su dijetalne ;)
Jer sam pre svega gurman u dusi i svi mi iz drustva na nekoj festi traze da im spremam a i nije mi tesko :mhm:
Pozdrav i pocinjemo 20.04 . 2008 sa tutoralom :mhm:
Ako imate neko pitanje pucajte tu sam :mhm:
vaske71

Re: Bukovaca broj 1 medju gljivama - uzgajajte je sami lako je

Postod skitnica » 24 Mar 2008, 03:17

nisam imala pojma da je toliko ljekovita, super
znam samo da je jako ukusna, bar meni, cak i kada je pripremljena na sasvim jednostavan nacin, recimo isjeckana i izdinstana sa lukom ili pohovana
posto je najvise volim jesti za dorucak, obicno nemam bas vremena da je spremam na neki komplikovaniji nacin
i tacno sto vaske kaze za osjecaj sitosti, meni kao nepopravljivom mesojedu , je jedina u potpunosti zamijenila meso
jedva cekam neke recepte od vasketa :bravo:
Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica

Postod vaske71 » 24 Mar 2008, 03:39

skitnica je napisao:nisam imala pojma da je toliko ljekovita, super

jedva cekam neke recepte od vasketa :bravo:

Da - Mnogo je lekovita , da nije tako nebi je ni upotrebljavao, steta je samo sto na internetu nema toliko puno o njoj .

Recepta ce naravno biti , iz moje tajne kuhinje - ja sad ko Dzejmi Oliver :D ;) salim se, naravno da cu postaviti za vas i to moje licne :mhm:
vaske71

Postod Deja Morison » 24 Mar 2008, 04:05

Uf,uf...sad u pola noci o hrani....
A kako lega na pizzu?
Nisam razumeo gde da nadjem micelijum bukovace?
Ostalo,pa i podrum imam (ili mogu lako da nabavim).
PoZzz
Korisnikov avatar
Deja Morison

Pridružio se: 07 Jul 2007, 22:58

Postod vaske71 » 24 Mar 2008, 13:36

Deja Morison je napisao:A kako lega na pizzu?
Nisam razumeo gde da nadjem micelijum bukovace?

Za pizzu je bukovaca vise nego izvanredna - stim sto idu najmladje bukovace iz 1 i 3 berbe ( imate 5 do 6 berbi)

Micelijum bukovace ces naci u tvom kraju kod ljudi koji ga prodaju, micelijum (neki ga zovu i seme za bukovacu ) se pakuje u kesama od 500 gr i 1 kg i izgleda kao zito koje je napala bela plesan . Dakle onaj u tvom kraju ko ti je najblizi i naravno po prihvatljivoj ceni o kojoj ti odlucujes . Raspitaj se ima ih sigurno u tvom kraju , inace ovo vam je i najtezi deo da nadjete micelijum, sve ostalo je lako :mhm:
Inace 1 kesa micelijuma je za 2 dzaka u kojim se nalazi slama a kada kasnije stavite micelijum u dzakovima sa slamom to se zove supstrat ali o tom potom, da vas ne bunim . Raspitaj se dakle u tvom kraju mora neko da prodaje micelijum bukovace pa se spremi da ga preuzmes ali tog dana kada i ja pocinjem
vaske71

Sledeća

Povratak na Gljive