"Кад срце каже лето" - Хрватска туристичка прикљученија

Putopisi članova foruma, utisci koje hoćete da podelite sa ostalima.

Moderator: Тон-мајстор

Korisnikov avatar
bakara
Pridružio se: 18 Jun 2007, 15:22
Kontakt:

Re: "Kad srce kaže leto..."

Post od bakara » 27 Maj 2009, 23:34

Pollux napisao:
Kako resavas problem skole? Kad zapravo ides?
Skola se zavrsava u petak 12....mi idemo uvece :lud:
Ja radim u petak, ali zavrsicu malo ranije...

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 28 Maj 2009, 00:14

Борба до последњег (Србина) туристе се наставља:

Словенци позивају у Порторож

Битка за туристе из Србије (1)

Словеначки позив „Србима да дођу у Порторож” схваћен је као „провоцирање Хрвата с обзиром на словеначку блокаду Хрватске на путу у Унију”, коментарише љубљански дневник
Хрвати осудили Словенце јер им ударцима испод појаса краду туристе, јавља данашње „Дело” под насловом „Зла крв због плаката”. Лист открива да су „сви важнији (хрватски) медији пронашли разлог зашто туристичка предсезона (у Хрватској) није добро почела”. То су „словеначки туристички плакати који зову Србе на ’најближе европско’море”.

Словеначки позив „Србима да дођу у Порторож” схваћен је као „провоцирање Хрвата с обзиром на словеначку блокаду Хрватске на путу у Унију”, коментарише љубљански дневник. Словеначки вето на приступне преговоре Хрватске са ЕУ траје од 19. децембра 2008. без изгледа да у блиској будућности буде окончан јер службена Љубљана тражи да Загреб одбаци документе који наводно прејудицирају границу у Пиранском заливу, Истри и Међумурју.

„Резервације за Хрватску опадају”, признаје Игор Старц из словеначке туристичке агенције „Одисеј”, што потврђује и Ирена Собан из „Компаса”. ПОП ТВ подсећа да је у 2008. милион Словенаца летовало у Хрватској и да су у просеку остварили по шест ноћења, одмах иза Немаца, те да туризам у БДП Хрватске заузима 15,7 одсто, односно 25 одсто индиректно. Колумнисти сугеришу домаћој публици да „туристички фијаско може изазвати банкрот (хрватске) привреде”. У Словенији се ненаклоњено гледа на напор хрватских туристичких посленика да губитак словеначких гостију надокнаде онима из Србије откако су у већим градовима Србије осванули хрватски џамбо плакати са позивом за летовање на Јадрану. Уследио је „контранапад” словеначке туристичке заједнице на истом (српском) тржишту, што није остало без одјека у Хрватској.

Димитриј Пицига, директор Словеначкетуристичке организације (СТО), и Јадран Фурланич, в. д. директораТуристичког удружења Порторож, признали су новинарима „Дела” да су занемели над реакцијама из Хрватске,али су уједно срећни јер је Словенија уз десет пута ниже улагање у српско тржиште постигла сјајан ефекат. „Конкуренција у Србији гађа хрватски национални понос (туризам) у срце”, ироничан је портал Index.hrна нов вид спорења Словеније и Хрватске преко Србије. „Словенци би били пријатељи Србима али само зато јер би Хрвати од Срба хтели све, само пријатељство не”, циничан је загребачки „Јутарњи лист”, уз додатак да „Словенци гађају у срце министра туризма Дамира Бајса и његове жеље да ове године буду заборављени стари спорови између Хрвата и Срба”. Словеначки медији тврде да је Хрватска туристичка заједница (ХТЗ) по српским градовима поставила 230 џамбо уз 100 осветљених плаката. Хрватским медијима наводно смета што су „Словенци (у Србији) закупили исти број плаката те их поставили тик уз – хрватске”.

Није истина, узвраћа Фурланич. Организација на чијем је челу „наручила је у Србији свега 20 џамбо и 20 осветљених плаката, све заједно за 70.000 евра”. Фурланич негира писање хрватских медија и податком да је у словеначку рекламну кампању уложен бар седам пута нижи износ од онога који је у Србији потрошила ХТЗ. „Нема ту провокације”, истиче Фурланич и додаје да су словеначки „хотелијери компјутерским путем израчунали да је Порторож осам минута ближи Београду него најближе грчко море”, па ето разлога за навалу туриста из Србије. Одијум којим је у Хрватској дочекан потез словеначких туристичких делатника (визне олакшице „за Србе”), оцењује потребом Хрватске „да опет нађе спољног непријатеља и кривца за лошију туристичку посету”.
----------------------------

Широм отворена хрватска врата

Битка за туристе из Србије (2)

Прошле године на хрватској обали Јадрана боравило је око 87.000 туриста из Србије, највећим делом у Истри, а ове се очекује и прижељкује знатно више
Да економски интереси бришу све границе, па и оне фрустрирајуће емоционалне, познато је одавно, а то потврђује и најновији заокрет хрватског односа према туристима из Србије, којима се још донедавно јавно поручивало да у Хрватској нису пожељни. Ово се нагло променило крајем прошле године када је хрватски министар туризма Дамир Бајс јавно позвао и туристе из Србије да дођу на „тако лепо, а тако близу” Јадранско море.

У том знаку појачане туристичке пропаганде пролази и почетак ове године, од када су после дужег времена апстиненције туристичке агенције из Хрватске нахрупиле на београдски сајам туризма отварајући широм врата својих јадранских капацитета и српским туристима, отворено истичући да их сматрају добрим гостима јер не штеде на одмору, поготово кад је гастрономија у питању.

Били су ови туристи, они најупорнији који воле Јадран, присутни на хрватској обали и протеклих година када нису били пожељни, па зато у прикривеном облику. Истина у малом броју у односу на остале нације и то претежно у Истри где су се осећали најпријатније, односно најзаштићеније, јер у том подручју већ по традицији најмање су националне тензије. У сезони 2006, на пример, било их је регистровано око 63.000 од чега око две трећине у Истри, с укупно 240.000 остварених ноћења. Прошле године их је већ било 87.633 с укупно 385.000 ноћења, а за ову годину очекивања и жеље домаћина су знатно веће.

Доласку српских туриста у Истру олакшава већ уходана Јатова летња чартер линија од Београда до Пуле. Како је ових дана изјавио директор пулског аеродрома Бруно Роговић, прошлог лета их је на овај начин чартером дошло 2.650, а овог лета очекује се чак око 9.000. И у другим деловима хрватске јадранске обале пажљиво прате ова искуства, па с Крка, из тамошњег аеродрома који подмирује Ријеку и Кварнер, најављују спремност да су „по узору на Пулу отворени за договоре о чартер линијама с Београдом”. Ове сезоне, иначе, Јат ће имати чартер линију и за Дубровник.

Сезону долазака гостију из Србије у истарску Либурнију (крај око Опатије), како наводе хрватски медији, протеклог викенда је практично отворио потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић, који је са својим загребачким колегом министром Карамарком у Опатији потписао споразум о сарадњи два МУП-а, па је успут „набацио – он, пратња и домаћини – први тон летње црвене боје”.

У све бројнијим текстовима на тему „отворених врата” за српске туристе домаћи медији наводе примере популарних личности из Србије које већ редовно долазе на хрватски део Јадрана. Тако данашњи „Вечерњи лист” наводи пример некадашњег тениског аса Бобе Живојиновића и Лепе Брене, који су се већ одомаћили на Кварнеру (посећују Опатију, Нови Винодолски и Стару Башку на Крку), и тврде да су „у озбиљним размишљањима о пословном улагању” у том крају, где иначе некретнине имају и многе хрватске познате јавне личности.
(Политика)

Ууууу, ГОТИВА! :lol:

Било ми јуче и данас неко друштво из "тисућљетње" и поцркаше од смеха на билборде! Кажу... они редовно иду у Истру, не зезају се са тиме. :hmmmm

Поздрав!
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
blackbeast
dipl. ing, Kaboom, kaboom moderator
Pridružio se: 20 Sep 2007, 21:39

Post od blackbeast » 28 Maj 2009, 12:02

компјутерским путем израчунали да је Порторож осам минута ближи Београду него најближе грчко море
jel ovi nas zaj....u ili sta?! Ovo navode kao razlog navale turista iz Srbije... :bravo: :bravo: :bravo: :rolleye :rolleye :rolleye :plac: :plac: :respekt :respekt :respekt :respekt :respekt :respekt :respekt :lol: :lol: :lol: :lud: :lud: :lud: :lud: :lud: :mazi: :mazi:
blackbeast
˙˙˙ɐʌıɾlpıʌǝu oučıʇʞɐɹd 'ɐʞuɐʇ ɐɯoǝʌ ǝɾ ɐlıpnl ı ıʇsoulɐɾıuǝƃ nɾpǝɯzı ɐɔıuɐɹƃ˙˙˙

Korisnikov avatar
vladared
Администратор
Pridružio se: 18 Jun 2007, 16:57
Youtube: vladared
Kontakt:

Post od vladared » 28 Maj 2009, 12:53

Nisam nacionalista i kao klinac sam svake godine išao na hrvatsko primorije i bilo mi je nezaboravno... Međutim, ako sam prestao da im budem dobar samo zbog toga što sam Srbin (što je najgore nisam čak ni čist Srbin pošto mi je majka Slovakinja), e sada neće me videti ni da mi plate.
I dalje nisam nacionalista (niti ni mogu biti), ali ne mogu da zaboravim kako je moja drugarica morala se "prekrstiti" dok je na letovanju bila (okolina Splita) pa ni slučajno nije smela biti Jovana, nego su je zvali Ivana, jer je imala problema kada je izlazila u grad... Išli su sa kolima Vukovarske registracije, jer jelte za svoje Beogradske je dobila polupana kola... Bez obzira što danas više to ne rade, neću da im idem. Grci su (kako su Slovenci to marljivo izračunali) samo 8 minuta dalje...
itpoint.rs

Korisnikov avatar
Kovačević Vladimir
Majstor muzike
Pridružio se: 17 Jun 2007, 21:37

Post od Kovačević Vladimir » 28 Maj 2009, 13:10

Čitam ovaj tekst i izaziva u meni razna osećanja i nekoliko puta sam brisao već napisan komentar.

Boravio sam radno (20 sezona) i u Portorožu, Poreču i Opatiji.
Par excellence - vrh turizma na Jadranu :respekt

Ne vidim u čemu je problem, čemu tako ostrašćeni tekstovi novinara obe zainteresovane strane (Slo i Cro) na ponudu hotelijera i tur. organizacija, da prodaju svoje krevete.?!
Pre će da bude, da međusobne državne sporove, prebacuju na drugo igralište :mhm:

Da ne dužim.
Ponuda je na stolu, a ko će šta odabrati, možda je najbolje rečeno..."srce", jer,
više nema jeftinog putovanja, boravka niti provoda ni za 10 puta veći standard evropljana, a ne za naš standard ispod svakog nivoa.
Ako se i čini da je neki osnovni aranžman jeftin, treba znati, da vanpansionska potrošnja - nije :p
Za blizinu, su apsolutno u pravu.
Do Istre ili Slovenačkog primorja, faktički nema ni jedne opasne krivine, uspona, ili kritičnog mesta, sem jednog, u Istri jedna krivina, jer je bila u neposrednoj blizini nekog malog kamenoloma. Put je toliko jednostavan i ne sećam se da mi je falila klima u autu, jer u najtoplije vreme dana se prolazi kroz Gorski kotar ili Sloveniju, gda ni leti nije prevruće.
Svako stajalište je sa *****
Inače, iz Ki idu redovno autobusi za Pulu, Rovinj i Poreč...

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 28 Maj 2009, 22:29

Да се допишем...

Мислим да је проблем у Далмацији (Од Задра надоле, не рачунајући острва), тамо је негде тај анимозитет према Србима највећи. Истра и Кварнер су потпуно друга прича. Причао сам ових дана са људима оданде и имам потврде за мој став.

Словенија ме не занима, а у Хрватску идем налето, али НЕ на море. Има још лепих места и добрих људи и другде.

Ок, савладаћу одређени страх који вучем још од рата наовамо, па ћу одлучити у последњем тренутку... а ако сам се прешао, умрећу од инфаркта у полицијској станици у Осијеку. :pop:

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 15 Jul 2009, 20:02

Нисмо дуго чекали, нажалост:

У Дубровнику оштећен аутомобил са београдским таблицама

Вандали оштетили ноћас, на паркингу хотела Плат у Дубровнику, "пежо 407" београдских регистарских ознака, власништво адвоката Бранислава Поповца.
На паркингу дубровачког хотела "Плат", ноћас око два сата, непознати починици су на "пежоу 407" са београдским таблицама, власништву адвоката Бранислава Поповца, пробушили задњу леву гуму, поломили ветробранско и предње лево стакло и леви ретровизор.

Вандалско иживљавање забележиле су камере хотела, а материјална штета се процењује на 10 хиљада куна (око 1.400 евра).

"Нажалост, у најкраћем року се враћам у Београд, разочаран нечим што је неприхватљиво за 21. век. Очекујем од хрватске полиције да открије вандале, а од правосуђа да их казни и тиме јавности пошаље поруку проевропске Хрватске о томе како ће, у могућим новим ексцесима, проћи сви вандали", пренео је "Јутарњи лист" изјаву Поповца са наднасловом "Збогом Европо".

Директор хотела "Плат" Перо Матић је најоштрије осудио демолирање аутомобила, наводећи да још постоје појединци који живе у прошлости, и рекао да је туризам окренут према будућности, док вандали раде директно против спасавања туристичке сезоне.

Дубровачка полиција је, на основу хотелског видеоснимка, идентификовала починиоце, тројицу младића из Жупе дубровачке, али адвокат Поповац је изјавио да не жели да поднесе кривичну пријаву.

Како јавља хрватски портал "Индекс", Поповић се касније предомислио и поднео кривичну пријаву, па се ускоро очекује и привођење починилаца.
(РТС)

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 15 Jul 2009, 20:45

Није то никакав живот у прошлости, то је уобичајено. Последњи пут сам колима био у Дубровнику мислим '89. године и увек смо се паркирали на добро осветљеном делу паркинга, испред прометне радње, тамо где увек неко пролази или се види. Већ је било превртања и ломљења возила са БГ регистрацијама, ја сам мислио да је пролазно и можда навијачки обојено па сам то прихватио онако братски и отишао аутом. После неких ситних и чудних чарки по Босни и чудног односа када ме по говору препознају, тотално ми се смучило то летовање. Још сам имао обичај да читам локалну штампу па сам по кафићима био непримећен, а ту сам свашта могао да чујем.

Неће то да се промени бар још милион година. Кад срце каже лето, ко зна где одлута ...
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Kovačević Vladimir
Majstor muzike

Post od Kovačević Vladimir » 15 Jul 2009, 20:53

Vic:
ide Beograđanin u Zgb. kolima. Prijatelji mu savetuju da okači na vidno mesto zastavicu "Dinamo" FK- a. On to i uradi, niko mi auto ni pipnuo nije. Vrati se u Bgd. i podnosi prijateljima izveštaj, ali po povratku, na parkingu zatiče polupana sva stakla.
Razlog: zaboravio da skloni zastavicu po povratku u Bgd.

Pozdrav
Vladimir
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Jul 2009, 21:20

Вицеви томе и служе а увек могу да се окрену на коју је страну потребно. Оно сам причао шта се мени дешавало а ево и једног детаља одавде. Негде почетком/средином деведесетих дошао тип из Шибеника у Ниш, не сећам се али му је ваљда свастика овде удата а жена запела да обиђе сестру (нешто тако, нисам сигуран за детаље) и он реши да ризикује. Дођу код свастике, паркира се испред зграде на видном месту ... ујутру рано га буди галама, неко виче и тражи Туђмановца. Изађе он на прозор, шта је ту је, сам је тражио ... а оно радници поправљају кров или тако нешто и траже га да помери ауто .. ајде Туђмановац, помери ауто да нешто не падне на њега ...
Случајно сам га упознао код другара, дошао да купује аудио дискове (није пиратерија, колико да неко не помисли) и ту нам је испричао. Никад у животу није био овде, дошао је заинат ... од тада сам га видео 3-4 пута, баш се опустио. ;)
Ја у Шибеник не бих смео да одем а оставио сам им месец дана црнчења на Обоњану тј Отоку младости.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 10 Apr 2010, 16:57

Летовање у Хрватској
Исто је вино, маслине и људи

Још од када смо деведесетих тражили замену обалама Јадрана у Хрватској су „знали” су да је наш повратак само питање времена. Oд штедљивих Европљана нема берићета а ни новца. Док тамбураши не засвирају „Цајку” наново на риви. Зато је и наступ Хрватске на 32. Међународном сајму туризма у Београду био пун оптимизма. Али, да ли је све то довољно нашим туристима да похрле у добро знана места са старих фотографија ?
Звонимира Орешар, заменица директора луксузног Спа ризорт хотела у Новом Винодолском, мисли да јесте и наговештава:

– Српско тржиште је наш велики потенцијал а у Винодолском смо имали 5.100 ноћења гостију из Србије што је десет одсто наше укупне посете у прошлој години. Изненађује нас податак из медија да се 25 одсто људи још увек плаши доласка у Хрватску. Нисмо имали негативних искустава и оптимисти смо. До Винодолског се стиже за четири сата из Београда одличним ауто путем, то је наш адут.

–Михаило Гргић, маркетинг директор асоцијације хотела са Корчуле не поставља безбедност уопште као тему за разговор јер мисли да је непотребна. Тврди да су се прошлих година многобројни аутобуси пуни туриста из Србије уверили у то. –Исто је вино, маслине и уље, исти су људи, добронамерни и гостољубиви према госту.

–Иво Биочина директор Друштва за туризам из Постира са Брача уместо приче о лепоти летовања и безбедности туриста вади из торбе „боцел” маслиновог уља. –Сунце се пресијава кроз ову златну лепоту као и овде, а мирис борова, триље ( врста рибе) са градела (роштиља) у сенци усамљених плажа Осибове, Лучица или већ неке треће на каменитом и сеновитом Брачу, враћа све нас у срећнија времена. Ко не може да заборави мирисе, боје и укусе нашег отока нека то покаже сад својој деци.

Њихов оптимизам делује заразно, али, шта на то кажу Београђани ?

Ана Вучковић –студент књижевности:

Нисам била у Хрватској на летовању до сада, желела бих и немам предрасуда, нити страха. Ја бих волела да посетим острва Брач, Хвар, Корчулу јер су ми родитељи причали о лепоти обале и мора.

Данијела Максимовић– студент књижевности:

Желим да обиђем средњу Далмацију али и острво Брач јер сам чула да је прелепо, шумовито. Немам страх да ће нешто ружно да се догоди, таква могућност постоји и овде.

Емилија Адамовић –наставник:

Некада смо летовали на Цресу и било је дивно. Радо се сећам тог времена док гледам фотографије. Верујем да је лепо и сада али се мало и прибојавам. Рекла бих да са десет одсто свог бића још увек зазирем.

Предраг Марковић –трговац:

Кварнер, Ријека, Цриквеница, Опатија – то су најлепше успомене за мене , тамо сам провео многа лета. Када бих успео финансијски, отишао бих без страха. Случајева има свуда, то је релативно, јер свашта можеш да доживиш и код нас. Направио бих кружну туру од Сплита, преко Брача, Хвара, Виса и назад.

Ирена Безек –студент:

Ишла сам са родитељима редовно на Хвар и средњу Далмацију. Имам жељу, али безбедност је оно што ме спречава мада немам никаквих предрасуда. Пошла бих на острва или средњу Далмацију када бих се одлучила поново за Хрватско приморје
(Политика)

Маркетинг је чудо, реалност је друго.

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 06 Jun 2010, 14:32

Jednostrani poziv na 1.244 otoka

Hrvatska se u Srbiji reklamira tvrdeći da ima onoliko ostrva koliki je i broj rezolucije UN o Kosovu i Metohiji, iako ih ima manje od 1.000!

Slika
Hrvatska turistička zajednica (HTZ) napravila je veliki propust pošto se kod nas reklamira kao „država sa 1.244 otoka", potencirajući broj rezolucije UN o Kosovu i Metohiji! To u Srbiji može da se shvati kao direktna provokacija, imajući u vidu da je Hrvatska priznala nezavisnost južne srpske pokrajine.

Reč je o kampanji kojom se Hrvatska širom Evrope reklamira kao zemlja sa mnogo ostrva, a koja je bez razmišljanja o „specifičnosti tržišta" prevedena i u Srbiji. Sumnju da je ipak reč o provokaciji potpaljuje činjenica da postoji više izvora koji govore o različitom broju ostrva na hrvatskoj obali. Prema nekim izvorima, njih ima 1.185, dok se pominje i broj od 1.246 ostrva. Zato se postavlja pitanje zašto su autori kampanje izabrali baš broj 1.244.

U hrvatskom ministarstvu za turizam su nam objasnili da je zabuna oko broja ostrva nastala zato što ih po istraživanju iz 1997. ima 1.185, po istraživanjima iz poslednjih godina njih je 1.246, a prema najnovijim podacima Hrvatskog hidrografskog instituta ima ih - 1.244. Oni su nas za dodatne informacije uputili na HTZ.

U HTZ-u demantuju da pominjanje 1.244 ostrva ima bilo kakvu političku implikaciju. Viviana Vukelić, direktor Sektora za informisanje HTZ-a, rekla nam je da im je poslednje na umu bilo da pošalju bilo kakvu poruku koja je okrenuta protiv Srbije jer „Hrvatska zaista ima 1.244 ostrva".

- Konkretna kampanja hrvatskog turizma koja je u toku temelji se na „lajfstajl" konceptu, prema strateškom marketing planu hrvatskog turizma do 2014. godine. A spot pod nazivom „Brojke" sadrži niz informacija, od broja sunčanih sati, lokaliteta pod zaštitom Uneska, ribljih vrsti, ostrva, sorti vina. Svaki od korišćenih podataka je službeni, pa tako i onaj koji govori o broju naših ostrva koji je utvrdio Hrvatski hidrografski institut. Naše kampanje su istovetne za sva tržišta, pa tako i za tržište Srbije - kaže Viviana Vukelić.

Zanimljivo je, međutim, da je reč o svojevrsnoj marketinškoj prevari jer Hrvatska u stvari nema ni blizu hiljadu ostrva, pošto su u ukupan broj uključene i sve hridi i grebeni, odnosno „sve što izlazi iz vode", kako bi se opravdalo ime „zemlje sa hiljadu ostrva".

Cvijetin Milivojević, direktor PR agencije „Pragma", ne veruje da je bilo zle namere u isticanju broja 1.244, ali misli da je hrvatska kampanja u Srbiji u globalu promašena.

- Nekoliko ljudi mi je reklo da je primetilo da se Hrvati reklamiraju sa 1.244 ostrva, ali to je verovatno slučajnost. Međutim, njihova kampanja trebalo je više da se oslanja na nostalgiju, da probudi emociju kod građana Srbije, jer je svako stariji od 20 godina nekada letovao u Hrvatskoj. A oni pokušavaju igrom velikih brojeva da postignu nešto. Ali broj od 1.244 ostrva nikoga u Srbiji ne može da fascinira - objašnjava Milivojević.
Kuljiš: To nikako nije smelo da se desi

Denis Kuljiš, jedan od najpoznatijih hrvatskih novinara, začudio se što je Hrvatska turistička zajednica napravila takav propust.

- To svakako nije smelo da se uradi. Ali činjenica je da to zaista jeste broj ostrva, odnosno hridi i grebena u Hrvatskoj. To znam pošto sam se pre nekoliko dana interesovao za to. Razumite da taj broj 1.244 zaista nikoga u Hrvatskoj ne vezuje za Kosovo, u našoj javnosti se ne zna koji je broj te rezolucije UN. Sigurno nije bilo loše namere, jer je logično da onaj ko se reklamira ipak želi da postigne pozitivan, a ne negativan efekat - kaže Kuljiš.
(Прес)

Ако је и грешка, много је тешка и непромишљена. Свеједно, прошле године је био слоган из наслова: "Кад срце каже лето, каже Јадран", а ове је:

"Тако лепа, а тако близу"

Смејемо се неки дан у неком мом друштву, како би можда изгледао слоган за туризам у Србији, од истих аутора...

"Тако ружна, тако далеко!" :lol:

:nikako:

Ићи ћемо ускоро (неки), искусићемо понуду у "тисућљетњој", писаћемо овде... пуно среће свима! :pijemoooo:

Поздрав!
Prikačeni fajlovi
0202-djordje-kojadinovic.jpg
(96.46 KiB) Nije preuzet ni jednom
'ел немам?

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 10 Jun 2010, 00:23

Srbi, izvinite, ne znamo koliko ostrva imamo!!!

Hrvatska ipak nema 1.244 ostrva, već dva više! Nakon ovog otkrića zagrebačkog „Jutarnjeg lista“, kampanja naših zapadnih komšija kojom nas pozivaju da se odmaramo na moru koje je „tako blizu, a tako lepo“, a čiji broj ostrva se podudara sa rezolucijom UN-a o Kosovu, o čemu je „Alo!“ nedavno pisao, slobodno može da se smatra - provokacijom!
Naime, po podacima kartografskog odseka Hrvatskog hidrografskog instituta, Hrvatska ima tačno 1.246 ostrva, što pominjanje brojke, koja u Srbiji prvenstveno asocira na Kosovo i Metohiju i NATO bombardovanje, svodi na nivo guranja prsta u oko!
Načelnik kartografskog odseka Pio Broči rekao je zagrebačkom „Jutarnjem listu“ da se u institutu „drže onog podatka do kojeg je došla penzionisana naučnica Tea Duplančić-Leder, koja se poslednja bavila ostrvima i zaključila da ih ima 1.246“.
S druge strane, iz Hrvatske turističke zajednice za „Jutarnji“ su rekli da su brojku od 1.244 ostrva dobili od odseka za ostrva Ministarstva turizma, a iz Ministarstva da su taj podatak dobili od Hrvatskog hidrografskog instituta. S obzirom na to da hidrografi tvrde da ima dva ostrva više, nameće se zaključak da je neko tu slagao...

Osim ove provokacije, a o čemu je „Alo!“ već pisao, Srbi su u Hrvatskoj poželjni samo leti, dok su zimi metafora za „zle sile“.

Tako se, na primer, kraj zime na Hrvatskom primorju slavi spaljivanjem lutaka sa srpskim imenima. Naime, kako smo već pisali, u Vodicama kraj Šibenika prvo obese, pa potom spale lutku koja se zove Jovan, a u Baderni kod Poreča vešaju Stevana! Iako se u oba slučaja radi o procesiji tokom koje se teraju zle sile i priziva lepo vreme, interesantno je i to da Baderničani ime svoje lutke tretiraju kao „uvredljivu asocijaciju“ na ime njihovog župnika Stipana Bošnjaka.
Naravno, priča o „poželjnosti“ Srba u Hrvatskoj ne zaustavlja se na tome. Brojni napadi na automobile i autobuse sa našim registarskim tablicama, kao i uvrede zbog ekavice, takođe su deo „turističke ponude“.

S obzirom na to da se brojka od 1.246 ostrva poklapa sa rezolucijom UN-a o situaciji u Istočnom Timoru, koja je doneta iste 1999. kada i „naša“ o Kosovu, bilo bi zanimljivo videti reakciju tamošnjih žitelja na ovakvu vrstu reklame.

Za sladoled 300 dinara!

Letovanje u Hrvatskoj srpskim turistima moglo bi da predstavlja avanturu i zbog cena, koje su previsoke čak i njihovom stanovništvu.
Cene sladoleda kreću se od sedam kuna za najjeftiniju „snjeguljicu“, pa sve do 21 kune za „king dabl“. Po kursu Narodne banke Srbije za jednu kunu vam treba 14,23 dinara, što znači da samo na ovo slatko osveženje treba potrošiti između 100 i 300 dinara po komadu.
Ništa bolja situacija nije ni povodom cena hrane i pića. Kafica će vas na Hvaru koštati oko 215, a pica u Rijeci čak 1.000, a cene morskih specijaliteta penju se do vrtoglavih 2.500 dinara!

(Ало)

Сензационалистички, али... има ту и истине, прошле године сам се уверио у неке од тврдњи. Видећемо ове. :photo:

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
Kovačević Vladimir
Majstor muzike

Post od Kovačević Vladimir » 10 Jun 2010, 08:07

Ne znam kako se bore za "turistički kolač", jer cenom svakako ne uspevaju.

Ali, vidim svakodnevno da se mnogo automobila, autobusa... iz Dubrovnika, Splita, nalaze na putevima Boke.
A o Cruiser-ima da i ne govorim. Svakodnevno, čak i u maju, kada su kiše padale...a sada po 2-3 dnevno...dovoze strance (po pravilu posle Dubrovnika) u obilazak Kotora, duže se zadržavaju nego ranije i ima nagoveštaja i za noćna krstarenja.
Očigledno, da su i stranci u novčanoj krizi, pa dolaze zbog razlike u ceni CG vs Cro.

Off
Jedino što ne shvatam...da naplaćuju ulaz u Crkvu :?

Pozdrav
Vladimir
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 14 Jun 2010, 19:08

Sezonski voz Železnica Srbije do Splita od 25. juna

Sezonski voz "Jadran ekspres" na relaciji Beograd-Split, sa zaustavljanjem u Kninu i Perkoviću, od 25. juna do 28. avgusta, saobracaće jednom nedeljno, saopštile su danas "Železnice Srbije"
Voz će iz Beograda polaziti svakog petka u 15.25 sati, dok će iz Splita kretati subotom u 16.09 sati, a prodaja karata počeće krajem ove sedmice.
Cena karte u jednom pravcu u prvom razredu je 57 evra, dok je povratna 105 evra, dok u drugom razredu putovanje košta 38 evra, odnosno 70 evra.
Putovanje od Beograda do Knina košta 49 evra u prvom razredu, 33 evra u drugom, a povratna karta na toj relaciji iznosiće 93 evra, odnosno 62 evra.
Deca do šest godina voziće se besplatno, a deca uzrasta do 14 godina plaćaju 50 odsto jeftiniju kartu, navodi se u saopštenju.
Rezervacija sedišta je obavezna i košta 2,5 evra u jednom pravcu, za ležaj u kušet kolima treba izdvojiti 10 evra, dok će se, u zavisnosti od interesovanja putnika, u sastav tog voza uključivati i vagon za prevoz automobila, koji će koštati 40 evra.
(Прес)

Скупо и несугурно. Аутобус је боља опција, ако се већ мора и треба ка тамо.

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 23 Jun 2010, 13:08

Значи, дошла је ултимативна увреда од стране "најдемократсикијих" снага из Хрватске, тј. "ХСО":

Hrvati očekuju 100.000 turista iz Srbije, ali im smeta ponašanje Beograđana

"Dođite, trošite pare i klečite!"

Slika
Predsednik Hrvatskog helsinškog odbora Ivan Zvonimir Čičak kritikovao je srpske turiste jer se tokom odmora u Dalmaciji „ponašaju kao da su na Terazijama“, te „provociraju i iritiraju“ lokalne Hrvate.

Ovakva provokacija komšija ujedinila je srpske političare iz vlasti i opozicije u zajedničkoj poruci narodu - obiđite hrvatsko primorje u širokom luku!

Čičak se prilikom posete Kninu i Kistanju zbog međunacionalnih incidenata u tom delu Hrvatske drznuo i da kalkuliše stotinama hiljada Srba koji će ove sezone ostaviti pare Hrvatskoj.

- Očekuje se da će Hrvatska ugostiti 100.000 Srba i incidenti nisu potrebni. Problem je što dolaze mladi iz Srbije koji ne shvataju novi realitet, pa se ponašaju kao da su nasred Terazija, a to Janjevce iritira i provocira - ocenio je hrvatski „mirotvorac“.

Portparol DS-a Jelena Trivan kaže da ne vidi ništa loše u ponašanju Srba na Terazijama, te da su naši turisti pusta želja "bivše braće".

- Ne razumem takvu izjavu. Ja sam ponosna kako se Srbi ponašaju i na Terazijama i bilo gde drugde, za razliku od nekih polupijanih varvara. S druge strane, Terazije su simbol demokratske kulture, otpora i svega što je urbano. Nasušna želja Hrvatske je da vide Srbe tamo, o čemu svedoče hiljade bilborda svuda po Beogradu. Ipak, treba da se stvori atmosfera kako bi se naši turisti tamo osećali udobno - kaže Trivan.

Potpredsednik SNS-a Aleksandar Vučić smatra da zbog ovakvih čestih izgreda Hrvatske za letovanje treba odabrati bilo koju drugu destinaciju.ж

- Ne znam zašto se Srbi tamo ne bi ponašali kao na Terazijama kada je to ponašanje pristojno i uljudno. Ne misle valjda da ćemo da klečimo kako bi oni bili zadovoljni?! Hvala im na lepoj ponudi, ali uvek biram bilo koju drugu destinaciju na kugli zemaljskoj. Dosta je njihove slatkorečivosti, mogu i pet miliona bilborda da stave, ja ću uvek birati Grčku, Tursku, Egipat... - jasan je Vučić.

Ni lidera Nove Srbije Velimira Ilića ova kritika nije ostavila ravnodušnim.

- Srbin je potencijalni zatvorenik čim se pojavi u Hrvatskoj. Oni bi voleli da im ostavimo pare, ali da odemo potpuno potcenjeni i poniženi. Srbija im je više puta pružala ruku, ali saradnja mora da bude obostrana. Mi smo sad u situaciji da se plašimo da će nam deca ako ih tamo pošaljemo biti kamenovana ili da će im automobil baciti u more - kaže Ilić, i dodaje da se na sukobe između Srbije i Hrvatske mora staviti tačka, ali tek pošto se reši pitanje imovine Srba i omogući normalno kretanje naših građana u Hrvatskoj.
Muke s Janjevcima

Janjevci su u Kistanje, u kome su Srbi bili velika većina, doseljeni sa Kosova, iz Janjeva, posle akcije „Oluja“, prihvativši poziv Franje Tuđmana da dođu i usele se u velike kuće. S druge strane, Srbi su povratkom ponovo postali većina i osvojili vlast u opštini, što nije po volji Janjevaca. Tako mladi Janjevci maltretiraju bogoslove iz obližnje Pravoslavne bogoslovije u manastiru Krka.

Срамота! О чему се овде ради? Ко и зашто трује оволико? После овога, Хрватска је потпуно депласирана као икаква ЗВАНИЧНА туристичка дестинација за Србе!

Ко се снађе, снашао се. Ко се не дере на плажи на српском, тихо дозива децу или не инсистира на акценту, добро ће проћи. Је ли то наш "одмор" и њихов "туризам"? Да ли то море и обала заиста заслужују да неко одавде тражи у продавници "крух" уместо "хлеба", или прича "меки" ијекавски да би био миран? :nikako:

Прошле године сам ЛЕПО то осетио на својој кожи, али сам мислио да су ти, поједини а србомрзни "сусједи", мало оладили са мржњом. Но, варам се. Испада да и даље 50% Хрвата отворено МРЗИ Србе и све што одавде долази. Жалосно, док им наши новци не смрде. :(

Полако се концентрише и позитивна енергија и новац: Грчка је дестинација за преко 60% грађана Србије ове године. :gore

Поздрав!

П.С. "Јањевци" су богати шипци (католици?) са КиМ који су радом и парама купили своје место/утицај у Хрватској. Деценијама су "обртници", златари, трговци, муљатори и највећи инвеститори у Загребу и шире. Практично, све скупље радње тамо су у њиховом власништву, а и други, нелегални послови им нису страни. Отуда брига да им "глупи и трапави" Срби "са Теразија" не покваре дил са домаћинима...

Дно.
Prikačeni fajlovi
hrv-v.jpg
(29.19 KiB) Nije preuzet ni jednom
'ел немам?

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 23 Jun 2010, 13:41

Тон-мајстор napisao: Испада да и даље 50% Хрвата отворено МРЗИ Србе и све што одавде долази.
Грешиш за бар 30 или 40%. А Јањевци нису шипци, то су католици који су живели доле а онда им је понуђено да пређу међу своје, добију огромне куће и све што следује па су искористили прилику да побегну од шипаца који ни њих нису нешто пазили а успут добро зараде. Ионако су то куће које су власници ето сами напустили иако их нико није ни дирао ни претио.
Ја сам увек ишао на њихово приморје, на црногорско само када сам био извиђач али увек после тога опет и мало северније. Словеначко приморје је смејурија па не заслужује ни да се помене. На даље и убудуће ћу можда али можда да неки пут одем на црногорско а северније од тога нећу сигурно. Бар не на летовање.

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 15 Jul 2010, 13:07

Nakon što je beogradski “Press” u nedjelju objavio dramatičnu ispovijest 61-godišnje Milke L. iz Beograda o tome kako je u Vodicama pokraj Šibenika doživjela tešku traumu kada je njenog rođaka bez povoda pretukao jedan Hrvat, i to nakon što je na Jadran prvi put došla nakon 20 godina, vjerujući da se štošta promijenilo, nakon čega su zajedno panično napustili ne samo Vodice nego i Hrvatsku s porukom - “nikad više”, Slobodna Dalmacija je krenula tragom te priče i pokušali su utvrditi pravu istinu, prenosi rtm.
Milka L. je ispričala:

''Poručeno nam je: ”Marš vanka iz Vodica. Bež’te kući, četnici, ovde niste dobrodošli.” Kazala je to novinaru “Pressa” insistirajući na tome da joj se ne objavljuje identitet i fotografija zbog brata koji je ostao u Hrvatskoj. Turistica je istakla kako je “željela dovesti kuću u red koja je u Oluji opljačkana i do temelja spaljena”, te ostati barem mjesec dana. “Pošli smo autom kroz glavnu ulicu u Vodicama.

U jednom trenutku put nam je presjekao mladić na skuteru, vidjevši beogradske tablice. Rođak koji je sjedio na mjestu suvozača čuo je kako prijeti i psuje. Rođak je izišao iz auta vjerujući da se momku pokvario motor i da mu treba pomoć. Kada je zakoračio i ponudio mu pomoć, Hrvat ga je svom silinom udario laktom u čeljust, a on je kao svijeća poletio unazad, udario glavom u krilo automobila i bez svijesti se stropoštao na zemlju.

Mislila sam da ću umrijeti, da će mi srce pući, vidjevši ga kako nepomično leži. Srećom, odmah su skočili momci iz obližnjih kafića, digli dreku na tog monstruma koji je već sjeo na motor i počeo bježati, ali su uspjeli zapisati mu tablice i kasnije ga prijaviti policiji koja se pojavila tek po našem odlasku s lica mjesta.”

''Poslije nekoliko minuta se osvijestio, stavili smo ga u auto i pobjegli. Odvezli smo ga privatnom ljekaru koji je utvrdio da ima potres mozga i povredu od udarca laktom u čeljust.”

Službenu informaciju Slobodna je zatražila od PU šibensko-kninske gdje su doznali kako je verbalni, te potom fizički sukob dvojice mladića na vodičkoj rivi prijavila osoba čiji identitet policija zbog toka istrage nije željela objaviti.

''Osoba je nazvala policiju u četvrtak u popodnevnim satima'', kazala je Marica Kosor, glasnogovornica PU Šibensko-kninske.

''Riječ je o nepristrasnoj osobi koja nam je navela marku automobila beogradskih registracijskih tablica kao i opis motocikliste. Odmah po dojavi na mjesto događaja izišla je policijska patrola, ali nisu zatekli nikoga od osoba involviranih u događaj.

Podatke o vozilu proslijedili smo Operativno-komunikacijskom centru s nalogom da se vozilo zaustavi i od aktera događaja uzmu izjave. Isti nalog za pronalaženje vozila proslijedili smo kolegama iz zadarske i splitske policijske uprave, ali se vozilu nije ušlo u trag'', veli Kosor.

''U Policijsku stanicu Vodice pozvali smo na informativni razgovor više osoba koje se mogu dovesti u kontekst osobe na skuteru u cilju njegova identificiranja kao počinitelja djela'', dodala je Kosor.
(24 сата)

Српска породица је пре пар дана брутално нападнута у Водицама у Хрватској, док је на позив владе Р. Србије и председника Србије, и обећања о сигурности, отпутовала да тамо проведе свој одмор. Напомињем да је ово последњи од 5 пријављених напада на српске туристе у Хрватској у протекле 3 недеље, што очигледно није више изоловани инцидент (како то желе да прикажу хрватске власти). Оваква вест није ни једном поменута у неком од дневника РТС-а, веровато у циљу заташкавања непријатних ствари. Ко и зашто цензурише објављивање оваквих вести на јавном сервису? Коме иде у прилог чињеница да наивни и дезинформисани људи у најбољој жељи не буду опоменути да тамо куда иду није баш најсигурније и да се непријатности могу догодити? Зашто никада није било никакве анализе оваквих догађаја. Коме то иду у прилог разбијене главе, псовке и нови лешеви (српски, наравно)?

Браво и за "јасер" ("Јавни сервис Србије") и за пребијаче Срба! Иде Вам од руку, јел' да?

:besan:

Поздрав!
'ел немам?

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 15 Jul 2010, 14:02

Na stranu RTS, ja stvarno ne znam ko može da bude neobavešten o takvim stvarima i da misli da ga tamo očekuje med i mleko, jedino ako je maloletan. :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Kontakt:

Post od calexx » 15 Jul 2010, 14:22

Мислим да их има превише, нарочито су то они који су нас прогласили за највеће злотворе (не себе, наравно) а после оних реклама су скоро сигурни да је тамо и мед и млеко. Ту су и деца и омладинци који не знају ништа па су им братство и јединство занимљиви појмови.

Ја сам отприлике деведесете (нисам сигуран, можда је у питању била и 89.) одлучио шта ћу, било је довољно да видим бацање аутомобила са српским таблицама у море а и да чујем шта и како се прича по кафићима. Иначе сам имао обичај да се такорећи локализујем, увек сам читао локалне новине, ишао на места која су локално популарна а не намењена туристима па сам врло јасно чуо шта мисле и причају о нама. То је потврдило приче које сам чуо седамдесетих када сам био у околини Шибеника па често ишао по околини и сретао и наше и њихове. Тада сам био спреман да се свађам са нашима који су још онда причали о страху и опрезу када су комшије у питању. А мени братство и јединство на челу. :lud:

Можда, али можда ако се нешто битно промени опет одем али по свему што се дешава, а и по ономе што сам читао да се дешавало још од времена краљевине СХС па преко чувеног лова на дивље звери седамдестих година ... вероватно нећу никада. Евентуално остаје Истра ако је нису загадили.

Odgovori

Povratak na “Turizam i putovanja”