Pojam informaticke pismenosti

Informatičko obrazovanje i primena informacionih tehnologija u sistemu obrazovanja, kao i ostale teme vezane za prosvetu.

Moderator: skitnica

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Pridružio se: 04 Jan 2008, 19:04
Youtube: lutalica051
Kontakt:

Pojam informaticke pismenosti

Post od skitnica » 21 Nov 2009, 17:30

zanima me sta se podrazumijeva pod ovim pojmom
nije mi poznato da postoji neka ustanovljena, zvanicna skala kojom se odredjuje da li je neko informaticki pismen ili pak ne
kod nas u skolu je nedavno stigao zvanicni upit o tome koliko informaticki pismenih nastavnika imamo, a da nije pojasnjeno sta se zapravo pod tim misli pa su mnogi bili zbunjeni (ja ne, naravno :) )
kada smo poslali broj onih koje po slobodnoj procjeni smatramo pismenima, uslijedilo je pitanje o tome koliko nastavnika je spremno da se podvrgne neposrednom ispitivanju sposobnosti elektronskog komuniciranja
necu napisati koliko se dobrovoljaca prijavilo

po meni informaticki pismena osoba treba da zna sljedece:
-propisno ukljuciti i iskljuciti racunar
-barem pristojnom brzinom otkucati i srediti tekst u wordu te ga snimiti na hd ili na prenosni medij i odstampati ga
-raditi sa tabelama u wordu
-snimiti dokumenta sa prenosnog medija na hd
-vladati opcijama copy, paste, cut i ostalima iz edit i file menija
-skenirati
-uraditi barem resize fotografije i ubaciti je u tekst ili je dodati mailu
-voditi email prepisku (ukljucujuci vladanje attachmentima, adressbookovima, outlook expressom)
-pronaci informaciju googlajuci
-odrzavati red sto se tice dokumenata (raspored fajlova u folderima i podesno imenovanje)
-skeniranje i update AV-om
-zeljeti da nauci vise (u skladu sa poslom koji obavlja-Power Point, Excel...)

to su neke osnovne, opste stvari

u skoli je potrebno i
-rukovati projektorom
-prikazati animacije, PPP, video, audio

tako nekako ja vidim te osnove, mada moguce je da sam nesto zaboravila
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Re: Pojam informaticke pismenosti

Post od Miroslav Jeftić » 21 Nov 2009, 17:51

Slažem se. Svemu tome bih dodao i neko osnovno znanje engleskog jezika, odnosno da korisnik ne mora da zove tehničku podršku kad god se pojavi neki dijalog tipa "Da li želite ovo ili ono". :)
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Pridružio se: 20 Jun 2007, 07:57
Kontakt:

Post od Gordan » 21 Nov 2009, 18:00

To je to!

A koliko samo sretnem kolega, koji studiraju ili nisu davno završili razne fakultete i kladim se da pola toga ne bi znali odraditi. Ali bitno je da radi Facebook!
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Kontakt:

Post od skitnica » 21 Nov 2009, 18:10

@Miroslav Jeftic
da, u pravu si, nista se ne podrazumijeva, a osnovno poznavanje Engleskog ponajmanje

zbog jezika, kako sam primijetila, ljudi i imaju najvecu blokadu prema cijeloj stvari
oni koji ipak zaplove, nauce sta koja osnovna komanda znaci tj. sta izaziva, iako se ne upustaju puno dalje od toga, pa su tako vrlo izvjesna iznenadjenja u vidu nekih prozora (ljfdhfjdfbjhbzxzxxzfdgfrg Yes NO Cancel) i zbunjenost koja im slijedi

kod nas su po nekim, odredjenim kancelarijama windowsi na Srpskom (koji mene u tom kontekstu iritira... sta ces, navika), ali nisam bas sigurna da je bas sve na Srpskom, zapravo-sigurna sam da su ipak neke poruke na Engleskom, valjda zavisno od konkretnog programa koji koji emituje poruku
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 21 Nov 2009, 18:22

Са кога Марса сте ви пали? Па онај ко зна да одради наведено ће да буде саветник у рачунском центру било које фирме и гледаће у њега као у Сантану. Ајде да укључи/искључи комп, ајде да уме да ископира са и на УСБ и ајде да уме да прочита мејл ... али оно остало?? Разговарате ли ви некад са просечним људима по фирмама? Да одради обраду слике и да ради са табелама? Ма ајте молићу.
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Kontakt:

Post od skitnica » 21 Nov 2009, 18:28

@calexx
svakodnevno sam u kontaktu sa prosjecnim radnicima po firmi
nisam gore navela sta oni znaju nego sta bi trebali znati da bi se vodili kao informaticki pismeni, po mojoj procjeni

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 21 Nov 2009, 21:25

Скитнице, мислим да си НАЈЗАД, мање-више прецизно, дефинисала оно што се врзма по главама свих нас, који мисле о себи као о "информатичарима": да ли сам довољно "писмен" и где се то огледа наспрам "нормалних" људи и реалности? Значи, нема "експертизма"! :nikako:

Ето, ја нисам, изгледа: слабо се сналазим у Офису, осим класичног писања у текст-процесору. Табеле и базе не познајем довољно, а ПП-презентације... умем да преузмем нечије, па да их испуним својим текстом, наместо изворног... :sramota:

Старија ћерка ми (dipl.ecc! :ljubav: ) ради ПП-презентације, компликоване текст-докумете са сликама и аудиом... и тога се уопште не стидим.

Елем, назад на тему... пола твојег појма "писмености" се односи на коришћење нета/веба, па у томс мислу трба раздвојити (дефиницијама) где престаје једно, а почиње друго... некакво степеновање знања.

Наставите, супер је ово...

Поздрав!
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
dejankuki
Ozbiljan muzikant
Pridružio se: 21 Jun 2007, 00:32
Kontakt:

Post od dejankuki » 21 Nov 2009, 21:53

Hmmm.. :hmmmm

Sve navedeno je ok.. s tim da to moze da podpadne pod "osnovna informaticka pismenost". Ne vise..

Ima milion stvari koje bi trebalo da zna jedan obican (napredni) korisnik.. npr podesavanje sitnih i nekomplikovanih stvari u windowsu.. ciscenje baze registryja, odrzavanje sistema i racunara stabilnim, katelogiranje CD i DVD... pravljenje backupa, arhiviranje fajlova (rar, zip, ...).. ima tu mnogo za "taman pismen" za razliku od "osnovne informaticke pismenosti"....

no sta cemo kad dodje BSOD... kada korisnik treba da prepozna koji deo ili koji drajver ne valjaju, a nema mu korisnickog servisa u blizini... ili rade kakvi rade u podrsKi..

Pa ne zaboravimo i usko specijalizovane oblasti.. film, editing, muzika.. 3D animacije...

hmmm.. :hmmmm

lepo je to biti pismen, ali treba biti nacitan, a ne samo znati citati... (if ya know what I mean...)

Korisnikov avatar
calexx
Беспосличар
Pridružio se: 18 Jun 2007, 14:32
Kontakt:

Post od calexx » 21 Nov 2009, 22:12

Као да никада нисте имали прилику да боравите и причате са људима у неким обичним просечним фирмама. Тамо се научи само оно што је конкретно обавезно за посао који неко ради, ако им комп није обавезан максимално га избегавају. Радио сам у фирми којој је ИТ био основни посао и смем да кажем да би једно 10% могло да испуни услове са почетка. Остали су или знали конкретно само оно што им је обавезно или нису знали ништа. Нарочито су били убедљиви да не могу кући да раде и додатно се науче ... јер им деца не дозвољавају. Трт.
Сада сам тренутно при фирми у којој би већина морала да зна много и опет исто тј и горе. Неколико њих (тј нас) зна мало више али је то ионако донето знање и нема везе са послом, остали су негде око нуле.
Оно пописано би морао да буде неки минимум, ја бих ту додао још понешто али тренутно није тако. Смео бих да се кладим да све ово не зна ни већина која ради ИТ послове у некој фирми па ни понеки наставник информатике.

П.С. Некада давно сам држао курсеве и то не ситне, ту су били цео Нишавски округ (провео сам неколико месеци у њиховим просторијама, обука је трајала 6 сати сваког дана па су ми остале неке важне везице), ПТТ, Мин .. не сећам се више ... прво што сам већини морао да објасним је да миш не уједа и да слободно могу да га пипну. ;)
ɹıɯ ı pǝɹ ıuʌɐɾ ıןıšnɹɐu ɐɯɐɹnqɯɐʇ ns ǝʇ 'ıuɐɟɐʞ ɾouǝɯıoʇsı n ıןɐɹıʌs ousɐןƃǝɹd ǝʇɐs ǝuʇıs n ns ɹǝɾ ıuǝpǝʌıɹd ns ıɹɐčıznɯ

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Kontakt:

Post od skitnica » 21 Nov 2009, 22:40

@ton_majstor
IT je veeeoooooma siroko polje, tesko da iko moze potvditi da je sa apsolutno sa sve i jednim IT aspektom dosao u dodir, a jos manje da sa svakim vlada, onako iz prve
mada bi svakom ko je dobro upucen i bavi se time dovoljno bilo par sati (pa i manje) da ovlada Power Pointom, tabelama u Wordu i tsl.

pojam informaticke pismenosti bi, kako je ovdje shvacen, trebao dakle biti sagledan iz perspektive prosjecnog kancelarijskog radnika, s tim da sam ja kroz dodatne opcije (PP, video i audio prezentacije, prikaz animacija...) prosirila te osnove u skladu sa nastavnickim, odnosno kroz Excel racunovodstvenim poslom

Korisnikov avatar
Тон-мајстор
Администратор
Pridružio se: 14 Jun 2007, 23:42
Kontakt:

Post od Тон-мајстор » 21 Nov 2009, 23:34

Треба раздвојити основну "писменост" од "вештина" и "специјализација"... као и за остале занате.

Поздрав!
'ел немам?
"Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand"
Не чини себи идола нити каква лика, немој им се клањати нити им служити...

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Kontakt:

Post od skitnica » 21 Nov 2009, 23:39

dejankuki napisao:Hmmm.. :hmmmm

Sve navedeno je ok.. s tim da to moze da podpadne pod "osnovna informaticka pismenost". Ne vise..
dakle, izraz informaticka pismenost je vec uvrijezen u institucijama i koristi se u smislu vladanja potrebnim vjestinama na prosjecnom kancelarijskom ne-IT-radnom mjestu

moram priznati da mi u skladu s tim "osnovna informaticka pismenost" zvuci kao pleonazam

Korisnikov avatar
Miroslav Jeftić
Supermoderator
Pridružio se: 15 Jun 2007, 00:55

Post od Miroslav Jeftić » 21 Nov 2009, 23:41

dejankuki napisao:Ima milion stvari koje bi trebalo da zna jedan obican (napredni) korisnik.. npr podesavanje sitnih i nekomplikovanih stvari u windowsu.. ciscenje baze registryja, odrzavanje sistema i racunara stabilnim, katelogiranje CD i DVD... pravljenje backupa, arhiviranje fajlova (rar, zip, ...).. ima tu mnogo za "taman pismen" za razliku od "osnovne informaticke pismenosti"....

no sta cemo kad dodje BSOD... kada korisnik treba da prepozna koji deo ili koji drajver ne valjaju, a nema mu korisnickog servisa u blizini... ili rade kakvi rade u podrsKi..

Ne treba preterivati. :) Za BSOD ni većina iskusnih servisera neće imati drugo rešenje nego da reinstalira ceo sistem i/ili da redom menja deo po deo hardvera sve dok ne "ubode" krivca, prosečni korisnici tu obično nemaju šta da traže (a ni ne treba).
Windows registar na svojim računarima nisam "čistio" godinama, niti primećujem neku potrebu za tim; jedino ima smisla kao poslednji izlaz kad baš ništa drugo ne radi, nikako nešto što treba da bude redovna aktivnost (više štete nego koristi). Takođe nisam siguran šta znači kategorija "odrzavanje sistema i racunara stabilnim"? :) Redovno ažuriranje i skeniranje AV-om (već pomenuto) je u većini slučajeva sasvim dovoljno.
Interpreters do it simultaneously, translators take their time

Korisnikov avatar
djed Niko
Master of Ceremonies - penzioner
Pridružio se: 17 Apr 2008, 11:06
Kontakt:

Post od djed Niko » 21 Nov 2009, 23:50

Слажем се са Мирославом, да још додам да маса тих алата који треба да одраде,уместо нас, све те послиће(чишћење,дефрагментација...) може да се стави у schedule ("распоред обавеза") те да сами обаве шта и кад треба.

Korisnikov avatar
djed Niko
Master of Ceremonies - penzioner
Pridružio se: 17 Apr 2008, 11:06
Kontakt:

Post od djed Niko » 22 Nov 2009, 00:04

skitnica napisao:zanima me sta se podrazumijeva pod ovim pojmom
nije mi poznato da postoji neka ustanovljena, zvanicna skala kojom se odredjuje da li je neko informaticki pismen ili pak ne
A ECDL? Mislim da je to uzeto tako neki standard... Nije definisano kao "informatička pismenost",jer kao što rekoste to je preopširna definicija, već neko osnovno poznavanje rada na računaru.
Znam da već sada na fakultetima, kada rade obuku studenata za rad u MS Office-u, nude im da ujedno polažu i za ECDL.
The European Computer Driving Licence
Definition***
The European Computer Driving Licence is a certificate indicating that its holder has successfully passed one theoretical test and 6 practical tests in the field of the Information Society and PC applications:

* Document Management
* Text Processing
* Spreadsheets
* Data Bases :?
* Presentation and Drawing
* Networks, e-mail and Internet

Objectives of the ECDL

The objectives of the ECDL are to:

* Raise the competence level of the whole population in the practical use of the PC.
* Leverage the productivity of all workers in their daily work with a PC.
* Yield a better utilisation of the investments in Information Technologies: at school, at home, in the enterprise.
* Ensure that users understand the best practices, as well as organisation and quality issues in the use of the PC.
* Give a chance to anyone using a PC and having practical skills to prove his/her competency in the basic IT concepts.
* Optimise professional training plans in the field of PC utilisation and office applications.
sa linka: http://cordis.europa.eu/esprit/src/syre.htm
Jedino mi je malo ovo sa bazama podataka...suviše uopšteno definisano, verovatno misle na MS Access.

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Kontakt:

Post od skitnica » 22 Nov 2009, 01:10

da, ok sto se tice ECDL
ako je to neki vazeci evropski standard analogan nasoj famoznoj "informatickoj pismenosti", ili ce tek biti, i koji ce postati uslov za radno mjesto, vec vidim da ce dozvolu svi dobiti, a autobusi ce ih ipak biti puni
teze koje se spominju su vrlo uopstavajuce, sto znaci i da su opsezne
meni se vise svidja moja lista :sramota: , konkretnija je, i sacinjena je iskljucivo na osnovu iskustva sa ljudima
mada, tu smo negdje

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Kontakt:

Post od skitnica » 23 Nov 2009, 18:47

dakle, da malo sistematizujemo i dopunimo pocetnu listu

van kategorije:
-elementarno poznavanje Engleskog

1. rad sa podacima
-barem pristojnom brzinom otkucati i srediti tekst u wordu te ga snimiti na hd ili na prenosni medij i odstampati ga
-odrzavati red sto se tice dokumenata (raspored fajlova u folderima i podesno imenovanje)
-skenirati
-uraditi barem resize fotografije i ubaciti je u tekst ili je dodati mailu

2. internet
-voditi email prepisku (ukljucujuci vladanje attachmentima, adressbookovima, outlook expressom)

3. odrzavanje sistema:

4. specijalne vjestine u zavisnosti od specificnosti posla
a) za nastavnicki posao:
-vladanje programom Power Point
-vladanje nekim od programa za audio/video prikaz (WMediaPlayer)
-rukovanje projektorom

b) za racunovodstveni posao:
-Excel

vaske71
Pridružio se: 17 Jun 2007, 16:55

Post od vaske71 » 24 Nov 2009, 00:18

Hbt pa ja sam Doktor nauka u IT-u :omg: :lud: :lol: :lol: :lol:

Lepo rece Celeex gore u ovoj temi ono sa misem ...

Korisnikov avatar
Gordan
Redovan član
Pridružio se: 20 Jun 2007, 07:57
Kontakt:

Post od Gordan » 07 Dec 2009, 22:03

Требало би још додати у ставци око промјене величине фотографије и познавање формата/типова фајлова за фотографије jpg/bmp&png и конвертовање у JPG. Доста пута ми неко пошаље скенирану страницу у bmp формату од 7-8МB а да знају пребацити у JPG не би вило веће од нпр. 1MB.
"Kakve su ti misli
takav ti je i život..."

Korisnikov avatar
skitnica
Moderatorica
Kontakt:

Post od skitnica » 08 Dec 2009, 11:48

evo, Gordane, ubacila sam i to, mada se dosad nismo doticali nikakvog konvertovanja u ovim osnovama jer ulazimo na podrucje ekstenzija i formata, a to je poseban teren
takodje sam primijetila da mnogi kubure sa .docx formatom pa bi trebali znati i u Officu 2007 snimiti dokument u .doc da bi bili sigurni da ce se doticni svugdje moci otvoriti, ali to mozemo smatrati da je obuhvaceno stavkom - -vladati opcijama copy, paste, cut i ostalima iz edit i file menija
skitnica napisao:dakle, da malo sistematizujemo i dopunimo pocetnu listu

van kategorije:
-elementarno poznavanje Engleskog

1. rad sa podacima
-skenirati
-uraditi barem resize i, po potrebi, convert fotografije u jpg i ubaciti je u tekst ili je dodati mailu

2. internet

3. odrzavanje sistema:

4. specijalne vjestine u zavisnosti od specificnosti posla
a) za nastavnicki posao:
-vladanje programom Power Point
-vladanje nekim od programa za audio/video prikaz (WMediaPlayer)
-rukovanje projektorom

b) za racunovodstveni posao:
-Excel

Odgovori

Povratak na “IT u sistemu obrazovanja”